0% found this document useful (0 votes)
287 views3 pages

Molar Mass of SiH4 in Gas Mixture

(1) For a gas mixture of 40% SiH4 and 60% H2 by mole: - The weight fractions are 0.941 for SiH4 and 0.059 for H2 - The average molecular weight is 14.06 kg/kmole - The molar concentration of SiH4 is 0.427 mole/m3 (2) Helium is stored in a spherical Pyrex container. The rate of mass loss from the container needs to be calculated using the given temperature, pressure, diameter and wall thickness.

Uploaded by

Khuram Maqsood
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
287 views3 pages

Molar Mass of SiH4 in Gas Mixture

(1) For a gas mixture of 40% SiH4 and 60% H2 by mole: - The weight fractions are 0.941 for SiH4 and 0.059 for H2 - The average molecular weight is 14.06 kg/kmole - The molar concentration of SiH4 is 0.427 mole/m3 (2) Helium is stored in a spherical Pyrex container. The rate of mass loss from the container needs to be calculated using the given temperature, pressure, diameter and wall thickness.

Uploaded by

Khuram Maqsood
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd

(1) WWWR 24.

2
In the manufacture of microelectronic devices, a thin film of solid silicon (Si) is
uniformly deposited on a wafer surface by the chemical decomposition of silane (SiH4)
in the presence of H2 gas. If the gas composition is maintained at 40 mol % SiH4 and
60 mol % H2, determine

a. the weight fraction of these species


b. the average molecular weight of the gas mixture
c. the molar concentration, cA , of SiH4 if the feed gas is maintained at 900 K and
a system pressure of 60 torr.

(2) ID 14.23

Helium gas at 25 and 4 bars is stored in a spherical Pyrex container of 200-mm


inside diameter and 10-mm thickness. What is the rate of mass loss from the container?
(1) Problem 24.2 (WWWR)

Assume 1 mole:
mole MW kg wt fraction
Si H4 0.5 32.13 16.06 0.941
H2 0.5 2.02 1.01 0.059

kg
(a) wt Si H4 = 32.13  0.4 mole = 12.85 kg
mole

kg
wt H2 = 2.02  0.6 mole = 1.11 kg
mole
total = 12.85 + 1.21 kg = 14.06 kg
wt fraction :
12.85
Si H4 = = 0.914
14.06
1.21
H2 = = 0.086
14.06
(b) Average molecular weight = total weight per 1 mole = 14.06 kg/ kmole
(c) At 900K and 60 torr,
60torr
P (1.013  105 Pa )  7997 Pa
760torr
P 7997 Pa mole
C   1.069 3
RT  Pa m  3
m
 8.314  900 K
 mole K 
So molar concentration of 50 mole % sitter

 mole  mole
Csilane  (0.4) 1.069 3   0.427 3
 m  m
(2) PROBLEM 14.25 (ID)
KNOWN: Temperature and pressure of helium stored in a spherical pyrex container of
prescribed diameter and wall thickness.
FIND: Mass rate of helium loss.
SCHEMATIC:

You might also like