Professional Documents
Culture Documents
003 Solution 3 SCM200 2016 v01
003 Solution 3 SCM200 2016 v01
3
SCM200 Lager -og Produksjonsstyring, v
ar 2016
Oppgave 1:
Legg merke til hvor stasjonene ligger. Dette er ikke oppgitt i oppgaven, men ved
a se p
a billigste
kjrerute, kan vi finne hvor stasjonene ligger.
De bl
a pilene representerer de tre kjrerutene stasjon 1 har. Alle de andre stajonene har tilsvarende
tre ruter, totalt er det 15 ruter.
a) (Data)
Vi skriver modellen b
ade p
a indeksform og p
a eksplisitt form.1 Indeksformen er skrevet i bl
att.
Ettersprsel
Indeksform:
Dj = Antall utrykninger i region j, hvor j, t = 1, 2, 3
Eksplisitt:
D1 = 3500,
D2 = 1500,
D3 = 1800,
Investeringskostander
Indeksform:
Ii = Investeringskostnad for ambulansestasjon i, hvor i, t = 1, 2, 3, 4, 5
Eksplisitt:
I1
I2
I3
I4
I5
= 600000,
= 400000,
= 600000,
= 300000,
= 700000,
Investeringskostnad
Investeringskostnad
Investeringskostnad
Investeringskostnad
Investeringskostnad
for
for
for
for
for
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
1
2
3
4
5
P
a eksamen er det kun ndvendig
a bruke en av formene. Indeksformen er mer tidseffektiv.
Transportkostnader
Indeksform:
Eksplisitt:
c11 = 100,
c21 = 280,
c31 = 250,
c41 = 310,
c51 = 80,
c12 = 200,
c22 = 250,
c32 = 100,
c42 = 260,
c52 = 240,
c13 = 300,
c23 = 100,
c33 = 240,
c43 = 80,
c53 = 320,
Transportkostad
Transportkostad
Transportkostad
Transportkostad
Transportkostad
Transportkostad
Transportkostad
Transportkostad
Transportkostad
Transportkostad
Transportkostad
Transportkostad
Transportkostad
Transportkostad
Transportkostad
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
Frna
Frna
Frna
Frna
Frna
Eide
Eide
Eide
Eide
Eide
Gjemnes
Gjemnes
Gjemnes
Gjemnes
Gjemnes
b) (variabler)
Ja/Nei ambulansestasjon
Indeksform:
Yj =
1
0
,
,
Eksplisitt:
1
0
,
,
1
0
,
,
1
0
,
,
1
0
,
,
1
0
,
,
Y1 =
Y2 =
Y3 =
Y4 =
Y5 =
Uttrykninger
Indeksform:
Xij = Antall uttrykninger i region j behandlet av stasjon i, hvor i = 1, 2, 3, 4, 5 og j = 1, 2, 3
Eksplisitt:
X11
X21
X31
X41
X51
X12
X22
X32
X42
X52
X13
X23
X33
X43
X53
= Antall
= Antall
= Antall
= Antall
= Antall
= Antall
= Antall
= Antall
= Antall
= Antall
= Antall
= Antall
= Antall
= Antall
= Antall
uttrykninger
uttrykninger
uttrykninger
uttrykninger
uttrykninger
uttrykninger
uttrykninger
uttrykninger
uttrykninger
uttrykninger
uttrykninger
uttrykninger
uttrykninger
uttrykninger
uttrykninger
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
Frna
Frna
Frna
Frna
Frna
Eide
Eide
Eide
Eide
Eide
Gjemnes
Gjemnes
Gjemnes
Gjemnes
Gjemnes
c) (m
alfunksjon)
c=
5
X
i=1
Ii Yi +
5 X
3
X
Cij Xij
i=1 j=1
Eksplisitt form:
c = I1 Y1 + I2 Y2 + I3 Y3 + I4 Y4 + I5 Y5
+ C11 X11 + C12 X12 + C13 X13 + C14 X14 + C15 X15
+ C21 X21 + C22 X22 + C23 X23 + C24 X24 + C25 X25
+ C31 X31 + C32 X32 + C33 X33 + C34 X34 + C35 X35
d) (fringer)
Vi sker som vanlig etter tre typer fringer: kapaistetsfringer, policyfringer og logiske fringer.
I denne modellen har vi en policyfring ved at all ettersprsel skal oppfylles og en logisk fring
ellom Y-variablene og X-variablene (ingen stasjon, heller ingen utrykninger fra den stasjonen).
Policy: Ettersrprsel oppfylt
Indeksform:
5
X
Xij = Dj ,
i=1
Eksplisitt:
ettersprsel i Frna
ettersprsel i Eide
ettersprsel i Gjemnes
Denne fringen er viktig for matematiske algoritmer, slik at de logiske sammenhengene mellom
variablene er oppfylt. I dette tilfellet lyder logikken som:
eller p
a logisk form (indeks):
Hvis Yj = 0, s
a m
a Xij = 0 for alle stasjoner i = 1, 2, 3, 4, 5 og regioner j = 1, 2, 3
eller p
a matematisk form (ikke-liner):
Xij (1 Yi ) = 0,
Vi lar vre
a skrive ut disse fringene eksplisitt.
e) (lsning)
Hvis vi utelukkende bruker de billigste rutene, f
arvvi flgende kostnad:
I oppgaven f
ar vi oppgitt at optimal lsning gir en totalkostnad p
a 1690000, som er mye mindre
enn lsningen som kun bruker billigste ruter.
Arsaken kommer flgelig av at investeringskostnadene er svrt hye for denne lsningen siden den
krever tre stasjoner. Den optimale lsningen bruker kun to stasjoner, noe som gir hyere transportkostnader men mye lavere investeringskostnader.
Sett i lys av pasientene i Eide, er den optimale lsningen kanskje litt brutal, siden alle disse
pasientene blir behandlet fra en annen kommune (Frna).
f) (utvidelse)
i) Nye data
Uttrykningstider:
Indeksform:
Eksplisitt:
q11
q21
q31
q41
q51
q12
q22
q32
q42
q52
q13
q23
q33
q43
q53
= Utrykningstid
= Utrykningstid
= Utrykningstid
= Utrykningstid
= Utrykningstid
= Utrykningstid
= Utrykningstid
= Utrykningstid
= Utrykningstid
= Utrykningstid
= Utrykningstid
= Utrykningstid
= Utrykningstid
= Utrykningstid
= Utrykningstid
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
fra
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
stasjon
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
til
Frna
Frna
Frna
Frna
Frna
Eide
Eide
Eide
Eide
Eide
Gjemnes
Gjemnes
Gjemnes
Gjemnes
Gjemnes
ii) Ny policy
Gjennomsnittlig utrykningstid f
as ved
a summere tida for alle utrykningene og dele p
a antall turer.
Indeksform:
5 X
3
X
1
qij Xij Q
D1 + D2 + D3 i=1 j=1
Eksplisitt:
q1 = q11 X11 + q21 X21 + q31 X31 + q41 X41 + q51 X51 ,
Frna
q2 = q12 X12 + q22 X22 + q32 X32 + q42 X42 + q52 X52 ,
Frna
q3 = q13 X13 + q23 X23 + q33 X33 + q43 X43 + q53 X53 ,
Frna
Det gir
q1 + q2 + q 3
25
D1 + D2 + D3
iii) lsning:
Vi skal begrunne hvorfor den nye modellen forkaster stasjon 1 til fordel for stasjon 5.
Siden det eneste vi har gjort er
a legge til en ny policyfring om maksimal gjennomsnittlig responstid, er det tida vi m
a vurdere her.
Hvis vi ser p
a responstiden fra stasjon 1 til Frna, s
a er den nyaktig p
a grensen, nemlig 25 minutter. Samme gjelder responstiden fra stasjon 4 til Gjemnes. S
a disse to stasjonene gir nyaktig
et gjennomsnitt p
a 25 minutter.
Responstiden fra stasjon 1 til Eide er derimot p
a 35 minutter, som dermed for
arsaker at gjennomsnittet blir strre enn 25 minutter. Ergo m
a stasjon 1 byttes ut. Det nest beste alternativet er
stasjon 5, som gir en lovlig gjennomsnittlig responstid.
g) (utvidelse)
i) Nye data
Kun en ny datastrrelse, nemlig minimum antall ambulansestasjoner:
N = 3, Minimum antall ambulansestasjoner
ii) Ny policy
Den nye policyfringen krever at minst tre av stasjonene er brukt. Dette innebrer at minst teav
Y-variablene er lik 1, som igjen innebrer at summen av Y-variablene er minst lik 3.
Indeksform:
5
X
Yi N
i=1
Eksplisitt:
Y1 + Y2 + Y3 + Y4 + Y5 N
hvor N = 3.
iii) lsning:
Vi skal begrunne hvorfor stasjon 5 ble forkastet til fordel for stasjon 1 (siden det er stasjon 1 som
n
a tar jobben til stasjon 5, dvs utrykninger til Frna).
Vi sammenlikner kostnadene for de to tilfellene:
Kostnader forbundet med stasjon 5:
C5 = I5 + C51 D1 = 700000 + 80 3500 = 980000
S
a vi ser av beregningene at stasjon 1 gir 30000 mindre kostnader enn stajon 5. Derfor forkastes
stasjon 5 til fordel for stasjon 1.
10
Oppgave 2:
( Aggregert produksjonsplanlegging )
Figur 2 viser de tre avdelingene hos Brunvoll i riktig rekkeflge for 1. halv
ar. Hver avdeling har et
visst antall ansatte og et visst antall mulige overtidstimer. Legg merke til at de ansatte kan ikke
skifte fra avdeling til avdeling.
Legg ogs
a merke til at ordinre ordrer lagres etter montering, mens serviceorder ikke lagres (leveres
straks de er ferdige).
Figur 2: Avdelingene p
a Brunvoll 1 halv
ar: Forming, maskinering og montering.
11
a) (Data)
Lager:
I0 = 0
I2 = 0
Inng
aende lagerbeholdning av ordinre ordrer
Utg
aende lagerbeholdning av ordinre ordrer
Ettersprsel:
D11 = 210
D12 = 230
D21 = 55
D21 = 55
ettersprsel
ettersprsel
ettersprsel
ettersprsel
for
for
for
for
eller p
a indeksform:
12
Kapasitetsskranker:
Overtidstimer:
R1o = 20 100 = 2000
R2o = 25 100 = 2500
R3o = 45 100 = 4500
Bearbeidingstider:
r11 = 60
r12 = 100
r13 = 200
r21 = 20
r22 = 50
r23 = 70
eller p
a indeksform:
rij = bearbeidingstid i timer for ordretype i ved avdeling j, hvor hvor i = 1, 2 ig j = 1, 2, 3.)
Kostnader:
13
c = 150
h = 100000
b) (Variabler)
14
eller p
a indeksform:
b) (M
alfunksjonen:)
M
alet er
a minimere merkostnadene, dvs totale lagerkostnader og totale overtidskostnader.
eller p
a indeksform:
C = hI1 +
3 X
2
X
cOjt
j=1 t=1
b) (fringene:)
Lagerbalansen:
I0 + X1 D11 = I1
I1 D12 = I2
eller p
a indeksform:
It1 + Xt D11 = It
Maksimalt overtidsforbruk:
15
O11 R1o
O21 R2o
O31 R3o
O12 R1o
O22 R2o
O32 R3o
eller p
a indeksform:
Ojt Rjo
Kapasitet:
r11 X1 + r21 D21 R1o + O11
r12 X1 + r22 D21 R2o + O21
r13 X1 + r23 D21 R3o + O31
eller p
a indeksform:
r1j Xt + r2j Djt Rjo + Ojt
16
e) (Ikke lsbart:)
1. halv
ar, avdeling 1 forming, ingen overlagring:
Maskimalt kapasitetsbehov:
60D11 + 20D21 = 60 210 + 20 55 = 12600 + 1100 = 13700
Vi har derfor nok kapasitet ved avdeling 1, med 19500-13700=5800 timer tilgjengelig til overlagring.
1. halv
ar, avdeling 2 maskinering, ingen overlagring:
17
Maskimalt kapasitetsbehov:
100D11 + 50D21 = 100 210 + 50 55 = 21000 + 2750 = 23750
Vi har derfor nok kapasitet ved avdeling 1, med 24375-23750=625 timer tilgjengelig til overlagring.
1. halv
ar, avdeling 3 montering, ingen overlagring:
Maskimalt kapasitetsbehov:
200D11 + 70D21 = 200 210 + 70 55 = 42000 + 3850 = 45850
Vi har derfor IKKE nok kapasitet ved avdeling 3, med 45850-43875=1975 timer for lite.
Vi kan dermed konkludere med at problemet IKKE er lsbart, siden avdeling 3 ikke har kapasitet
nok til
a produsere den totale ettersprselen for 1. halv
ar.
18
Nye data:
Vi har et maksimalt antall timer tilgjengelig ved innleie, for hver avdeling:
R1i = 5 875 = 4375,
R3i
= 10 875 = 8750,
Nye variabler:
Vi m
a bestemme hvor mange timer som skal leies inn ved hver avdeling for hvert halv
ar:
eller p
a indeksform:
19
Ny m
alfunksjon:
Vi m
a legge til kostnadene ved bruk av innleide timer:
C = hI + cO11 + cO21 + cO31 + cO12 + cO22 + cO32 + ci Y11 + ci Y21 + ci Y31 + ci Y12 + ci Y22 + ci Y32
eller p
a indeksform:
C = hI1 +
3 X
2
X
cOjt +
j=1 t=1
3 X
2
X
ci Yjt
j=1 t=1
Nye fringer:
Y11 R1i
Y21 R2i
R3i
Y12 R1i
Y22 R2i
R3i
Y31
Y32
eller p
a indeksform:
Yjt Rji
20
eller p
a indeksform:
r1j Xt + r2j Djt Rjo + Ojt + Yjt
Er problemet n
a lsbart?
Maskimalt kapasitetsbehov:
21
Vi har derfor nok kapasitet ved avdeling 1, med 23875-14900=8975 timer tilgjengelig til overs.
2. halv
ar, avdeling 2 maskinering, ingen overlagring:
Maskimalt kapasitetsbehov:
100D11 + 50D21 = 100 230 + 50 55 = 23000 + 2750 = 25750
Vi har derfor nok kapasitet ved avdeling 1, med 33125-25750=7375 timer til overs.
2. halv
ar, avdeling 3 montering, ingen overlagring:
Maskimalt kapasitetsbehov:
200D11 + 70D21 = 200 230 + 70 55 = 46000 + 3850 = 45850
22
Vi har derfor nok kapasitet ved avdeling 3, med 52625-49875=2750 timer til overs.
Konklusjon:
Vi kan dermed konkludere med at problemet HAR blitt er lsbart ved
a introdusere innleide
timer.
23