Professional Documents
Culture Documents
ГРАФИЧКИ РАД
ИЗ ЗИДАНИХ КОНСТРУКЦИЈА
2018.
Прорачун зидане конструкције стамбене зграде
Po+Pr+2+Pk
Анализа оптерећења
Вертикална оптерећења:
Стално оптерећење
Снег
Корисно оптерећење
Кровна конструкцијa
Кровна конструкција
Фалцовани лим / 0,06 kN/m2
Летва 3/5cm 0,03*0,05*3*6/cos10 0,0274 kN/m2
Алуминијумска фолија / 0,05 kN/m2
ОSB 2,20 cm 0,022*6/cos10 0,134 kN/m2
Рог 10/12 cm 0,10*0,12*5,0/(cos10 *0,8) 0,0761 kN/m2
Gkrov 0,3475 kN/m2
2.Оптерећење снегом
SRPS EN 1991-13: 2012
S=μi*Ce*Ct*Sk
μi -коефицијент облика оптерећења од снега
Ce –коефицијент изложености
Ct –топлотни коефицијент
Sk –карактеристична вредност оптерећења од снега на тло на релевантној локацији
Ce –(0,8; 1,0; 1,2)
0.8-објекат изожен ветру
1.0-уобичајено
1.2-заклоњен објекат
*Препорука μ1=0.80
S=μi*Ce*Ct*Sk=0,8*1,0*1,0*1,0=0,8 kN/m2
Fert 16+4 cm
Термоизолација 0,20*1,0 0,20 kN/m2
AB конструкција (Fert) / 3,0 kN/m2
Продужни малтер 0,015*19,0 0,285 kN/m2
Gtavan 3,485 kN/m2
dAB=L/35
FERT 16+4
Паркет 0,022*8,0 0,176 kN/m2
Цементна кошуљица 0,04*22,0 0,88 kN/m2
Тервол фолија / 0,10 kN/m2
Ферт / 3,0 kN/m2
Продужни малтер 0,014*19 0,285 kN/m2
GFERT, P, tip 4,44 kN/m2
FERT 16+4
Плочице 0,01*24,0 0,24kN/m2
Цементна кошуљица 0,04*22,0 0,88 kN/m2
Тервол фолија / 0,10 kN/m2
Ферт / 3,0 kN/m2
Продужни малтер 0,014*19 0,285 kN/m2
GFERT, Pl, tip 4,51 kN/m2
АБ плоча 16 cm
Паркет 0,022*8,0 0,176 kN/m2
Цементна кошуљица 0,04*22,0 0,88 kN/m2
Тервол фолија / 0,10 kN/m2
АБ конструкција 0,16*25,0 4,00 kN/m2
Продужни малтер 0,015*19,0 0,285 kN/m2
Gploča, p, tip 5,44 kN/m2
АБ плоча 16 cm
Плочице 0,01*24,0 0,24 kN/m2
Цементна кошуљица 0,04*22,0 0,88 kN/m2
Тервол фолија / 0,10 kN/m2
АБ конструкција 0,16*25,0 4,00 kN/m2
Продужни малтер 0,015*19,0 0,285 kN/m2
Gploča, pl, tip 5,51 kN/m2
6.Корисно оптерећење међуспратне конструкције типског спрата
За боравак људи (тамо где бораве људи)
За степенице и терасе
9.1.Стално оптерећење
9.1.4.Тежина зида
10.1.Стално оптерећење
10.1.1.Оптерећење од крова
10.1.5.Тежина зида
Gzida,25 4 kN/m2
Gzida,25 4*2.60*3=31.2kN/m’
10.2.Употребно оптерећење
10.2.1.Оптерећење снегом
S 0.8 kN/m2
s 0.8*4.125=3.3kN/m’
Ptavan 1.50kN/m2
ptavan 1.50*1.785=2.6775kN/m’
Slika 6
11.1.6. Сумирање
Мg1, 1/2 = 1,19 kNm/m’
11.1.6. Сумирање
Мg1, 1/2 = 1,53 kNm/m’
12.1.5. Сумирање
Мq1, ½ = 0,87 kNm/m’
12.2. Момент савијања за један метар дужине зида у дну зида приземља
од употребног оптерећења
12.1.5. Сумирање
Мq1, 1/2 = 1,131 kNm/m’
12.4. Момент савијања за један метар дужине зида у дну зида приземља
од употребног оптерећења
Nq*0,02 = 20,25*0,02 = 0,405 kN/m’
14.Прорачун момената савијања за 1m’ зида приземља због могуће
нетачности зидања (употребно оптерећење)
14.1.5. Сумирање
Мq1,1/2=0.369 kNm/m’
14.2. Момент савијања за један метар дужине зида у дну зида приземља
од употребног оптерећења
14.2.5. Сумирање
Мq1,1/2=0.4531 kNm/m’
14.4. Момент савијања за један метар дужине зида у дну зида приземља
од употребног оптерећења
Nq*0.02=16.6875*0.02= 0.334 kNm/m
W = 0,45 kN/m2
Коефицијент дејства за спољашње зидове је 1,0 .
-Спољашњи зид
-Унутрашњи зид
• Комбинација 1-А
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у половини висине
зида приземља (слика 6 лево)
• Комбинација 1-B
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида приземља
(слика 6 лево)
• Комбинација 2-А
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у половини висине
зида приземља (слика 6 десно)
• Комбинација 2-B
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида приземља
(слика 6 десно)
MSd,3a = 1,35*Mg1,1/2+1,5*Mq1,1/2+1,35*Ψoi*Mw =
• Комбинација 3-Б
Максимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида приземља
(слика 6 лево)
• Комбинација 4-А
Максимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у средини зида
приземља (слика 6 десно)
MSd,4a = 1,35*Mg2,1/2+1,5*Mq2,1/2+1,35*Ψoi*Mw =
• Комбинација 4-Б
Максимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида приземља
(слика 6 десно)
• Комбинација 1-А
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у половини висине
зида приземља (слика 6 лево)
NSd,1a=1.0*(Ng+Gzid/2)=1.0*(68.005+4*2.6/2)=73.205 kN/m’
MSd,1a=1.0*Mg1;1/2+1.5*Mw=1.0*1.2105+1.5*0.152=1.4385kNm/m’
• Комбинација 1-B
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида приземља
(слика 6 лево)
NSd,1b=1.0*(Ng+Gzid)=1.0*(68.005+4*2.6)=78.405kN/m’
• Комбинација 2-А
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у половини висине
зида приземља (слика 6 десно)
NSd,2a=1.0*(Ng+Gzid/2)=1.0*(68.005+4*2.6/2)=73.205kN/m’
MSd,2a=1.0*Mg2;1/2+1.5*Mw=1.0*0.706 +1.5*0.152=0.934kNm/m’
• Комбинација 2-B
Минимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида приземља
(слика 6 десно)
NSd,2b=1.0*(Ng+Gzid)=1.0*(68.005+4*2.6)=78.405 kN/m’
MSd,2b=1.0*Mg,2=1.0*1.464=1.464kNm/m’
• Комбинација 3-А
Максимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у средини зида
приземља (слика 6 лево)
Nsd,3a=1.35*(Ng+Gzid/2)+1.5*Nq=1,35*(68.005+4*2,6/2)+1,5*16,6875=123,858 kN/m’
• Комбинација 3-Б
Максимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида приземља
(слика 6 лево)
Nsd,3b=1.35*(Ng+Gzid)+1.5*Nq=1.35*(68.005+4*2.6)+1.5*16.6875=123,858 kN/m’
MSd,3b=1.35*Mg1+1.5*Mq1=1.35*1.59+1.5*0.4531= 2.826kNm/m’
• Комбинација 4-А
Максимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у средини зида
приземља (слика 6 десно)
NSd,4a=1.35*(Ng+Gzid/2)+1.5*Nq=1.35*(68.005+4*2.6/2)+1.5*16.6875=123.858 kN/m’
• Комбинација 4-Б
Максимална вертикална сила и њој припадајући момент савијања у дну зида приземља
(слика 6 десно)
NSd,3b=1.35*(Ng+Gzid)+1.5*Nq=1.35*(68.005+4*2.6)+1.5*16.6875=130.878 kN/m’
ρ3 DODAJ FORMULU
γm = 3,0
M10 => fm = 10 N/mm2
fB = 17,10 N/mm2
k = 0,6
Xs = =
=(3,575*934,174+5,975*0,220+7,05*4,823+8*4,823+9,65*7,2+10,65*4,823+12,275*34,599+
+14,675*361,018+16,275*14,063+16,275*0,38+16,275*33,896+17,475*44,670+17,475*2,094+
+15,72*487,209+12,755*143,695+10,635*4,229+9,23*62,029+7,05*4,823+5,9*0,9+2,55*1368,
7875+0,125*0,194+0,125*77,980+1,325*16,279+0,725*12,05+0,125*0,247+0,125*2,214+1,13
*0,553+5,7*157,472+5,7*6,433+5,7*4,746+7,525*196,840+2,525*199,301+10,175*247,1625+
+10,175*1,369+10,175*0,969+10,175*286,121+6,625*52,367+8,85*194,4+10,67*4,559+14,67
5*288,814+15,275*75,366+11,88*1,042+10,55*1,758+4,56*94,11+5,075*13,023+2,725*186,5
4+7,525*0,277+10,175*0,277) /
(934,174+0,220+4,823+4,823+7,2+4,823+34,599+361,018+14,063+0,380+33,836+44,670+2,09
4+487,209+143,695+4,228+62,029+4,823+0,9+1368,7875+0,194+77,980+16,275+12,057+0,247
+2,214+0,553+157,472+6,433+4,746+196,840+199,904+247,162+1,363+0,969+286,121+52,367
+194,4+4,559+288,814+75,366+1,042+1,758+94,111+13,023+186,540+0,277+0,277) =
42477,181 / 5640,867 = 7,530 m
Ys = =(0,125*934,174+0,125*0,220+0,125*4,823+0,125*4,823+0,125*7,2+0,525*4,823+
+0,525*34,599+0,525*361,018+1,15*14,063+3,1*0,38+4,17*33,896+6,75*44,67+9,08*2,094+
+9,475*487,209+9,475*143,695+9,475*4,229+8,345*62,029+9,475*4,823+9,475*0,9+
+9,475*1368,7875+9,23*0,194+6,935*77,980+4,325*16,279+3,675*12,05+3,42*0,247+
+1,72*2,214+1,325*0,553+1,44*157,472+4,21*6,433+7,3*4,746+1,44*196,84+7,57*199,301+
+1,96*247,1625+4,03*1,369+5,34*0,969+7,455*286,121+4,755*52,367+3,645*194,4+
+3,37*4,559+3,37*288,814+5,925*75,366+5,925*1,042+5,925*1,758+5,925*94,11+3,65*13,02
+3,65*186,54+9,215*0,277+9,215*0,277) /
(934,174+0,220+4,823+4,823+7,2+4,823+34,599+361,018+14,063+0,380+33,836+44,670+2,09
4+487,209+143,695+4,228+62,029+4,823+0,9+1368,7875+0,194+77,980+16,275+12,057+0,247
+2,214+0,553+157,472+6,433+4,746+196,840+199,904+247,162+1,363+0,969+286,121+52,367
+194,4+4,559+288,814+75,366+1,042+1,758+94,111+13,023+186,540+0,277+0,277) =
29476,744 / 5640,867 = 5,226 m
-ТЕЖИШТЕ ОСНОВЕ-
Ap1 = 960*1760 = 1689600 cm2
Ap2 = 130*120 = 15600 cm2
Ap3 = 120*200 = 24000 cm2
Ap4 = 53*240 = 12720 cm2
Ap5 = 41*610 = 25010 cm2
Ap6 = 581*120 = 69720 cm2
Ap1- Ap2- Ap3- Ap4- Ap5- Ap6 = 1689600-15600-24000-12720-25010-69720 = 1542550 cm 2
X0 = = 856,520 cm
Y0 = = 496,523 cm
Ameđ = Ap1-Ap4-Ap5-326*120 = 1689600-12720-25010-326*120
Ameđ = 1612750 cm2
Xmeđ =
Xmeđ = 853,208 cm
Ymeđ =
Ymeđ = 491,238 cm
Ameđ = 1612750 cm2 = 161,275 m2
h,sue = 2,6 m
γmeđ = 15 kN/m2 ; γmeđ = 4,51 kN/m2
γzid;p;25 = γzid;p;20 = 16 kN/m2 ; q = 2 kN/m2
f = 0,8 (1,0) ; ψ2 = 0,3
Xm =
(161,275*(4,51+0,8*0,3*2)*8,53+(2,6*16*(1,0125*3,575+0,0625*5,975+0,175*7,05+0,175*8+
+0,2*9,65+0,175*10,65+0,3375*12,275+0,7375*14,675+0,25*16,275+0,075*16,275+
+0,335*16,275+0,3675*17,475+0,1325*17,475+0,815*15,72+0,5425*12,755+0,1675*10,635+
+0,41*9,23+0,175*7,05+0,1*5,9+1,15*2,55+0,6*0,125+0,4425*0,125+0,2625*1,325+
+0,2375*0,725+0,065*0,125+0,59*14,675+0,4375*15,275+0,105*11,88+0,125*10,55+
+0,406*4,56+0,21*5,075+0,51*2,725+0,0675*75,25+0,0675*10,125))) /
(161,275*(4,51+0,8*0,3*2)+(2,6*16*(1,0125+0,0625+0,175+0,175+0,2+0,175+0,3375+0,7375+
+0,25+0,0075+0,335+0,3675+0,1325+0,815+0,5425+0,1675+0,41+0,175+0,1+1,15+0,06+
+0,4425+0,2625+0,2375+0,065+0,135+0,085+0,482+0,166+0,15+0,6025+0,605+0,65+0,115+
+0,1025+0,6825+0,3875+0,6+0,15+0,55+0,4375+0,105+0,125+0,406+0,21+0,51+0,0675+
+0,0675))) = (6864,622+(41,6*138,376)) / ((804,762+(41,6*15,894)) = 8,609 m
Ym = (161,275*(4,51+0,8*0,3*2)*4,91+(2,6*16*(1,0125*0,125+0,0625*0,125+0,175*0,125+
+0,175*0,125+0,2*0,125+0,175*0,525+0,3375*0,525+0,7375*0,525+0,25*1,15+0,075*3,1+
+0,335*4,17+0,3675*6,75+0,1325*9,08+0,815*3,475+0,5425*9,475+0,1675*9,475+
+0,41*8,945+0,175*9,475+0,1*9,475+1,15*9,475+0,06*9,23+0,4425*6,935+0,2625*4,925+
+0,2375*3,675+0,065*3,42+0,135*1,72+0,085*1,925+0,482*1,44+0,166*4,21+
+0,15*7,3+0,6025*1,44+0,605*7,57+0,65*1,96+0,115*4,03+0,1025*5,34+0,6825*7,455+
+0,3875*4,755+0,6*3,645+0,15*3,37+0,59*3,37+0,4375*5,925+0,105*5,925+0,125*5,825+
+0,406*5,925+0,21*9,65+0,51*3,65+0,0675*9,215+0,0675*9,215))) /
(161,275*(4,51+0,8*0,3*2)+(2,6*16*15,894)) = (3951,983+(41,6*76,341)) / 1465,953 = 4,862 m
- Прорачун масе
mi = Ameđ*( γmeđ + ρ* ψ2*q)+ γzid,p
m1 = 161,275*(4,51+0,8*0,3*2)+(2,6+1,3)*15,894*16 = 1796,548 kN
m2 = 161,275*(4,51+0,8*0,3*2)+2,6*15,894*16 = 1465,95 kN
m3 = m2 = 1465,95 kN
m4 = 161,275*(3,485+0,8*0,3*1,5)+1,3*15,894*16 = 950,638 kN
m = 1796,548+1465,95+1465,95+950,638 = 5679,152 kN
Fb = Sd(T1)*m*λ = 2,5*5679,152 / 9,81*1,0
Fb = 1447,286 kN
Fi = Fb = ; Wi = mi λ = mi
P1 = F1 = Fb * = = 201,106 kN
P2 = F2 = 1447,286* = 328,198 kN
P3 = F3 = 1447,286* = 452,297 kN
P4 = F4 = 1447,286* = 425,685 kN
За Х правац
Ac,x = 2] = (1,0125*(0,2+4,05/12,42)2)+(0,0625*(0,2+0,25/12,42)2)+
+(0,175*(0,2+0,7/12,42)2)+(0,175*(0,2+0,7/12,42)2)+(0,2*(0,2+0,8/12,42)2)+
+(0,175*(0,2+0,7/12,42)2)+(0,9375*(0,2+1,95/12,42)2)+(0,7975*(0,2+2,95/12,42)2)+
+(0,25*(0,2+1/12,42)2)+(0,815*(0,2+3,26/12,42)2)+(0,5425*(0,2+2,17/12,42)2)+
+(0,1675*(0,2+0,67/12,42)2)+(0,41*(0,2+1,64/12,42)2)+(0,175*(0,2+0,7/12,42)2)+
+(0,1*(0,2+0,4/12,42)2)+(1,15*(0,2+4,6/12,42)2)+(0,2375*(0,2+0,95/12,42)2)+
+(0,085*(0,2+0,34/12,42)2)+(0,3875*(0,2+1,55/12,4)2)+(0,6*(0,2+2,4/12,42)2)+
+(0,148*(0,2+0,74/12,42)2)+(0,59*(0,2+2,95/12,42)2)+(0,4375*(0,2+1,75/12,42)2)+
+(0,105*(0,2+0,42/12,42)2)+(0,125*(0,2+0,5/12,42)2)+(0,406*(0,2+2,03/12,42)2)+
+(0,21*(0,2+1,05/12,42)2)+(0,51*(0,2+2,55/12,42)2) = 1,720
Ac,x = 1,720 m2
За Y правац
Ac,y = (0,25*(0,2+1/12,42)2)+(0,075*(0,2+0,3/12,42)2)+(0,335*(0,2+1,34/12,42)2)+
+(0,3675*(0,2+1,47/12,42)2)+(0,1325*(0,2+0,53/12,42)2)+(0,06*(0,2+0,24/12,42)2)+
+(0,4425*(0,2+1,77/12,42)2)+(0,2625*(0,2+1,05/12,42)2)+(0,065*(0,2+0,26/12,42)2)+
+(0,135*(0,2+0,54/12,42)2)+(0,482*(0,2+2,41/12,42)2)+(0,166*(0,2+0,83/12,42)2)+
+(0,15*(0,2+0,75/12,42)2)+(0,6025*(0,2+2,41/12,42)2)+(0,605*(0,2+2,42/12,42)2)+
+(0,65*(0,2+2,6/12,42)2)+(0,115*(0,2+0,46/12,42)2)+(0,1025*(0,2+0,41/12,42)2)+
+(0,6825*(0,2+2,73/12,42)2)+(0,0675*(0,2+0,27/12,42)2)+(0,0675*(0,2+0,27/12,42)2) = 0,720
Ac,y = 0,720 m2
Ct,x = 0,0572
Ct,y = 0,0884
X – правац T1 = Ct,x *H3/4 = 0,0572*12,423/4 = 0,385 < 0,4 sec
y – правац T1 = Ct,y *H3/4 = 0,0884*12,423/4 = 0,585 > 0,4 sec
ZX-3A’B (d = 0,20 m)
E = 675 kN/cm2 = 6750000 kN/m2
G= E/6 = 675/6 = 112,5 kN/cm2 = 1125000 kN/m2
t = 0,2 m ; h = 2,6 m ; L = 2,67 m ; α = 0,83
A = t*L = 0,2*2,67 = 0,534 m2
ZY-D34 (d = 0,25 m)
E = 675 kN/cm2 = 6750000 kN/m2
G= E/6 = 675/6 = 112,5 kN/cm2 = 1125000 kN/m2
t = 0,25 m ; h = 2,6 m ; L = 2,40 m ; α = 0,83
A = t*L = 0,25*2,40 = 0,6 m2
ЗИД ZX-2A’B
fuk = fuk0 + 0,4*σd
fuk0 = 0,3 N/mm2 = 300 kN/m2
γm = 1,0
L = 2,67 m
σd =453.25
fuk = fuk0 + 0,4*σd = 300+0,4*453,25 = 481,30 kN/m’
VRd = VRd1+VRd2
VRd = fuk * L * t /γm = 481,30*2,67*0,2/1,0 = 257,014 kN
ЗИД ZY-C34
L = 2,40 m ; t = 0,25 m
σd = 329,40
fuk = fuk0 + 0,4*σd = 300+0,4*329,40 = 431,76 kN/m’
VRd = fuk * L * t /γm = 431,76*2,4*0,25/1,0 = 259,06 kN
ЗИД ZX-3A’B
d = L-dc = 2,67-0,2 = 2,47 m
Xu = 2*(d-z) = 2*(1,47-0,820) = 3.30m
FRd = Xu*t*fd = 3,30*0,2* 6750 = 4455,0 kN
fd =6750
ЗИД ZY-C34
d = L-dc = 2,4-0,25 = 2,15 m
Xu = 2*(d-z) = 2*(2,15-1,475) = 1,35 m
FRd = Xu*t*fd = 1,35*0,25*6750 = 2278,12 kN
Mb =
Msdx = Mb*
Msdy = Mb*
Vsd,x = Fb,x* = 1447,286 *
Vsd,y = Fb,y* = 1447,286 *
Nsdx = L*Nsd’ = 2,67*146,169 = 390,27 kN
Nsdy = L*Nsd’ = 2,4*130,8781= 314,11 kN
Lcx = (Lx/2) * [1+Lx*Nsd / (6*Msd)]
Lcx = (2,67/2) *[1+2,67*390,27/ (6*311,587)] = 1,38 < L => Lcx = 1,38 m
Lcy = (2,4/2)*[1+2,4*314,11/ (6*82,433)] = 3,15 > L => Lcy = 2,4 m
dcx = 0,2 m ; dcy = 0,25 m
Zx = Lx-Lcx/3-dcx/2 = 1,38-1,38/3-0,2/2 = 0,820 m
Zy = Ly-Lcy/3-dcy/2 = 2,4-2,4/3-0,25/2 = 1,475 m
Fsd,x = Nsdx/2 + Msdx/Z = 314,16/2 + 311,587/0,820 = 537,06 kN
Fsd,y = Nsdy/2 + Msdy/Z = 335,07/2 + 82,433/1,475 = 223,42 kN
As1x = As2x =
As1y = As2y =
КОРИСНО ДЕЛОВАЊЕ
21,75 18,96
Np (kN)
СТАЛНО ДЕЛОВАЊЕ
80,25+4*2,6 71,95+4*2,6
Ng (kN)
ПОПРЕЧНА СИЛА ОД
ЗЕМЉОТРЕСА 239,682 69,415
Vsd (kN)
МОМЕНТ ОД ЗЕМЉОТРЕСА
311,587 82433
Msd (kNm)
ΣДУЖИНА ОТВОРА / /
ПОВРШИНА ЗИДА
0,41 0,6
A(m2)
ДУЖИНА ЗИДА
2,65 2,4
L(m)
ДЕБЉИНА ЗИДА
0,2 0,25
t(m)
РАЧУНСКА
ДУЖИНА РАЧУНСКА VSd/
КРАК РАЧУНСКО
ПРИТИСНУ НОСИВОСТ
НОСИВОСТ
VRd*
FSd/FR As-
УНУТРАШЊИХ ДЕЛОВАЊЕ ЗИДА НА d*100 АРМАТУРА
ТЕ ЗИДА 100
СИЛА Z(m) Fsd ПРИТИСАК (%) (cm2)
ЗОНЕ Lc(m) Vrd (kN) (%)
Vrd (kN)
4φ14
0,820 537,06 2,05 197,33 2781,0 121,5 19,31
6,157cm2
4φ14
1,475 223,42 2,40 259,06 2278,12 26,80 9,81
6,157cm2