You are on page 1of 3

PRIPREMA ZA NASTAVU

Nastavna cjelina: Električna struja


Nastavna tema / jedinica: Električni napon / Serijski i paralelni spoj izvora i trošila

Cilj nastavne jedinice: mjerenjem napona utvrditi svojstva serijskog i paralelnog spoja trošila u strujnom
krugu.
Ključni pojmovi: napon, serijski i paralelni spoj trošila

OČEKIVANA POSTIGNUĆA UČENIKA I NJIHOVO VREDNOVANJE ( Učenici će):

Obrazovna :

1.9.9. Zaključiti o zakonitostima napona serijski spojenih izvora i trošila ( U = U1 + U2 + U3 + . . .)


1.9.10. Zaključiti o zakonitostima paralelno spojenih izvora i trošila ( U = U1 = U2 ꞊. . . )
1.9.11. Izračunati / analizirati koliki će napon pokazivati voltmetri u pojedinom strujnom krugu
1.9.12. Izreći napon gradske mreže i zapamtiti njegovu opasnost

Funkcionalna ili psihomotorička:

 stjecati navike ispravne uporabe pribora u pokusu i usvajati znanstveni način izražavanja
 razvijati sposobnost interpretacije rezultata
 razvijati logičko mišljenje

Odgojna ili afektivna:

 razvijati pravilno stajalište prema istraživanju, osjećaj odgovornosti


 razvijati zanimanje za istraživanje
 uvažavati tuđi način mišljenja i zaključivanja

Pitanja i zadatci za provjeru obrazovnih postignuća:

Obrazovna Radna Udžbenik, Zbirka Ostalo


postignuća bilježnica, № zadataka, №

1.9.9. 15,17 9.1,9.3
1.9.10. 16,18 9.2
1.9.11. 9.4-9.6, 9.12-9.16
1.9.12. Izreci napon gradske mreže.
OČEKIVANA POSTIGNUĆA UČENIKA PO PRILAGOĐENOM PROGRAMU I NJIHOVO
VREDNOVANJE ( Učenici će):

Obrazovna postignuća : Pitanja i zadatci za provjeru obrazovnih


postignuća:

1.9.9. Zaključiti o zakonitostima napona serijski 1. Na koji način treba spojiti baterije u strujni krug da bi
spojenih izvora ( U = U1 + U2 + U3 + . . .) žaruljice jače svijetlili?

1.9.12. Izreći napon gradske mreže i zapamtiti 2. Izreci napon gradske mreže.
njegovu opasnost
3. Da li je opasan za ljude?

Napomena: zadatke i pitanja sadržajno i metodički


prilagoditi specifičnostima učenika

Tip nastavnog sata: Obrada


Nastavne metode*: Postupci*: Oblici Nastavna sredstva Korelacija:
rada*: i pomagala:

metoda razgovora, planiranje, frontalni, elementi strujnog Tehnička


metoda crtanja, prezentiranje, individualni, kruga, voltmetri, kultura –
metoda pisanja, raspravljanje, rad u različite baterije električna
metoda praktičnih demonstriranje, parovima, instalacija u
radova, metoda ispitivanje, grupni rad kući
grafičkih radova, promatranje,
usmjerena rasprava, vrednovanje
diskusija, interaktivno zapažanje, mjerenje,
izvođenje pokusa, skupljanje podataka,
učeničko analiza podataka,
demonstriranje postavljanje problema,
pokusa, učeničko zaključivanje
izlaganje

Napomena: * - potrebno zaokružite


Metodički scenarij:

Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika

Demonstrirati pokuse ili dati upute učenicima za


samostalan rad (RB17,18)

DodatniDati upute:zaučenici
zadatci prvo
učenike spoje jednostavan
/ Domaći uradak / strujni
Projekti:
Crtaju strujni krug simbolima, ucrtavaju voltmetar i zapisuju
krug
ZZ 9.11-9.18 i izmjere napon na izvoru. svoje rezultate napona na izvoru.

Kako bismo mogli spojiti baterije da dobijemo veći Učenici daju prijedloge za spajanje baterija serijski i
napon? paralelno; izvode pokuse i zapisuju rezultate napona za
Plan ploče/ prozirnice:
serijski i paralelan spoj baterija.

KontroliraI PARALELAN
SERIJSKI rad učenika i pomaže
SPOJim u donošenju; SERIJSKI
BATERIJA Učenici zaključuju da serijskim
I PARALELAN spajanjem
SPOJ naponi baterija se
TROŠILA
ispravnih zaključaka. zbrajaju a kod paralelnog spoja baterija napon je jednak
naponu samo jednog izvora ( baterije)

Daje upute: izmjeriti napon na izvoru i napon


Serijski na Učenici
i paralelan spojcrtaju strujne krugove i ucrtavaju voltmetre. Izvode
baterija
trošilima kada su žaruljice spojene serijski i pokuse i zapisuju rezultate napona za serijski i paralelan spoj
paralelno. trošila.
U = U1 + U2 Naponi serijski spojenih izvora se zbrajaju.
Nadgleda rad učenika i pomaže im u donošenju Učenici nakon provedbe pokusa zaključuju da je napon izvora
Kod paralelnog spoja jednakih izvora napon je jednak naponu
ispravnih zaključaka. jednaksamo jednog
zbroju izvora.
napona trošila u serijskom spoju. a kod
paralelnog spoja napon izvora jednak je naponu na pojedinom
trošilu.
Provjeriti jesu li učenici razumjeli i usvojili Samostalan rad, rad u paru.
sadržaje pitanjima : udžbenik str. 41 Serijski
zad.1-3, i paralelan spoj trošila
RB, zad. 15.-18.
U = U1 + U2 Kad su trošila spojena serijski, napon izvora jednak je zbroju napona trošila.

Napon izvora jednak je naponu na pojedinom trošilu u paralelnom spoju.

Literatura i internetske stranice:

FIZIKA 8 : udžbenik za 8. razred osnovne škole, Z. Beštak- Kadić, N. Brković, P. Pećina, Alfa
FIZIKA 8 : radna bilježnica za 8. razred osnovne škole, Z. Beštak- Kadić, N. Brković, P. Pećina, Alfa
FIZIKA 8 : zbirka zadataka za 8. razred osnovne škole, Z. Beštak- Kadić, N. Brković, P. Pećina, Alfa

http://www.eskola.hfd.hr, http://www.mojaenergija.hr, www.skole.hr, https://tesla.carnet.hr/, http://ucilica.skole.hr/,


www.edukacija.net, www.eduvizija.hr

Bilješke nastavnika nakon provedbe sata:

You might also like