Professional Documents
Culture Documents
If A can do a work in 'a' days, then work done by him in 1 day is 1/a.
If B can do a work in 'b' days, then work done by him in 1 day is 1/b.
Then, in one day, if A and B work together, then work done by them in 1
day,
= (1/a + 1/b);
= (a+b)/ab.
In this case, we take the total work to be done as 1. Hence,
the work will be completed when 1 unit of work is
completed.
Example:
If A can do a work in 10 days and B can do same work in 12 days, then
the work will be completed in how many days.
Solution:
one day combined work of A and B,
=( 1/10+1/12)
(A+B) =[12+10]/120 [LCM of 10 and 12=120]
=22/120;
Then work will be completed in 120/22 days.
This is reciprocal of one day's work done by A and B
together.
Percentage of work done method:
Instead of taking the value of the total work as 1 unit of work, we can
take total work as 100% work.
If A can do a work in a days, then work done by him in 1 day is (100/a)%
of work.
If B can do a work in b days, then work done by him in 1 day is (100/b)%
of work.
Then, in one day, if A and B work together, then work done by them in 1
day is (100/a + 100/b)
This approach is very use full and time saving because thinking in terms
of percentage gives a direct and clear picture of the actual quantum of
work done.
Example:
If A can do a work in 10 days and B can do same work in 12 days, then
the work will be completed in how many days.
Solution:
One day work of A= 100/10= 10%
One day work of B=100/12=8.33%
One day work of (A+B)=10+8.33=18.33%
Hence, 100% work will require= 100/18.33
At this point, we can guess that answer lies between 5-6 days. If we go
through the options, then we can mark the closest answer.
They will complete 91.66 % in 5 days and rest 8.33% will be done in=
8.33/18.33=5/11.
That means 100% will be completed in 5(5/11) days.
Negative Work and Its Application:
Suppose, A and B are working to build a wall while C is working to break
the wall. In such case, the wall is being built by while it is broken by C.
here, we consider that A and B are doing positive work in building the
wall while C is doing a negative work as he is breaking the wall.
Example:
A can build a wall in 10 days and B can build it in 5 days, while C can
completely destroy the wall in 20 days. If they start working at the same
time, in how many days will the work be completed?
Solution:
A's one day work= 100/10= 10%
B's one day work=100/5=20%
C's one day work=100/20= 5%. [This work is taken as
negative].
The net combined work per day= (10+20-5)% =25%.
Hence work will completed in 100/25= 4 days.
Applications of negative work:
Pipe and Cisterns:-
The concept of negative work commonly appears as a problem based on
pipes and cisterns, where there are inlet pipes and outlet pipes or leaks
which working against each other.
If we consider the work to be filling a tank, the inlet pipe does positive
work while the outlet pipe or leak does negative work.
Example:
Two pipes A and B require 12 min. and 15 min. respectively to fill a tank
while; another pipe C requires 18 min. to empty it. In how many minute
will the tank be filled if all the three pipes are opened together?
Solution:
In 1 minute, A fills the tank= 100/12= 8.33%
In 1 minute, B fills the tank= 100/15= 6.66%
In 1 minute, C empties the tank= 100/18= 5.55%
Net combined work of all pipe per minute= (8.33+6.66-5.55)%=9.44%
Tank will be filled in= 10.5 minutes.
Efficiency and Its Application:
Work done per unit time is known as efficiency. It is also known as Work
Rate.
Efficiency = Work done/time ......... (i)
Hence, Work done = efficiency * time.
From equation (i) means that if the work done is constant,
Then, We can say,
Work rate is inversely proportional to time. That means,
if A has taken more time, then its efficiency or work rate
is less.
i) Work Equivalence:
The work equivalence is an application of the efficiency and formula,
Work rate * time= work done;
Example:
A contractor undertakes to build a wall in 50 days. He employs 50 people
for the same. However, after 25 days he finds that the work is only 40%
complete. How many more men need to be employed to:
a) Complete the work in time?
Solution:
The contractor has completed 40% work in 25 days.
If number of men working on the project remains constant, the rate of
work also remains constant. Hence, to complete 100% work, he will
have to complete the remaining 60% of the work.
He would require,
Work rate * time = work done
Time = work done / work rate
Time = 60*25/40
Time = 37.5 days.
That means he would require 37.5 more days to complete the work.
In order to complete work in time he has to complete the 60% work in 25
days. It is oblivious that he will have to increase the number of men
working on the project. It can solve as
50 men working for 25 days 50*25=1250 men-days.
1250 men-days resulted 40% work completion. Hence,
Work left=60%=1250*1.5=1875 men-days.
This has to complete in 25 days. Hence, number
Fraction Method:
A and B can complete a work in 18 days.
One Day's Work of
(A + B) = 1/18 ------- (i)
One Day's work of
(A + C) = 1/12 ------- (ii)
One Day's work of,
(B + C) = 1/9 ------- (iii)
Adding (i), (ii) and (iii),
2*(A + B + C) = {(1/18) + (1/12) + (1/9)} = 1/4
One day's work of
(A + B + C) = 1/8
B = (1/8) (A + C)
B = (1/8) (1/12) [ A + C = 1/12]
One Day's Work of,
B = (3 - 2)/24 = 1/24.
B need 24 days.
Percentage Method:
One day's % work of
(A+B) = 100/18 = 5.55% ----(i)
A+C = 100/12 = 8.3% -----(ii)
B+C = 100/9 = 11.11% ---- (iii)
Adding (i), (ii) and (iii),
2 * (A +B +C) =
To complete a piece of work A and B take 8 days, B and C
12 days. A, B and C take 6 days. A and C will take :
A. 7 Days
B. 7.5 Days
C. 8 Days
D. 8.5 Days
Answer: Option C
Solution(By Examveda Team)
Work done by A, alone= (A+B+C) 's 1 day's work - (B+C)'s one day's
work
=(1/6) (1/12) = (21)/12=1/12
Work done by C, alone = (A+B+C) 's 1 day's work - (A+B)'s one days
work
=(1/6)(1/8) = (43)/24 = 1/24
=> (A+C)s one days work = (1/12) +(1/24) = (2+1)/24 = 3/24 = 1/8
=> (A+C) will take 8 days to complete the work together.
On comparing,
8 Guavas = 10 Mangoes
1 Guavas = 10 /8 Mangoes
2400 Guavas = (10 *2400) /8 = 3000 Mangoes.
This means that they need to pack (6300 +3000) Mangoes.
Alternatively,
Work done by A, alone= (A+B+C) 's 1 day's work - (B+C)'s one day's
work
=(1/6) (1/12) = (21)/12=1/12
Work done by C, alone = (A+B+C) 's 1 day's work - (A+B)'s one days
work
=(1/6)(1/8) = (43)/24 = 1/24
=> (A+C)s one days work = (1/12) +(1/24) = (2+1)/24 = 3/24 = 1/8
=> (A+C) will take 8 days to complete the work together.
If 10 men or 20 boys can make 260 mats in 20 days, then
how many mats will be made by 8 men and 4 boys in 20
days?
A. 260
B. 240
C. 280
D. 520
Answer: Option A
Solution(By Examveda Team)
10 men = 20 boys;
1 men = 2 boys;
8 men = 2*8 boys = 16 boys.
Then,
(16 boys + 4 boys) = 20 boys can make 260 mats in 20 days.
Now,
It can be calculated by work equivalence method:
20*260*20 = x*20*20;
x = 260 mats.
Two forest officials in their respective division were
involved in the harvesting of tendu leave. One division
had an average output of 21 tons from a hectares and
other division, which had 12 hectares of land less,
dedicated to tendu leaves, got 25 tons of tendu from a
hectare. As a result, the second division harvested 300
tons of tendu leaves more than the first. How many tons
of tendu leaves did the first division harvest.
A. 3150
B. 3450
C. 3500
D. 3600
E. None of these
Answer: Option A
Solution(By Examveda Team)
Let First division have x hectare of the land then second division will
have (x - 12) hectare of land.
Now according to the question,
25 *(x - 12) = 21x + 300
or, x = 150 hectare.
Hence, the first division harvest 3150 tons tendu leaves.
Two men and women are entrusted with a task. The
second man needs three hours more to cope up with the
job than the second man and the woman would need
working together. The first man, working alone, would
need as much time as second man and the woman
working together. The first man working alone, would
spend eight hours less than the double period of the time
second man would spend working alone. How much time
would the two men and the women need to complete the
task if they all asked together?
A. 1 hour
B. 2 hours
C. 3 hours
D. 4 hours
E. 5 hours
Answer: Option A
Solution(By Examveda Team)
Difference in times required by the first man (A) and second man (B) =
3 hours. Also, if t and t are the respective times, then
a b
t - t = 3 . . . . . . . . . ..(1)
b a
t = 2 hours.
a
Now B and woman together take 2 hours and A also take 2 hours, so
time required will be half when all 3 work together. So in 1 hour work
would be completed.
Vimal can do a piece of work in 20 days, Vimal and Kamal
together can do in 12 days. If Kamal does the work only
for half a day daily then in how many days the work will
be completed ?
A. 14
B. 17
C. 12
D. 15
Answer: Option D
Solution(By Examveda Team)
According to question,
Cistern is totally filled by 2 pipe in last 10 minute.
nd
That means 2 pipe filled 33.3% of the cistern in last 10 minute and
nd
8 minutes;
Thus, after 8 minute, 1 pipe must be turned off.
st
M *D = M *D
1 1 2 2
mr = (m +n) *D 2
D = mr /(m +n).
2