Professional Documents
Culture Documents
ENGINEERING PROBLEM”
PREPARED FOR:
DR. SHEHNILA NAQVI
SUBMITTED BY:
SARAH QUAID TE-001
SIDRA AKHLAQ TE-004
ANUM JABEEN TE-023
SAMEEN IQBAL TE-024
QUESTION NO.1:
In order to control process production, quality and
comfort air conditioning is necessary for weaving
plants. That cost can be overcome by improving quality
and production of fabrics. Proper conditioning i.e.
desired RH% and temperatures for the specific
processes and materials gives good efficiency and less
machine maintenance. Determined the desired cooling
capacity for the weaving unit have the following design
parameters.
DATA:
Shed dimension: 35’ high x 20’ wide x 42’ deep
Location: Karachi, summer, well designed
Inside conditions: as per 100% cotton viscose
fabric
No. of looms: 18
No of employees: 14
5 windows facing West: 5’x5’
5windows facing East: 5’x5’
Material processed: 200000 kg of fabric
Fluorescent lights: 15
OUTSIDE CONDITION:
Location=Karachi, summer
Dry bulb temperature: 980F =37oC
Wet bulb temperature: 82oF= 28oC
INSIDE CONDITION:
Dry bulb temperature: 26oC
RH% =70%
EXTERNAL LOAD:
HEAT TRANSFER RATE THROUGH WALL:
The following resistance are obtained (from Table 4-4):
1. Face brick, 100mm =100x10-3*0.76=0.076m2K/W
2. Sheathing,13mm fiberboard =0.23 m2K/W
3. Insulation, mine fiber =1.94 m2K/W
4. Gypsum board, 15mm =0.08 m2K/W
5. Air space = 0.17 m2K/W
TOTAL =2.496m 2K/W
U(WALL) =1/R=1/2.496=0.4 W/m2K
For wall facing EAST:
ETD for wall facing east=24 oC
Area of wall: Total area of 1 wall: (20’ * 35’)
= [(20’*0.0254) * (35’*0.0254)]
=0.4516m2
Area of 5 windows: (5’* 5’)
= [(5*0.0254) *(5*0.0254)] *5= 0.0806m 2
=total area of walls – area of windows
=0.4516-0.0806
=0.37m2
Q(WALL)=U(WALL)*A(WALL)*ETD(WALL) (for sensible heating)
Q s, wall= 0.4*0.37*24
=3.552W
For wall facing WEST:
ETD for wall facing WEST=8 oC
Area of wall: Total area of 1 wall: (20’ * 35’)
= [(20’*0.0254) * (35’*0.0254)]
=0.4516m2
Area of 5 windows: (5’* 5’)
= [(5*0.0254) *(5*0.0254)] *5= 0.0806m 2
=total area of walls – area of windows
=0.4516-0.0806
=0.37m2
Q(WALL)=U(WALL)*A(WALL)*ETD(WALL) (for sensible heating)
Q s, wall= 0.4*0.37*8
=1.184W
Total Qs =3.552+1.184=4.736W
Qs =4.736W
ETD(FLOOR)=11oC
Q(FLOOR)=U(FLOOR)*A(FLOOR)*ETD(FLOOR) (for sensible heating)
=0.371*0.5419*11
=2.211W
Qs =2.211W
INTERNAL LOAD:
LOAD DUE TO OCCUPANTS:
The sensible and latent load due to occupants are:
No. of occupants: 14
SHG (sensible heat gain) per person: ws : 157.5 (from table 4-7 book)
LHG (latent heat gain) per person: wL: 292.5
CLF: 1 for 24hr working
Q(S.OCC) =no. of occupants *SHG*CLF
=14*157.5*1
Qs=2205W
QL =4095W
Qs=750W
LOAD DUE TO EQUIPMENT:
No. of looms: 18
Wattage:4750 W
Usage factor:18/18=1
CLF:1 (24hr working condition)