You are on page 1of 11

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Finn
Klas
PEH15VA
Stageschool De Hasselbraam
Plaats
Eindhoven
Vak- vormingsgebied: Kunstzinnige orintatie
Speelwerkthema / onderwerp: Tekening viering Pasen

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Aastrid
22-03-16
3
27

Persoonlijk leerdoel:
Ik houd orde tijdens mijn uitleg, zodat leerlingen niet door elkaar gaan praten, Dit wil ik bereiken door de leerlingen aan te spreken op hun gedrag en terug te
komen op de gemaakte afspraken.
Ik zorg er voor dat de leerlingen creatieve ideen krijgen om te tekenen bij de viering van Pasen. Dit wil ik bereiken door in de inleiding van mijn les een aantal
ideen te laten zien en zo de leerlingen inspiratie geef.
Ik sta op een plek zodat iedereen mij goed kan zien, ik spreek de groep of kinderen aan op een rustige toon.
Lesdoel(en):
Kerndoel 54 (De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te
gebruiken,om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en om er mee
te communiceren).
Aan het einde van de les kunnen de leerlingen:
- Passende tekeningen maken bij een viering van een feestdag. In dit
geval Pasen (procesdoel).
- Nadenken over welk tekengerei zij gaan gebruiken bij een tekening
(productdoel).

Evaluatie van lesdoelen:


Aan het einde van de les ga ik kijken naar de verschillende tekeningen die zijn gemaakt.
En op deze manier kan ik zien of de leerlingen passende tekeningen bij vieringen van
een feestdag kunnen maken.
Aan het einde van de les vraag ik drie leerlingen waarom zij hebben gekozen voor dit
tekengerei en wat ze fijn vinden aan dit tekengerei.

Beginsituatie:
Actuele beginsituatie:
Er zitten 27 leerlingen in de klas. 11 meisjes en 16 jongens. De leerlingen zitten aan hun eigen tafeltje.
De leerlingen hebben niet veel moeite met tekeningen maken. Ze kunnen goed omschrijven wat ze willen tekenen.
Voorkennis:
De leerlingen hebben al eens eerder een opdracht gehad over het tekenen bij een viering, dit was met carnaval. De tekeningen over de viering was bij een aantal
leerlingen al passend bij de feestdag.
De leerlingen weten wat ze goed kunnen tekenen en maken ook regelmatig tekeningen in de klas.
Werkvormen:
Ik laat de leerlingen met hun liniaal stem overleggen, dit houdt in dat ze met hun tafel groepje zachtjes mogen overleggen als ze de opdracht niet begrijpen.
Ik gebruik een PowerPoint bij mijn inleiding om een idee te geven aan de leerlingen wat ze kunnen tekenen.
Lesverloop
Tijd

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen / Organisatie

+- 5 min

Inleiding van
de les.

Ik maak afspraken met de leerlingen.


Vinger opsteken als je vragen
hebt.
Niet zomaar een antwoord door
de klas roepen.
Ik vraag de leerlingen welke feestdag
aan het einde van de week is.
Daarna laat ik een Powerpoint zien aan
de leerlingen over de opdracht en ik
geef de leerlingen ideen wat ze
kunnen tekenen
Ik leg de verschillende dias van de
PowerPoint uit.
Ik leg de leerlingen uit dat we een
placemet gaan maken voor de viering
van Pasen op vrijdag,
Ik vertel de leerlingen dat zij de op de
kleurplaat hun naam schrijven in het
bordje van de paashaas.
Ik vertel dat de leerlingen zelf hun
tekengerei mogen kiezen.
Ik vertel dat de leerlingen met hun
liniaal stem mogen overleggen.
Ik spreek de leerlingen aan als dit nodig
is.

De leerlingen houden zich aan de gemaakte


afspraken.
De leerlingen zijn enthousiast over de opdracht.
De leerlingen beantwoorden mijn vragen.
De leerlingen kijken naar de PowerPoint.
De leerlingen gaan aan de slag met de opdracht.

PowerPoint, tekenblad,
tekengerei, digibord.

+-20 min

Tekening
maken door
de
leerlingen.

+- 5 min

Afsluiten
van de les.

De leerlingen gaan de tekening maken


en gebruiken hun liniaal stem.
Ik herhaal dat de leerlingen hun vingen
op steken als zij vragen hebben over de
opdracht.
Ik vertel dat de leerlingen hun tekening
laten zien aan mij voor dat ze doorgaan
met de volgende opdracht.
Ik vertel wat de leerlingen kunnen doen
als zij klaar zijn met de opdracht.

Ik bespreek met de leerlingen wat voor


tekening zij hebben gemaakt.
Ik bespreek met de leerlingen waarom
zij dit tekengerei gekozen hebben.
Ik vertel de leerlingen dat zij deze
placemat mogen gebruiken op vrijdag
bij de Paas viering.
Ik sluit de les af.

De leerlingen maken de tekening en gebruiken hun


liniaal stem.
De leerlingen houden zich aan de afspraken.
De leerlingen laten als ze klaar zijn hun tekening
zien aan mij.
De leerlingen die eerder de opdracht af hebben
gaan doen wat ze moeten doen.

Digibord, tekenblad,
tekengerei, digibord.

De leerlingen beantwoorden de vragen die ik stel.


De leerlingen doen actief mee met het afsluiten van
de les.

Digibord, tekenblad,
tekengerei, digibord.

Persoonlijke reflectie
+ De inleiding van de les was goed. De leerlingen begrepen de opdracht.
- Het was onrustig in de klas. Het was de hele dag al onrustig dus daar kan het ook aan liggen. Ik had hier meer op moeten ingrijpen.
+ Het werken met verschillende materialen ging de leerlingen goed af. Ze wisten met welk materiaal ze wilde werken en gingen hier mee
aan de slag.
- Ik kan de leerlingen laten weten of ik tevreden ben met hun werk. Op deze manier weten de leerlingen wat ik van ze verwacht.
+ De presentatie voor de les ging goed en de leerlingen haalden hier inspiratie uit om voorwerpen bij het paas thema te tekenen.
+ De tijdsduur van de opdracht klopte.
+ Het niveau van de tekeningen was hoog. De leerlingen hebben tekeningen gemaakt die goed bij het paas thema passen.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum: 29-03-2016

Basisplan
Les:

Kunstzinnige orintatie

Groep:

Bron/Methode:

Laat maar zien.

Datum:

22-03-16

Betekenis
Wat zijn de inhouden en
associatiemogelijkheden?

De leerlingen gaan tekeningen maken over


de feestdag Pasen. Het is bijna Pasen en de
leerlingen gaan een placemat maken voor
het paasontbijt dat ze op vrijdag hebben. De
meeste leerlingen weten welke voorwerpen
bij het Paasfeest horen(belevingswereld).
Hier gaan ze tekeningen over maken.

Vorm
Met behulp van welke beeldaspecten kunnen
de inhouden vorm krijgen?

De onderdelen van de opbouw van een beeld


zoals kleur, vorm, ritme, structuur, die
belangrijk zijn voor de opdracht.
Ik laat de leerlingen zelf beslissen welke
voorwerpen zij willen kiezen bij het paasfeest.
Ik geef als inleiding van de les wel een
PowerPoint om de leerlingen inspiratie te
geven wat ze kunnen tekenen. De leerlingen
hoeven niet alle voorwerpen die ik in de
PowerPoint laat zien over te nemen maar ze
mogen ook zelf dingen verzinnen bij het
Paasfeest. Ik geef alleen inspiratie met mijn
presentatie.

Materiaal
Welk materiaal is daarvoor geschikt, welke

De leerlingen mogen van mij kiezen zelf


kiezen welk tekengerei zij willen gebruiken. Ik

mogelijkheden biedt het?

heb verf, vetkrijtjes en kleurpotloden voor de


leerlingen klaargelegd. Ik kies er voor om verf
te gebruiken omdat de leerlingen dan veel
kleuren kunnen mengen en een kleurrijke
tekening kunnen maken. Voor de details in de
tekening kunnen de leerlingen kleurpotloden
of de vetkrijtjes gebruiken.
De placemat wordt gemaakt op A3 papier.

Beschouwing
Vanuit welke beelden kan het kind betrokken
worden bij het onderwerp?

De leerlingen waren zeer betrokken bij de


les. Dit komt omdat het Paasfeest nu dichtbij
komt en de leerlingen hier naar uit kijken.
Ook de placemat die ze mochten maken om
zelf bij het paasontbijt te eten sprak de
leerlingen erg aan.
De les verliep goed en de leerlingen vonden
het een leuke opdracht.
Ik heb de PowerPoint gebruikt om de
leerlingen inspiratie te geven over wat ze
kunnen tekenen. Ze mochten zelf de keuze
wat ze wilde tekenen.

Onderzoek
Hoe kan het kind materialen en beeldende
aspecten verkennen?

De leerlingen werken in hun tafelgroepjes


aan de opdracht. Ze mogen zelf beslissen
wat ze willen tekenen en kunnen in hun
groepjes overleggen en samen tot ideen
komen. Ik laat de leerlingen vrij in het kiezen
van het tekengerei, dit doe ik omdat de
leerlingen op deze manier hun tekening zelf
gaan ontwerpen en ook zelf het materiaal
kiezen.

Werkwijze
Welke aanwijzingen over gebruik van

Ik ben de les begonnen door een PowerPoint


te laten zien met verschillende voorwerpen

materiaal en gereedschap, en welke


vaardigheden?

die bij het Paasfeest horen. Op deze manier


geef ik de leerlingen inspiratie om
verschillende voorwerpen te tekenen op hun
placemat.
Ik leg vervolgens aan de leerlingen uit hoe je
met het verschillend tekengerei kan werken.
Zo vertel ik dat je met verf heel kleurrijk kan
schilderen. Ik vertel ook welke kleuren de
leerlingen kunnen mengen met elkaar. De
vetkrijtjes en de kleurpotloden kunnen
gebruikt worden om details te tekenen.

Lesfasenformulier
Les: Placemat maken

Bron/Methode: laat maar zien

Groep: 3

Datum: 22-03-16

Fase
Voorbereiding:
Doel
Context

Mijn activiteiten

Activiteiten van de kinderen

Ik heb PowerPoint gemaakt over De leerlingen gaan zelf nadenken


verschillende voorwerp bij het
over voorwerpen die zij vinden
Paasfeest. Mijn doel is dat
passen bij het Paasfeest.
leerlingen zelf ideen krijgen
over wat zij kunnen tekenen bij
verschillende feestdagen.

Orintatie:
Introduceren
Informeren
Instrueren
(opdracht)

Ik begin de les met een


PowerPoint. Op deze manier
introduceer ik het onderwerp aan
de leerlingen. Ik informeer de
leerlingen in mijn PowerPoint
wat voor voorwerpen passen bij
het Paasfeest. Ik geef de
leerlingen ideen over wat zij
kunnen tekenen. Ik leg
vervolgens de opdracht uit.
Hierna gaan de leerlingen aan
de slag.

De leerlingen volgen de PowerPoint


en geven zelf ideen over het
Paasfeest. Ze stellen vragen wanneer
dit nodig is.

Uitvoering:
Observeren
Begeleiden
Afronden

Ik loop door de klas wanneer de


leerlingen bezig zijn met de
opdracht. Ik kijk naar de
verschillende tekeningen van de
leerlingen. Als leerlingen er niet
uit komen met wat ze willen
tekenen, ga ik de leerlingen
hierin extra ondersteunen. Ook
vertel ik dat de andere leerlingen
aan tafel nog ideen hebben
voor de leerling die moeite heeft
met de opdracht. Er zijn
meerdere voorwerpen die
passen bij het Paasfeest.

De leerlingen gaan aan het werk.


Wanneer zij moeite hebben met de
opdracht, zal ik ze hierin
ondersteunen. De leerlingen gaan
zoveel mogelijk individueel aan het
werk. Op deze manier vergroot ik hun
eigen fantasie.

Nabeschouwing:
Nabespreken
Beoordelen
Presenteren

Wanneer de leerlingen klaar zijn


met de opdracht laat ik een
aantal leerlingen vertellen wat zij
hebben getekend. Ik vraag
waarom de leerlingen deze
voorwerpen bij Pasen vinden

Een aantal leerlingen zullen aan het


woord komen om te vertellen wat zij
hebben getekend en waarom zij dit
hebben getekend.

passen. Ik laat een aantal


placemats aan de klas zien.

Evaluatie:
Reflecteren
Vooruitkijken

Ik reflecteer hoe de les is


De leerlingen beantwoorden mijn
gegaan met de leerlingen. Ik
vragen.
vraag de leerlingen hoe zij het
vonden om hun eigen placemats
te maken voor het Paasfeest.
Vervolgens ga ik vooruitkijken
met de leerlingen naar het
Paasontbijt waar de leerlingen
de placemats gaan gebruiken.

You might also like