Professional Documents
Culture Documents
t Dt ct ($) At Ht ($)
($)
1 18 4.75 35 0.24
2 31 4.75 35 0.24
3 23 4.75 35 0.24
4 95 4.75 35 0.24
5 29 4.75 35 0.24
6 37 4.75 35 0.24
7 50 4.75 35 0.24
8 39 4.75 35 0.24
9 30 4.75 35 0.24
10 88 4.75 35 0.24
11 22 4.75 35 0.24
12 36 4.75 35 0.24
35+18∗4.75
Z1,1= =120.5
1
35+ ( 18+31 )∗4.75+0.24∗31
Z1,2= =137.595
2
-We have Z1,2>Z1,1 => The heuristic sets Q1 = 18. Next,
35+31∗4.75
Z2,2= =182.25
1
School of Industrial Engineering & Management (IEM) Inventory Management
International University, VNU-HCM Instructor: Dr. Nguyen Van Hop
PROBLEM 2:
A= $25
r= $0.05
v= $4
H= r*v=0.05*0.4= $0.2
Month Sequential Number Requirement (units)
January 1 20
February 2 40
March 3 110
April 4 120
May 5 60
June 6 30
July 7 20
August 8 30
September 9 80
October 10 120
School of Industrial Engineering & Management (IEM) Inventory Management
International University, VNU-HCM Instructor: Dr. Nguyen Van Hop
November 11 130
December 12 40
Total 800
2 AD 2∗25∗800
Assume FOQ= EOQ=
√ H
=
√ 0.2
=447, assume 400.
b/ Wagner-Whitin Algorithm:
t=1
Z1=A=25
j1=1;
Z2=min{Z1+0.2*40, Z1+25}
=min{33, 50}
= 33
j2=1;
Q1=20+40=60
Z3=min{Z1+0.2*(40+110)+0.2*110, Z1+25+0.2*110, Z2+25}
=min{77, 72, 58}
School of Industrial Engineering & Management (IEM) Inventory Management
International University, VNU-HCM Instructor: Dr. Nguyen Van Hop
= 58
j3=3
t=3
Z4=min{Z2+25+0.2*120, Z3+25}
=min{82, 83}
= 82
j4=3
Q3=110+120=230
Z5=min{Z2+25+0.2*(120+60)+0.2*60, Z3+25+0.2*60, Z4+25}
=min{106, 95, 107}
= 95
j5=4
And so on.
*We have the following table:
t 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total
Starting 0 40 0 120 110 50 20 0 0 0 0 0
It
Qt 60 0 230 110 0 0 0 30 80 120 130 40 800
Dt 20 40 110 120 60 30 20 30 80 120 130 40 800
Ending 38 0 120 110 50 20 0 0 0 0 0 0 338
It
t=9: A9=25;
H9=0; H10=0.2*120=24; H11=0.2*(120+130)+0.2*130=76
We can see that H10=$24 is closer to A9=$25 than is H11=$76
Q9=80+120=200
t=11: A11=25;
H11=0; H12=0.2*40=8
-Since we have reached the end of the planning horizon, the heuristic sets Q11 = 130+40= 170.
*We have the following table:
t 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total
Starting 0 40 0 120 0 80 50 30 0 120 0 40
It
Qt 60 0 230 0 140 0 0 0 200 0 170 0 800
Dt 20 40 110 120 60 30 20 30 80 120 130 40 800
Ending 40 0 120 0 80 50 30 0 120 0 40 0 480
It
2 AD 2∗25∗800
EOQ=
√ H
=
√ 0.2
=447.214
EOQ 447.214
POQ= = =6
D́ 66.67
*We have the following table:
t 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total
Starting 0 360 320 210 90 30 0 400 370 290 170 40
It
Qt 380 0 0 0 0 0 420 0 0 0 0 0 800
Dt 20 40 110 120 60 30 20 30 80 120 130 40 800
Ending 360 320 210 90 30 0 400 370 290 170 40 0 2280
School of Industrial Engineering & Management (IEM) Inventory Management
International University, VNU-HCM Instructor: Dr. Nguyen Van Hop
It
Z1=0
c1,2= 50+68.25*200=13700
Z2= Z1+c1,2= 0+13700= 13700
P2=1
School of Industrial Engineering & Management (IEM) Inventory Management
International University, VNU-HCM Instructor: Dr. Nguyen Van Hop
c1,3= 50+68.25*(200+0)+68.25*0=13700
c2,3= 50+68.25*0=50
Z3= min{0+13700, 13700+50}=min{13700, 13750}=13700
P3=1
Q1= 350+200+0= 550
c1,4= 50+68.25*(200+0+150)+68.25*(0+150)+68.25*150=44412.5
c2,4= 50+68.25*(0+150)+68.25*150= 20525
c3,4= 50+68.25*150= 10287.5
Z4=min{0+44412.5, 13700+20525, 13700+10287.5}= min{44412.5, 34225, 23987.5}= 23987.5
P4= 4
c4,5=50+68.25*500= 34175
Z5=Z4+c4,5=23987.5+34175= 58152.5
Q4= 150+500= 650
c4,6=50+68.25*(500+600)+68.25*600= 116075
c5,6=50+68.25*600= 41000
Z6=min{23987.5+116075, 58152.5+41000}= min{140062.5, 99152.5}= 99152.5
P6= 5
Q5=600
c5,7= 50+68.25*(600+450)+68.25*450= 102425
c6,7= 50+68.25*450= 30762.5
Z7= min{160577.5, 129915}=129915
=>P7=6
=>Q6=450
c6,8= 50+68.25*(450+350)+68.25*350= 78537.5
c7,8= 50+68.25*350= 23937.5
Z8=min{99152.5+78537.5, 129915+23937.5}= min{ 177690, 153852.5}= 153852.5
P8=7
Q7=350
School of Industrial Engineering & Management (IEM) Inventory Management
International University, VNU-HCM Instructor: Dr. Nguyen Van Hop
c7,9= 51237.5
c8,9= 13700
Z9= min{181152.5, 167552.5}= 167552.5
P9=8
c8,10= 50+68.25*200= 13700
c9,10= 50
Z10= min{153852.5+13700, 167552.5+50}= min{167552.5, 167602.5}= 167552.5
Q8=200+0=200
c8,11= 50+68.25*(200+0+150)+68.25*(0+150)+68.25*150= 44412.5
c9,11= 50+68.25*(0+150)+68.25*150= 20525
c10,11= 50+ 68.25*150= 10287.5
Z11=min{153852.5+44412.5, 167552.5+20525, 167552.5+10287.5}=min{198265, 188077.5,
177840}= 177840
=>P11=10
=>Q10=150
c10,12=37587.5
c11,12= 13700
Z12=min{205140, 191540}= 191540
=>P12= 11
=> Q11= 200
*We have the following table:
t 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total
Starting 0 200 0 0 500 600 450 350 200 0 150 200
It
Qt 550 0 0 650 600 450 350 200 0 150 200 0 3150
Dt 350 200 0 150 500 600 450 350 200 0 150 200 3150
Ending 200 0 0 500 600 450 350 200 0 150 200 0 2650
It