Professional Documents
Culture Documents
Szymczak-Graczyk - Porownanie Nosnosci Styku Doczolowego Sprezonego - 9 - 2017 PDF
Szymczak-Graczyk - Porownanie Nosnosci Styku Doczolowego Sprezonego - 9 - 2017 PDF
A R T Y K U ŁY P R O B L E M O W E
1. Wprowadzenie
2. Przykład obliczeniowy
P RZ E G LĄ D B U D O W LA NY 9/2017 111
R E W I TA L I ZA C JA O B S ZA R Ó W Z U R BA N I Z O WA NYCH
Gdy skrajny szereg śrub rozważany jest indywidualnie, Zatem nośność na rozciąganie dla modelu zniszcze-
wówczas emin = 45 + 74 = 119 mm. nia 1 wynosi:
4Mpl,1,Rd 4 · 12208 · 103
Długości efektywne leff dla nieużebrowanego pasa słupa Ft,1,Rd = = =954628 N = 954,5 kN
wyznaczono zgodnie z tablicą 6.4 normy [2] z podzia- m 51,15
łem na mechanizmy kołowe i mechanizmy niekołowe – model zniszczenia 2 (zniszczenie śrub wraz z upla-
zniszczenia połączenia. Mechanizmy kołowe wyzna- stycznieniem półki)
czono jak niżej: leff, 2= leff, nc = 265,1 mm
2πm = 2 · π · 51,15 = 321,2 mm Mpl,2,Rd = Mpl,1,Rd = 12208,2 · 103 Nmm
πm + 2e1 = π · 51,15 + 2 · 119 = 398,6 mm
leff, cp = min(321,12; 395,6) = 321,2 mm Odległość od środka śruby do brzegu blachy oznaczo-
ne jako n przyjęto:
Natomiast mechanizmy niekołowe wyznaczono zgod- n = emin = e = 70 mm, lecz
nie ze wzorami poniżej: n ≤ 1,25 mx = 1,25 · 51,15 = 63,9 mm
4m + 1,25e = 4 · 51,15 + 1,25 · 70 = 292,1 mm
2m + 0,625e + e1 = 2 · 51,15 + 0,625 · 70 + 119 = Nośność śruby na rozciąganie wyznaczono ze wzoru
= 265,1 mm podanego poniżej:
leff, nc = min(292,1; 265,1) = 265,1 mm
k2 fub As 0,9 · 1000 · 353
Ft,Rd = = = 254160 N
Gdy skrajny szereg śrub rozważany jest jako część gru- γM2 1,25
py szeregów, wówczas odległość między szeregami gdzie:
śrub wynosi p = d2 = 140 mm. k2 – współczynnik zależny od rodzaju śruby według ta-
Długości efektywne przy założeniu mechanizmów koło- blicy 3.4 normy [2],
wych zniszczenia połączenia wyznaczono jak niżej: fub – wytrzymałość stali śruby na rozciąganie,
πm + p = π · 51,15 + 140 = 300,6 mm As – pole przekroju czynnego śruby przy ścinaniu, dla
2e1 + p = 2 · 119 + 140 = 378,0 mm M24 As = 353 mm2,
leff, cp = min(300,6; 378,0) = 300,6 mm γM2 – współczynnik częściowy według tablicy 2.1 nor-
my [2], dla styków γM2 = 1,25.
Natomiast długości efektywne dla mechanizmów nieko-
łowych wyznaczono zgodnie ze wzorami poniżej: Nośność śruby na przeciąganie Bp, Rd według tablicy 3,4
2m + 0,625e +0,5p = 2 · 51,15 + 0,625 · 70 + 0,5 · 140= normy [2] wyznaczono ze wzoru podanego poniżej:
= 216,05 mm Bp,RD = 0,6 π dm tp (fu / γM2) = 0,6 · π · 38,8 · 30 (360 / 1,25) =
e1 + 0,5p = 119 + 0,5 · 140 = 189,0 mm = 631577 N
leff, nc = min(216,05; 189,0) = 189,0 mm
gdzie:
Przyjęto dla zginanego pasa słupa leff = 189,0 mm. dm – średnia ze średnic wpisanej i opisanej na łbie śruby
Współczynnik sztywności podstawowych części składo- lub nakrętce (przyjmuje się mniejszą wartość śred-
wych węzła według tablicy 6.11 normy [2] dla pasa słupa nią) wynosi dm = 0,5(36 + 41,6) = 38,8 mm.
zginanego w strefie rozciągania (gdy jeden szereg śrub tp – grubość blachy czołowej,
podlega rozciąganiu) wyznaczono według wzoru: fu – wytrzymałość stali kształtownika na rozciąganie,
112 P RZ E G L ĄD B U DO W LA NY 9/2017
R E W I TA L I ZA CJA O B S ZA R Ó W Z U R BA N I Z O WA NYC H
Przyjęto Ft,Rd = 254160 N jako wartość mniejszą. Przyjęto minimalną długość efektywną wynoszącą:
Zatem nośność na rozciąganie dla modelu zniszcze- leff = min(leff,cp; leff,nc) = (297,9; 150) = 150 mm
nia 2 wynosi:
2Mpl,2,Rd + nΣFt,Rd Dla blachy czołowej zginanej w strefie rozciągania przyj-
Ft,Rd = = mując do obliczeń jeden szereg śrub rozciąganych
m+n
współczynnik sztywności podstawowych części skła-
2 · 12208 · 103 + 63,90 · 2 · 254160
= = 494555 N dowych węzła k5 wynosi:
51,15 + 63,90
0,9leff t3p 0,9 · 150,0 · 303
gdzie: k5 = = = 28,66 mm
Mpl, 2,Rd – obliczeniowa nośność plastyczna dla modelu m3 50,33
zniszczenia 2, – model zniszczenia 1: leff,1 = min(leff,cp; leff,nc) = 150 mm
m – rozciąganie środnika słupa, Mpl,1,Rd = 0,25 Σleff,1 t2p (fy / γM0) =
n – odległość od środka śruby do brzegu blachy, = 0,25 · 265,1 · 302 · (235 / 1,0) = 7931,25 · 103 Nmm
Ft, Rd – nośność śruby na rozciąganie.
A R T Y K U ŁY P R O B L E M O W E
4Mpl,1,Rd 4 · 7931,25 · 103
Ft,1,Rd = = =
– model zniszczenia 3 (zniszczenie śrub) mx 50,30
Nośność na rozciąganie dla modelu zniszczenia 3 wy- = 630841 N = 630,8 kN
nosi:
Ft,3,Rd = ΣFt,Rd = 2 · 254160 = 508320 N = 508,30 kN – model zniszczenia 2: leff,2 = leff,nc = 150 mm
Nośność pasa słupa wyznaczona tylko dla pierwszego Mpl,2,Rd = Mpl,1,Rd = 7931,25 · 103 Nmm
szeregu śrub wynosi: n = emin= ex = 45 mm, lecz
Ft,1,fc,Rd = min. (Ft,1,Rd; Ft,2,Rd; Ft,3,Rd) = min (954,5; 494,6; n ≤ 1,25 mx = 1,25 · 50,30 = 62,9 mm,
508,3) = 494,6 kN przyjęto n = 45,0 mm
Obliczenia dla blachy czołowej, której grubość przyję- Nośność śruby na rozciąganie wynosi
to równą tp = 30 mm. Ft,Rd = 254160 N
Na podstawie tablicy 6.6 oraz rysunku 6.11 normy [2] Nośność śruby na przeciąganie wyznaczono ze wzoru:
przyjęto podane poniżej odległości: Bp,RD = 0,6π dm tp (fu / γM2) = 0,6 · π · 38,8 · 30 (360 / 1,25) =
n = ex = 45 mm = 631577 N
m = mx = d1 – ex – 0,8 · af√2 = 110 – 45 – 0,8 · 13√2 =
= 50,3 mm Jako miarodajną nośność przyjęto nośność mniejszą,
gdzie: tj. Ft,1,Rd = 254160 N
d1 – odległość od krawędzi pasa do końca blachy, Nośność na rozciąganie dla drugiego modelu zniszcze-
af – szerokość pasa słupa, nia podano poniżej:
bep – szerokość blachy czołowej. 2Mpl,2,Rd + nΣFt,Rd
Ft,2,Rd = =
mx + n
Poniżej zamieszczono obliczenia dla pierwszego szere-
2 · 7931,25 · 10 + 45 · 2 · 254160
3
gu śrub rozważanego indywidualnie (szereg śrub poza = = 406515 N
rozciąganym pasem belki). 50,3 + 45
Długości efektywne dla mechanizmów kołowych znisz-
czenia połączenia podano poniżej: – model zniszczenia 3
2πmx = 2 · π · 50,3 = 315,8 mm Ft,3,Rd = ΣFt,Rd = 2 · 254160 = 508320 N = 508,30 kN
πmx + w = π · 50,3 + 160 = 317,9 mm Miarodajna nośność blachy czołowej wynosi:
πmx + 2e = π · 50,3 + 2 · 70 = 297,9 mm Ft,1,ep,Rd = min. (Ft,1,Rd; Ft,2,Rd; Ft,3,Rd) = min. (630,8; 406,5;
leff,cp = min (315,8; 317,9; 297,9) = 297,9 mm 508,3) = 406,5 kN
Długości efektywne dla mechanizmów niekołowych wy- Podsumowując przeprowadzone obliczenie dla pierw-
znaczono według podanych niżej wzorów: szego szeregu śrub, biorąc pod uwagę nośność pasa
4mx + 1,25ex = 4 · 50,3 + 1,25 · 45 = 257,4 mm słupa oraz blachy czołowej, można określić, że nośność
e + 2mx + 0,625ex = 70 + 2 · 50,30 + 0,625 · 45 = pierwszego szeregu śrub wynosi:
= 198,7 mm Ft,1,Rd= min. (Ft,1,fc,Rd; Ft,1,ep,Rd) = min. (494,6; 406,5) =
0,5bep = 0,5 · 300 = 150 mm = 406,5 kN
0,5w + 2mx + 0,625ex = 0,5 · 160 + 2 · 50,3 + 0,625 · 45 =
= 208,7 mm Analogicznie przeprowadzono obliczenia dla drugiego
leff,nc = min(257,41; 198,7; 150; 208,7) = 150 mm i trzeciego szeregu śrub.
P RZ E G LĄ D B U D O W LA NY 9/2017 113
R E W I TA L I ZA C JA O B S ZA R Ó W Z U R BA N I Z O WA NYCH
hr – odległość szeregu śrub od środka ściskania, nie granicznym na rozciąganie i przeciąganie styku są
Fit, Rd – nośność i-tego szeregu śrub. bardziej precyzyjne, lecz znacznie dłuższe i trudniejsze
Zatem po przeprowadzeniu obliczeń według [2] do dal- w wykonaniu. Sprawdzeniu na rozciąganie i ściskanie
szej analizy przyjęto miarodajną nośność styku wyno- zgodnie z normami EC [2] podlega również środnik
szącą MRd = 638,04 kNm. słupa. Obliczenia wykonane zgodnie z wcześniejszymi
normami polskimi PN [2] są zdecydowanie krótsze i ła-
4. Obliczenia według PN-90/B-03200 [3] twiejsze do wykonania. Obejmują sprawdzone nośności
połączenia w stanie granicznym zerwania trzpieni śrub
Na podstawie tabeli Z2-2 normy [3] przyjęto następu- oraz nośności połączenia w stanie granicznym styku.
jące dane śruby M24 kl. 10.9: Sprawdzeniu wg PN [2] podlega również słup, który po-
• wytrzymałość na rozciąganie Rm = 1040 MPa, winien być użebrowany w styku. Nośność styku zapro-
• granica plastyczności Re = 940 MPa, jektowanego według Eurokodu [2] jest ponad 40% więk-
• nośność pojedynczej śruby na rozciąganie sza niż styku policzonego zgodnie z PN [3]. Dowodzi to
SRt = 239 kN, celowości prowadzenia obliczeń precyzyjnych zamiast
• nośność pojedynczej śruby na ścinanie skróconych i uproszczonych. Należy jednak dodać, że
SRv = 212 kN, przy zalecanych cieńszych blachach czołowych takich
• pole przekroju czynnego przy ścinaniu dużych różnic nośności nie stwierdza się.
As = 353 mm2. W myśl ustawy [5], która zniosła obligatoryjność sto-
Wyznaczenie nośności na zerwanie śrub wykonano sowania norm, to projektant dokonuje wyboru, który
zgodnie ze wzorem (89) normy [3]. sposób obliczeń wybierze. Częściej wybierane są pol-
MRt = SRt Σi ωti yi = 239 · (2 · 0,8 · 585 + 2 · 1,0 · 445 + skie normy zważywszy na szybsze i łatwiejsze oblicze-
+ 2 · 0,8 · 365) · 10-3 = 576,0 kNm nia. Jednakże różnice, jakie otrzymuje się, porównując
oba wyniki, dają powód do głębszej analizy przed wy-
gdzie: borem danej metody obliczeniowej.
ωti – współczynnik rozdziału obciążenia na śruby we-
dług tablicy 17 normy [3], BIBLIOGRAFIA
yi – ramię działania sił w szeregu i względem osi pasa [1] Kawecki P., Kozłowski A., Badanie rozkładu sił wewnętrznych
w zginanych wielośrubowych stykach doczołowych blachownic, Inży-
ściskanego; jeśli wysokość belki łączonej jest więk-
nieria i Budownictwo, 6/2017
sza niż 400 mm należy w stanie granicznym styku [2] PN-EN 1993–1-8: 2006 Projektowanie konstrukcji stalowych
zamiast yi przyjmować yired = yi (h / 6) – część 1–8: Projektowanie węzłów
mi – liczba śrub w szeregu. [3] PN-90/B-03200 Konstrukcje stalowe. Obliczenia statyczne i projek-
Wyznaczenie nośności na rozwarcie styku wykonano towanie
[4] Schneider D., Projekt styku śrubowego doczołowego sprężonego
zgodnie ze wzorem (90) normy [3]. według eurokodu i PN, Praca inżynierska pod kierunkiem dr inż. Anny
gdzie: Szymczak-Graczyk, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział
SRr = 0,85 SRt = 0,85 · 239 = 203,15 kN Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, Poznań 2017
MRr = SRr · Σi mi ωi (y2i / ymax) = 203,15 · 2 · 0,70 · 585 + [5] Ustawa z dnia 12 września 2002 r o normalizacji (Dz.U. z 2002 r.,
+ [(2 · 1,00 · 4452 + 2 · 0,80 · 3652) / 445] · 10-3 = Nr 169, poz. 1386 z późn. zm.)
= 444,5 kNm
Zatem po przeprowadzeniu obliczeń całego styku we-
dług [3] do dalszej analizy przyjęto miarodajną nośność
styku wynoszącą MRr = 444,5 kNm.
114 P RZ E G L ĄD B U DO W LA NY 9/2017