You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4

Tarikh

: 24 Mac 2016

Masa

: 9.00 10.00 pagi

Kelas

: 4 Elit

Bilangan murid

: 30 orang

Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Tajuk

:Tarian Tradisional Warisan Kita(Tarian zapin)

Tema

: Hargai Warisan Kita

Hasil Pembelajaran:

Fokus Utama :
3.3 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan
memnggunakan kata, istilah, frasa, struktur ayat yang betul dan laras bahasa
yang sesuai
Aras 3 (i) Membentangkan pendapat tentang sesuatu persoalan dengan
bahasa yang bertatasusila.

Fokus sampingan :
9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang
didengar dan dibaca.
Aras 2 (i) mencatat nota dalam bentuk grafik.

Objektif pengajaran: Pada akhir pengajaran ini, murid akan dapat:-

I.

Megemukakan pendapat tentang sesuatu persoalan dengan bahasa yang

II.

bertatasusila.
Mengumpul maklumat tentang jenis kebudayaan Negara kita secara

III.

imbasan untuk membuat keputusan.


Membentangkan hasil perbincangan dihadapan kelas mengikut kumpulan
dan topik yang disediakan oleh guru.

Sistem Bahasa:- i) tatabahasa


ii) intonasi

Pengisian Kurikulum:-

- kata kerja
- nyanyian

i) Ilmu

- Kajian tempatan, Pendidikan muzik, Moral

ii) Nilai

- perihatin, menghargai warisan

iii) Kemahiran Menilai Tambah:


a)

kemahiran berfikir

- menjana idea,
merumus

b)

kecerdasan pelbagai

- muzik,
kinestatik

Bahan Bantu Belajar

i) kad arahan
ii) Petikan
iii) Skor markah
iv) Kertas sebak, audio

Langkah/

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan

Catatan

Masa
Induksi
set
(5 minit)

pembelajaran
Aktiviti:
-

Soal jawab

1. Guru menunjukkan tarian BBB:


pelbagai kaum di
- Audio,
Malaysia meggunaakan
pembes
video montaj.
ar suara,

Apakah nama tarian


sebentar tadi?
2. Guru mengaitkan
gambar dengan tajuk
pengajaran Tarian
Tradisonal Warisan Kita

KBT:
mengenalpasti,
meramalkan,
kemahiran
berfikir
Nilai:
Menumpuka
n
perhatian.
Menghorma
ti guru.

Langkah
1
(15 minit)

Aktiviti: pembahagian
kumpulan.

Aktiviti berkumpulan:

Mencantumka
n ceraian
gambar
Kad arahan
yang
mempunyai
gambar
Meneka topik
gambar rajah

Persoalan
Adakah tarian ini
sudah ketinggalan
zaman?
Mengapakah penari
perlu memakai

1. Murid diminta melihat


kertas warna yang
terdapat dibawah kerusi
mereka.
2. Guru mengarahkan
murid bergerak
membentuk kumpulan
masing-masing mengikut
kertas warna yang
mereka dapat terdiri
pelbagai kaum.
3. Ketua kumpulan
dikehendaki mengambil
kad arahan daripada
guru.
4. Murid- murid dikehendaki
menyelesaikan
cantuman ceraian
gambar.
5. Kumpulan yang Berjaya
meneka mencantumkan
dengan tepat perlu
memberikan pendapat
berdasarkan persoalan
yang diberi.

FU 3.3
BBB:
Kad
warna
Ceraian
gambar

Nilai Murni

Bertangg
ungjawa
b

Kerjasa
ma

KMT:
kemahiran
berfikir.menjana idea

memakai baju
Melayu?

Langkah
2
(20 minit)

Aktiviti berkumpulan:

Mendengar

Arahan 1:
Soalan 1:Anda
diminta menyusun
semula ceraian
petikan mengikut
urutan yang betul
pada lembaran kerja
Soalan 2:Bulatkan
lima katan nama
yang terdapat dalam
petikan.

Langkah
3
(15 minit)

Arahan 2:
Kumpulan 1
- Anda diminta
menghasilkan
nota grafik
berkaitan lima
tarian asas
bagi
masyarakat
Melayu.
Kumpulan 2
- Anda diminta

1. Guru memasang
BBB:
rakaman audio berkaitan Petikan teks.
tarian Zapin.
Kertas sebak
2. Murid dikehendaki
Marker
mendengar dengan teliti
maklumat yang
disampaikan di dalam
Nilai murni:
kumpulan.
- Kerjasa
3. Setiap ketua kumpulan
ma
diminta mengambil
- Patuhi
sampul daripada guru.
arahan
4. Murid diminta
Menumpukan
menyelesaikan tugasan
perhatian.
yang diberi berdasarkan Berusaha
arahan.
bersungguh5. Murid diminta
sungguh
mengenalpasti dan
membulatkan kata nama
yang terdapat dalam
KMT:
petikan.
-Kemahiran
berfikir,
Membuat
pengkelasan.
Menganalisis
1. Ketua kumpulan diminta BBB
mengambil sampul surat
- Helaian
yang seterusnya
markah
daripada guru.
2. Murid diminta
menyelesaikan tugasan
Nilai murni:
yang diberi berdasarkan
- Kerjasa
arahan.
ma
3. Murid dikehendaki
- Patuhi
membentangkan hasil
arahan
perbincangan mereka
Menumpukan
bersama kumpulan
perhatian.
dihadapan kelas.
Berusaha
4. Guru meminta semua

menghasilkan
nota grafik
berkaitan
teknik
persembahan
tarian Zapin
Kumpilan 3
- Anda diminta
menghasilkan
nota grafik

murid memberikan
bersungguhkerjasama dan perhatian
sungguh
semasa pembentangan
berlangsung.
5. Markah diberikan kepada KMT:
-Menjana idea
kumpulan- kumpulan
mengikut criteria yang
ditetapkan.

berkaitan alat
muzik utama
yang
digunakan
bagi
mengiringi
tarian zapin.
Kumpulan 4
- Anda diminta
menghasilkan
nota grafik
berkaitan
pakaian penari
zapin lelaki
dan wanita.
Aktiviti:
Pembentangan hasil
tugasan.

Penutup
(5 minit)

kriteria yang dinilai


oleh guru:
-Isi maklumat
-Cara penyampaian
-Kreativiti
-Kerjasama
Aktiviti :
Rumusan isi
pelajaran :
1. Kognitif-

1. Guru merumuskan
pembelajaran pada hari
tersebut.
2. Guru memasang lagu tarian

BBB:
- Audio
- Lirik lagu
(lampira

merumus
2. Socialpenerapan
nilai-nilai murni
-

Menghargai
warisan
Sayangi
warisan
zaman

Aktiviti :
Nyanyian
Penyampaian
hadiah kepada
kumpulan
terbaik(pengharga
an)

zapin.
n 2)
3. Guru dan murid menari
tarian zapin mengikut rentak Nilai murni :
lagu.
-

Menghor
mati
Sabar
Kasih
sayang

You might also like