Professional Documents
Culture Documents
January 26, 2010 Faisal Yusuf 7092 Views draft survey, Draft Survey: Specimen of Calculation, marine survey, marine
surveyor
As I have promised you, I write down this post to explain specimen of Calculation in Draft
Survey. Please also refer to the previous post Draft Survey : Procedures and Calculation.
Ok, now we could directly go to the point. The vessel has alongside at the wharf in port to discharge
the grain cargo. The Ship’s Particulars shown :
Name of Vessel : MV. OCEAN BALL, – Port of Registry (POR) : Panama, – Lenght Over All
(LOA) : 182.00 M, – Lenght Between Perpendiculars (LBP) : 179.00 M, – Breath (B) : 32.20 M, –
Depth (D) : 17.15 M, – Gross Tonnage (GT) : 28,342 MT, – Net Tonnage (NT) : 17,664 MT, –
Summer Draft (SD) : 12.163 M, – Summer Deadweight (DWT) : 52,998 MT, – Light Ship (LS) :
7,780 MT, Constant (CS) : 320 MT, – Fore Distance to Perpendicular (Fd) : 1.70 M, – After Distance
to Perpendicular (Ad) : 9.45 M. See Picture :
The Surveyor came onboard and made Draft Survey to determine the quantity of cargo on arrival.
During inspection, she’s draft marks and others data finds as the followings :
– Fore Draft Port (FP) : 10.79 M / Fore Draft Starboard (FS) : 10.81 M.
– Mid Draft Port (MP) : 10.90 M / Mid Draft Starboard (MS) : 11.03 M.
– Aft Draft Port (AP) : 11.16 M / Aft Draft Starboard (AF) : 11.19 M.
– Density of Sea Water Sample (Den) : 1.021.
– Ballast Water (BW) : 265.00 Cubic Meter at Density 1.025, – Fresh Water (FW) : 183.00 MT.
– Fuel Oil (FO) : 612.00 MT, – Diesel Oil (DO) : 161.00 MT, – Lub Oil (LO) : 29.00 MT.
————————————————————————————————————–
The Draft Survey Calculation is described as below :Raw Draft Calculation
– Fore Mean (Fm) = (FP + FS) / 2 = (10.79 + 10.81) / 2 = 21.60 / 2 = 10.800 M.
– Mid Mean (Mm) = (MP + MS) / 2 = (10.90 + 11.03) / 2 = 21.93 / 2 = 10.965 M.
– Aft Mean (Am) = (AP + AS) / 2 = (11.16 + 10.19) / 2 = 22.35 / 2 = 11.175 M.
– Apparent Trim (AT) = Am – Fm = 11.175 – 10.800 = 0.375 M.
– Length Between Mark (LBM) = LBP – (Fd + Ad) = 179.00 – (1.70 + 9.45)
= 167.85 M
Draft Correction to Distance to Perpendicular.
– Fore Correction (Fc) = (Fd x AT) / LBM = (1.70 x 0.375) / 167.85 = 0.003798
= 0.004 M (rounded to 3 Decimals).
– Mid Correction (Mc) = (Md x AT) / LBM = (0.00 x 0.375) / 167.85
= 0.000 M (Not Available)
– Aft Correction (Ac) = (Ad x AT) / LBM = (9.45 x 0.375) / 167.85 = 0.021112
= 0.021 M (rounded to 3 Decimals).
True Draft and True Trim
– Fore Draft Corrected (Fcd) = Fm + Fc = 10.800 + (-0.004) = 10.796 M.
– Mid Draft Corrected (Mcd) = Mm + Mc = 10.965 + 0.000 = 10.965 M.
– Aft Draft Corrected (Acd) = Am + Ac = 11.175 + 0.021 = 11.196 M.
– True Trim (TT) = Acm – Fcm = 11.196 – 10.796 = 0.400 M.
Final Draft Calculation
– Fore and Aft Mean (FAm) = (Fcd + Acd) / 2 = (10.796 + 11.196) / 2 = 21.992 /2 = 10.996 M.
– Mean of Mean Draft (MM) = (Mcd + FAm / 2) = (10.965 + 10.996) /2 = 21.961 / 2 = 10.9805 M.
– Quarter Mean (MMM) = (MM + Mcd) /2 = (10.9805 + 10.965) /2 = 21.9455 /2 = 10.97275 M.
= 10.973 M.
– Or MMM = {(Fcd x 1) + (Acd x 1) + (Mcd x 6)} / 8 = {(10.796 x 1) + (11.196 x 1) + (10.996 x 6)}
/8
= (10.796 + 11.196 + 65.790) / 8 = 87.782 / 8 = 10.97275 M = 10.973 M.
————————————————————————————————————–
Hydrostatic Table
Refer to the Table, we could obtain :
Displacement (Disp)
– Disp at 10.970 M : 54,266.860 MT (DISP. FULL).
– Disp at 10.980 M : 54,321.070 MT (DISP. FULL).
– Disp at 10.973 M : 54,266.860 +[ {(10.973 – 10.970) / (10.980 – 10.970)} x (54,321.070 –
54,266.860)]
= 54,266.860 {(0.003 /0.010) x 54.210} = 54,266.86 + (0.3 x 54.210)
= 54,266.860 + 16.263 = 54,283.123 MT
Ton Per Centimeter (TPC)
– TPC at 10.970 M : 54.210 MT (Below TPC on Table).
– TPC at 10.980 M : 54.220 MT (Below TPC on Table).
– TPC at 10.973 M : 54.210 +[ {(10.973 – 10.970) / (10.980 – 10.970)} x (54.220 – 54.210)]
= 54.210 {(0.003 /0.010) x 0.010} = 54.210 + (0.3 x 0.010)
= 54.210 + 0.003 = 54.213 MT.
Longitudinal Centre Flotation (LCF)
– LCF at 10.970 M : 1.180 MT (Below LCF on Table).
– LCF at 10.980 M : 1.190 MT (Below LCF on Table).
– LCF at 10.973 M : 1.180 +[ {(10.973 – 10.970) / (10.980 – 10.970)} x (1.190 – 1.180)]
= 1.180 {(0.003 /0.010) x 0.010} = 1.180 + (0.3 x 0.010) = 1.180 + 0.003 = 1.183 M.
————————————————————————————————————–
Moment To Change Trim (MTC)
– MTC = MTC 1 – MTC 2.
– MTC 1 = MMM + 0.5 = 10.973 + 0.5 = 11.473 M.
– MTC 1 at 11.470 M : 709.910 (Below Table).
– MTC 1 at 11.480 M : 710.060 (Below Table).
– MTC 1 at 11.473 M : 709.910 +[ {(11.473 – 11.470) / (11.480 – 11.470)} x (710.060 – 709.910)]
= 709.910 {(0.003 / 0.010) x 0.150} = 709.910 + (0.3 x 0.450) = 709.610 + 0.045 = 709.955.