Professional Documents
Culture Documents
18200*12 = 218400
4) DIRECT LABOUR
446520/73200 =R 6.1 PER UNIT
18200*6.1= 111020
5) VARIABLE- AND FIX MANUFACTURING OVERHEAD COST
VARIABLE
1647000*0.2= 329400/73200=R4.5 PER UNIT
18200*4.5= 81900
FIX
18*18200 = 327600
TOTAL = 327600+81900=409500
6) CLOSING INVENTORY
18200-17650 = 550 ( 12+6.1+4.5+18) = 22330
7) FIX MANUFACTURING OVERHEADS UNDERAPPLIED
11665( FEBS UNDER APPLIED) - 3900 ( MARCH OVER APPLIED) = 7765 ( UNDER APPLIED)
8) SELLING AND ADMINISTRATION COST
UNITS
R
54000
1120000
77000
1290000
23000
170000
170000/23000 = R7.39 PER UNIT VARIABLE COST
1120000- 54000*7.39= 720940 FIX COST FOR YEAR
720940/12 *3 =180235 FIX COST FOR FIRST QUARTER
TOTAL = 180235 + 17650*7.39
ENDING INVENTORY
VARIABLE COST OF GOODS SOLD
VARIABLE SELLING AND ADMINISTRATION COST
CONSTRIBUTION MARGIN
LESS FIX COST :
FIX MANUFACTURING OVERHEADS
FIX SELLING AND ADMINISTRATION COST
PROFIT
9) ENDING INVENTORY
550 * (6.1+12+4.5) = 12430
10) VARIABLE SELLING AND ADMINISTRATION COST
17650 * 7.39 = 130434
11) FIX MANUFACTURING OVERHEADS
18 * 18200 +11665- 3900 = 335365
OBUST LTD
NOTES
1456125
-724355
0
3
4
5
6
7
218400
111020
409500
-22330
7765
731770
-310669
421101
1456125
0
3
4
5
218400
111020
81900
411320
9
10
-12430
398890
130434
11
8
335365
180235
-529324
926801
-515600
411201