You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN HADIR SEBENAR

PENDIDIKAN MORAL

Tingkatan 3C Tarikh 09.04.2019


Hari Selasa Masa 0700-0800
Bidang Bidang 3: Hubungan Antara Diri, Komuniti dan Masyarakat
Kandungan Akademik/ 3.1 Hidup Bersatu Padu dalam kepelbagaian agama, bangsa, budaya dan Bahasa
Standard Kandungan
Nilai Patriotisme, Toleransi, Hemah Tinggi, Rasional, Berterima Kasih
Tajuk Cabaran Hidup Bersatu Padu dalam kepelbagaian agama, bangsa, budaya dan Bahasa
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Penaakulan Moral:
i. Menghuraikan cabaran hidup bersatu padu dalam kepelbagaian agama, bangsa, budaya
dan bahasa.
ii. Mencadangkan cara menyelesaikan cabaran hidup bersatu padu dalam kepelbagaian
agama, bangsa, budaya dan bahasa.
Perasaan Moral:
i. Melahirkan perasaan kecewa dengan sikap pentingkan diri masyarakat.
Perlakuan Moral:
i. Menghormati masyarakat pelbagai agama, bangsa, budaya dan bahasa.
KBAT 5 Minit Apakah perasaan anda apabila dapat hidup bersatu padu dengan pelbagai kaum? Jelaskan.
1. Sesi perkongsian idea KBAT 5 Minit.
Aktiviti Pengajaran 2. Murid-murid memerhatikan gambar buku teks pada muka surat 89 dan minta murid-
Dan Pemebelajaran murid berkongsi pengalaman mereka di hadapan kelas.
3. Murid-murid menyatakan perasaan ketika mengalami situasi yang sama.
4. Sumbang-saran 3 cabaran hidup bersatu padu yang menimbulkan isu tersebut.
5. Murid-murid diminta mencadangkan 3 cara menyelesaikan cabaran hidup bersatu padu.
6. Murid-murid diberikan penerangang dan merumuskan bahawa kepentingan
menghormati dan menerima kepelbagaian demi kesejahteraan hubungan antara
masyarakat.
Pengisian Kurikulum ( ) Penggunaan dan Pengeluaran Lestari ( ) Perpaduan
/Elemen Merentas
( ) Pendidikan Keselamatan Jalan Raya ( ) Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Kurikulum (EMK)
( ) Kewarganegaraan Global ( ) Lain-lain:
Pembelajaran Abad Ke ( ) Pemikiran Kritis ( ) Pemikiran Kreatif ( ) Perwatakan
21(PAK21). ( ) Komunikasi ( ) Kolaboratif
I- think ( ) Peta Buih ( ) Peta Buih Berganda ( ) Peta Dakap ( ) Peta Pelbagai Alir
( ) Peta Titi ( ) Peta Pohon ( ) Peta Bulatan ( ) Peta Alir

Bahan Sumber ( ) Buku Teks ( ) PowerPoint ( ) Model ( )Gambar ( )Keratan Akhbar


Pembelajaran (BSP)/ ( ) Modul ( ) Internet ( )Buku Cerita ( ) Lain-lain:
BBM
Refleksi

CATATAN:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN HADIR SEBENAR
PENDIDIKAN MORAL

CATATAN:

Tingkatan 3E Tarikh 09.04.2019


Hari Selasa Masa 0800-0900
Bidang Bidang 3: Hubungan Antara Diri, Komuniti dan Masyarakat
Kandungan Akademik/ 3.1 Hidup Bersatu Padu dalam kepelbagaian agama, bangsa, budaya dan Bahasa
Standard Kandungan
Nilai Patriotisme, Toleransi, Hemah Tinggi, Rasional, Berterima Kasih
Tajuk Kotak Misteri Kerusi Berirama
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Penaakulan Moral:
i. Memberikan 1 contoh amalan hidup bersatu padu dalam kalangan murid pelbagai kaum.
ii. Menyatakan 1 cara hidup bersatu padu dalam kalangan murid pelbagai kaum.
iii. Menyatakan 1 kepentingan amalan bersatu padu dalam kalangan murid pelbagai kaum.
iv. Menyatakan 1 cabaran hidup bersatu padu dalam kalangan murid pelbagai kaum.
v. Menyatakan 2 nilai murni cabaran hidup bersatu padu dalam kalangan murid pelbagai
kaum.
Perasaan Moral:
i. Menjelaskan perasan gembira apabila dapat membantu rakan yang kuran berupaya
tanpa mengira kaum.
Perlakuan Moral:
i. Menunjukkan cara menyambut tetamu yang berlainan kaum.
KBAT 5 Minit
1. Murid-murid diberikan penerangan tentang permainan Kotak Misteri Kerusi Berirama.
Aktiviti Pengajaran 2. Permainan dimulakan.
Dan Pemebelajaran 3. Murid yang gagal mendapatkan kerusi akan dikenakan menjawab soalan atau melakonkan
situasi dalam kotak misteri yang dipilih. Murid-murid boleh meminta bantuan daripada
ahli kumpulan yang tidak bermainan.
4. Poin sebanyak 2 mata akan diberikan kepada yang mendapat kerusi berirama.
5. Ganjaran kepada juara Perpaduan diberikan pada akhir PDPC.
6. Guru memberi rumusan.
[buku teks halaman 94]
Pengisian Kurikulum ( ) Penggunaan dan Pengeluaran Lestari ( ) Perpaduan
/Elemen Merentas
( ) Pendidikan Keselamatan Jalan Raya ( ) Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Kurikulum (EMK)
( ) Kewarganegaraan Global ( ) Lain-lain:
Pembelajaran Abad Ke ( ) Pemikiran Kritis ( ) Pemikiran Kreatif ( ) Perwatakan
21(PAK21). ( ) Komunikasi ( ) Kolaboratif
I- think ( ) Peta Buih ( ) Peta Buih Berganda ( ) Peta Dakap ( ) Peta Pelbagai Alir
( ) Peta Titi ( ) Peta Pohon ( ) Peta Bulatan ( ) Peta Alir

Bahan Sumber ( ) Buku Teks ( ) PowerPoint ( ) Model ( )Gambar ( )Keratan Akhbar


Pembelajaran (BSP)/ ( ) Modul ( ) Internet ( )Buku Cerita ( ) Lain-lain:
BBM
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN HADIR SEBENAR
PENDIDIKAN MORAL

CATATAN:

Tingkatan 4A Tarikh 09.04.2019


Hari Selasa Masa 0900-1000
Bidang BP1: Perkembangan Diri
Kandungan Akademik/ Sikap rasional asas pertimbangan yang wajar
Standard Kandungan Pemikiran yang matang melahirkan tindakan berhikmah
 Kesudian memberi teguran yang membina dan bersedia menerima teguran orang lain
Amalan berfikir sebelum bertindak
Nilai Nilai Rasional
Tajuk Berfikir Matang, Bertindak Berhikmah
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Penaakulan Moral:
i. Mengetahui Teknik menjawab soalan esei.
ii. Memahami cara menulis jawapan soalan esei.
Perasaan Moral:
ii.
Perlakuan Moral:
i. Menjawab latihan esei dengan tekun.
KBAT 5 Minit
1. Murid-murid diberikan penerangan cara-cara menjawab soalan esei dengan Teknik 5
Aktiviti Pengajaran idea=nilai+kata kunci 1 dan 2+contoh 1 dan 2
Dan Pemebelajaran 2. Murid-murid menjawab nilai 2 dengan Teknik yang diterangkan.
3. Murid-murid yang dipanggil menulis jawapan pada papan tulis.
4. Perbincangan jawapan dan pembetulan jawapan.
5. Murid-murid diberikan penerangan ringkas dan dimaklumkan kuiz diadakan pada hari
Rabu.
Pengisian Kurikulum ( ) Penggunaan dan Pengeluaran Lestari ( ) Perpaduan
/Elemen Merentas
( ) Pendidikan Keselamatan Jalan Raya ( ) Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Kurikulum (EMK)
( ) Kewarganegaraan Global ( ) Lain-lain:
Pembelajaran Abad Ke ( ) Pemikiran Kritis ( ) Pemikiran Kreatif ( ) Perwatakan
21(PAK21). ( ) Komunikasi ( ) Kolaboratif
I- think ( ) Peta Buih ( ) Peta Buih Berganda ( ) Peta Dakap ( ) Peta Pelbagai Alir
( ) Peta Titi ( ) Peta Pohon ( ) Peta Bulatan ( ) Peta Alir

Bahan Sumber ( ) Buku Teks ( ) PowerPoint ( ) Model ( )Gambar ( )Keratan Akhbar


Pembelajaran (BSP)/ ( ) Modul ( ) Internet ( )Buku Cerita ( ) Lain-lain:
BBM
Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN HADIR SEBENAR
PENDIDIKAN MORAL

CATATAN:

Tingkatan 2A Tarikh 09.04.2019


Hari Selasa Masa 1120-1150
Bidang Bidang 3: Hubungan Antara Diri, Masyarakat dan Komuniti
Kandungan Akademik/ 3.1 Hidup Berjiran
Standard Kandungan
Nilai Kerjasama, Hormat, Toleransi, Hemah Tinggi, Berterima Kasih
Tajuk Boria Hidup Berjiran
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Penaakulan Moral:
i. Menyatakan 4 cara menjaga hubungan dengan jiran.
ii. Menjelaskan 4 kebaikan hidup berjiran.
Perasaan Moral:
i. Mejelaskan perasaan gembira dan senang hati hidup berjiran.
Perlakuan Moral:
i. Mempersembahkan boria hidup berjiran dengan gembira.
KBAT 5 Minit
1. Murid-murid menghayati lagu dan muzik boria hidup berjiran.
Aktiviti Pengajaran 2. Kumpulan pelajar lelaki mempersembahkan boria di hadapan kelas diikuti pelajar
Dan Pemebelajaran perempuan.
3. Murid-murid diminta melengkapkan jadual berkenaan cara saya menjaga hubungan
dengan jiran, kebaikan apabila hidup berjiran dan perasaan saya apabila dapat hidup
berjiran.
4. Perbincangan jawapan dan murid-murid diberikan penerangang.
5. Guru membuat rumusan.
Pengisian Kurikulum ( ) Penggunaan dan Pengeluaran Lestari ( ) Perpaduan
/Elemen Merentas
( ) Pendidikan Keselamatan Jalan Raya ( ) Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Kurikulum (EMK)
( ) Kewarganegaraan Global ( ) Lain-lain:
Pembelajaran Abad Ke ( ) Pemikiran Kritis ( ) Pemikiran Kreatif ( ) Perwatakan
21(PAK21). ( ) Komunikasi ( ) Kolaboratif
I- think ( ) Peta Buih ( ) Peta Buih Berganda ( ) Peta Dakap ( ) Peta Pelbagai Alir
( ) Peta Titi ( ) Peta Pohon ( ) Peta Bulatan ( ) Peta Alir

Bahan Sumber ( ) Buku Teks ( ) PowerPoint ( ) Model ( )Gambar ( )Keratan Akhbar


Pembelajaran (BSP)/ ( ) Modul ( ) Internet ( )Buku Cerita ( ) Lain-lain:
BBM
Refleksi

You might also like