Professional Documents
Culture Documents
Fundiranje Knjiga PDF
Fundiranje Knjiga PDF
dr Milan Gli{i}
FUNDIRANJE
ARHITEKTONSKIH OBJEKATA
BETONSKE KONSTRUKCIJE - PRVO POGLAVLJE
Beograd, 2004
Prof. dr Milan Glii
Beograd, 2004
FUNDIRANJE ARHITEKTONSKIH OBJEKATA
BETONSKE KONSTRUKCIJE PRVO POGLAVLJE
Recenzenti:
Prof. dr Milan Lazi, dipl. ing. arh.
Akademik prof. dr Vojislav Kujundi, dipl.ing.arh.
Izdavai:
Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu
i
Orion Art, Beograd
Direktor
Nadeda Kovaevi
Glavni i odgovorni urednik
Dragorad Kovaevi
ISBN 86-80095-66-4
tampa
Bakar, Bor
__________________________________________________________________________
Naslovna strana:
Fundiranje objekta na uglu ulica 27. marta i uine u Beogradu
Autori:
Mr. Selimir Lelovi, dipl.gra.ing, Vojislava Popovi, dipl.ing.arh.
Mr. Nenad ekularac, dipl.ing.arh. i Mr. Dejan Vasovi, dipl.ing.arh.
Dizajn korica: Milo Dimi, stud. arh. i Goran Radulovi stud. arh.
PREDGOVOR
1. POREKLO TLA
2. KLASIFIKACIJA TLA
- 1 -
Meusobni poloaj tla moe biti raznovrstan, i zato je teko napraviti
preciznu klasifikaciju prirodnih podloga. Osnovna podela moe se
izvriti na:
- homogene podloge (Slika 1a), gde je zastupljena samo jedna vrsta
tla;
- slojevite podloge (Slika1b), gde su razliite vrste tla postavljene u
priblino paralelnim slojevima;
- heterogene podloge (Slika 1c), gde razliite vrste tla zauzimaju
meusobno nepravilne poloaje.
3. STRUKTURA TLA
Tlo je formirano od zrna i estica, i pora izmeu njih. Pore mogu biti
ispunjene vodom, vazduhom ili vodenom parom. Nekoherentna tla
mogu biti rastresita (Slika 2a) ili dobro sloena (Slika 2b i 2c).
a. b. c.
- 2 -
Gw - teina vode koja se nalazi u porama, i
G - ukupna teina uzorka,
onda je
Wx
Wq
W
Wt
- 3 -
Koeficijent poroznosti tla e je odnos zapremine pora prema
zapremini granularnog skeleta
Vp n V n
e= = = (5)
Vs V - n V 1 - n
o
x
2/1
2/1
2.o
2/1
Ako posmatramo uzorak tla oblika kocke stranice 1.0 (Slika 4), tada
je:
- 4 -
5. MEHANIKE OSOBINE TLA
5.1. Vodopropustljivost
n = c + n tg (11)
______________________________________________________
(*) Dr. Stevan Stevanovi: FUNDIRANJE I
- 5 -
gde je
n
- normalni napon koji deluje u ravni napona n
c - specifina kohezija
tg - konstanta proporcionalnosti koja izraava linearnu zavisnost
smiueg napona n i normalnog napona n .
- 6 -
gde su
- 7 -
7. DOZVOLJENI PRITISCI NA TLO
Pgr
zdozv. = (16)
Fs
- 8 -
8. RASPROSTIRANJE PRITISKA PO DUBINI
p b
"
" (18)
p = "
0
+ 2 z tg
z
b
- 9 -
Obzirom na rasprosiranje pritisaka po dubini, prilikom konstruisanja
temelja, mora se voditi rauna o njihovoj meusobnoj udaljenosti.
Kada su temelji na meusobno malom odstojanju (Slika 8) moe
doi do superponiranja pritisaka u tlu, i do prekoraenja dozvoljenih
pritisaka u tlu i pored toga to se oni nalaze u granicama
dozvoljenih pritisaka na nivou temeljnih spojnica.
- 10 -
Na dubini h napon pritiska je u funkciji ugla i teine tla iznad
posmatranog nivoa
p b
(21)
p h
= 0
b + 2 z tg
+ z
odnosno
p b
(22)
p h
= 0
b + 2 (h D f ) tg
+ (h D f )
- 11 -
Vertikalni napon na dubini z je
2 = P + z (23)
Horizontalni napon, prema Rankinovoj teoriji (*), na istoj dubini je:
= tg (45 2 ) =
2
0
a (24)
1 2 2
2
a = tg (45 2)
0
(25)
p0 = p a (26)
pz = ( p + z) a (27)
ph = ( p + h ) a (28)
p 0 + ph (29)
H= h
2
h 2 p 0 + ph (30)
s=
3 p 0 + ph
______________________________________________________
(*) Roy Whitlow: BASIC SOIL MECHANICS
- 12 -
Slika 11. Odreivanje aktivnog zemljanog pritiska u sluaju dva sloja tla
sa razliitim karakteristikama
= tg (45 2) (32)
2 0
a2 2
p = ( p + h )
1 1 1 a1
(34)
p = ( p + h )
2 1 1 a2
(35)
p = (p + h + h )
3 1 1 2 2 a2
(36)
- 13 -
Ukupna horizontalna sila pritiska
H = H1 + H 2
(41)
koja deluje na udaljenju
s=
H 1 ( s1 + h 2 ) + H 2 s2 (42)
H
Sa ovako odreenim vrednostima horizontalnog zemljanog pritiska
vri se dimenzionisanje potporne konstrukcije, odnosno potpornog
zida, koja prima te uticaje.
p = ( p + h) p (46)
h
- 14 -
II. OSNOVNI TIPOVI TEMELJA
- 15 -
1. TRAKASTI TEMELJI
V (48)
z =
Ft
- 16 -
Visina stope temelja odreuje se iz uslova dozvoljenih napona
zatezanja od savijanja na konzolnom prepustu.
Moment savijanja u preseku c-c za vrednost napona tla u temeljnoj
spojnici, izazvanog vertikalnim optereenjem bie
z' c 2
Mc = (50)
2
gde je z' reaktivno optereenja tla od sile V koja deluje u zidu
V
z' = , bez uticaja teine tla iznad stope, sopstvene teine stope i
B
korisnog optereenja p.
3 z' (53)
H = c
bz
MB (MPa) 10 15 20 30 40
bz (MPa)
0,20 0,35 0,50 0,80 1,00
- 17 -
1.1.1. Primer dimenzionisanja trakastog temelja od nearmiranog
betona
Podaci:
Vertikalna sila u zidu neposredno iznad temelja - V= 100 kN/m1
Debljina zida - dz= 25 cm
Ukupna teina poda i korisno optereenje na podu - p=5.0 kN/m2
Dozvoljeno naprezanje tla - z dozv. = 0.12 MPa
Dubina fundiranja - Df= 1.00 m
Zapreminska teina tla - = 18.0 kN/m3
Marka betona - MB 20
- 18 -
pretpostavkom da je ukupna sila koja deluje u temeljnoj spojnici V
vea za odreeni procnat u odnosu na silu V koja deluje u zidu.
Teko je odrediti za svaki poseban sluaj za koliki procenat treba
poveati silu V. U ovom primeru taj procenat uveanja usvojen je
25% od sile V. Kasnijim proraunom, ako se ova pretpostavka
pokae ne tanom moraju se izmeniti dimenzije stope temelja.
B=
V =
1.25 V
=
1.25 100 10 3
= 1.04 m
z dozv z dozv 0.12
Usvojeno: B = 1.05 m
Dimenzija konzolnog prepusta iznosi
c = (B-dz)/2 = (1.05-0.25)/2 = 0.40 m
Reaktivno optereenje koje deluje tako da savija konzolni prepust
duine "c"
100 10 3
z' = = 0.095MPa
1.05
pa je visina H
3 z' 3 0.095
H=c = 0,40 = 0.30 m
bz
0.5
Usvojeno: H = 0.35 m
Za ovako usvojene dimenzije izvri se kontrola stvarnog napona u tlu
na nivou temeljne spojnice.
Kontrola napona za usvojene dimenzije
Analiza optereenja:
- vertikalna sila V = 100.00 kN/m1
- optereenje od zemlje iznad stope
(1.05-0.25) 0.6518.0 = 9.36 "
- sopstvena teina stope
1.050.3524.0 = 8.82 "
- optereenje od poda
(1.05-0.25) 5.0 = 4.00 "
Ukupno optereenje V = 122.18 kN/m1
- 19 -
Stvarni napon u tlu na nivou temeljne spojnice iznosi
W 122 ,18 10 3
!{!tuw/ = =
C 2-11 1,05 1,00
W 100.00
r> = = 95.24 lO n 3
C 2/11 1.05 1.00
q c 2 95.24 0.4 2
Mc = = = 7.26 kNm
2 2
3
M !d 7,62 x10
!c{!tuw/ = = = 0.373MPa < !c{/ = 0.50MPa
X !d 0.0204
- 20 -
Slika 14. Trakasti temelj od armiranog betona
h = rkr M kr (56)
1,00
- 21 -
Kontrola napona u tlu
Po usvajanju konanih dimenzija temelja vri se kotrola napona u tlu,
u nivou temeljne spojnice. Stvarni napon u tlu ne sme da prekorai
dozvoljene napone.
V
z stv. = B 1, 00 z dozv. (59)
Podaci:
Vertikalna sila u zidu neposredno iznad temelja - V= 220 kN/m1
Debljina zida - dz= 15 cm.
Ukupna teina poda i korisno optereenje na podu - p=10.0 kN/m2
Dozvoljeno naprezanje tla - z dozv.= 0.18 MPa
Dubina fundiranja - Df= 1.30 m
Zapreminska teina tla - = 18.5 kN/m3
Marka betona - MB 20
Kvalitet elika - GA 240/360
B=
V =
1.25 V
=
1.25 220 10 3
= 1.52 m
zdozv 0.18
zdozv
Usvojeno: B = 1.55 m
Tada je duina prepusta "c"
- 22 -
Slika 15. Primer trakastog temelja od armiranog betona
Analiza optereenja:
1
- vertikalna sila V = 220.00 kN/m
- sopstvena teina stope
(1.550.15+(1.55+0.25) 0.50.20) 25.0
0.412525.0 = 10.31 "
- optereenje od zemlje iznad stope
(1.551.30-0.4125-0.15 (1.3-0.35) = 27.01 "
- optereenje od poda
(1.55-0.15) 10.0 = 14.00 "
1
Ukupno optereenje V = 271.32 kN/m
- 23 -
Tada stvarni napon u tlu na nivou temeljne spojnice iznosi
=
V =
271.32 10 3
= 0.175 MPa
zstv
B 1.00 1.55 1.00
V 220.00
z' = = = 141.94 kN/m2
B 1.00 1.55 1.00
M kr = g M g + p M p
1.6 g + 1.8 p
sr =
q
za pretpostavljeno
g 12 kN / m 2 i p = 2kN / m 2 sr iznosi
1.6 12 + 1.8 2
sr = = 1.63
14
kritini moment savijanja iznosi
M kr = sr M c
M kr = 1.63 34.77 = 56.67 kNm
- 24 -
Za zadani kvalitet betona MB 20 i armature GA 240/360 i usvojenu
minimalnu visinu H min = 35 cm , odredi se statika visina preseka h.
tada je
h 0.32
rkr = = = 1.344
M kr 56.67 10 3
b 1.00
fa 0 . 79
t= 100 = 100 = 10 . 354 cm
Fa 7 . 63
fa 0 . 28
t= 100 = 100 = 18 . 348 cm
Fa 1. 526
- 25 -
2. TEMELJNA KONTRA GREDA
- 26 -
Uslov ravnomernosti raspodele napona u tlu, na nivou temeljne
spojnice, je da poloaj rezultante sila, R, od sila u stubovima, P(i),
gde je i=1,2,...,n (n - broj stubova), koji se oslanjaju na kontra gredu
bude na sredini duine temelja, L. Momenti i transverzalne sile po
nosau odreuju se iz uslova ravnotee sila za svaki karakteristian
presek (M i T) i to na mestu stubova i u poljima za maksimalne
momente.
z stv =
V zdozv , gde je (60)
Ft
z stv - stvarni napon u tlu na nivou temeljne spojnice;
z dozv - dozvoljen napon u tlu;
V - zbir svih vertikalnih sila koje deluju na povrinu
temeljne spojnice;
Ft - povrina temeljne spojnice.
P1 a + P 2 (a + b) L B1 + 2 B 2
e= = (60.3)
P1 + P 2 3 B1 + B 2
- 27 -
Slika 18. Temeljna kontra greda sa promenljivom irinom konzolne ploe
Slika 19. Reaktivno optereenje po gredi u sluaju promenljive irine konzole ploe
- 28 -
2.1. Primer dimenzionisanja temeljne kontra grede
Podaci:
Rasponi izmeu stubova: l1=6.00 m, l2=8.00 m
Kod stuba 1 prepust je ogranien na a=2.00 m
Sile u stubovima neposredno iznad temelja:
P1=1500 kN, P2=2500 kN, P3=2000 kN
Ukupna teina poda i korisno optereenje na podu - p=10 kN/m2
Dimenzije poprenih preseka stubova su 45/45 cm.
Dozvoljen napon u tlu na koti fundiranja - zdozv.=0.25 MPa
Dubina fundiranja - Df=1.40 m
Zapreminska masa tla - =18.0 kN/m3
MB 30, RA 400/500
- 29 -
Odstojanje rezultante vertikalnih sila R od take A iznosi
(Pi e i )
e=
R
1500 2.0 + 2500 8.0 + 2000 16.0
e= = 9.17 m
1500 + 2500 + 2000
Tada je ukupna duina temeljne grede
L = 2 e = 2 9.17 = 18.34 m
odnosno duina prepusta "x"
R 1.25 6000 10 3
Ft = = = 30.0 m2
z dozv
0.25
Ft 30.0
B= = = 1.64 m
L 18.34
Usvojeno: B=1.65 m
Usvojena visina prepusta stope: H=0.35 m
Preporuka je da se visina grede usvoji prema sledeem izrazu
l max
D
8
- 30 -
odnosno
8.00
D= = 1.00 m
8
Usvojeno D=1.00 m
Analiza optereenja
- P(i) = 6000.00 kN
- sopstvena teina stope
18.34(0.551.00+2 (0.35+0.15) 0.50.55) 25
15.1325 = 378.26 "
- teina tla iznad temelja
(1.401.6518.34-15.34) 18.0 = 490.24 "
- teina poda
1.6518.3410.0 = 302.61 "
Ukupno optereenje - V = 7171.11 kN
- 31 -
Stvarni napon u tlu iznosi
7171.11 10 3
z = = 0.24MPa < zdozv = 0.25 MPa
stv
1.65 18.34
Postupak dimenzionisanja
Konzolna ploa
q=
P i
=
6000
= 198.28 kN/m2
BL 1.65 18.34
h=H-a=35.0-3.0=32.0 cm
h 0.32
rkr = = = 1.447
M kr 48.88 10 3
b 1.00
- 32 -
za 8 (fa'=0.50 cm2), razmak glavne armature
f 0 .5
t = a 100 = 100 = 12.75cm usvojeno: R8/12.5
Fa 3 .9
fa 0. 5
t= 100 = 100 = 63. 775 cm usvojeno: R8/30
Fa 0 . 784
Greda
q'=P(i)/L=6000/18.34=327.15 kN/m
Transverzalne sile:
T11=q' a=327.152.00=654.30 kN
T12=T1l-P1=654.30-1500.0= - 845.70 kN
T21=T12-q'l1= - 845.70+327.156.00=1117.20 kN
T23=T21-P2=1117.20-2500.0=-1382.80 kN
T32=T23+q'l2=-1382.80+327.158.00=1234.40 kN
T3d=T32-P3=1234.40-2000.0=-765.53 kN
Momenti savijanja:
2 2
M1=-q' a /2=-327.152.0 /2=-654.30 kNm
2
M =-q' x /2=-327.152.342/2=-895.67 kNm
3
2
M2=(-q'(a+l1) /2)+P1l1
2
M2=(-327.15(2.00+6.00) )/2+1500.006.00=-1468.80 kNm
- 33 -
x1=T12/q'=845.70/327.15=2.58 m
M =(-q'(a+x )2)/2+P1 x
I 1 1
2
MI=(-327.15(2.00+2.58) )/2+1500.002.58 =438.78 kNm
x2=T32=1234.40/327.15=3.77 m
2
MII=(-q'(x2+x) )/2+P3 x2
2
MII=(-327.15(3.77+2.34) )/2+2000.003.77=1433.40 kN
- 34 -
Oclonac 1
Oslonac 2
- 35 -
Oslonac 3
Polje I
35 + 15
b p1 = b 0 + 20 dp sr = 0.55 + 20 = 0.55 + 20 0.25 = 5.55m
2
bp2 = b 0 + 0.25 l 0 = 0.55 + 0.25 0.8 6 = 1.75m (l 0 = 0.8 l )!
b p 3 = = B = 1.65m
b p min = b p 3 = 1.65m
- 36 -
Pretpostavka x < d p je tana.
M Ikr 715.2 10 3
Fa = = = 0.00195m 2 = 19.5cm 2
vi k z h 400 0.9745 0.94
Polje II
bp = 1.65m
M IIkr = sr M II = 1.63 1433.4kNm = 2336.442kNm
0.94
x < d p rkr = = 0.79
2336.44 10 3
1.65
a = 10; b = 1.6; k z = 0.950; skr = 0.138
xkr = skr h = 0.138 94cm = 12.97cm < d p min = 15cm
2336.442 10 3
Fa = = 0.00654 m 2 = 65.4 cm 2
400 0.950 0.94
T23=1382.80 kN
Tu,23=Tmu,23=srT23=1.631382.80 kN=2253.96 kN
- 37 -
Prema lanu 95 pravilnika BAB87 (*), transverzalne sile, u oblasti
oslonca, mogu da se umanje za iznos
c
Tu = + 0.75d q u
2
gde je
c - irina oslonca, d - visina preseka, qu- granino optereenje
q u = sr q = 1.63 327.15 = 533.25kN
c 0.45
Tu = + 0.75d q u = + 0.75 1.0 533.25 = 0.975 533.25 = 519.92 kN
2 2
Tu ,23, r = Tmu ,23, r = 2253.96 519.92 = 1734.04 kN
Odstojanje nulte taake transverzalne sile od ose oslonaca iznosi:
T 2253.96
x 0 ,23 = u ,23 = = 4.226 m
qu 533.25
Raunski (nominalni) naponi smicanja
T 1.734
n ,23, r = u ,23, r = = 3.726MPa
bz 0.55 0.9 0.94
Za MB 30 r=1.1 Mpa
- 38 -
Na delu nosaa gde je ispunjen ovaj uslov beton ne uestvuje u
prijemu uticaja od transverzalne sile i tada je Tbu= 0 ; TRu= Tmu ,
odnosno celokupne zateue napone prima armatura. Na ostalom
delu nosaa gde je n < 3r , deo transverzalne sile Tmu se prema
jednaini
1
Tbu = ( 3 r n ) b z
2
poverava betonu.
(
3 r x r x3 r )
b =
2
= 0.75 1.0 3.726 0.55 +
3.726 + 3.3
[1.34 0.975] 0.55 +
2
3.3 1.92
0.55 = 1.537 + 0.705 + 1.742
2
H vu, 23, n f3 r = 3.984MN
- 39 -
Voditi rauna da se armatura povija iz gornje zone preseka polja u
donju zonu preseka kod oslonca.
Sila koju primaju povijeni profili iznosi
Hvkg=44.18110-4400 2 =2.499 MN
H vuz 1.485
F uz = = = 0.0037 m 2 = 37cm 2
vi 400
23 = xr - c/2 = 3.26- 0.225=3.035=303.5cm
*Napomena:
Postupak obezbeenja od glavnih kosih zateuih napona sprovodi
se kod svih ostalih karakteristinih preseka (levo i desno od taaka
1, 2 i 3) analogno ovde sprovedenom postupku.
- 40 -
Na slikama 24. i 25. date su eme armiranja kontra grede u
poprenom i podunom preseku.
- 41 -
3. TEMELJNA KONTRA PLOA
- 42 -
Slika 26. Sistemi temeljnih kontraploa
- 43 -
Slika 27. Aksonometrijski prikaz kontra ploe sa optereenjem
- 44 -
4.TEMELJI SAMCI
Temelj samac (soliter) postavlja se ispod stuba, i prima sve
statike i dinamike uticaje koji deluju na stub (Slika 28). Dimenzije
temelja se odreuju iz uslova nosivosti tla (irina - B i duina -A) i
uslova prodora stuba kroz stopu temelja (visina - H). Proraun
armature u zategnutom delu poprenog preseka odreuje se
prema momentima savijanja koje prouzrokuje reaktivno
optereenje tla, koje je izazvano silom u stubu. Usvaja se
pretpostavka da je konstrukcija stope temelja nedeformabilna,
odnosno da su naponi u tlu jednaki ispod cele povrine temeljne
stope.
- 45 -
u temeljima optimalano je da odnos stranica osnove temelja bude u
funkciji jednakog odstojanja izmeu temelja (Slika 29). Ako se
nastoji da armatura temelja bude jednaka u oba ortogonalna pravca
tada prepusti c treba da budu jednaki (Slika 30).
Slika 29. Odreivanje optimalnih odnosa strana temelja u funkciji raspona stubova
Slika 30. Odnos strana temelja u funkciji jednakih prepusta c u oba pravca
- 46 -
31. dat je ematski prikaz delovanja horizontalne sile, Hx, u pravcu x
ose, i momenta, My, koji deluje oko y ose, a u ravni V-x. Da bi se
umanjili naponi u tlu izazvani ekscentrinim optereenjem,
neophodno je da otporni moment osnove temelja oko y ose bude
vei od otpornog momenta osnove temelja oko x ose, odnosno
Wy>Wx, to znai da je A>B.
Podaci:
Vertikalna sila u stubu ...................................................... V=1200 kN
Dimenzije stuba . a/b=60/40 cm.
Odnos irine i duine osnove temelja ........................................ 1/1.5
2
Ukupna teina poda i korisno optereenje na podu ......... p=10kN/m
Dozvoljen napon u tlu na koti fundiranja ...............zdozv.=0.22 MPa
3
Zapreminska masa tla =18.5 kN/m
Kvalitet betona i elika . MB 30, GA 240/360
- 47 -
stope vertikalna sila koja deluje u stubu uveava za odreen
procenat.
U ovom primeru usvojeno je poveane sile u stubu za 25%.
V q ( d kp2 / 4)
r =
h d kp
gde je:
V - sila u stubu;
q - reaktivno optereenje tla;
- 48 -
dkp - dimenzija kritinog preseka ( d kp = d + h za kruni presek,
odnosno d kp = 1,13 a b + h za pravougaoni presek dimenzija
stranica a i b)
h - statika visina preseka
to je
d kp = 1,13 0,60 0,40 + 0,03 = 0,434m
1,20
q= = 0,174kN / m2
6,88
1,2 0,174 ( 0,434 2 / 4)
r = = 1,10 MPa
0,77 0,434
MB 15 20 30 40 50 60
- 49 -
1200.00 10 3
H = = 0.80m
2 (0.6 + 0.4 ) 1.25 0.6
V = V Vb
- 50 -
Slika 34. Usvojene dimenzije temelja
Analiza optereenja:
- 51 -
1452.23 10 3
z = = 0.211MPa < 0.22MPa
stv
6.88
Stvarni napon u tlu je u granici dozvoljenog.
- 52 -
Fc =
(B + b ) c = (2.15 + 0.4) 1.3 = 1.66 m2
2 2
Sila Qc je jednaka je proizvodu reaktivnog optereenja q i povrine
Fc .
hc=H-a=80.00-3.00=77.00 cm
- 53 -
Fac je ukupna potrebna povrina armature za presek c-c.
Presek d-d
hd=hc-=77.00-2.00=75.00 cm
za MB 30 GA 240/360
- 54 -
M dkr = sr M d = 1.63 156.57 = 255.21kNm
hd 0.75
rkr = = = 1.242
M dkr 255.21 10 3
a + 2 0.05 0.6 + 0.1
rkr = 1.242 a = 10; b = 1.15, k z = 0.9635
M dkr 255.21 10 3
Fad = = = 0.00147m 2 = 14.7cm 2
vi k z h 240 0.9635 0.75
Fad 14.7cm 2
Fad' = = = 4.594cm 2
A 3.2
za usvojenu armaturu 8 povrine f a = 0.5cm 2 razmak t je
f a 0 .5
t= 100 = 100 = 10.88cm
Fa 4.594
Usvojeno 8/10
- 55 -
Obzirom da temelj nije apsolutno krut ve da je deformabilan to se
momenti savijanja raspodeljuju tako da su uticaji momenata
savijanja vei u sredinjem delu temelja i da opadaju ka ivicama
temelja. Prema raspodeli momenata savijanja to se i armatura
rasporeuje prema intenzitetima momenata. Pojedini autori (Lser i
Winterkorn(*)) dali su predloge za raspodelu usvojene armature.
Ovde se daje reenje koje je sa praktine strane optimalno i zasniva
se na predlozima navedenih autora (Slika 37).
Treba imati u vidu injenicu da usvajanje ovakve raspodele ima
svoju opravdanost kada je B 4 H .
______________________________________________________
(*) Dr. Stevan Stevanovi: FUNDIRANJE I
- 56 -
4.2. Primer odreivanja napona u tlu za ekscentrino optereen
temelj samac
- 57 -
Podaci:
Dimenzije temelja: A=4.00 m; B=2.00 m; H=0.80 m
3
Zapreminska teina stope temelja =25 kN/m
Uticaji koji deluju u taki "c":
Vertikalna sila V=450.00 kN
U ravni "V-x" horizontalna sila Hx=25.00 kN
moment savijanja My=30.00 kNm
U ravni "V-y": horizontalna sila Hy=10.00 kN
moment savijanja Mx=15.00 kNm
Kordinate take "c", u ravni "x-y", su x=-0.50 m; y=0
Dozvoljen napon zdozv.=0.12 MPa
Reenje
V=V+G=450.00+160.00=610.00 kN
Ukupni moment sila u odnosu na teinu osu xt osnove stope
temelja
- 58 -
Naponi u karakteristinim takama su
V M xt M yt
i =
Ft Wx Wy
gde je i=1,2,3,4
- 59 -
5. IPOVI
- 60 -
Slika 41. Vrste ipova
Drveni ipovi (Slika 42) najee se izvode od bora, smreke ili jele.
Duine su do 20 metara. Ree se koriste tvrda drva, kao hrast ili
bukva. Njihove duine su do 15 metara.
- 61 -
Slika 42. Drveni ip
- 62 -
5.2. elini ipovi
- 63 -
Slika 45. Prefabrikovan armirano betonski ip
- 64 -
Uzengije kod ovih ipova izvode se spiralnog oblika, s tim da su
proguene kod glave i vrha ipa zbog poveanih uticaja izazvanih
koncentracijom optereenja tih elemenata ipa od udaranja malja
odnosno probijanja tla. Vrh ipa ojaan je "papuom" od elinog
lima.
Ovi ipovi koriste se na gradilitima gde se eli njihovo brzo
izvoenje, s tim da se pre otpoinjanja radova ipovi proizvedu u
fabrici betona.
- 65 -
U sluaju da je ip armiran, u otvor u tlu postavlja se unapred
postavljen armaturni ko. Po tom se vri betoniranje. Ovaj sistem
ipova u praksi je poznat pod imenom "Franki ipovi".
- 66 -
5.3.3. ipovi postavljeni ispod postojeih temelja
- 67 -
Stvaranjem pritiska u presi ona potiskuje prvi element do dubine
njegove duine. Po tom postavlja se drugi element i postupak se
ponavlja.
Meusobno se ipovi povezuju armirano betonskim serklaom.
- 68 -
Slika 49. Naini postavljanje ipova u grupe
- 69 -
5.5. PRORAUN NOSIVOSTI IPA
Nosivost ipa, prema Whitlow-u (*), (Slika 51) proraunava se prema
nosivosti ipa na pritisak na vrhu (Sv) i nosivosti ipa trenjam po
omotau ipa (So), tako da je nosivost ipa data izrazom
S = Sv + So (62)
v = 02 + f g (63)
gde je
g = 2 h2 + 1 (h1 + Df - 2,00) (64)
Vrsta tla f
Nevezani ljunak 2,5
Peskovite gline 2,0
Gline 1,5
Les 1,0
______________________________________________________
(*) Roy Whitlow: BASIC SOIL MECHANICS
- 70 -
a h1 i h2 su visine slojeva tla u kojem se nalazi ip, odnosno 1 i 2 su
zapreminske teine odgovarajueg tla.
Sv = 2 F v (65)
ipovi koji svojim vrhom ne doseu nosivo tlo nose samo trenjem
izmeu omotaa i tla (Slika 52A), i oni se u praksi nazivaju "lebdei"
ipovi.
Slika 52.
Oni ipovi koji svojim vrhom ulaze u nosivo tlo nose trenjem izmeu
omotaa i tla, i pritiskom vrha na tlo (Slika 52B). U praksi ovakvi
ipovi nazivaju se "oslonjeni".
- 71 -
5.5.1. Primer odreivanja nosivosti ipa tipa "Franki":
- 72 -
to je nosivost ipa po omotau
- 73 -
Cilj ovoga je da se vertikalna sila ravnomerno rasporedi po svim
ipovima. U tom sluaju ukupna sila V sa ravnomerno deli na svaki
vertikalni ip pa je sila S u svakom ipu
V +G
S= (67)
n
gde je G sila od mase armirano betonskog jastuka, a n je broj
ipova.
- 74 -
Verikalna sila V na udaljenjima e xt i e ty od teita ipova moe se
zameniti silom koja deluje u teitu T i odgovarajuim momentima
M x = V e ty (69)
oko x ose i
M y = V e xt (70)
oko y ose.
- 75 -
III. POTPORNI ZIDOVI
1 =
V M
+
F W
z.dozv.
(78)
2
V M
=
F W
0 (79)
- 76 -
U sluaju kad je 2<0 (Slika 57), odnosno kada spojnica beton-tlo
ne moe da primi napone zatezanja, mora se odrediti irina stope
koja na celoj povrini trpi napone pritiska. Ova irina se odreuje iz
uslova iskljuenja zone zatezanja. Polozaj sile V odreen je
izrazom
M
e= (80)
V
Odstojanje od ivice jezgra preseka do maksimalno pritisnute ivice
preseka je
B
c= e (81)
2
Stabilnost na klizanje
V tg
nk = k (83)
H
- 77 -
gde je k - dozvoljeni koeficijent sigurnosti na klizanje a je ugao
unutranjeg trenja tla.
Stabilnost na preturanje
M
np = s 1.5 (84)
Mp
- 78 -
1. Primer dimenzionosanja potpornog zida
Podaci:
hk = 2.50 m - slobodna visina zida
Df = 1.00 m - dubina fundiranja
- 79 -
= 18.0 kN/m2 - zapreminska tezina tla
p = 5.0 kN/m2 - korisno opterenje na tlu
zdozv. = 0.14 MPa - dozvoljeno naprezanje u tlu
= 30 - ugao unutranjeg trenja
nk = 1.8 - dozvoljen koeficijent stabilnosti na klizanje
np = 1.5 - dozvoljen koeficijent stabilnosti na preturanje
MB 20
GA 240/360
- 80 -
Horizontalna sila pritiska H2 se odreuje analogno prethodno
navednom postupku
112.45 tg 30 o
nk = = 1.64 1.5
39.54
- 81 -
Slika 60. Zakoenje temeljne spojnice
H
= arctg (86)
V
Kontrola stabilnosti na preturanje
Moment preturanja u odnosu na taku 1 je
- 82 -
Koeficijent stabilnosti na preturanje je
114.45
np = = 2.15 1.5
53.18
- 83 -
Kako je 2 < 0 to se koriguje irina stope temelja koja prima samo
pritiske.
e = 39.94/112.45 = 0.36 m
c = 0.90-0.36 = 0.54 m
112.45 10 3
max 1 = 2 = 0.139 MPa < zdozv = 0.14MPa
V
= 2
3c 3 0.54 1.0
- 84 -
Slika 63. Odreivanje napona u tlu prema Pravilniku o tehnikim normativima za
temeljenje graevinskih objekata
- 85 -
Analogno napred navedenom postupku
dz=30cm h=30.0-3.0=27.0cm
M akr = Vkr ea
ea = ekr + 0.5 d z a = 1.61 + 0.5 0.3 0.03 = 1.73m
rkr 0.618
- 86 -
h 0.27
rkr = = = 1.054
M akr 65.55 10 3
b 1.0
rkr = 1.054 a = 10; b = 1.42; k z = 0.9555
M akr V 65.55 10 3 37.89 10 3
Fa = kr =
vi k z h vi 240 0.9555 0.27 240
Fa = 10.6cm 2 1.578cm 2 = 9.02cm 2
za 12 f a = 1.13cm 2
f a 1.13
t= 100 = 100 = 12.52cm usvojeno 12/12.5
Fa 9.02
Fa pod = 0.2 Fa = 0.2 9.02 = 1.804cm 2
za 6 f a = 0.28cm 2
f a 0.28
t= 100 = 100 = 15.52cm usvojeno 6/15
Fa 1.804
- 87 -
(Slika 65). Na istoj slici dat je prikaz usvojene armature koja je data
sprovedenim proraunom.
- 88 -
Kako je intenzitet potiska vode pw jednak visini hw to je potisak vode
na potpornu konstrukciju
hw p w
Hw = (87)
2
i deluje na visini
hw
sw = (88)
3
pa je moment sile u odnosu na temeljnu spojnicu
M w = H w sw (89)
H = H1 H 2 + H w (90)
M = H 1 s1 H 2 s 2 + H w s w (91)
O ovoj pojavi treba vodi rauna jer ako se potporni zid projektuje bez
uticaja podzemne vode a tokom eksplaotacije dodje do pojave
podzemnih voda, poveanje potisaka od podzemne vode moe
dovesti do ruenja potporne konstrukcije.
- 89 -
Slika 66. Uticaj kohezije tla na potporni zid
- 90 -
IV. ZATITA TEMELJNIH JAMA
1. Obezbeenje rovova
Za sve zaseke u tlu koje ima malu vrednost kohezije mora se izvriti
obezbeenje i to posebno sa stanovita bezbednosti radnika u rovu.
- 91 -
usvojiti pojednostavljena ema potisaka tla kako je dato na slici 66,
gde je
D dubina iskopa
a = tg 2 (45 0 / 2) - koeficijent horizontalnog zemljanog pritiska
- zapreminska masa tla
c - kohezija
- ugao otpornosti protiv smicanja
p = 0,8 D a
2. Dijafragme
- 92 -
Aktivni pritisak tla je
1
Pa = a ( H + d ) 2 (97)
2
gde je
a = tg 2 (45 0 / 2)
p = tg 2 (45 0 + / 2)
Mc=0 (99)
1 Pp d 1
M c = 0 = = Pa ( H + d ) (100)
3 F 3
1 1
a d 3 = F a ( H + d ) 3 (101)
6 6
Kada se jednaina rei po d
d 3 = F a 2 ( H + d ) 3
(102)
tada je dubina ukopavanja dijafragme
H
d= (103)
p 2
1
( ) 1
3
F
- 93 -
Preporuka, na osnovu eksperimentalnih istraivanja, je da se ova
vrednost povea za 20%, pa bi ukupna dubina ukopavanja
dijafragme bila
Ds = 1.2 d (104)
Maksimalni moment savijanja na dijafragmi bie na mestu zs ispod
take B gde je suma transverzalnih sila nula
1 1
p z s2 / F = a ( H + z s ) 2 (105)
2 2
z s2 = F a 2 ( H + z s ) 2 (106)
tada je
H
zs = (107)
p
1
F
Maksimalni moment je
1 1
M max . = a ( H + z s ) 3 p z s3 / F (108)
6 6
- 94 -
Dubina ukopavanja dijafragme iznosi
6.00
d= 2 1
= 9.23m1
3.00
( ) 1
3
2
ova vrednost se poveava za 20% pa je ukupna dubina ukopavanja
- 95 -
Na mestima gde postoji mogunost postavljanja horizontalnih zatega
izvodi se prihvatanje dijafragmi zategama koje se ankeruju u
ankerne blokove (Slika 69) i u vertikalne privremene ipove (Slika
70).
- 96 -
jame u vie koraka tako da je tokom svih faza iskopa obezbeena
stabilnost tla (Slika 71).
- 97 -
V. PRORAUN FUNDIRANJA NA ELASTINOJ PODLOZI
zstv.
k= (109)
s
- 98 -
Da bi se reio ovaj izraz potrebno je odrediti sleganje tla za stvarnu
vrednost napona zstv. .
Tlo
ljunak 0.25
Pesak 0.30
Praina 0.35
Glina 0.40
s=
(1 ) p k
2
(111)
Eo F
gde je p dodatni pritisak u tlu od objekta umanjen za teinu
iskopanog tla
p = ( zstv. D f ) F (112)
U ovom izrazu je zapreminska masa tla, D f je dubina fundiranja
odnosno visina iskopanog tla i F je povrina temelja.
- 99 -
1. Primer odreivanja vrednosti koeficijenta posteljeice tla
Za zadate vrednosti
Ms = 9000 MPa
zstv. = 0.09 MPa
Vrsta tla: glina
Dimenzije temelja: L = 21.00 m1, B = 7.00 m1
Df = 3.00 m1
Zapreminska teina tla: g = 18.50 kN/m3
odrediti koeficijent posteljice tla.
Sleganje iznosi
s=
(1 0.4 ) 5071.50 0.83 = 0.006m
2
1
= 6.00mm.
4200 147.00
0.09
k= 1000 = 15000kN / m 3
0.006
- 100 -
2. Uporedni prikaz rezultata prorauna po pretpostavci
nedeformabilnog temelja i bez uticaja deformabilnosti tla, i
temelja fundiranog na elastinoj podlozi
90
1 I 2
360 360
8
360.0
[dT]
(kN)
360.0
720.0
[dM]
(kNm)
0.89
fY
(cm)
- 101 -
Dijagram momenata savijanja (kNm)
- 102 -
VI. KONSTRUKTIVNE POJEDINOSTI TEMELJENJA
- 103 -
Vezne grede se usvajaju kao konstruktivni elementi priblinih
dimenzija 40/40 cm. sa minimalno propisanim procentom armiranja.
Njihova uloga je dvostruka - da spree meusobno razmicanje
temelja i da smanje diferencijalna sleganja susednih temelja.
- 104 -
a/ Temelj suseda je dublje fundiran od potrebne kote fundiranja
novog objekta (Slika 77). Tada se temelj novog objekta mora spustiti
na kotu fundiranja susednog objekta.
- 105 -
Sputanje postojeeg temelja na projektovanu kotu izvodi se putem
podbetoniranja istog. Da bi se izvelo podbetoniranje, potrebno je
prvo izvriti iskop ispod temelja, pa potom betonirati prostor ispod
temelja. Da bi se obezbedio dobar kontakt izmeu postojeeg
temelja i podbetoniranog dela, potrebno je donju povrinu
postojeeg temelja dobro oistiti od zemlje, a da bi umanjili efekte
skupljanja betona deo prostora visine oko 25 cm. ispod postojeeg
temelja betonira se betonom sa malim vodocementnim faktorom
(beton "vlaan kao zemlja"). Ovaj sloj betona ugrauje se nabijanjem
pomou drvenih oblica ili vibratorom.
- 106 -
Slika 80. Izvoenje temelja na tampon sloju ljunka
- 107 -
- Prilikom iskopa, odnosno zasecanja tla, veih duina
potrebno je obezbediti da se ceo zaseeni front zemlje ne
obrui;
- Obzirom da ovakvim nainom izvoenja elementi potpornog
zida su meusobno dilatirani, time je spreen negativni efekat
uticaja temperaturnih dilatacija koje na veim duinama
popreni presek zida ne moe da prihvati pa bi dolo do
pojave prslina u zidu.
- 108 -
Prednju, vidnu, stranu zida treba izvesti sa otklonom od vertikale za
5 do 10 cm. Ovo treba uiniti iz dva razloga:
- Obzirom da su naponi u temeljnoj spojnici vei u taki 1 nego
u taki 2, to e i sleganja tla biti vee u taki 1. Iz tog razloga
moe doi do delimine rotacije potpornog zida pa se
predvienim otklonom spreava mogunost da zid zauzme
poloaj sa negativnim otklonom.
- U sluaju kada je zid izveden tako da je prednja strana zida
apsolutno vertikalna i da nema nikakvog otklona, u tom
sluaju, a posebno kod veih visina zida, pojavljuje se
neprijatan psiholoki efekat kod ljudi koji se nalaze ispred
zida.
- 109 -
VII. GEOMEHANIKI ELABORAT
- 110 -
Projektant dostavlja geomehaniaru osnovu objekta na situacionom
planu (Slika 83), presek kroz objekat (Slika 84) gde je definisana
kota planiranog fundiranja objekta, spratnost, konstruktivni sistem i
optereenje od objekta.
TAVAN
IV SPRAT
IIII SPRAT
II SPRAT
I SPRAT
PODRUM
______________________________________________________
(*) Podaci uzeti iz Geomehanikog elaborata preduzea Omni Projekt, Beograd
- 111 -
Slika 85. Prikaz nalaza uzoraka uzetih iz buotine
- 112 -
Dubina ispitivanja tla odreena je sledeim izrazom
pB
D= (113)
100
- 113 -
VIII. LITERATURA
- 114 -
Prof. dr Milan Gli{i} , dipl.ing.arh., ro |en je u
Beogradu 1949. godine. U svojoj dugogodi{njoj
praksi radio je na izradi projekata konstrukcija
arhitektonskih objekata, izvo|enju i nadzoru
radova, a dvadeset pet godina u ~estvujeu nastavi
na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u
Beogradu na Katedri za statiku konstrukcija.
Poslednjih petnaest godina dr`i predavanja na
predmetima : Betonske konstrukcije, Fundiranje
arhitektonskih objekata i Konstruisanje skloni{ta.