You are on page 1of 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KHAS

Nama : Ahmad Nazeem Izzat Bin Sulwadi No.KP: 980126-03-5695

Kelas : 2 Delima

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 3 September 2018 Hari : Isnin Masa : 10.15 – 11.15 pagi (60 minit)

Kumpulan Rajin Cekal Tekun

Nama murid 1. Shahrul Hadzim Bin 1. Hairul Aiman Bin 1.Muhammad Haris Bin Anuar
Mukriz Mohd Saiful
2. Siti Nur Aisyah Binti 2. Mohammad Amirul
Abdullah Hakim Bin Shahreza
3. Lee Ann Theng
Standard 2.1 Mengeja dan 2.1 Mengeja dan 2.1 Mengeja dan membatang suku
kandungan membatang suku kata membatang suku kata dalam kata dalam perkataan
dalam perkataan perkataan
Standard 2.1.3 Mengeja dan 2.1.3 Mengeja dan 2.1.1 Mengeja dan membunyikan
Pembelajaran membatang suku kata membatang suku kata suku kata KV
KV+KV KV+KV
Objektif Murid dapat mengeja dan Murid dapat mengeja dan Murid dapat mengeja 6 daripada
Pembelajaran membatang 8 daripada 10 membatang 5 daripada 10 12 suku kata KV
Pada akhir suku kata KV+KV suku kata KV+KV
PdP, murid
akan dapat :
Pengetahuan Murid boleh membaca suku Murid dapat mengeja dan Murid sudah mengenali huruf dan
sedia ada kata KV membunyikan suku kata KV membunyikan huruf.

Isi pelajaran Baju,buku,bola,rusa,nasi,lidi, Baju,buku,bola,rusa,nasi,lidi, Ba,ca,da,fa,ga,ha,ja,ka,la,ma,na,pa


kaki,kuda,gigi,topi kaki,kuda,gigi,topi
Penggabungjalinan Mata Pelajaran - Sivik

EMK - Nilai Murni, TMK

Kemahiran Berfikir - Menjana idea

- Membuat urutan

Nilai Murni - Kerajinan

- Keberanian

- Keyakinan diri

Unsur-Unsur Terapi - Terapi Main

- Terapi Muzik dan Nyanyian

Bahan Sumber - Komputer Riba

- Kad Imbas suku kata dan kad gambar

- Plastisin

- Slaid perbentangan

-Alat Pancing

-Baldi

LANGKAH/
KUMPULAN Rajin Cekal Tekun

Set Induksi 1. Guru menunjukkan video kepada murid.


(± 10 minit) 2. Guru bersoal jawab tentang murid tentang video yang ditunjukkan.
(10.15 pagi – 10.20 3. Guru mengaitkan video tersebut dengan pembelajaran pada hari ini
pagi)
Catatan
BBM/B : Komputer riba, video
Nilai : Tekun, bersemangat
Unsur Terapi : terapi muzik dan nyanyian.
Interaksi Pengajaran Aktiviti Pengukuhan Latihan Bertulis
Langkah 1
(±15 minit) (10.25 1. Guru membuat 1. Guru memperkenalkan 1. Guru memberi
pagi – 10.40 pagi) pengajaran dan permainan ‘Domino lembaran kerja kepada
pembelajaran Suku Kata’ kepada murid.
suku kata KV+KV murid. 2. Murid diberi
dengan 2. Guru memberikan setiap penerangan tentang
menggunakan murid beberapa keping latihan yang diberikan.
slaid kad gambar dan suku 3. Guru menyemak hasil
perbentangan. kata. kerja murid.
2. Guru menyebut 3. Guru meminta murid 4. Murid yang menjawab
dan meyambungkan gambar kesemua soalan
membunyikan dan suku kata dengan dengan betul akan
suku kata KV+KV betul sehingga diberikan ganjaran oleh
yang ditunjukkan membentuk perkataan. guru.
kepada murid. 4. Murid mengeja (lampiran 1)
3. Guru meminta perkataan tersebut
murid untuk turut bersama guru secara
menyebut dan beramai-ramai
membunyikan
suku kata Catatan
KV+KV. BBM/B : Lembaran
4. Guru mengulangi kerja
langkah 2-3 Nilai : Kerajinan
dengan suku kata
KV+KV yang
berbeza.
5. 5. Murid yang menyebut
kesemua suku kata
KV+KV dengan betul Catatan
akan diberikan ganjaran EMK :kemahiran berfikir
oleh guru. BBM : kad gambar, kad suku
kata
Nilai :Toleransi,
kesungguhan

Catatan
BBM/B : Komputer riba,
slaid perbentangan
KB : Menjana idea
Nilai : berdikari, yakin diri

Latihan Bertulis Interaksi Pengajaran Aktiviti Pengukuhan


Langkah 2
(±15 minit) (10.40 1. Guru memberi 1. Guru membuat 1. Guru melakukan
pagi – 10.55 pagi) lembaran kerja pengajaran dan pembelajaran aktiviti membuat
kepada murid. suku kata KV+KV dengan huruf dengan
2. Murid diberi menggunakan slaid menggunakan
penerangan perbentangan. plastisin.
tentang latihan 2. Guru menyebut dan 2. Guru menulis huruf
yang diberikan. membunyikan suku kata KV+KV suku kata yang
3. Guru menyemak yang ditunjukkan kepada murid. perlu dibina oleh
hasil kerja murid. 3. Guru meminta murid murid di papan
4. Murid yang untuk turut menyebut dan putih.
menjawab membunyikan suku kata 3. Murid perlu
kesemua soalan KV+KV. membentukkan
dengan betul 4. Guru mengulangi plastisin menjadi
akan diberikan langkah 2-3 dengan suku kata huruf yang ditulis
ganjaran oleh KV+KV yang berbeza. oleh guru itu.
guru. 5. Murid yang menyebut 4. Murid yang berjaya
kesemua suku kata KV+KV membuat huruf
(lampiran 2)
dengan betul akan diberikan dan membentuk
ganjaran oleh guru. suku kata KV
menggunakan
plastisin dengan
Catatan
betul diberikan
BBM/B : Lembaran
ganjaran.
Kerja
KB : Menghubungkait
Nilai : Kerajinan
Unsur Terapi : Terapi Catatan
Fizikal BBM/B : Komputer riba, slaid Catatan

perbentangan BBM/B : Soalan

KB : Menjana idea operasi tolak,

Nilai : berdikari, yakin diri cawan kertas,


gula-gula
KB :
Menghubungkait
Nilai : Keberanian
Unsur Terapi : Terapi
Main
Aktiviti Pengukuhan Latihan Bertulis Interaksi Pengajaran
Langkah 3
(±15 minit) (10.55 1. Guru memberi lembaran 1. Guru melakukan
pagi – 11.10 pagi) Aktiviti : kerja kepada murid. interaksi
“Pancing suku kata” 2. Murid diberi penerangan pengajaran
tentang latihan yang diberikan. dengan
1.Guru meminta murid 3. Guru menyemak hasil menggunakan
memancing kad suku kerja murid. kad imbas
kata yang telah 4. Murid yang menjawab huruf.
disediakan di dalam kesemua soalan dengan betul 2. Guru meminta
sebuah baldi. akan diberikan ganjaran oleh murid
2.Guru kemudiannya guru. membunyikan
meminta murid (lampiran 2) huruf yang
melengkapkan perkataan ditunjukkan
denganmenampal kad dengan jelas.
suku kata pada gambar 3. Murid perlu
yang disediakan. menyebut
3.Guru menyuruh murid Catatan berulang kali
mengeja perkataan BBM/B : Lembaran sehingga lancar.
tersebut secara kuat. Kerja 4. Murid menyebut
KB : Menghubungkait huruf yang yang
Nilai : Kerajinan ditunjukkan oleh
Unsur Terapi : Terapi guru.
Fizikal

Catatan
BBM : alat pancing, kad
suku kata, baldi, kad
gambar

Terapi:
Pertuturan,
pendengaran, main

KBT :
BCB –membaca secara
mekanis

Catatan
BBM/B : Kad imbas
KB : Menjana idea
Nilai : Keberanian,
yakin diri

Rumusan Pelajaran
Penutup Peneguhan Kognitif
(±5 minit) (11.10 1. Guru membuat rumusan mengenai pembelajaran pada hari ini.
pagi – 11.15 pagi)
Peneguhan Sosial
Galakan dan Motivasi
1. Guru memuji murid di atas kesungguhan yang ditunjukkan sepanjang proses
Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) pada hari ini.
2. Guru memberikan token kepada murid yang menunjukkan kesungguhan dan
tingkah laku yang baik sepanjang proses PdP berlangsung di dalam kelas.
Lampiran

Lampiran 1

Lampiran 2

You might also like