Professional Documents
Culture Documents
Problem 3
N Ltd’s chief executive believes the company is holding excessive stocks
and has asked for the management accountant to carry out an
investigation.
Information on the two stock items is given below:
Problem 4
BB manufactures a range of electronic products. The supplier of
component Y has informed BB that it will offer a quantity discount of 1.0
per cent if BB places an order of 10 000 components or more at any one
time.
Details of component Y are as follows:
Cost per component before discount $2.00
Annual purchases 150 000 components
Ordering costs $360 per order
Holding costs $3.00 per component p.a.
Required:
(i) Calculate the total annual cost of holding and ordering inventory of
component Y using the economic order quantity and ignoring the
quantity discount.
(ii) Calculate whether there is a financial benefit to BB from increasing
the order size to 10 000 components in order to quality for the 1.0 per
cent quantity discount.
Solution
i)
EOQ = Sq. root(2AB/C)
= sqrt (2*150000*360/3) = 6000
Total Cost = Ordering Cost + Carrying cost
Ordering cost = 150000/6000 *360 = 25*360 = $9,000
Carrying cost = 6000/2*3 = $9,000
Total Cost = $18,000
ii)
Order size = 10,000 units
No. of orders = 150000/10000=15
Ordering Cost = 15*360 = $5,400
Carrying cost = 10000/2*3= $15,000
Discount = Annual purchase quantity * Cost per unit * Discount
Discount = 150000*2*1%= 3000
Net Costs = 5400 +15000 -3000 = 17,400
Comparing the costs under both the scenarios,
Cost under EOQ= $18,000
Cost under bulk buying = $17,400
Problem 5
CD World is an independent electronics store that sells blank compact
disks. CD World purchases the CDs from Sontek at $14 a package
(each package contains 20 disks). Sontek pays for all incoming freight.
No inspection is necessary at CD World because Sontek supplies quality
merchandise. CD World’s annual demand is 13,000 packages, at a rate
of 250 packages per week.CD World requires a 15% annual rate of
return on investment. The purchase-order lead time is two weeks.
Relevant ordering cost per purchase order is $200.
Relevant carrying cost per package per year is as follows:
Required annual return on investment = 15% * $14 = $2.10
Relevant costs of insurance, materials handling, breakage, shrinkage,
and so on, per year is $3.10
Total = $2.10 + $3.10 = $5.20
What is the EOQ of packages of disks?
Solution
EOQ = Sq. root(2AB/C)
A = 13000;
B= $200 per order
C = $5.20 per unit
EOQ = sqrt (2*13000*200/5.2) = 1000 units
Purchasing 1,000 packages per order minimizes total relevant ordering
and carrying costs. Therefore, the number of deliveries each period (one
year in this example) is as follows:
= A / EOQ = 13,000 / 1000 = 13 orders or deliveries
Ordering cost = No. of orders * Ordering cost
= 13*200 = $2,600
Each jersey costs FB $40 and sells for $80. The $7 carrying cost per
jersey per year comprises the required return on investment of $4.80
(12% $40 purchase price) plus $2.20 in relevant insurance, handling,
and theft-related costs. The purchasing lead time is 7 days. FB is open
365 days a year.
Required
1. Calculate the EOQ.
2. Calculate the number of orders that will be placed each year.
3. Calculate the reorder point
Solution
1.
EOQ = Sq. root(2AB/C)
A = 10,000
B = $200
C = $7 per jersey
EOQ = sqrt (2*10,000*200/7) = 755.92 (rounded to 756)
2.
Number of orders = Annual quantity required / EOQ
= 10,000/ 756 = 13.22 (rounded to 14)
3.
Average daily demand = Annual quantity / 365
= 10000/365 = 27.397 units
Purchase lead time = 7 days
Reorder point = 27.397* 7
= 191.779 (rounded to 192 jerseys)