Professional Documents
Culture Documents
6.50 kN/m
119
RL 8 300
0
wall friction d= 22.500 b
0
face angle q= 90.000
0
ka1 = 0.274
6000
a
8500
0
d= 22.500
6000
0
q= 96.843
92.950 ka2= 0.323
RL 2.000
Heel side Toe side
1500
f
q
0
d= 22.50 0 900 300 0
2500
d g
0 600
q= 90.00
1000
B C A
ka3 = 0.274
400
RL -0.500
3300 1200 1100
5600
2
Safe bearing capacity of soil SBC = 100 kN/m
DESIGN OF RETAINING WALL
1.MATERIAL DATA
Grade of steel Fe = 500
Grade of concrete M = 30
Condition of exposure = Moderate
1
Design of Retainning Wall
0
Vertical face of retaining wall = 90.00
-1 0
Inclined face of retaining wall 90 + tan ( 900 / 7500 ) = 96.84
0
Vertical face of base slab = 90.00
1/2
k = sin ( f + d ) sin ( f - a )
sin ( q + d ) sin ( q - a )
Sl.no Parameters q
0
f0 d
0
a0 k ka kah
1 Vertical face of retaining wall 90 30 22.5 0 0.655 0.2963 0.2737
2 Inclined face of retaining wall 96.84 30 22.5 0 0.677 0.3498 0.3232
3 Vertical face of baseslab 90 30 22.5 0 0.655 0.2963 0.2737
2
Design of Retainning Wall
Dist. of Resultant Force from the toe = LADL = MDL / WDL = 3.20 m
Eccentricity w.r.t center of base slab = eDL = B/2 - LADL
= 2.80 - 3.20 = -0.4029 m
Sl. b d g Weight Cg @ toe Moment
Description 3
no m m kN/m kN m kNm
Previous calculation 836.43 2679.03
5 Soil over Toe slab
Portion f 1.10 1.50 20 33.00 0.550 18.15
Portion g 0.50 1.10 0.60 20 6.60 0.367 2.42
Total WDL= 876.03 Total MDL= 2699.60
Dist. of Resultant Force from the toe = LADL = MDL / WDL = 3.08 m
Eccentricity w.r.t center of base slab = eDL = B/2 - LADL
= 2.80 - 3.08 = -0.2816 m
b. Active earth pressure
Height of earthfill upto FDL H = 6.50 m
Active earth pressure intensity pa = ka3 g H = 35.59 kN/m2
H. component of active earth pr. Pa = 0.5 pa H = 115.65 KN
This force acts at 0.42H from FDL LAa = 0.42 x 6.500 = 2.73 m
Moment due to this force = 115.65 x 2.73 = 315.73 KNm
c. Live load surcharge
Equavalent height of LL surcharge hLL = 1.2 m of soil
Intensity of pr. due to LL surcharge pLL = g hLL = 24.00 kN/m2
H. component of LL surcharge PLL = ka3 pLL H = 42.70 kN
This force acts at 0.5 H from FDL LALL = 0.5 x 6.500 = 3.25 m
Moment due to this force = 42.70 x 3.25 = 138.78 KNm
Total force due to earth pr.& LL surcharge = 115.65 + 42.70 = 158.36 KNm
moment due to earth pr.& LL surcharge = 315.73 + 138.78 = 454.52 KNm
d. Fluid pressure
The stress due to fluid pressure is calculated as per the provisions under Cl. 217.1 of IRC:6-2000.
2
Intensity of fluid pressure = 4.80 kN/m
Height of earthfill upto foundation level H = 6.50 m
2
Force due to fluid pressure = 4.80 x 6.50 / 2 = 101.40 kN
< 158.36 kN
Moment due to this force = 101 x 6.50 / 3 = 219.70 kN
< 315.73 kN
Earth pressure governs the design for overturning & Fluid for the sliding.
3
Design of Retainning Wall
Summary of Forces and Moments with soil over the TOE. ( Serviceability limit )
Sl.no Describtion Force kN L A from Moment Knm
Vertical Horizontal toe m Resisting Overturning
1 Dead load of retaining wall 876.03 3.20 2805.86
2 Active Earth pressure 115.65 2.73 315.73
3 Live load surcharge 42.70 3.25 138.78
4 Fluid pressure 101.40
Horizontal load
Total 876.03 158.36 2805.86 454.52
Summary of Forces and Moments with no soil over the TOE. ( Serviceability limit )
Sl.no Describtion Force kN L A from Moment Knm
Vertical Horizontal toe m Resisting Overturning
1 Dead load of retaining wall 836.43 3.08 2577.56
2 Active Earth pressure 115.65 2.73 315.73
3 Live load surcharge 42.70 3.25 138.78
4 Fluid pressure 101.40
Horizontal load
Total 836.43 158.36 2577.56 454.52
g. Check for over turning with soil over toe ( Serviceability limit )
Total over turning moment MO = 454.52 kNm
Total resisting moment MR = 2805.86 kNm
Factor of safety aginst over turning = M R / MO
= 2805.86 / 454.52 = 6.17 > 2 safe
h. Check for safe bearing capacity at the foundation level
1. Stresses due to self weight
Stress at toe or heel = SV 1 + 6e
B B
4
Design of Retainning Wall
Total Stresses due to self weight and Lateral force ( Serviceability limit )
2
Stress at Heel side = 116.68 kN/m
2
Stress at Toe side = 196.19 kN/m
3300 1200 1100
163.53 180.57
2 2
116.68 kN/m kN/m
kN/m2 196.19
kN/m2
Max. pressure developed at the bottom of foundation is well within the SBC of the soil at the
founding level and no tension at the foundation. Hence the section adopted is safe.
Note:- Since the foundation is kept less than 2.500 m below the ground level,
passive relief is considered in the design.
d.Summary of Forces and Moments with no soil over the TOE (construction stage)
Sl.no Describtion Force kN Moment Knm
Vertical Horizontal Resisting Overturning
1 Dead load of retaining wall 836.43 2679.03
2 Active Earth pressure 115.65 315.73
3 Live load surcharge 0
4 Fluid pressure 101.40
5
Design of Retainning Wall
Summary of Forces and Moments with soil over the TOE ( Equilibruim )
Sl.n Resisting Overturni Vertical Horizontal Moment kNm
Describtion
o Effect ng Effect Load Load Resisting Overturning
1 Dead load of retaining wall
0.95 1.05 832.22 0.00 2665.570 0.00
2 Active Earth pressure 0.00 1.50 0.00 173.48 0.000 473.60
3 Live load surcharge 0.00 1.20 0.00 51.24 0.000 166.54
4 Fluid pressure 0.00 1.00 0.00 101.40 0.000 0.00
Horizontal load
Total 832.22 224.72 2665.57 640.14
Dist. of Resultant Force from the toe = LADL = MDL / WDL = 3.20 m
Eccentricity w.r.t center of base slab = eDL = B/2 - LADL
= 2.80 - 3.20 = -0.4029 m
Summary of Forces and Moments with no soil over the TOE. ( Equilibruim )
Sl.n Resisting Overturni Vertical Horizontal Moment kNm
Describtion
o Effect ng Effect Load Load Resisting Overturning
1 Dead load of retaining wall
0.95 1.05 794.60 0.00 2448.685 0.00
2 Active Earth pressure 0.00 1.50 0.00 173.48 0.000 473.60
3 Live load surcharge 0.00 1.20 0.00 51.24 0.000 166.54
4 Fluid pressure 0.00 1.00 0.00 101.40 0.000 0.00
Horizontal load
Total 794.60 224.72 2448.69 640.14
Dist. of Resultant Force from the toe = LADL = MDL / WDL = 3.08 m
Eccentricity w.r.t center of base slab = eDL = B/2 - LADL
= 2.80 - 3.08 = -0.2816 m
e. Check for sliding with soil over toe ( Equilibrium limit )
Total horizontal forces causing sliding Hs = 224.72 kN
Total horizontal forces aginst sliding HR = 0.6 x vertical loads
= 0.6 x 832.22 = 499.33 kN
Factor of safety against sliding = HR / Hs
= 499.33 / 224.72 = 2.22 > 1.5 safe
f. Check for sliding with no soil over toe ( Equilibrium limit )
Total horizontal forces causing sliding Hs = 224.72 kN
Total horizontal forces aginst sliding HR = 0.6 x vertical loads
= 0.6 x 794.60 = 476.76 kN
Factor of safety against sliding = HR / Hs
= 476.76 / 224.72 = 2.13 >= 1.5 safe
g. Check for over turning with soil over toe (Equilibrium limit )
Total over turning moment MO = 640.14 kNm
Total resisting moment MR = 2665.57 kNm
6
Design of Retainning Wall
162.47 195.74
70.98 kN/m2 kN/m2
kN/m2 226.24
kN/m2
Summary of Forces and Moments with no soil over the TOE. ( Equilibruim )
Sl.n Resisting Overturni Vertical Horizontal Moment kNm
Describtion
o Effect ng Effect Load Load Resisting Overturning
1 Dead load of retaining wall
0.95 1.05 794.60 0.00 2545.075 0.00
2 Active Earth pressure 0.00 1.50 0.00 173.48 0.000 473.60
3 Live load surcharge 0.00 0.00 0.00 0.00 0.000 0.00
4 Fluid pressure 0.00 1.00 0.00 101.40 0.000 0.00
Horizontal load
Total 794.60 173.48 2545.08 473.60
Check for sliding ( Equilibruim limit )
Horizontal force against sliding = 0.5 x 794.60 = 397.30 kN
Factor of safety against sliding = 397.30 / 173.48 = 2.29
> 1.50 Hence Safe
Check for overturning ( Equilibruim limit )
Factor of safety against overturning = 2545.1 / 473.60 = 5.37
> 2.00 Hence Safe
Check for the Safe bearing capacity at the foundation level
Centre of gravity of the force = 2545.1 / 794.60 = 3.20
7
Design of Retainning Wall
Dist. of Resultant Force from the toe = LADL = MDL / WDL = 3.08 m
Eccentricity w.r.t center of base slab = eDL = B/2 - LADL
= 2.80 - 3.08 = -0.2816 m
e. Check for sliding with soil over toe ( Foundation design )
Total horizontal forces causing sliding Hs = 224.72 kN
Total horizontal forces aginst sliding HR = 0.6 x vertical loads
= 0.6 x 1182.63 = 709.58 kN
Factor of safety against sliding = HR / Hs
= 709.58 / 224.72 = 3.16 > 1.5 safe
f. Check for sliding with no soil over toe ( Foundation design )
8
Design of Retainning Wall
g. Check for over turning with soil over toe (Foundation design )
Total over turning moment MO = 640.14 kNm
Total resisting moment MR = 3787.92 kNm
Factor of safety aginst over turning = M R / MO
= 3787.92 / 640.14 = 5.92 > 2 safe
h. Check for safe bearing capacity at the foundation level
1. Stresses due to self weight
Summary of Forces and Moments with no soil over the TOE. ( Foundation )
Sl.n Vertical Horizontal Moment kNm
Describtion Comb-2
o Load Load Resisting Overturning
1 Dead load of retaining wall 1.35 1129.17 0.00 3616.686 0.00
2 Active Earth pressure 1.50 0.00 173.48 0.000 473.60
3 Live load surcharge 1.20 0.00 0.00 0.000 0.00
4 Fluid pressure 0.15 0.00 15.21 0.000 0.00
Horizontal load
Total 1129.17 173.48 3616.69 473.60
Check for sliding ( foundation )
Horizontal force against sliding = 0.5 x 1129.17 = 564.59 kN
Factor of safety against sliding = 564.59 / 173.48 = 3.25
9
Design of Retainning Wall
207.96 223.14
kN/m2 kN/m2 237.06
166.22 kN/m2
kN/m2
10
Design of Retainning Wall
11
Design of Retainning Wall
Adopting a clear cover of 300 mm and Providing 12 mm dia. As the main rebar
Effective Depth available d = 300-40-6
= 254
Design ofMBending Moment = -1 kN.m
Design ofVShear
Ed force = 9 kN
Design ofHHorizontal = kN.m
Design of Main reinforcement
Determination of x/d
2 1/2
X/d = =1.2 - ((1.44 - (6.68Mu / fck b d ))
= 1.2-(1.44-(6.68*-1x10^6 )/ (30x 1000x254^2))1/2
= -0.001
To determine the Depth
d = √Mu/0.138fck b
= √-1x10^6/(0.138x30x1000)
= #NUM!
required d #NUM! < 254 mm ###
Determination of Lever arm 'z'
z = d - ( 1 - 0.416 x/d )
= 254* (1 - 0.416 x -0.001)))
= 254 mm < 0.95 d = 241 mm
= 254 mm
Tension Reinforcement Required from
As = M / (0.87 fy z)
= -1x10^6 / ( 0.87 x 500 x 254.106 )
= -9 mm
2
12
Design of Retainning Wall
= 0.25x 391
2 2
= 97.75 mm < 97.75 mm
Required 10 mm and Providing 803 mm c/c
2
Provide 10 mm and Providing 120 mm c/c 655.00 mm OK b1
As per Cl.16.6.1.1.3 of IRC: 112 -2011
Secondary transverse reinforcement should be provided in one way slab. This should be at least 20% of the
main reinforcement
= 943 x 0.2
2
= 189 mm
Required 10 mm and Providing 416 mm c/c
2
Provide 10 mm and Providing 200 mm c/c 393.00 mm OK c,c1
Check for Cracking
steel area greater =
than 0.12
0.12%x
% bd1000 x 254.106
2
= 304.9 mm
Spacing Less than 3d = 3 x 254 = 762 mm ( Required )
120 mm ( Provided)
OK Spacing of bar
Diameter of rod < d/8
Daimeter of Rod = 12 mm
d/8 =254.106 /8 = 31.76 mm
OK Diameter of bar
Normal shear stress τv = Vu 8775
= = 0.0061692
bd 1422400
Percentage of Steel = 0.154
Table - 19 Design Shear strength of Concrete - IS 456 :2000
Grade of Concrete = M30
τc = 0.293 0.15 0.290
0.25 0.370
% of main steel provided = 0.154 %
2
Permissible shear stress in concrete for the above % of steel = 0.293 N/mm
2
Actual shear stress tv = 8.78 x 10 3 = 0.035 N/mm
1000 x 254
2 2
= 0.293 N/mm > 0.035 N/mm OK
Punching shear resistance of Slabs
1/3
VRd,c = [0.18/ γc k (80 ρ1 fck ) + (0.1σcp) > Vmin (0.1σcp)
IRC112-Pg.No:103-Eq.No:10.33
3/2 1/2
v min = 0.031 k fck IRC112-Pg.No:104
= 0.440
k = 1 + √(200/d) ≤ 2.0 IRC112-Pg.No:103-Eq.No:10.34
= 1.887
ρ1 = √ρly * ρlz ≤ 0.02
13
Design of Retainning Wall
= 0.003 0.33 %
σcp = ( σcy + σcz ) /2
σcy = NEd.Y / Acy
= 8.775x10^3 / (1000 x 254.106)
= 0.035
σcp = 0.035 = 0.035
VRd,c = (0.18/1.5) *1.887*((80*0.01*)^(1/3))+(0.1*0.035
> Vmin+(0.1x0.035)"
= 0.456 > 0.444
Hence the section do not require shear reinforcement
DESIGN OF STEM
A ) At bottom
PL1 6.570 300
H1 = 0.00
c
a
Pa1 0.000
0.000 PL2 7.756
6.50
14
Design of Retainning Wall
H2 =
b d
Distance of Resultant Force from the toe = LADL = MDL / WDL = 0.564 m
Eccentricity w.r.t center of base slab = eDL = B/2 - LADL
= 0.600 - 0.56 = 0.036 m
Moment due to self weight = 214.63 x 0.04 = 7.786 kNm
15
Design of Retainning Wall
16
Design of Retainning Wall
= 1126 mm
Tension Reinforcement Required from
As = M / (0.87 fy z)
= 767x10^6 / ( 0.87 x 500 x 1125.642 )
2
= 1566 mm
Δ Ftd = 0.5 VEd Cot θ IRC : 112-2011 Cl. 10.3.3.3 ( 6)
= 0.5 x 289.744 x Cot 33.5˚
0.5X289.744 x 1.511
= 218.9 kN
As = Δ Ftd / 0.87 x fyk
= 218.878X10^3/ (0.87 x 500)
2
503 mm
= 1566 + 503
= 1784.9 mm2
Check minimum reinforcement
As min = 0.26 fctm b d / fyk
fctm = 0.259 (fck)^2/3
= 0.259*30)^2/3 = 2.501
As min = (0.26*2.501*1000*1200)/(500) = 1561 mm2
Check maximum reinforcement
As max = 0.04 Ac
= 0.04*1000*1200
= 48000 mm2
Main Steel Required = 1566 mm2 pt = 0.1359375
Required 16 mm and Providing 128 mm c/c
2
Provide 25 mm and Providing 200 mm c/c 2455.00 mm a1
2
Provide 20 mm and Providing 200 mm c/c 1571.00 mm OK a2
4026.00
Compression side Reinforcement @ Stem :
Minimum Steel of Tensionreinforcement= 1566 mm2
Minimum steel = 25% of Astmin
= 0.25x 1785
2 2
= 391.5 mm < 391.5 mm
Required 12 mm and Providing 289 mm c/c
2
Provide 12 mm and Providing 120 mm c/c 943.00 mm OK b1
17
Design of Retainning Wall
2
= 1351 mm
Spacing Less than 3d = 3 x 1152 = 3377 mm ( Required )
200 mm ( Provided)
OK Spacing of bar
Diameter of rod < d/8
Daimeter of Rod = 16 mm
d/8 =1125.642 /8= 140.7 mm
OK Diameter of bar
Punching shear resistance of Slabs
1/3
VRd,c = [0.18/ γc k (80 ρ1 fck ) + (0.1σcp) > Vmin (0.1σcp)
IRC112-Pg.No:103-Eq.No:10.33
3/2 1/2
v min = 0.031 k fck IRC112-Pg.No:104
= 0.214
k = 1 + √(200/d) ≤ 2.0 IRC112-Pg.No:103-Eq.No:10.34
= 1.417
ρ1 = √ρly * ρlz ≤ 0.02
18
Design of Retainning Wall
166.2 kN/m2
208.0 kN/m2
kN/m2
237.1 kN/m2
223.1 kN/m
234.7
Critical section for bending moment is at the face of stem.
a) Bending moment due to soil pressure at the face of stem
= 140.615 kNm
Bending moment due to self weight of concrete
= 1.1 x 0.40 x 25 x 1.10 / 2 = 6.050 kNm
= 0.0 x 0.60 x 25 x 0.00 / 2 = 0.000 kNm
= 1.1 x 0.60 x 0.5 x 25 x ( 1.10 / 3 + 0.00 ) = 3.025 kNm
= 9.08 kNm
221.68 kN/m2
246.85 kN/m2
266.09 kN/m2
269.93 kN/m2
19
Design of Retainning Wall
= 1663200 - 1512.0 d N
Percentage of Steel = 0.183
Table - 19 Design Shear strength of Concrete - IS 456 :2000
Grade of Concrete = M30
τc = 0.316 0.15 0.290
0.25 0.370
One - way Shear Resistence Vc1 = 0.316 x 5600 x d
= 1770 d N
Vu1 < Vc1 = 1663200 - 1512d < 1769.6d
1663200
d = = 507 mm
3281.6
20
Design of Retainning Wall
1676.00 OK
Compression side Reinforcement @ toe Slab:
Minimum Steel of Tensionreinforcement= 1676 mm2
Minimum steel = 25% of Ast
= 0.25x 1676
= 419 mm2
Required 16 mm and Providing 480 mm c/c
2
Provide 16 mm and Providing 240 mm c/c 838.00 mm OK g
269.93 - 152.44
2
= 152.44 + x 5.417 = 266.09 kN/m
5.600
21
Design of Retainning Wall
22
Design of Retainning Wall
2
= 166.22 + 237.06 - 166.22 x 3.300 = 207.96 kN/m
5.600
Intensity of pressure at the face with soil at toe
2
= 152.44 + 269.93
- 152.44 x 3.300 = 221.68 kN/m
5.600
a) Bending moment due to soil pressure at the face of stem
= 980.817 kNm
23
Design of Retainning Wall
24
Design of Retainning Wall
25
Design of Retainning Wall
26
Design of Retainning Wall
SOIL PARAMETERS:-
0
Angle of Repose, f = 30 or 0.5236 rad
0
Angle of wall friction , d = 0 or 0.0000 rad
0
Angle of Surcharge, b = 0 or 0.0000 rad
0
Angle of Internal wall slope, q = 90 or 1.5708 rad
Angle of Inclination of earthfill with the horizontal I = 00 or 0.0000 rad
Unit weight of soil g = 18 kN/cum
Safe Bearing Capacity of Founding Strata = 150 kN/sqm
MATERIAL DATA:-
Exposure = Moderate
Grade of concrete for RCC = M 30
Permissible Flexural Compressive stress in PCCM30 = 15 Mpa
PermissibleTensile stress in RCC M30 = 300 Mpa
LC-403
The design is based on the provisions of the following IRC codes.
2. IRC:6-2000
3. IRC:78-2000
If the allowable
96 tensile stress is allowed beyond 300 Mpa upto 300 Mpa
special precautionary measures as stipulated in Cl.303.3 of IRC:21-2000
shall be matriculusly adhered to during the execution of work.
27
Design of Retainning Wall
2
ka = 1+- a v cos ( f - q - l )
2 2
cos q cos ( q + d + l ) cos ( l ) ( 1 + k )
Where
q = Angle that the face of wall makes with the horizontal line in clockwise direction
94.5
0
Vertical face of retaining wall = 0.00 or 0.0000 rad
1st Inclined face of retaining wall tan-1( 0.9 / 7.5 ) = 6.8
0
or 0.1194 rad
0
Vertical face of base slab = 0.00 or 0.0000 rad
1/2
k = sin ( f + d ) sin ( f - I - l ) 300
cos ( q + I ) cos ( q + d + l ) 300
-1 -1
l = tan ah = tan 0.096 300
46 1+- a v 1+- 0.00
2000 1000
0
l = 5.4836 = 0.09571 rad
Parameters q f d I l k ka
Ver.face of retaining wall 0.0000 0.5236 0.0000 0 0.0957 0.457 0.3938
1st Inclined face 0.1194 0.5236 0.0000 0 0.0957 0.462 0.4407
Vertical face of baseslab 0.0000 0.5236 0.0000 0 0.0957 0.457 0.3938
28
Design of Retainning Wall
Dynamic
Dynamic Shear P = 1.2x 18 x 0.00 x 0.3938 = 0.000 kN
Dynamic increament = 0.000 - 0.000 = 0.000 kN
Moment Ma = 0.66 x 0.00 x 0.00 = 0.000 kNm
Total Moment = 0.000 + 0.000 = 0.000 kNm
Design moment = 0.000 x 0.500 = 0.000 kNm
Self weight
Considering 1m length of retaining wall and ignoring soil over toe slab
Sl. b d g Weight Cg @ toe Moment
Description 3
no m m kN/m kN m kNm
1 Crash barrier and bracket 6.50 0.450 2.93
2 Stem
rectangular portion 0.30 0.00 24 0.00 0.00 0.00
Total WDL= 6.50 Total MDL= 2.93
Seismic Self weight = 6.500 x 0.096 = 0.624 kN
Eccentricity = 2.925 / 6.500 = 0.450 m
Moment = 0.624 x 0.450 = 0.281 kNm
AT TOP OF FOUNDATION
Earth pressure
Static
Force Pa2 = 0.000 kN
Moment M = 0.000 x 0.42 x 0.00 + 7.50 = 0.000 kNm
Fluid pressure
Dynamic
Force Pa2 = 0.3938 x 18 x 0.00 = 0.000 kN/sqm
= 0.500 x 0.00 x 0.00 = 0.000 kN
Force Pa3 = 0.4407 x 18 x 0.00 = 0.000 kN/sqm
= 0.00 x 7.50 = 0.000 kN
Force Pa3 = 0.4407 x 18 x 7.50 = 59.495 kN/sqm
= 0.500 x 59.49 x 7.50 = 223.105 kN
29
Design of Retainning Wall
AT BOTTOM OF FOUNDATION
Static
30
Design of Retainning Wall
Liveload surcharge
Equavalent height of LL surcharge hLL = 1.2 m of soil
Intensity of pr. due to LL surcharge pLL = g hLL = 21.60 kN/m2
H. component of LL surcharge PLL = ka3 pLL H = 50.26 kN
This force acts at 0.5 H from FDL LALL = 0.5 x 8.500 = 4.25 m
Moment due to this force = 50.26 x 4.25 = 213.60 KNm
Dynamic
Active earth pressure
Pa = 0.3938 x 18 x 8.500 = 60.251 kN/sqm
Force = 60.25 x 0.5 x 8.500 = 256.065 kN
Moment = 256.07 x 0.5 x 8.500 = 1088.278 kNm
Self weight
Considering 1m length of retaining wall and ignoring soil over toe slab
Sl. Cg about
b d g Weight Moment
Description Bot of
3
no m m kN/m kN Footing kNm
1 Crash barrier and bracket 6.50 8.950 58.18
31
Design of Retainning Wall
2 Stem
rectangular portion 0.30 6.00 24 43.20 5.50 237.60
triangle portion 0.50 0.72 6.00 24 51.84 4.50 233.28
3 Soil over Heel rec 1 0.72 0.000 18 0.00 8.50 0.00
Soil triangle 2 0.50 0.72 6.000 18 38.88 6.50 252.72
Soil Rectangle 3 3.48 6.000 18 375.84 5.50 2067.12
Total WDL= 516.26 Total MDL= 2848.90
Summary of stress
Sl.no Stresses due to Stress on Toe side Stress on Heel side
kN/sq.m kN/sq.m
1
Active or Fluid pressure = 86.638 kN/sq.m -86.638 kN/sq.m
2
Live load surcharge = 36.737 kN/sq.m -36.737 kN/sq.m
3
Self weight static = 109.228 kN/sq.m 203.638 kN/sq.m
4
Self weight seismic = 52.327 kN/sq.m -52.327 kN/sq.m
Total Stresses = 284.930 kN/sq.m 27.936 kN/sq.m
Maximum stress developed = 284.930 kN/sq.m < 125 kN/sqm
Minimum stress developed = 27.936 kN/sq.m >
Check for sliding
Summary of sliding force
Active earth pressure = 78.07 kN
Live load surcharge = 0.5 x 22.04 = 11.02 kN
Seismic force = 49.56 kN
= 138.65 kN
Horizontal force against sliding = 0.5 x 836.43 = 418.21 kN
Factor of safety against sliding = 418.21 / 138.65 = 3.02
> 1.25 Safe
Check for overturning
Total Stresses due to self weight and Lateral force ( Serviceability limit ) = 452.83 kNm
Seismic force = 273.49 kNm
= 726.32 kNm
Factor of safety against overturning = 2679.03 / 726.32 = 3.69
> 1.50 Safe
Summary of Forces and Moments with soil over the TOE ( Equilibruim )
32
Design of Retainning Wall
27.94 kN/m2
187.95 kN/m2
246.14 kN/m2
276.06 kN/m2
284.93 kN/m2
5.3 0.617 0.183
Summary of Forces and Moments
284.93 with- no soil
27.94
over the TOE. ( Equilibruim )
2
= 27.94 + x 3.300 = 187.95 kN/m
5.300
Bending moment due to soil pressure
27.94 + 187.95 2x 27.94 + 187.95 3.300
M1 = x 3.300 x
2 27.94 + 187.95 3
= 442.54 kNm
Bending moment due to self weight of concrete
= 0.40 x 3.30 x 24 x 3.30 / 2 = 52.272 kNm
= 0.60 / 2 x 3.30 x 24 x 3.30 / 3 + 0.00 = 26.136 kNm
= 0.60 x 0.00 x 24 x 0.00 / 2 = 0.000 kNm
= 78.41 kNm
187.95 kN/m2
246.14 kN/m2
276.06 kN/m2
284.93 kN/m2
33
Design of Retainning Wall
= 87.04 kNm
34