You are on page 1of 5

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Lisa Floris Mentor Yolanda


Klas PEH16VC Datum 28 maart 2017
Stageschool De Hobbendonken Groep 4
Plaats Boxtel Aantal lln 25
Vak- vormingsgebied: Natuur
Speelwerkthema / onderwerp: experimenteren met zeep

Persoonlijk leerdoel:
Ik wil ervoor zorgen dat de leerlingen goed luisteren naar wat de opdracht is, zonder dat ze aan de spullen van het proefje komen. Dit ga ik doen door duidelijk
te zeggen dat ze de spullen moeten laten liggen totdat ik zeg dat ze mogen beginnen.
Hoe zorg ik ervoor dat de kinderen in de klas actief meedenken over de vragen die de kinderen uit de klas stellen?
Ik zet effectieve leraarcommunicatie in tijdens de lessen. Dit zorgt ervoor dat de les goed verloopt. (Met name grote gebaren, stem, mimiek, lichaamshouding,
oogcontact, positie in de groep.)

Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:


Bij het vaststellen van het lesdoel heb ik kerndoel 44:
De leerlingen leren bij producten uit hun eigen omgeving
relaties te leggen tussen de werking, de vorm en het materiaalgebruik.

Omdat dit kerndoel nogal breed is, heb ik de volgende tussendoelen


bepaald voor deze les:
De leerlingen snappen dat het vliesje van een zeepbel kapot gaat
als je met een droge vinger door de zeepbel wil prikken. Ook
snappen ze dat wanneer je je vinger eerst nat maakt, je het vliesje
niet kapot maakt en je de zeepbel niet kapot maakt.
De leerlingen weten dat ze een zeepbel in een andere zeepbel
kunnen blazen en dat dit net zo lang kan totdat de zeepbellen
elkaar raken.
Beginsituatie:
Deze klas telt 25 leerlingen. In de klas zitten 11 meisjes en 14 jongens. De kinderen zaten ook al bij elkaar in de klas in groep 3. Daardoor kennen de kinderen elkaar
al. Sommige kinderen vallen echter buiten de groep. Dit is ook terug te vinden in mijn typering en overdenking. Hier heb ik mijn doelen (bijvoorbeeld het beter
samenwerken) uit opgesteld en daar kan ik deze les aan werken. Tijdens de werkvorm zal ik zorgen dat de kinderen zo verdeeld zijn dat ze met iemand anders in
gesprek gaan dan normaal. Hierbij let ik specifiek op de kinderen die buiten de groep vallen.
Ook is het vaak zo dat wanneer de kinderen zelf groepjes mogen kiezen, ze hun vriendjes en vriendinnetjes kiezen. Ze zullen niet snel met iemand samenwerken waar
ze nooit mee samenwerken.
Op dit moment zitten de kinderen in rijtjes in de klas.

De kinderen hebben nog geen natuur in groep 4. Ze hebben hiervoor nog geen lessen of activiteiten gehad op het gebied van natuur en techniek. Hierdoor was het
voor mij lastig om de beginsituatie te bepalen.

Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)

5 minuten Voorbereiding Ik neem de bordjes, rietjes en de zeep mee - Bordjes


naar stage. De leerlingen zitten vr de Rietjes
activiteit in de aula om te schrijven. Terwijl ze Bekertjes
daar aan het werk zijn, haal ik bekertjes in de Water
koffiekamer . Die vul ik met water en daar doe Zeep
ik de zeep in. Werkbladen

5 minuten Inleiding Ik vertel de kinderen dat ik vandaag een De kinderen luisteren naar mijn uitleg. Ze blijven van de Bordjes
natuuractiviteit met ze ga uitvoeren. Ik leg materialen af. Als er vragen zijn, mogen die natuurlijk Rietjes
eerst uit wat het vak natuur inhoud. Ik vertel gesteld worden. Ze steken wel hun vingers op. Bekertjes
hierbij dat ze dat nog verder leren in groep 5. Water
Ik vertel de kinderen dat ze per tweetal een Zeep
bordje en een rietje krijgen, met daarbij een Werkbladen
werkblad. Verder krijgt ieder groepje een
bekertje, met daarin water en zeep.
5 minuten Instructie Ik leg de kinderen uit dat we vandaag twee De kinderen luisteren naar mijn uitleg. Ze blijven van de Bordjes
proefjes gaan doen. Ik leg hierbij uit dat er op materialen af. Als er vragen zijn, mogen die natuurlijk Rietjes
het werkblad precies staat wat de kinderen gesteld worden. Ze steken wel hun vingers op. Bekertjes
moeten doen. De vragen die op het werkblad Water
staan, moeten ook beantwoord worden. Zeep
Werkbladen
Ik deel de werkbladen uit, met daarop stap
voor stap beschreven wat de kinderen moeten
doen. Om te voorkomen dat de kinderen
steeds moeten wachten op elkaar, laat ik ze De kinderen gaan aan de slag. Ze werken stap voor stap het
zelf aan de slag gaan met het werkblad. werkblad af. Als er vragen zijn, overleggen ze het eerst in
het groepje. Mochten ze er dan nog niet uitkomen, dan ben
ik er om hen te helpen.

20 minuten Kern Ik zet de kinderen aan het werk. Ik kijk rond De kinderen gaan aan de slag. Ze werken in tweetallen (of Bordjes
om te kijken hoe het gaat. Wanneer er een een drietal) aan het werkblad. Als er vragen zijn, overleggen Rietjes
leerling er een rommel van maakt, spreek ik ze het eerst in het groepje. Mochten ze er dan nog niet Bekertjes
hem hierop aan. uitkomen, dan ben ik er om hen te helpen. Water
Zeep
Werkbladen
10 minuten Evaluatie Ik ga voor de klas staan en gebruik het Alle kinderen luisteren en leggen hun spullen neer. De Bordjes
stilteteken om de aandacht van de kinderen te kinderen die ik aanwijs, geven antwoord op de vragen die ik Rietjes
krijgen. Ik vertel de kinderen dat ze de spullen stel. De kinderen blijven van de materialen af. Bekertjes
neer moeten leggen, omdat de opdracht klaar Water
is. Ik vraag een aantal kinderen hoe het Zeep
samenwerken is verlopen. Ook bespreek ik Werkbladen
een aantal opdrachten met de kinderen. Ik
bespreek kort hoe het kan dat je wel met een
natte vinger door de zeepbel kan prikken,
zonder dat hij kapot gaat en waarom dit niet
met een droge vinger kan.

Ik vraag de kinderen hoe ze het vonden om op


deze manier een natuurles te hebben.
Door middel van vragen te stellen in de klas,
probeer ik er achter te komen of de lesdoelen
zijn bereikt. Hebben de kinderen begrepen
wat het doel van de les was? Hebben ze iets
aan de les gehad?

5 minuten Opruimen Ik bedank de kinderen voor het goed werken De kinderen ruimen alles netjes op. Bordjes
in de les. Rietjes
Ik vertel dat we alles gaan opruimen. Ik vertel Bekertjes
hen dat de bordjes en rietjes in de plasticbak Water
weggegooid mogen worden. De bekertjes met Zeep
water en zeep mogen ze leeggooien in de Werkbladen
gootsteen. Daarna mogen de bekertjes ook in
de plasticbak. De werkbladen neem ik in. Als
ik de werkbladen heb bekeken, krijgen ze
deze weer terug.
Persoonlijke reflectie
Ik heb zelf een goed gevoel over de les. Ik heb de kinderen zelf laten onderzoeken hoe het werkte. Dit deden ze erg
goed. Ik heb voordat de les begon de regels besproken. Zo wisten de kinderen hoe ze met de materialen om moesten
gaan. Het doordraaien van de groepjes bij de proefjes ging gelukkig ook goed. Hier maakte ik me zorgen over aan het
begin van de les.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:
Je hebt de kinderen hun gang laten gaan. Dit vonden ze erg leuk. Doordat de kinderen zelf mochten onderzoeken,
waren ze erg betrokken bij de les. De kinderen wisten de antwoorden op de vragen tijdens het reflecteren. Hieraan zag
je dat ze de doelen hebben begrepen.
Denk de volgende keer aan de manier waarop je de spullen ophaalt. Misschien kunnen de kinderen je hiermee helpen.
Als ze meehelpen, bewegen ze weer even. Dit heeft een positief effect op de les die erna komt.

Yolanda Kuzinowicz

You might also like