You are on page 1of 2

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR:
DATA: 25 ianuarie 2017
ȘCOALA: Colegiul Național de Artă
CLASA: a VI-a
DISCIPLINA: Oboi
SUBIECTUL LECȚIEI: studiul gamelor si arpegiilor majore si minore pana la 3 alteratii
TIPUL DE LECȚIE: Lecție mixtă
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
O1: sa identifice gamele majore si minore pana la 3 alteratii
O2: sa execute fiecare gama in tempo-uri diferite (intre80-100 pe metronom)
O3: sa sustina si sa controleze coloana de aer in functie de traseul melodic: crescendo/decrescendo gradat
O4: sa execute arpegiile fiecarei game in tempo-uri diferite
O5: sa aplice pe fiecare gama stacaturi, legato-uri si formule ritmice diferite

STRATEGII DIDACTICE: exercițiul, conversația, explicația, demonstrația, exercitiul


MIJLOACE DIDACTICE: instrument, partituri, metronom

Desfășurarea lecției
Nr. Etapele lectiei Timp Ob. Continutul instructiv-educativ Strategii /
crt. op. mijloace/
observatii
1. Moment 1 Asigurarea condițiilor și a materialelor necesare
organizatoric desfășurării lecției;
2. Verificarea lecției 15 O1 Voi solicita elevului să interpreteze cateva sunete lungi Explicația
anterioare pentru incalzire Exercițiul
O2 Voi solicita elevului sa execute exercitii ritmic cu Conversația
stacaturi diferite catehetică
O3 Voi solicita elevului sa execute exercitiile de respiratie si
sustinere predate
3. Predarea lecției
noi
3.a) Momentul 2 O4 Profesorul exemplifica elevului una dintre game, IAC
aperceptiv interpretand-o mai intai el insusi Conversația
maieutică
3.b) Dirijarea învățării 20 O5 Profesorul îl pune pe elev să execute gama respectiva, IAC
intr-un tempo mai lent Problematizarea
O6 Profesorul ii explica elevului diferite moduri de executie Demonstrația
a gamelor pentru a fixa datele tehnice Conversația
catehetică
3.c) Obținerea 5 O6 Pentru a verifica capacitatea de înțelegere a elevului în Conversația
performanței ceea ce privește noua tehnică, profesorul il va pune sa catehetică
execute si sa exemplifice fiecare gama in parte in tempo-
uri diferite
3.d) Asigurarea 5 O6 Profesorul va aprecia munca elevului și ii va explica ce Tehnica
retenției și a eforturi trebuie sa depuna pentru obtinerea rezultatelor „Sandwich”
transferului dorite
4. Încheierea lecției 1 Aprecieri generale și individuale privind desfășurarea
lecției și comportamentul elevului;
Tema pentru acasă: aprofundarea studiului fiecarei
game, pana la obtinerea lejeritatii tehnice si sigurantei
atat sonore cat si intonationale

You might also like