Professional Documents
Culture Documents
Let A = {1, 3, 5}
B = {2, 4, 6}
A∩B=Φ={}
P (A ∩ B) =0
NOT ME
Let A = {1, 2, 4, 5}
B = {2, 4, 6}
A ∩ B = {2, 4}
P (A ∩ B) = 2
P (A ∩ B) + 0
The events having same probability of occurrence are called equally like events
(p)=(t) = 50%
The events having not same probability of occurrence are called not equally like events
It a random experiment consist of n(s) mutually exclusive, equally like outcomes ,from which
𝒏(𝑨)
P (A) =𝒏(𝑺)
Axioms of probability
1 P(A) ≥0
2 0≤P(A) ≤1
3 P(S)=1
4 P(A𝑼B) = P(A) + P (B)
S = {1, 2, 3, 4, 5, 6}
N(s) = 6
A = {3,4,5,6 }
N (A) = 4
𝒏(𝑨) 𝟒 𝟐
P (A) =𝒏(𝑺) =𝟔=𝟑
S1 = {1, 2, 3, 4, 5, 6}
N(A) =6
𝒏(𝑨) 𝟔 𝟏
P (A) =𝒏(𝑺) =𝟑𝟔 =𝟔
Prove that in throw of two dices the probability of sum is less than 7 is equal to sum greater than 7
,also find sum eqial to 7
A= { (1,1),(1,2) ,(1,3),(1,4),(1,5),(2,1),(2,2),(2,3),(2,4),(3,1),(3.2).(3,3),(3,4),(4,1),(4,2),(5,1)}
𝟓
N(A) = 15 P(A)=
𝟏𝟐
C= {(1,6 ,(2,5),(3,4),(4,3),(5,2),(6,1)}
𝟏
N(C)=6 P(C)=
𝟔
P(A)= P(B)
𝟓 𝟓
=
𝟏𝟐 𝟏𝟐
Hence proved
Example no 2.24
S= { 1,2,3,4,5,6 }
S= {HH,HT, TH,TT}
N(S)=4
A= {HH,HT,TH }
N(A)= 3
𝒏(𝑨)
P(A)= 𝒏(𝑺)
𝟑
=𝟒
Example no 2.25
S= {1,2,3,4,5,6 }
S= {W,2W ,W,2W,W,2W }
P(S) = 1
9W = 1
𝟏
W= 𝟗
𝟏 𝟐 𝟏 𝟐 𝟏 𝟐
S = {𝟗 , 𝟗 , 𝟗 , 𝟗 , 𝟗 , 𝟗 }
Example no 2.26
A = {2, 4, 6}
Let B divisible by 3
B = {3, 6}
A 𝑼 B = {2, 3, 4, 6}
A ∩ B = { 6}
𝟏 𝟐 𝟐 𝟔 𝟐
P(A) = + + = =
𝟗 𝟗 𝟗 𝟗 𝟑
𝟏 𝟐 𝟑 𝟏
P(B) = 𝟗 + 𝟗
=𝟗 =𝟑
𝟐 𝟏 𝟐 𝟐 𝟕
P(A 𝑼 B ) = + + + =
𝟗 𝟗 𝟗 𝟗 𝟗
𝟐
P( A ∩ B ) = 𝟗
Permutation
n 𝒏!
Pr =
(𝒏−𝒓)!
Where
n = total objects
r = selected objects
e.g 1, 2, 3
n= 3 and r=2
𝟑! 𝟔
n
Pr = 3P2 = (𝟑−𝟐)! = =6
𝟏!
Combination
The selection of objects without any order is called combination
n 𝒏!
Cr =
𝒓!(𝒏−𝒓)!
A,B,C
n=3 r =2
𝟑!
3
C2 = 𝟐!(𝟑−𝟐)!
= 6/2 = 3
Example no 2.27
Statistical class 53
N(s) = 53C1 = 53
N(A) =25C1 = 25
𝒏(𝑨) 𝟐𝟓
P(A) =
𝒏(𝑺)
= 𝟓𝟑
n(A) =8C1 = 8
N(B) = 10C1 = 10
𝟏𝟖
= 𝟓𝟑
Example no 2.28
Total cards = 52
=(4C2)( 4C3)
= (6)(4 )
= 24
n(𝑨 ∩ 𝑩 )
P( A ∩ B ) = 𝒏(𝒔)
𝟐𝟒
= 𝟐𝟓𝟗𝟖𝟗𝟔𝟎
= 9.2344 ×10-6
= 0.0000092344
Example no 49
a)
X P(X)
O 0.19
1 0.38
2 0.29
3 0.15
∑ 𝑷(𝑿) = 𝟏. 𝟎𝟏
Sum of all possibilities must be equal to (1)
b) Let A ~ Rain
P(A) = 0.40
Let A ~ 𝑁𝑜𝑡 Rain
̅ ) = 0.52
P(𝑨
̅ ) = 0.40 + 0.52
P(A) + P(𝑨
= 0.92
Statement
Statement
Complement of events
Statement
̅ ) = 1- P(A)
P(𝑨
Example no 2.53
P(A) = O.7
P(B) = 0.4
P(A 𝑼 B ) = 0.8
P( A ∩ B ) = ?
P( A ∩ B ) + 0.8 = 1.1
P( A ∩ B ) = 1.1 – 0.8
P( A ∩ B ) = 0.3
P(𝑨̅ ∩ 𝑩
̅ ) = 1 - P(A 𝑼 B )
= 1- 0.8
= 0.2
Example no 2.54
Let A ~ tax – free funds
P(A) = 0.6
P(B) = 0.3
= 0.75
B P(𝑨̅ ∩ 𝑩
̅ ) = 1 - P(A 𝑼 B )
= 1- 0.75
=0.25
Example no 2.54
P(A) = 0.25
P(B) = 0.18
P(C) = 0.17
P(D) = 0.40
a ) P( A ∩ C ) = 0.15
P( A 𝑼 C ) = ?
P( A 𝑼 C ) = P(A) + P(C) - P( A ∩ C )
= 0.42 - 0.15
= 0.27
b) P(𝐴̅𝑈𝐶̅) = 1- P( A ∩ C )
= 1- 0.15
= 0.85
Example no 2. 58
S 1 2 3 4 5 6
1 (1,1) (1,2) (1,3 ) (1,4) (1,5) (1,6)
2 (2.1) (2,2) (2,3) ( 2,4) (2,5) (2,6)
a) N(S) = 36
Let A~ sum in 8
N(A) = 5
𝒏(𝑨) 𝟓
P(A) =
𝒏(𝑺)
= 𝟑𝟔
B = { (1,1),(1,2) ,(1,3),(1,4),(2,1),(2,2),(2,3),(3,1),(3.2),(4,1)}
N(B) = 10
𝒏(𝑩) 𝟏𝟎 𝟓
P(B) =
𝒏(𝑺)
= 𝟑𝟔 = 𝟏𝟖
Example no 2. 59
Total cards = 52
= (4) (1128)
= 4512
𝒏(𝑨) 𝟒𝟓𝟏𝟐
P(A) =
𝒏(𝑺)
= 𝟐𝟓𝟗𝟖𝟗𝟔𝟎 = 0.00173
N(S) = ( 52C5 )
=2598960
= (715)(13)(1)
= 9295
n(𝑯 ∩ 𝑪 )
P(H ∩ C ) = 𝒏(𝑺)
𝟗𝟐𝟗𝟓
= = 0.00357
𝟐𝟓𝟗𝟖𝟗𝟔𝟎
Example no 2.60
Total book = 9
Selected booke = 3
N(S) = ( 9C3 )
= 84
a) Let A ~ dictionary
= (1)(28)
= 28
𝒏(𝑨)
P(A) =
𝒏(𝑺)
𝟐𝟖
=
𝟖𝟒
𝟏
=
𝟑
= (10)(3)
= 30
n(𝑵∩ 𝑷 )
P(N ∩ B ) = 𝒏(𝑺)
30
= = 0.357
𝟖𝟒
Conditional probability
The probability of event A when event B has already occurred is called conditional probability
Such that
𝑨 P(𝑨 ∩ 𝑩 )
P( ) =
𝑩 𝑷(𝑩)
; P(B) ≠0
𝑩 P(𝑨 ∩ 𝑩 )
P( ) =
𝑨 𝑷(𝑨)
; P(A) ≠0
In toss of four coins find the probability of exactly three heads out of at least one heads
S HH HT TH TT
HH HHHH HHHT HHTH HHTT
HT HTHH HTHT HTTH HTTT
TH T HHH THHT THTH THTT
TT TTHH TTHT TTTH TTTT
N(S) = 16
N(A) = 4
𝒏(𝑨)
P(A) =
𝒏(𝑺)
𝟒 𝟏
= =
𝟏𝟔 𝟒
N(B) = 15
𝒏(𝑩) 𝟏𝟓
P(B) =
𝒏(𝑺)
= 𝟏𝟔
N( A ∩ B ) = 4
n(𝑨 ∩ 𝑩 )
P( A ∩ B ) = 𝒏(𝑺)
𝟒 𝟏
= 𝟏𝟔 =𝟒
𝑨 P(𝑨 ∩ 𝑩 )
P( ) =
𝑩 𝑷(𝑩)
𝟏/𝟒
=
𝟏𝟓/𝟏𝟔
𝟒
=
𝟓
Table 2.1
A ̅
𝑨 Total
Employed Unemployed
Male 460 40 500
Female 140 260 400
Total 600 300 900
Let
A employed
̅
𝑨 unemployed
B Male
̅
𝑩 Female
𝑩 P(𝑨 ∩ 𝑩 )
P( ) =
𝑨 𝑷(𝑨)
n(𝑨 ∩ 𝑩 )
𝒏(𝑺)
= 𝒏(𝑨)
𝒏(𝑺)
n(𝑨 ∩ 𝑩 )
= 𝒏(𝑨)
= 460/600
= 23/ 30
Example no 2.34
P(D) = 0.83
P(A) = 0.82
P (𝑫 ∩ 𝑨 )= 0.78
𝑨 P(𝑫 ∩ 𝑨 ) 𝑫 P(𝑫 ∩ 𝑨 )
P( ) =
𝑫 𝑷(𝑫)
; P( )=
𝑨 𝑷(𝑨)
= 0.94 ; = 0.94
Exercise
2.74 n(S) = 50
N(A) = 18
P(A) = 18 / 50
N(B) = 10
P(B) = 10 / 50
N (𝑨 ∩ 𝑩 )= 10
P (𝑨 ∩ 𝑩)= 10 / 50
𝑩 𝟏𝟎/𝟓𝟎
P( ) = = 5/9
𝑨 𝟏𝟖/𝟓𝟎
2.75
N(S) = 200
N (𝒘 ∩ 𝒇 )= 112
𝒘
P( ) = 95 / 112
𝒇
EXAMPLE NO 2.76
TOTAL = 180
NON-SMOKER MODRATE SMOKER HEAVY SMOKER TOTAL
H 21 36 30 87
N-H 48 26 19 93
TOTAL 69 62 49
a) Let H ~ hypertention
N (H) = 87
LET S~ Heavy smoker
N(S) = 49
N (𝑯 ∩ 𝑺 )= 30
𝑯
P( ) = 30 / 49
𝑺
b) LET NH ~ NON smoker
N(NH) = 69
Let E ~ non – hypertension
N(E) = 93
N (𝑵𝑯 ∩ 𝑬)= 48
𝑵𝑯
P( ) = 48 / 93
𝑬
Multiplication Rule of probability
The probability of both events A and B occur is equal to probability of event A multiplied by the
conditional probability of event B occur , when event has already occur is called multiplicative
Rule of probability
P (𝑨 ∩ 𝑩 )= P (A). P (B / A)
or P (𝑨 ∩ 𝑩 )= P (B). P (A / B)
Example no 2.80
P (A) = 0.25
P (B) = 0.40
P (𝑨 ∩ 𝑩 )= 0.14
𝑨 P(𝑨 ∩ 𝑩 )
a) P( )=
𝑩 𝑷(𝑩)
= 0.14 / 0.40
= 0.35
𝑩 P(𝑨 ∩ 𝑩 )
B) P( )=
𝑨 𝑷(𝑨)
= 0.14 / 0.25
= 0.56
Example no 2.81
P(A) = 0.4
P (B) = 0.5
𝑩
P ( ) = 0.7
𝑨
a) P (𝑨 ∩ 𝑩 )= P (B). P (A / B)
= (0.5)(0.7)
= 0.35
𝑩 P(𝑨 ∩ 𝑩 )
b) P( )=
𝑨 𝑷(𝑨)
= 0.35 / 0.4
= 0.875
= 0.55
Example no 2.82
P(A) = 0.21
P (B) = 0.28
P (𝑨 ∩ 𝑩 )= 0.15
𝑩 P(𝑨 ∩ 𝑩 )
b) P ( 𝑨 ) = 𝑷(𝑨)
= 0.15 / 0.21
= 0.71
𝑨 ̅ )
P(𝑨 ∩ 𝑩
c) P ( 𝑩̅ ) = ̅)
𝑷(𝑩
̅ ) = P (A) - P (𝑨 ∩ 𝑩 )
P (A ∩ 𝑩
= 0.21 – 0.15
= 0.06
̅
P (𝑩) = 1- P (B)
= 1- 0.28
= 0.72
𝑨
P ( ̅ ) = 0.06 / 0.72 = 0.08
𝑩
Bayes Rule
Statement if a sample space S have event BI, B2, B3, ..., K
Such that
P (Bi) ≠ 𝟎 I = 1,2,3,4… K
And if another event A occurs such that
𝑨
𝑩𝒊 𝒑(𝑩𝒊)𝑷( )
𝑩𝒊
P( ) = 𝑨 𝑨 𝑨
𝑨 𝒑(𝑩𝒊)𝑷( )+𝒑(𝑩𝟐)𝑷( )+ …𝒑(𝑩𝒙)𝑷( ).
𝑩𝒊 𝑩𝟐 𝑩𝒙
Example no 2.109
P (A) = 0.20
P (B) = 0.50
P(C) = 0.30
P (F/ A) = 0.05
P (F / B) = 0.04
P (F / C) = 0.08
𝑭 𝑭 𝑭
a) P(F) = 𝑷(𝑨)𝑷( ) + 𝑷(𝑩)𝑷( ) + 𝑷(𝑪)𝑷( )
𝑨 𝑩 𝑪
= (0.20) (0.O5) + (0.50) (0.04) + (0.30) (0.08)
= 0.01 + 0.02 + 0.024
= 0.054
(𝟎.𝟎𝟖) (𝟎.𝟑𝟎)
=
𝟎.𝟎𝟓𝟒
= 0.024 / 0.054
= 0.44
Example no 2.103
P (B1) = 0.90
Let B2 ~ Improperly guilty
P (B2) = 0.10
Let A ~ innocent
P (A / B1) = 0.01
= (0.90)(0.01) + (0.10)(0.05)
= 0.009 + 0.005
= 0.014