You are on page 1of 4

PRIPREMA ZA NASTAVU

Nastavna cjelina: Električna struja


Nastavna tema / jedinica: Strujni krug i njegovi elementi

Cilj nastavne jedinice: sastaviti i nacrtati shemom strujni krug s osnovnim elementima te objasniti ulogu
svakog elementa u strujnom krugu

Ključni pojmovi: izvor struje (energije), trošilo, spojne žice ( električni vodovi )

OČEKIVANA POSTIGNUĆA UČENIKA I NJIHOVO VREDNOVANJE (Učenici će ):

Obrazovna :

1.1.1. Opisati / Sastaviti strujni krug s osnovnim elementima


1.1.2. Prepoznati simbole / Nacrtati shemu strujnog kruga
1.1.3. Prepoznati pretvorbe energije u žarulji
1.1.4. Navesti uvjet kruženja (protjecanja) struje u strujnom krugu
1.1.5. Razlikovati otvoreni i zatvoreni strujni krug
1.1.6. Iskazati / označiti dogovoreni smjer struje u strujnom krugu
1.1.7. Imenovati istosmjernu struju / njezine izvore

Funkcionalna ili psihomotorička:


 razvijati sposobnosti prosuđivanja, razmišljanja i samostalnog djelovanja
 poticati kreativnost u rješavanju problema
 razvijati sposobnost promatranja i zaključivanja

Odgojna ili afektivna:


 promicanje vrijednosti rada
 razvijati konstruktivnu suradnju
 razvijati zanimanje za istraživanje

Pitanja i zadatci za provjeru obrazovnih postignuća:

Obrazovna Radna Udžbenik, Zbirka Ostalo


postignuća bilježnica, № № zadataka, №
1.1.1. 9 1
1.1.2. 3,4,5,14,15 1.2,1.3,1.5,1.6,1.7 Sastavi strujni krug
1.1.3. Opiši pretvorbe energije u žarulji
1.1.4. 2, 1.1,1.9,1.10
1.1.5. 6 4 1.4, 1.8
1.1.6. 7,8
1.1.7. 10,11 5

OČEKIVANA POSTIGNUĆA UČENIKA PO PRILAGOĐENOM PROGRAMU I NJIHOVO


VREDNOVANJE ( Učenici će):

Obrazovna postignuća: Pitanja i zadatci za provjeru obrazovnih


postignuća:

1.1.1. Opisati / Sastaviti strujni krug s osnovnim 1. Dopuni rečenice (prekidač, izvor, trošilo, žice,
elementima jednosmjerna struja i td.)
1.1.2. Prepoznati simbole / Nacrtati shemu strujnog
kruga 2. Sastavi strujni krug s osnovnim elementima
1.1.3. Prepoznati pretvorbe energije u žarulji
1.1.4. Navesti uvjet kruženja (protjecanja) struje u 3. Spoji naziv elementa strujnog kruga s odgovarajućim
strujnom krugu crtežom.
1.1.5. Razlikovati otvoreni i zatvoreni strujni krug
1.1.6. Iskazati / označiti dogovoreni smjer struje u 4. Nacrtaj shematski strujni krug grafičkim simbolima,
strujnom krugu označi strjelicom smjer struje
1.1.7. Imenovati istosmjernu struju / njezine izvore
5. Koju energiju žaruljica „troši“, u koju pretvara?

6. Izreži iz reklama/novina slike trošila i zalijepi u


bilježnicu, zapiši naziv trošila

7. Zaokruži otvoreni/zatvoreni strujni krug

Napomena: zadatke sadržajno i metodički


prilagoditi specifičnostima učenika

Tip nastavnog sata: Obrada


Nastavne metode*: Postupci*: Oblici Nastavna sredstva Korelacija:
rada*: i pomagala:

metoda razgovora, raspravljanje, frontalni, elementi strujnog Tehnička kultura


metoda crtanja, sastavljanje, individualni, kruga – izrada sheme
metoda pisanja, metoda promatranje, rad u ( izvori, trošila, jednostavnog
praktičnih radova, metoda zapažanje, parovima, vodiči, sklopke) električnog kruga
grafičkih radova, mjerenje, grupni rad
demonstracija, usmjerena skupljanje
rasprava, diskusija, podataka, analiza
interaktivno izvođenje podataka,
pokusa, učeničko postavljanje
demonstriranje pokusa, problema,
učeničko izlaganje zaključivanje

Napomena: * - potrebno zaokružite

Metodički scenarij:
Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika
Otvaranje problema –
DodatniJeste li ikada
zadatci za čuli za struju?
učenike Gdje rabimo
/ Domaći uradakstruju? Da li ste
/ Projekti/ Učenici
Izrada razgovaraju , iznose svoja iskustva, nabrajaju
modela:
ikad vidjeli
Prouči dijelove struju?
žarulje (sl.1.17) / domaći uradak – ZZ, zad.1.1 –uređaje.
1.10
Koje sve dijelove mora imati stolna lampa kako bi Nabrajaju žice, žarulju, utikač .
svijetlila?

Što je potrebno da bi naša žaruljica svijetlila? Odaberu pribor iz ponuđenog.


Plan ploče/ prozirnice:
Podijeliti učenike u grupe, usmjeriti prema zadatku broj 1
iz RB. (Povezati žaruljicu i bateriju žicama da bi Rad u grupama, crtanje pretpostavki u RB.
svijetlila). STRUJNI KRUG I NJEGOVI ELEMENTI
Svaka grupa iznosi svoj crtež na ploču.

Provjerite
Elementi svaki način,
jednostavnog zabilježite
strujnog kruga:kojim
izvor ste uspjeli upaliti spojne
struje/energije, Provjeravaju s priborom.
žice, trošilo, Diskutiraju.
prekidač
žarulju.
Kada struja
Istosmjerna žaruljica svijetli? Koliko
– električna strujavodiča/žica trebamo
koja ima stalno istidasmjer
bi Učenici zaključuju da žaruljica svijetli kada je spojena
žaruljica svijetlila? Gdje trebamo njih spojiti? s dvije žice i to tako da žarna nit s baterijom čini
zatvorenu petlju, to jest strujni krug
Izvori istosmjerne struje sukada
Što će se dogoditi baterije
na ijednom
akumulatori.
mjestu odvojimo Žarulja ne svijetli. Učenici zaključuju izvodeći pokus
spojnu žicu od baterije ili žaruljice? da žaruljica svijetli kada je strujni krug zatvoren, a
kada je strujni krug otvoren ne svijetli
Kako ćemo kontrolirati stolnu lampu (gasiti/paliti po Predlažu prekidač. Učenici će spojiti prekidač u strujni
potrebi)? Pokazati različite vrste prekidača. krug

Žarulja svijetli. Otkud žarulja dobiva energiju za to? Učenici zaključuju da je žarulja dobila energiju iz
Kako je električna energija dospjela iz baterije do žarulje? baterije ( izvora) , te da ju je prenijela električna struja.
Što radi žarulja s tom energijom? Žarulja pretvara el. energiju u svjetlosnu i toplinsku.

Osim žaruljice mogu li se u strujnom krugu nalaziti i Učenici već znaju iz TK da postoje različita trošila te
druga „ trošila“? ih zapisuju.
Postoje li drugi Otvoreni
izvore energije? Pomoći
strujni krug da njih Utičnica
Zatvoreni i akumulator
strujni krug
prepoznaju.
Učenicima uvesti potrebu korištenja grafičkih simbola Učenici crtaju grafički simbol svakog elementa
strujnog kruga zasebno, a zatim pomoću istih simbola
crtaju strujni krug ( otvoreni i zatvoreni )
Usmjeriti učenike prema raspravi kojim putem struja Raspravljaju. Provjeravaju pretpostavke pokusom.
prenese energiju prema žaruljici? Zaključuju da struja kruži (zato strujni krug ).
Pričamo o dogovorenom
Literatura i internetske stranice: smjeru struje. Uvodimo naziv Zapisuju u bilježnicu.
istosmjerna struja.
Radi preglednosti i jednostavnosti rabimo simbole za Učenici samostalno traže simbole, pokušavaju
FIZIKA 8 : udžbenik za 8. razred osnovne škole, Z. Beštak- Kadić, N. Brković, P. Pećina, Alfa
elementi strujnog kruga. shematski nacrtati strujni krug.
FIZIKAPonoviti
8 : radna bilježnica
ključne za 8.
pojmove razred osnovne
zadatcima škole, Z. Beštak-
za ponavljanje Kadić, N.
Odgovaraju na Brković, P. Pećina,
pitanja u RB Alfa
(3,4,5,7,14,15).
FIZIKA(8Udžbenik,
: zbirka zadataka
str.6) za 8. razred osnovne škole, Z. Beštak- Kadić, N. Brković, P. Pećina, Alfa

Matematičko-fizički list, Drvo znanja


http://www.eskola.hfd.hr, http://www.mojaenergija.hr, www.skole.hr, https://tesla.carnet.hr/,
http://ucilica.skole.hr/, www.edukacija.net/

Bilješke nastavnika nakon provedbe sata:

You might also like