Professional Documents
Culture Documents
ПРОРАЧУН КОНЗОЛА И
КОЛОВОЗНЕ ПЛОЧЕ
Оптерећене од квази
конценрисаних сила од точкова
возила
Распростирање на
средњу раван плоче у Распростирање:
оба правца • У правцу ношења bx
• Управно на правац
ношења by
Површинско
оптерећење
Арматура из управног
правца (подеона код
плоча у једном правцу)
помаже да се оптерећење
распростре на већу
(ефективу ширину)
Ефективна ширина код плоча
у једном правцу
Плоча се разматра се као гредни носач ширине 1.0m
Према искуственим препорукама, (квази)концентрисано
оптерећење се може ангажовати ефективну ширину
(различиту од 1.0 m) управно на правац ношења (нпр.при
правцу x као носећем правцу:
72
Размак точкова по осовини
2.0м. Размак осовина је
1.5м. Оптерћење по
једном точку износи
100kN; динамички
коефициент Kd=1.4-0.008l
Анализа оптерећења пресек
1-1
Ограда =0,3 kN/m
Плоча монтажног венца = 0,05∙0,5∙25=0,63 kN/m
Ивичњак =0,26∙0,2∙25=1,46 kN/m
Ивична греда =0,1∙0,20∙25=0,50 kN/m
Венац =0,28∙0,23∙25=1,61 kN/m
Монтажна плоча пешачке стазе = 0,74∙0,05∙25=0,93 kN/m
Асвалт на пешачкој стази = 0,74∙0,02∙21=0,31 kN/m
Инсталације =1.0 kN/m
Конзолна плоча =1,1∙0,5∙(0,15+0,12)∙25=3,71 kN/m
g1-1=10,45 kN/m
72
Анализа оптерећења пресек
2-2
Тежина асвалта =0,9∙0,06∙24=1,3 kN/m
Тежина хидроизолације =0,9∙0,01∙16=0,14 kN/m
Сопствена тежина плоче
правоугаони део =0,15∙0,9∙25=3,38 kN/m
троугаони део =0,2∙0,9/2∙25=2,25 kN/m
g2-2=17,52 kN/m
Статички утицаји
Пресек 1-1
Mg=-(0,3∙1,03+0,63 ∙1,12+1,46 ∙0,10+0,50 ∙0,15+1,61∙0,98+
+0,93 ∙0,59+0,31 ∙0,59+3,71 ∙0,5+1 ∙0,60) = - 6,0 kNm/m
MP= -5∙1,0∙0,5=-2,5 kNm/m – Људска навала
Mu=1,6∙(-6,0)+1,8∙(-2,5)=-14,1 kNm/m
Пресек 2-2
Mg=-6,0-(1,3∙0,45+0,14∙0,45+3,38∙0,45+2,25∙0,3+10,45∙0,9=
=18,25 kNm/m
Mp=-5,0∙1,4=-7,0 kNm/m од људске навале
Утицај од точкова возила на
конзоли
b1=0,6+2∙0,16=0,92m
b2=0,2+2∙0,16=0,52m
F=100∙1,384=138,4 kN
Варијанта 1-утицај сва три
точка
beff=2∙1,5+0,52+2∙0,6=4,72 m
Mp=-3∙138,4∙0,6/4,72=52,78 kNm/m
Mu=-(1,6∙18,25+1,8∙(7+55,36))=-141,85 kNm/m
Пример 2
Одредити потребну арматури у конзоли
коловозне плоче приказаној на слици. За
покретно оптерећење усвојити возило В600
са точковима површине налегања точка
0.6-управно на правац вожње, 0.2 у правцу
вожње које може точком да додирује
заштитну ограду. Размак точкова по
осовини 2.0м. Размак осовина је 1.5м.
Оптерћење по једном точку износи 100kN;
динамички коефициент Kd=1.4-0.008l .
Тежину ограде усвојити као линиско
подужнооптерећење од 3.5kN/m. Сматрати
да зуб на крају конзоле нема конструктивну
улогу (случај конзоле без ивичног
ојачања). Запреминскатежина
хидроизолације је 16kN/m3; запреминска
тежина асвалта је 24 kN/m3. Користити
приближан образац за одређивање
арматуре и ребрасту арматуру. За дебљину
плоче при одређивању површине налегања
усвојити дебљину плоче у осовини точкова.
Анализа оптерећења-стални терет
Ограда =3,5 kN/m
а=2,6+0,15=2,75 m
Тежина асфалта =0,06∙24=1,44 kN/m2
а=(2,6-0,15)/2=1,225 m
Тежина хидроизолације =0,01∙16=0,16 kN/m2
=(2,6-0,15)/2=1,225 m
Ивични зуб =0,1∙0,15∙25=0,375 kN/m
а=2,6+0,075=2,675 m
Сопствена тежина плоче
= 2,75∙(0,25+0,4)/2∙25=22,344 kN/m
а=2,75∙(2∙0,25+0,4)/(3∙(0,25+0,4))= 1,27 m
Распростирање оптерећења
Ближи точак
Даљи точак Како ¾ површине точка лежи
Дебљина плоче: на конзолној плочи, узима
dp=0,283m се сила у износу од ¾
Одстојање од интезитета
укљештене ивице а=2,15 Дебљина плоче:
m dp=0,392m
b1=0,6+(0,06+0,01+0,283/2)= Одстојање од
=1,023m укљештене ивице а=0,225
m
b2=0,2+(0,06+0,01+0,283/2)= b1=0,6+(0,06+0,01+0,392/2)=
=0,623m =1,132m
b2=0,2+(0,06+0,01+0,392/2)=
beff1=b2+2∙a=0,623+2∙2,15= =0,732m
4,293m
beff2=b2+2∙a=
=0,732+2∙0,225=
4,293m>1,5m =1,182m<1,5m
⇒усвајамо beff1=1,5 m ⇒усвајамо beff1=1,182 m
Статички утицаји
Стално оптерећење
Mg=- (3,5∙2,75+ (1,44+0,16)∙2,45∙1,225+
0,375∙2,675 + 22,344∙1,27)=
-43,81 kNm/m
Повремено оптерећење
=-( 137,8∙2,15/1,5+3/4∙137,8∙0,225/1,182)=
-217,19 kNm/m
Димензионисање
Mu=-(1,6∙43,81+1,8∙217,19)=-461,04 kNm/m
a=4,5+2,2/2=5,6 cm
h=40-5,6=34,4 cm
Mu 46104
Fa 37.23cm / m
2
0.9 h v 0.9 34.4 40
оптерећење од точка:
управно на правац вожње – добија се већи утицај ако се занемари распростирање
на b1=0.81, па узимамо као концентрисане силе.
у правцу вожње: P=150/beff=75kN/m
подељено оптерећење:
у главној траци ширине 3m – 9kN/m2
на осталом делу коловоза – 2.5kN/m2
Mg=8.09*62/8=36.405 kNm/m
контролишу се два положаја главне траке за одређивање утицаја:
1. главна трака пада симетрично у односу на осу моста:
Mp=183.20кNm/m
2. концентрисана сила од точка долази на средину коловоза:
Mp=179.94 kNm/m
Меродаван је први положај оптерећења.
Димензионисање:
•момент лома просте греде:
Mu=1.6*36.405+1.8*183.2=384.808 kNm/m
расподела момента на поље и ослонац:
Mup=0.5*Mu=192.404 kNm/m
Muo=0.7*Mu=269.360 kNm/m
•димензионисање арматуре у пољу према приближном образцу:
d=25cm, одстојање арматуре (претпостављамо Rɸ19):
a=4.5+1.9/2=5.45cm ; h=25-5.45=19.55cm
Fa=Mu/(0.9*h*σv)=192.404*100/(0.9*19.55*40)=27.34cm2/m
(Rɸ22/10)
•одређивање потребне висине вуте тако да арматура која је
усвојена у пољу буде довољна и над ослонцем:
усвојена арматура у пољу A=28.34cm2
користећи горе наведен приближни образац:
h=Mu/(0.9*Fa*σv)=269.36*100/(0.9*28.34*40)=26.4cm
висина вуте (уз исти заштитни слој и пречник шипке)
hv=26.4-19.55=6,85cm (усваја се наравно 10цм)