You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH

Mata Pelajaran Sejarah


Tahun 5 Cerdik
Bilangan Murid 25 orang
Tarikh / Hari 5 Mac 2018
Masa 11.05 pagi – 12.05 tengah hari
Tajuk Identiti Negara Kita
Pengetahuan Sedia Murid telah mengetahui bendera negara Malaysia dan pernah melukis
Ada bendera Malaysia.
Fokus Standard Kandungan:
9.2 Bendera Kebangsaan

Standard Pembelajaran:
9.2.3 Menyatakan makna warna dan lambang pada bendera kebangsaan.
9.2.4 Menyatakan etika menaikkan bendera kebangsaan.
K9.2.6 Menyatakan tujuan bendera kebangsaan dikibarkan.
K9.2.7 Menjelaskan kepentingan menghormati bendera kebangsaan.
K9.2.8 Menyatakan bendera kebangsaan sebagai simbol perpaduan.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:


Pembelajaran i. Menyatakan 3 makna warna dan lambang pada bendera
kebangsaan
ii. Menyanyi lagu Jalur Gemilang
iii. Menyatakan 5 etika semasa menaikkan bendera kebangsaan.
EMK KPS - Imaginasi, Memahami kronologi
dan interpretasi
KBAT - Menganalisis dan menilai
sejarah membentuk bendera
kebangsaan.
Dimensi Kewarganegaraan - Perkongsian Sejarah.
TMK - Belajar melalui TMK
ENT - Kreativiti dan teknologi
Penerapan Nilai Semangat patriotisme, bekerjasama, bersyukur, tanggungjawab sebagai
rakyat, cinta akan negara
Sumber/ Bahan Bantu Komputer riba, Kertas Mahjung, Slaid Powerpoint, Gambar, Marker pen,
Mengajar Kad Lirik dan Krayon
Penilaian Pengajaran TP1: Murid mengetahui tentang bendera kebangsaan.
dan Pembelajaran TP2: Murid memahami bendera kebangsaan.
DSKP TP3: Murid boleh menerangkan tentang bendera kebangsaan.
TP4: Murid boleh menguasai pengetahuan tentang bendera kebangsaan.
TP5: Murid boleh membuat penilaian tentang bendera kebangsaan.
TP6: Murid boleh menzahirkan idea yang rasional tentang bendera
kebangsaan.
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Fasa / Masa Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran
Set Induksi Mengenalpasti 1. Murid diminta
(5 minit) bahagian-bahagian mengambil bahan BBM
bendera kemerdekaan dalam kotak.  Bahan dalam kotak
2. Murid menjawab - Gambar bintang
. soalan yang diberikan
berdasarkan - Gambar bulan
bahagian-bahagian
bendera
kemerdekaan.
- Kertas warna
 Apakah nama
biru, merah, putih
bahan
dan kuning.
tersebut?
 Di manakah
murid melihat

bahagian-
Komputer riba
bahagian
 LCD
tersebut?
3. Murid meneka tajuk
Nilai
yang dipelajari pada
 Patrotisme
hari ini dan gambar
TKP
bendera Malaysia
 Interpersonal
akan ditunjuk di
Powerpoint.

4. Guru sebagai
fasilitatior
menerangkan
tajuk yang akan
murid
mempelajari ini.
Imaginasi Menyatakan makna 1. Murid-murid
(15 minit) warna dan lambang dibahagikan kepada BBM
pada bendera lima kumpulan.  Kertas Mahjung
kebangsaan 2. Setiap kumpulan  Krayon
diedarkan dengan
satu kertas Nilai
mahjong,marker pen  Bertanggungjawab
dan krayon.  Rajin
3. Setiap kumpulan
 Bekerjasama
diarahkan melukiskan
bendera Malaysia dan
mencari makna dan
lambang bendera
KB
Malaysia serta nama
 Menjana idea
bendera Malaysia.
 Menganalisis
4. Murid-murid diberikan
masa untuk
berbincang dalam ahli
kumpulan.
5. Setiap kumpulan
membentangkan hasil
mereka.
6. Murid-murid
mendengar ulasan
daripada dengan
jawapan murid.
7. Guru sebagai
fasilitator mengaitkan
jawapan murid
dengan objektif SP
yang ingin di capai
pada aktiviti ini.
Perkembangan Menyanyikan lagu 1. Murid diberi lirik lagu
(20 minit) Jalur Gemilang Jalur Gemilang iaitu BBM
lagu bendera  Kad lirik
kebangsaan dan  Komputer riba
bendera Malaysia.  LCD
2. mendengar lagu Jalur
Gemilang yang Nilai
dimainkan dengan  Tanggungjawab
komputer riba. sebagai rakyat
3. Murid menyanyi lagu  Bekerjasama
mengikut muzik dan
lirik yang betul sambil
KB
mengibar bendera
 Menjana idea
Malaysia.
TKP
4. Murid menyanyi lagu
 Muzik
mengikut muzik dan
 Interpersonal
tanpa lirik sambil
mengibar bendera
Malaysia.
5. Murid akan
melakukan
pergerakan kreatif
mengikut rentak lagu
Jalur Gemilang
dengan betul.
6. Guru sebagai
fasilitator mengaitkan
jawapan murid
dengan objektif SP
yang ingin di capai
pada aktiviti ini.
Tindakan Menerangkan etika 1. Murid diberi kertas
(15 minit ) semasa menaikkan mahjung dan diminta BBM
bendera kebangsaan. membuat peta i-Think  Komputer riba
untuk menyenaraikan  LCD
etika menaikkan  Pen Marker
bendera kebangsaan.  Kertas Mahjung
2. Murid-murid diberikan
masa untuk Nilai
berbincang di antara  Mengormati bendera
ahli kumpulan. kebangsaan
3. Setiap kumpulan
membentangkan hasil KB
kerja mereka.  Menjana idea
4. Kumpulan terbaik
 Menghasilkan idea
mendapat ganjaran.
5. Murid mendengar
maklum balas guru
selepas sesi
pembentangan.
6. Murid menyanyi lagu
Negaraku untuk
mengamalkan etika
menaikan bendera
kebangsaan.
7. Guru sebagai
fasilitator mengaitkan
jawapan murid
dengan objektif SP
yang ingin di capai
pada aktiviti ini.
8.
Penutup Merefleks 1.Murid mendengar Nilai
(5 minit) pengetahuan yang rumusan yang dibuat  Tanggungjawab sebagai
yang diperoleh murid- oleh guru tentang isi warganegara
murid pelajaran.  Cinta akan negara
2.Murid-murid diberikan
lembaran kerja. KB
 Menjana idea
 Menghubung kait

Refleksi __ orang daripada 25 orang murid telah mencapai objektif Pd P.


Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.
Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.

Komen Guru Pemimbing:

Komen Pensyarah Pemimbing:

https://www.scribd.com/document/264398587/Rancangan-Pengajaran-Harian-Sejarah-Tahun-
5-docx

You might also like