You are on page 1of 8

IPG KAMPUS BATU LINTANG

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SK SEMERAH PADI
Nama Guru

Mohamad Zulhilmi Bin Hussin

Sekolah

SK Semerah Padi

Bil. Murid

Kelas

5B

Tarikh :

28 Mac 2016

Reka Bentuk Dan Teknologi

Masa

Mata pelajaran :
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN

30 orang

09.00 10.00 pagi

2. Asas Teknologi
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam dengan litar elektronik
4.2.1 Mengenal pasti projek berpandukan manual.
.2.3
Menyatakan bahan logam seperti aluminium, keluli, zink dan bahan bukan logam.
.2.3
Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan yang digunakan untuk membina projek iaitu gergaji besi,
gunting logam, gandin kayu, gandin getah, kikir rata, kikir parut, playar gabung, pisau boleh laras,
pengikis, penggarit, penebuk pusat, ragum kakak tua dan ragum meja.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

OBJEKTIF PdP

PENILAIAN
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
AKTIVITI
PENGAJARAN &

1. Mengenalpasti bahan yang akan digunakan didalam bahan kerja bagi projek tabung penggera
2. Dapat mengetahui fungsi dan alatan kerja kayu dan alatan untuk kerja logam yang digunakan didalam
projek tabung penggera
1. Murid menyatakan bahan logam dan bahan bukan logam yang digunakan untuk membuat projek.
2. Murid menyatakan alatan yang digunakan ketika membuat projek tabung penggera
3. Murid dapat menjawap helaian lembaran kerja dengan betul
1. Murid mengenalpasti bahan kerja logam dan bukan logam dalam projek tabung penggera
2. Murid akan melakukan aktiviti memadan mengenai bahan-bahan yang terdapat didalam projek penggera
3. Murid akan mengetahui mengenai bahan dan komponen elektrik didalam projek tabung penggera

MOHAMAD ZULHILMI BIN HUSSIN


KHAS MASALAH PEMBELAJARAN JAN 2013

PISMP PENDIDIKAN

IPG KAMPUS BATU LINTANG

PEMBELAJARAN
PENGALAMAN
SEDIA ADA
BAHAN BANTU
BELAJAR
EMK /
PERENTASAN
KURIKULUM
PENERAPAN
NILAI
KEMAHIRAN
BERFIKIR

PERKARA
SET INDUKSI

Kenal beberapa bahan projek seperti aluminium, zink dab bahan bukan logam.
1.
2.
3.
4.
5.

Kad gambar bahan kerja bukan logam


Kad gambar bahan kerja logam
Kad gambar bahan dan komponen elektrik
Kad perkataan
Bahan maujud

1. Teknologi maklumat
2. Kreatif dan Inovatif
3. Keusahawanan
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.

Bekerjasama
Kesungguhan
Menghormati
Kebersihan
Disiplin
Penyesuaian
Penggabungan

ISI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID

MOHAMAD ZULHILMI BIN HUSSIN


KHAS MASALAH PEMBELAJARAN JAN 2013

CATATAN
BBB:

PISMP PENDIDIKAN

IPG KAMPUS BATU LINTANG

Murid bersedia di dalam kelas dan

Kad bergambar

memastikan bengkel dalan keadaan

Pendekatan :
Berpusatkan murid

Bertanyakan khabar murid


Menunjukkan gambar contoh-contoh

projek kayu dan tabung yang lain


Guru menanyakan soalan mengenai

lakaran pembinaan projek kepada

Murid menyatakan bahan yang

terdapat didalam projek tersebut


Murid akan menjawap soalan yang

( 5 minit)

bersih dan terurus


Murid berada di dalam kumpulan yang
telah ditetapkan

murid

EMK: TMK
Nilai: Menghormati

telah ditanya oleh guru


.

PERKEMBANGA
N

Langkah 1
( 15 minit)

Murid membaca
manual kit model.
- Mengenalpasti
bahan
kerja
logam dan bahan
bukan logam
-

Menunjukkan contoh mengenai

BBB:
Kad bergambar

Murid membantu guru melekatkan

bahan kerja logam dan bahan bukan

gambar mengenai bahan logam dan

logam
Menunjukkan contoh mengenai

bukan logam pada papan hijau

alatan untuk kerja kayu dan alatan

Murid diminta untuk menyatakan


bahan-bahan yang terdapat didalam
projek tabung penggera tersebut

Murid berada dalam kumpulan


masing-masing

Murid diminta untuk mengenalpasti


bahan-bahan yang digunakan di
dalam projek tabung penggera

untuk kerja logam


Menerangkan fungsi alatan

Mengenalpasti
fungsi dan alatan
untuk kerja kayu

MOHAMAD ZULHILMI BIN HUSSIN


KHAS MASALAH PEMBELAJARAN JAN 2013

Pendekatan :
Berpusatkan Guru
EMK:
Kreatif dan inovasi

PISMP PENDIDIKAN

IPG KAMPUS BATU LINTANG

dan alatan untuk


kerja logam yang
akan digunakan
didalam projek

Langkah 2
( 20 minit )
-

Memadankan
gambar dan
perkataan bagi
bahan logam,
bahan bukan
logam dan
peralatan yang
akan digunakan.

Guru akan membimbing kumpulan

yang tidak dapat melakukan aktiviti


memadan dengan betul

MOHAMAD ZULHILMI BIN HUSSIN


KHAS MASALAH PEMBELAJARAN JAN 2013

Murid
melakukan
aktiviti
memadankan
gambar
dengan
perkataan yang betul pada kertas mahjong
Setiap kumpulan dikehendaki untuk
membentangkan hasil kerja kumpulan
mereka

BBB:
Kad bergambar
Pendekatan :
Berpusatkan bahan
dan murid
EMK: Kretiviti
Nilai : Kerjasama

PISMP PENDIDIKAN

IPG KAMPUS BATU LINTANG

Langkah 3
( 15 minit)
Menguji
pemahaman murid
- Menguji
kefahaman murid
mengenai bahan
logam, bahan
bukan logam dan

Guru memberikan setiap ahli


kumpulan helaian lembaran kerja
Guru akan membimbing murid yang
mengalami masalah ketika menjawap
helaian lembaran kerja tersebut.

MOHAMAD ZULHILMI BIN HUSSIN


KHAS MASALAH PEMBELAJARAN JAN 2013

BBB:
Lembaran kerja

Murid akan menjawap lembaran


helaian kerja tersebut dan menghantar
kepada guru setelah selesai.

Pendekatan :
Berpusatkan murid

PISMP PENDIDIKAN

IPG KAMPUS BATU LINTANG

alatan untuk kerja


kayu dan alatan
untuk kerja
logam yang akan
digunakan
didalam projek
tabung penggera

PENUTUP
( 5 minit )
-

Soal jawap
bersama murid
Menyusun /
mengemas
bengkel

Bertanyakan kembali mengenai isi

pembelajaran yang telah dipelajari


Membantu murid yang tidak berjaya

menjawap soalan guru


Mengemas dan menyusun atur

Murid akan bersoal jawap dengan guru


Murid akan mengemas dan menyusun

atur semula kedudukan kerusi.


Murid membasuh tangan.

Nilai :
kerjasama,
kebersihan dan
disiplin

bengkel

Komponen

MOHAMAD ZULHILMI BIN HUSSIN


KHAS MASALAH PEMBELAJARAN JAN 2013

Refleksi guru pelatih

PISMP PENDIDIKAN

IPG KAMPUS BATU LINTANG

Objektif

Kekuatan

kelemahan

penambahbaikan

Komen dan ulasan guru pembimbing

MOHAMAD ZULHILMI BIN HUSSIN


KHAS MASALAH PEMBELAJARAN JAN 2013

Komen dan ulasan pensyarah pembimbing

PISMP PENDIDIKAN

IPG KAMPUS BATU LINTANG

Tandatangan

MOHAMAD ZULHILMI BIN HUSSIN


KHAS MASALAH PEMBELAJARAN JAN 2013

Tandatangan

PISMP PENDIDIKAN

You might also like