You are on page 1of 9

Óravázlat

Osztály: 6. c osztály Készítette: Forján Krisztina


Tantárgy: magyar irodalom Szolnoki Szent-Györgyi Albert Általános Iskola
Témakör: Az óra témája:
„Toldi Miklós képe úgy lobog fel nékem…” Toldi – Ötödik ének
Az előző óra témája: A következő óra témája:
Toldi – Negyedik ének Toldi – Hatodik ének
Az óra típusa: Taneszközök, források:
ellenőrző és új ismeretet feldolgozó óra tankönyv, füzet, ppt (saját készítésű), interaktív tananyag (AP), CD
Az óra céljai és feladatai:
- az Ötödik ének megismerése és - információkeresés fejlesztése, lé-
- a tanult ismeretek felidézése - az epizód fogalma
elemzése nyegkiemelés
- a mondatalkotás fejlesztése - olvasott szöveg értelmezése - a logikus gondolkodás fejlesztése - szerialitás fejlesztése
- a rendszerező képességek fejleszté- - ok – okozati összefüggés meglátá-
- az íráskészség fejlesztése - a figyelem fejlesztése
se sának fejlesztése
- a kommunikációs készségek fej- - a memoriterek értő tolmácsolásának
- az erkölcsi gondolkodás fejlesztése - az emlékezet fejlesztése
lesztése fejlesztése
- a vázlatírás gyakorlása - a kreativitás fejlesztése - szókincsbővítés - a hangos olvasás fejlesztése

- a művészi előadás befogadása - az önértékelés fejlesztése

Idő Módszerek és tanu- Reflexiók, tapaszta-


Az óra menete Célok és feladatok Eszközök
(perc) lói munkaformák latok
1
Óraszervezés
perc
Idő Módszerek és tanu- Reflexiók, tapaszta-
Az óra menete Célok és feladatok Eszközök
(perc) lói munkaformák latok
Ráhangolódás
1 a tanult ismeretek felidé- írásbeli feladat – interaktív tananyag
- a Negyedik énekkel kapcsolatos kérdések jól oldották meg
perc zése, emlékezetfejlesztés önálló munka 2. feladat
megválaszolása
2 válogatás – interaktív tananyag az utasítás pontatlan
- Mit nem vitt magával Bence? emlékezetfejlesztés
perc önálló munka 1. feladat olvasása
tankönyv
2 A házi feladat ellenőrzése a hangos olvasás fejlesz-
92/1. feladat nehéznek bizonyult
perc - kifejezések értelmezése tése
(kék rész)
Számonkérés a rendszerező képessé- hiányos készülés,
7 ismeretek felidézése ppt
- írásban (tanári kérdésekre válaszolni) gek fejlesztése, önellen- néhányan pecsétet
perc – önálló munka (saját készítésű)
- az írásbeli munka önellenőrzése őrzés kaptak
3 a memoriterek értő tol- néhány önként
- a memoriter elmondása pecsétek
perc mácsolásának fejlesztése vállalkozó tanuló
Toldi – Negyedik ének
2 kreativitás fejlesztése,
- motiváció: állatok – emberi tulajdonságok páros munka sok jó megoldás
perc emlékezetfejlesztés
hozzárendelése
- megfigyelési szempont tankönyv
A csop.: Miklós új jellemvonásai lényegkiemelés, váloga- 97/4. feladat
1 tás (sárga rész)
differenciálás
perc tankönyv
B csop.: Miért jutott Miklós eszébe a far- következtetés 97/2. feladat
kasokról a bátyja? (kék rész)
8 a művészi előadás befo-
Az Ötödik ének meghallgatása CD
perc gadása
Az olvasott szöveg értelmezése tanári kérdések
az olvasott szöveg értel- szándékos – akaratlan
segítségével szóbeli
mezése, ok – okozati cselekedet kiemelése
2 - helyszín frontális munka
összefüggés feltárása, az füzet (nevelési feladat) –
perc - szereplők
erkölcsi gondolkodás koncentráció az osz-
- főbb események → következménye írásbeli feladat
fejlesztése tályfőnöki órával
- címadás
Idő Módszerek és tanu- Reflexiók, tapaszta-
Az óra menete Célok és feladatok Eszközök
(perc) lói munkaformák latok
3 az íráskészség fejleszté- interaktív tananyag néhány tanuló rosszul
Vázlatírás a füzetbe interaktív feladat segítségével önálló munka
perc se, szerialitás fejlesztése 2. feladat oldotta meg
tankönyv
lényegkiemelés, váloga- 97/4. feladat
2 A csoportok beszámolnak a munkájukról tás, következtetés, a (sárga rész) a tulajdonságok gyűj-
szóbeli feladat
perc (a megfigyelési szempont alapján) kommunikációs készség tankönyv tése hiányos volt
fejlesztése 97/2. feladat
(kék rész)
Az epizód fogalma tankönyv
2 új ismeret elsajátítása, tanári magyarázat és új ismeret ↔ hétköz-
- jegyzetelés a füzetbe a tankönyv segítsé- 97. o.
perc lényegkiemelés önálló ismeretszerzés napi szóhasználat!
gével füzet
2 Művek gyűjtése, amelyekben ember és állat küz- kreativitás fejlesztése,
páros munka füzet kimaradt
perc delme szerepel emlékezetfejlesztés
a hamis állítások
Összegzés fogalmazási készség fej- tankönyv
3 megfogalmazása né-
- két igaz és két hamis állítás megfogalma- lesztése, a logikus gon- önálló munka 97/6. feladat
perc hány tanulónak nehéz
zása az Ötödik énekkel kapcsolatosan dolkodás fejlesztése (sárga rész)
volt
Házi feladat:
- A és B csop.írásbeli: 3 – 3 ige, főnév, mel- szókincsbővítés tankönyv koncentráció a ma-
léknév gyűjtése a tankönyvi illusztrációval 97/4. feladat gyar nyelvtannal
2
kapcsolatosan mondatalkotás fejleszté- differenciálás (kék rész)
perc
- B csop. írásbeli: négy kérdés szerkesztése se, kreativitás fejlesztése
az Ötödik énekhez kapcsolódóan az olvasási készség fej-
- a Hatodik ének elolvasása lesztése
2
Az óra munkájának értékelése az önértékelés fejlesztése önértékelés pecsétek
perc
Mellékletek

Ráhangolódás:
interaktív tananyag
1. a Negyedik énekkel kapcsolatos kérdések megvála-
2. feladat
szolása
interaktív tananyag
2. Mit nem vitt magával Bence?
1. feladat
A házi feladat ellenőrzése: tankönyv 92/1. feladat
3.
kifejezések értelmezése (kék rész)
Számonkérés
4. írásban (tanári kérdésekre válaszolni) ppt (saját készítésű)
az írásbeli munka önellenőrzése
Megfigyelési szempont tankönyv 97/4. feladat
A csop.: Miklós új jellemvonásai (sárga rész)
5.
B csop.: Miért jutott Miklós eszébe a farkasokról tankönyv 97/2. feladat
a bátyja? (kék rész)
6. Az Ötödik ének meghallgatása CD
interaktív tananyag
7. Vázlatírás a füzetbe interaktív feladat segítségével
2. feladat
Az epizód fogalma tankönyv 97. o.
8.
jegyzetelés a füzetbe a tankönyv segítségével táblakép
Házi feladat: tankönyv
9. írásbeli: 3 – 3 ige, főnév, melléknév gyűjtése a tan- 97/4. feladat
könyvi illusztrációval kapcsolatosan (kék rész)
10. Illusztráció tanulói munka

1. Ráhangolódás: a Negyedik énekkel kapcsolatos kérdések megválaszolása – interaktív tan-


anyag 2. feladat
2. Ráhangolódás: Mit nem vitt magával Bence? – interaktív tananyag 1. feladat

3. A házi feladat ellenőrzése: kifejezések értelmezése – tankönyv 92/1. feladat (kék rész)
4. Számonkérés: írásban (tanári kérdésekre válaszolni), majd a munka önellenőrzése –
ppt (saját készítésű)
5. Megfigyelési szempont: A csop.: Miklós új jellemvonásai; B csop.: Miért jutott Miklós
eszébe a farkasokról a bátyja? – tankönyv 97/4. feladat (sárga rész) és tankönyv 97/2. fel-
adat (kék rész)

6. Az Ötödik ének meghallgatása – CD


7. Vázlatírás a füzetbe interaktív feladat segítségével – interaktív tananyag 2. feladat

8. Az epizód fogalma: jegyzetelés a füzetbe a tankönyv segítségével – tankönyv 97. oldal és


táblakép

lásd az 5. vázlatpontnál

epizód = olyan, önmagában zárt, kerek történet, amely nem viszi előre a cselekményt;
szerepe: a szereplő jellemének illetve a környezet bemutatásának gazdagítása,
árnyalása

9. Házi feladat: (írásbeli) 3 – 3 ige, főnév, melléknév gyűjtése a tankönyvi illusztrációval


kapcsolatosan – tankönyv 97/4. feladat (kék rész)

lásd az 5. vázlatpontnál
10. Illusztráció – tanulói munka

You might also like