Professional Documents
Culture Documents
5. Design of Structural
Members
Contents (1/2)
5.1 Structural Analysis 4
5.1.1 Structural framing & load path 4
5.1.2 Structural members & predominant action effects 11
5.1.3 Analysis to determine action effects 13
5.1.4 Moment redistribution 14
5.2 Design of Beams 20
5.2.1 Continuous beams 22
5.2.2 Detailing of beams 32
5.2.3 Design example 1a – Simple-span beam 40
5.2.4 Design example 1b – Continuous beam 49
5.3 Design of Slabs 63
5.3.1 One-way slabs 66
5.3.2 Two-way slabs 67
5.3.3 Detailing of slabs 70
5.3.4 Design example 2 – Restrained 2-way slab 73
© Tan K H, NUS 2
Contents (2/2)
5.4 Design of Columns 83
5.4.1 Classification of columns 85
5.4.2 Preliminary sizing and analysis 91
5.4.3 Design for axial load and bending 93
5.4.4 Detailing of columns 95
5.4.5 Design example 3 – Axially loaded column 99
5.4.6 Design example 4 – Column under biaxial bending 101
5.5 Design of Bases (Footings) 105
5.5.1 Punching shear in bases 107
5.5.2 Prescriptive method 110
5.5.3 Design example 5 – Design of footing 112
© Tan K H, NUS 3
• to determine the
manner in which
loads are resisted
and transferred to
the foundation (
force path)
© Tan K H, NUS 4
9,900 8,400
© Tan K H, NUS
© Tan K H, NUS
9,900 8,400 3,300 3,300 3,300 2,800 2,800 2,800
3,300 3,300 3,300 2,800 2,800 2,800
10,000
10,000
10,000
10,000
10,000
10,000
6
5
3,900
3,900
3,900
900
© Tan K H, NUS 7
The slab shown below carries a screed weighing 1.4 kN/m2 and
an imposed load of 3.0 kN/m2. Find the total ultimate and
characteristic design loads on one beam, the reaction to one
column and the loads from one column to its foundation.
© Tan K H, NUS 8
Solution
Solution (cont.)
Loads on columns
Beam reaction at ULS = 487.8/2 = 243.9 kN
Column SW = 1.6 x 3.5 = 5.6 kN
Column foundation load at SLS = 174.4 + 5.6 = 180.0 kN
Column foundation load at ULS = 243.9 + 1.35 x 5.6 = 251.5 kN
© Tan K H, NUS 10
5.1.2 Structural Components &
Predominant Action Effects
© Tan K H, NUS 11
Structural Component M N V T P
Slabs – cantilever, one-way action, two-way
✓ ✓ (✓) (✓)
action, flat slab, etc.
Beams – cantilever, simply-supported,
✓ ✓ (✓)
continuous.
© Tan K H, NUS 12
5.1.3 Analysis to Determine Action Effects
E G
A D
E G B C
A D F H A B C D
B C
F H Continous beam
analysis
G
B C D
H
A B
© Tan K H, NUS 13
MA or MB
w1 MP 2
MP w1L2/12
C
A 1 B MP/2 1
w1 L2/24 MP
Elastic BMD A or B
w2 Mc
MP
C
With A 1 B
2
MP MP/2 2
higher
w
MP/4 1
Hinges formed at A & B C
© Tan K H, NUS 14
MA or MB
w3 2 3 4
MP MP
C
A 1 B MP/2 1
2
MP
3
Plastic rotation at A & B A or B
Mc
w4 = wu MP 4
MP
C 3
With
A 1 B MP/2 2
higher 2
w MP MP/4 1
3
4 C
Collapse Mechanism formed
© Tan K H, NUS 15
50 kN/m
A B C
8m 8m
400 kNm
4m
Elastic bending
A B C moments
200
400
320
Re-distributed
A B C bending
moments
240
©Tan K H, NUS 17
xu redistributed _ moment
0.4
d elastic _ bending _ moment
xu
0. 4 Redistribu Limiting
d -tion (%) xu/d
0.7(Class _ B & C _ reinft.) ≤ 15 0.85 0.45
0.8(Class _ A _ reinft.) 20 0.8 0.40
25 0.75 0.35
30 0.7 0.30
Valid for fck 50 MPa
and fyk 500 MPa
©Tan K H, NUS 18
Doubly-reinforced rectangular sections:
K = M / (fckbd2)
Redistribu K’
K’ = 0.167 (for redistribution ≤ 15%) -tion (%)
K’ = 0.453( – 0.4) – 0.182( – 0.4)2
≤ 15 0.85 0.167
(for redist. > 15%)
20 0.8 0.152
where = moment after re-distribution/
moment before re-distribution 25 0.75 0.136
30 0.7 0.120
When K > K’ :
z = d {0.5 + (0.25 – K’/1.134)} ≤ 0.95d
fs’ : stress in
As’ = (K – K’)fckbd2/[fs’(d – d’)]
compression steel
As = K’fckbd2/(fydz) + As’
Refer Ch. 2, Slides 33-34 & 36
for derivation of formulae.
© Tan K H, NUS 19
Overall depth
Typical
Element Simply
span (m) Continuous Cantilever
supported
Rect. beams
3 – 10 L / 12 L / 15 L/6
(width > 250 mm)
Flanged beams 5 – 15 L / 10 L / 12 L/6
© Tan K H, NUS 21
© Tan K H, NUS 22
Effective flange width
transverse steel
bw
2b1 2b2
beff = bw + beff,i
Definition of l0
Note:
1. Length of cantilever should be less than ½ the length of adj. span
2. Ratio of adjacent span lengths should bet. 2/3 and 3/2.
© Tan K H, NUS 24
Example 1 – Effective flange width
A B C D E F
beff
4
50
6.5 m
175
3
500
7m
2 50
6.5 m 300
1
Beam cross-section
4m 4m 4m 4m 4m at support A3
(All dimensions in
Plan mm)
© Tan K H, NUS 25
Solution
A B C D E F
4
6.5 m
lo = 0.15(l1 + l2)
3
= 0.15(6500 + 7000) = 2025 mm
7m
2
b1 = ½ (4000 – 300) = 1850 mm
6.5 m
1 beff,1 = (2b1 + lo)/10
4m 4m 4m 4m 4m = (2 x 1850 + 2025)/10 = 573 mm
Plan
> 0.2lo = 0.2 x 2025 = 405 mm
< b1 = 1850 mm
beff
beff = bw + beff,1
50
50
300
© Tan K H, NUS 26
Analysis (Load Combinations)
SS NA:
Load Set 1 – Consider a) & b) only
Load Set 2 – Consider a) & c) only
© Tan K H, NUS 27
4m 4m 4m
w MB w'
MA MC
MAl + 2MB(l + l’) + MCl’
= - ¼(wl3 + w’l’3) l l’
© Tan K H, NUS 28
Solution
‐80 72
LC1 ‐60 57.6
Bending Moment (kNM)
‐40
‐20
0 2 4 6
LC2 0 LC3
20 LC2 LC1
LC2
40 32.4
LC3 LC1 LC3 /LC1(re /LC1
60
61.2 -dist.) (re-
80 dist.)
LC1 LC2 LC3 LC1(re‐distributed)
Distance from left support (m)
© Tan K H, NUS 29
Note: F = total design ultimate load (1.35Gk + 1.5Qk ) for each span
l = effective span
© Tan K H, NUS 30
Example 3 – Simplified analysis
l=4m
F = (1.35gk+1.5qk)l
4m 4m 4m = 45 x 4 = 180 kN
Fl = 180 x 4 = 720 kNm
Near
At outer Penultimate Interior
middle of
support support spans
end span
• Longitudinal reinforcement
fck (MPa) As,min/btd
• min. & max. areas
20 0.13%
As,min = 0.26(fctm/fyk)btd ≥ 0.13%btd
30 0.15%
[bt: width of tension zone]
40 0.18%
As,max = 0.04Ac
50 0.21%
Tan K H, NUS 32
Curtailment of reinforcement
(TCP)
(PCP)
0.5 M
(approx.) M
© Tan K H, NUS 33
© Tan K H, NUS 34
20
Solution 30 53.3
30
300
4H20 2H20 H8-240
Basic anchorage length:
lb,req = [435 /(4 x 2.3)] x 20
x’ = 2.92 m = 946 mm
Design bond length:
cover = 30 mm
Assuming steel stress = fyd = cd = min(53.3/2, 30)
500/1.15 = 435 MPa and 1 = 1
z = 0.9d = 630 mm 2 = 1 – 0.15(26.7 – 20)/20 = 0.95
At section distant x from free end: lbd = 0.95x946 = 899 mm = 0.9 m
MEd = qx2 /2 = 10x2 > 0.3 lb,req & 10 & 100 mm
VEd = qx = 20x x’ = x – lbd
Equating MEd/0.9d + 0.5VEd = As fyd = 3.82 – 0.90
where As = 628 mm2 (2H20): = 2.92 m
x = 3.82 m
© Tan K H, NUS 35
Shift Rule
M F z
aal
VEd VEd
© Tan K H, NUS 36
Example 5 –
Solve Example 4 using Shift-rule”
Solution
© Tan K H, NUS 37
© Tan K H, NUS 38
H
H H
H H
H
Example –
Curtailment of bars
Effective span, L = 5450 mm
© Tan K H, NUS 39
u.d.l.
Section Dimensions
4-8 For 2 hrs fire resistance,
(Ch 4 -Slide 8) min. beam width = 300 ___ mm b = 300
___ mm
Assume h = (1.5~2) x b = ___500 mm h = 500
___ mm
Axis dist. to reinft. = 55
__ mm
424
500
Assume max. bar size = 32 mm;
max. link size = 10 mm;
500 50 10 32 = 424
d=___-__-__-__/2 ___ mm 300
424
369
= 216x106/(0.87x500x___)
1347
= ____ mm 2 3_H__
25
300
500
424
5-32 Check:
As,max = 0.04bh = 6000____ mm2 3H25
> As,prov or As’,prov
300
43
___
500
424
= 1472/(300x424) = 0.0116
VRd,c = 0.12 x 1.687 x (1.16 x 40)1/3 x 300x424 x 10-3 3H25
= 92.5
____ kN
At section d from face of support, 300
___
VEd = 116 kN > VRd,c
provide
Asw/s = 116 x 103/(0.87x500x0.9x424) = 0.699 mm
_500
424
Check s = 225
___ mm <0.75 d = 318
___ mm 3H25
300
3-16,17 K = 1.0 ; ’ = 0;
= 1347/(300x424) = 0.01059 > 0 = 40 x 10-3 = 0.00632
Limiting span/depth ratio,
l/d = 1.0{11+1.540(0.00632/0.01059)} = 16.7
s = 310 (As,reqd/As,prov)
13471472 = 284
= 310 (____/____) ___ MPa
18.2
16.7 x 310/s = _____
Allowable le/d = ____
> actual le/d (=14.6)
or 54.3 54.3
50 50
12 mm < ___
Max. bar size = ___ 25 mm 25 25
25
50
5-32 Check min. distance between bars:
54.3 mm > hagg+5 mm = 25 mm
s = ____ 300
5.425 m 6m 3m
A B C
Given: Beam along gridline 4
Number of spans = 5
Overall depth, h = 400 mm
Web width, bw = 200 mm
Slab thickness, hf = 100 mm
Spacing of beams = 2.5 m
Exposure: XC-1; Concrete class: C25/30
Characteristic loads on slab:
Dead load (incl. finishes)= 4.12 kN/m2
Imposed load = 4.00 kN/m2
Tan K H, NUS 49
Tan K H, NUS 50
Ref. Calculations Output
LOADING
Tan K H, NUS 51
At outer support A
M = 0;
V = 0.45 F = 0.45 x 30.93 x 5.425 = 75.5 kN
Tan K H, NUS 52
Ref. Calculations Output
At interior support C
M = - 0.10Fl = -0.10 x (30.93x6) x 6 =111.3kNm;
V = 0.55F = 0.55 x 30.93 x 6 = 102.1 kN
Tan K H, NUS 53
Tan K H, NUS 54
Ref. Calculations Output
Tan K H, NUS 55
At interior support
M = 111.3 kNm; b = 200 mm;
M/bd2fck = 111.3 x 106/(200 x 3552 x 25) = 0.177
Same as 1st interior support.
Tan K H, NUS 56
Ref. Calculations Output
Tan K H, NUS 57
At interior support
VEd = 102.1 kN; d = 355 mm; = 45o H10@100 mm;
As/bd = 829/(200x355) = 0.01168; k = 1.75 increase
VRd,c = 45.9 kN < VEd = 102.1 kN spacing to 250
mm where VEd =
Asw/s = 102.1 x 103 / (0.9x355x500/1.15) = 0.735 mm VRd,c
Provide 2-legged H10 links @ 100 mm c/c
(Asw/s = 785 mm2/m)
Check spacing: 0.75d = 0.75x355= 266 mm > s
Tan K H, NUS 58
Ref. Calculations Output
DEFLECTION
CRACKING
Assume s = 310 MPa; wk = 0.3 mm.
3-10 Crack widths are controlled by limiting the spacing
45 45
of bars to 112.5 mm 110
Crack width ok.
Tan K H, NUS 59
Tan K H, NUS 60
Test Your Understanding –
Design of Beams
1. How is the effective flange width of beams defined?
Ans:
4. In the simplified rules for bar curtailment, what %tage of the mid-
span reinft. has to be extended to the support? What %tage of the
support reinft. has to be extended into the mid-span?
Ans:
©Tan K H, NUS 61
Further Reading:
© Tan K H, NUS 62
5.3 Design of Slabs
© Tan K H, NUS 63
General Procedure
1. Assume cross-section thickness & cover complying with
requirements for fire resistance
2. Check that cover & concrete grade comply with
requirements for durability
3. Calculate bending moments & shear forces (per unit width)
4. Calculate reinforcement & detail the reinforcement
5. Check bar spacing/size and span/depth ratios
Overall depth
Typical
Element Simply
span (m) Continuous Cantilever
supported
1-way slabs 5–6 L/22-30 L/28-36 L/10
2-way slabs 6 – 11 L/24-35 L/34-40 -
Note: Two-way spanning slabs are normally about 90% of the thickness of one-way
spanning slabs.
© Tan K H, NUS 64
Analysis
• Bending moments & shear forces
• slabs should be designed to withstand the most
unfavourable arrangements of design loads
• for continuous slabs subjected to predominantly
uniformly distributed loads it will be sufficient to
consider only the following:
• Alternate spans carrying max. design dead & imposed load (i.e.
1.35Gk + 1.5Qk), other spans carrying the max. design dead load
(i.e. 1.35Gk )
• All spans carrying the max. design dead & imposed load (i.e.
1.35Gk + 1.5Qk). The moments obtained from elastic analysis
may be redistributed up to a max. of 30%.
• Note that the resulting distribution of moments should remain in
equilibrium with the applied load; & the design redistributed
moment at any section should be not less than 70% of the
elastic moment.
© Tan K H, NUS 65
Note: F = total design ultimate load (1.35Gk + 1.5Qk ) for each span
l = span
Allowance has been made for 20% redistribution of moments.
© Tan K H, NUS 66
5.3.2 Two-Way Slabs
• Bending moments may be calculated by any valid method provided
the ratio bet. support & span moments are similar to those obtained
by elastic theory with appropriate redistribution.
• In slabs where corners are prevented from lifting, the bending
moments per unit width in the two directions are:
y
msx = sxnlx2 msy
msy = synlx2
where
msx x
sx and sy = coefficients depending
on edge conditions (see Table on next slide)
n = total design ultimate load per unit area (1.35 gk + 1.5 qk)
lx = shorter span
© Tan K H, NUS 67
sx sy
© Tan K H, NUS 68
• Arrangement of reinforcement
If detailing rules are followed and slab thickness ≤ 200 mm, no check
on cracking is necessary.
© Tan K H, NUS 70
© Tan K H, NUS 71
• Corner
h
reinforcement
2h
(2-way slabs)
• should be
provided where
lifting of slab at a
corner is
restrained
• consists of top &
bottom reinft.,
each with layers
of bars placed
parallel to sides of
slab
As = area of reinft.
req'd for max. mid-
span moment
© Tan K H, NUS 72
5.3.4 Design Example 2 –
Restrained 2-Way Slab
A part of the floor plan for an office building is shown in Fig. (a).
This consists of restrained slabs poured monolithically with the
edge beams. The slab is 175 mm thick and the loading is as
follows:
Design the corner slab using C30/37 concrete and Grade 500
reinforcement. Show reinforcement on sketches.
0.034
-0.045
Design load
1 2 3 4 5 6
_____________________________________________________________________________________________________
M(kNm/m) - -20.1
___ 15.4
___ - -19.2
___ 14.5
___ -
d(mm) 155 155 155 145 145 145
2
M/bd fck 0.030
___ 0.021
___ - 0.030
___ 0.023
___ -
___ 0.025
Design Asfyk/bdfck 0.037 ___ - 0.037
___ 0.028
___ -
chart A (mm2/m) 344 ___ 233
___ ___ 344
___ 244
___ -
s
Bars same same same H10- H8- H8-
as 4 as 5 as 6 180
___ 150
___ 200
___
436
(___ 335
(___ 252
(___
mm2) mm2) mm2)
____________________________________________________________________________________________
Torsion reinforcement
Cracking
Clear dist. bet. bars 400 mm & 3h = 3x175 = 522 mm;
Since slab thickness < 200 mm,
no further check is required. Cracking OK
H H
H
H
H
H
H
H
H
H
H
H H
© Tan K H, NUS 80
Test Your Understanding –
Design of Slabs
1. How are one-way slabs and two-way slabs defined?
Ans:
©Tan K H, NUS 81
Further Reading:
Tan K H, NUS 82
5.4 Design of Columns
© Tan K H, NUS 83
Braced = Non-sway
(usually true!)
Unbraced = Sway
(conservative!)
© Tan K H, NUS 84
5.4.1 Classification of Columns
Slenderness ratio
= lo / i = lo / ( I / A)
where
lo is the effective length (height) of column
i is the radius of gyration about the axis considered
I is the second moment of area of section about the axis
A is the cross-sectional of the column
© K H Tan, NUS 85
Effective Length lo
Buckling
Load
NB=2EI/lo2
© K H Tan, NUS 86
Braced column: ≤l
Unbraced column: ≥l
Notes:
k1 , k2 : relative flexibilities of rotational restraints at column ends,
defined by
k = ( / M) (EI / l ) [fixed k = 0; pinned k = ]
: rotation of restraining members for bending moment M
EI : bending stiffness of compression member
l : clear height of compression member.
column stiffness
k
Ignore*
beam stiffness
( EI / l )column ( I / l )column
2( EI / l )beam 2( I / l )beam
* i.e., adjacent column
assumed non-failing &
having similar stiffness
(within 15% difference)
= 4 x ½ to cater for cracking in beams
© K H Tan, NUS 88
Approximate limits
Unbraced columns:
© K H Tan, NUS 89
2216
y = 3.46loy/h = 3.46 x _____/400
19.2 < 26.2/[(NEd/(Acfcd)]
= ____
b=
= 26.2/[(3000x103/(400x200x0.567x40)]
= 20.4
short
Note:
(c) Tan KH, NUS 90
5.4.2 Preliminary Sizing and Analysis
Preliminary Sizing
• Typical height: 2.5 – 8 m
• Minimum column dimensions for a short braced column =
clear column height / 17.5
• For short columns with C28/35 concrete, the column area Ac
can be estimated as follows*:
Analysis
K=I/l
ML
ML = Mub KL/(Ku+KL+0.5Kb1+0.5Kb2)
© Tan K H, NUS 92
5.4.3 Design for axial load & bending
N0 =
0.9[0.567fck+
0.9N0 0.002EsAs]
emin
Mmin =
Nemin
Refer 2.3.5
(Slide 2-44)
z
Mz where b' and h' are the effective
depths; β is obtained from
y y
My
z
© Tan K H, NUS 94
5.4.4 Detailing of Columns
Longitudinal reinforcement
• bar diameter ≥ 12 mm (SS NA)
• As,min = 0.10 NEd / fyd ≥ 0.2%Ac
• As,max = 4%Ac (outside laps) ; 8%Ac (at laps)
• no. of bars
• at least one at each corner for polygonal cross-section;
• at least 4 for circular section
© Tan K H, NUS 95
Tan K H, NUS
Typical Arrangement of Reinforcement 96
Transverse reinforcement (links, loops, helical spirals)
© Tan K H, NUS 97
Tan K H, NUS 98
5.4.5 Design Example 3 –
Axially loaded column
Design a short, braced column for an ultimate axial load of 2000 kN.
Use fck = 30 MPa and fyk = 500 MPa.
Ref. Calculations Output
Assume a 300 mm square section, that is, Ac = 90,000 mm2
H
H
Total Asc is
6 32 : 4824
_H__ ____ mm2
Further Reading:
M = Ne M = Ne
B B B
pmax pb
Basic
control
perimeter,
u1
1.575 m
3.6 m
961
M/bd2fck = ____x10 6/(3600x6302x30)
= 0.0224
______
Design
chart A s = 0.028
____ bdfck/fyk =3810
____ mm2 > As,min=0.15%bd
=3420 mm2
provide 15 20 bars (As=____
__H__ 4710mm2).
Provide H20-250
Since D =3600 mm 1.5(c+3d)=3510 mm,
distribute reinft. evenly across width.
[Note: If D > 1.5(c + 3d), distribute 2As/3 to zone of
width (c+3d) centred on centreline of column.]
3.6 m
=732.5
____ kN
vEd = 732.5
____ x 103 / (3600 x 630)
____ MPa < vRd,max = 0.5fcd = 5.28 MPa
= 0.323
0.341
= ____ MPa > v
Face shear,
5-108
vEd,f = (2790x103)/(4x450x630) = 2.46 MPa
< 0.5fcd = 5.28 MPa
Critical perimeter,
u = 2(450 + 450) + 4 x x 630
3.6 m
= 9718
____ mm
Area within perimeter
= 7458739
_____ mm2 = ____ 7.46 m2
punching shear force 1260 450 mm 2x
= 2790
____ - ____ ____ =1184
7.46 x215.3 ____ kN 630
vEd = 1184
____ x 10 / (9360 x 630)
3
3.01 m
=0.193
____ MPa
< vRd,c = 0.341
____ MPa
H
H
Further Reading: