You are on page 1of 7

Óravázlat

Osztály: 6. c osztály Készítette: Forján Krisztina


Tantárgy: magyar irodalom Szolnoki Szent-Györgyi Albert Általános Iskola
Témakör: Az óra témája:
„Toldi Miklós képe úgy lobog fel nékem…” Toldi – Első ének
Az előző óra témája: A következő óra témája:
Hogyan keletkezett a Toldi?, Ilosvai Selymes Péter históriája,
Toldi – Második ének
Toldi – Előhang
Az óra típusa: Taneszközök, források:
tankönyv, füzet, ppt (saját készítésű), interaktív tananyag (AP), Sokszí-
új ismeretet feldolgozó óra
nű mf.
Az óra céljai és feladatai:
- az Első ének megismerése és elem- - az epikus művek szerkezeti egysé-
- a tanult ismeretek felidézése - az ének fogalma a Toldiban
zése gei – az előkészítés
- az idő és a tér megfigyelése az elbe-
- lényegkiemelés - hangos olvasás fejlesztése - olvasott szöveg értelmezése
szélő művekben
- helyesejtés - az íráskészség fejlesztése - a szociális érzékenység fejlesztése - a figyelem fejlesztése
- a kommunikációs képességek fej-
- az önértékelés fejlesztése - az emlékezet fejlesztése - szókincsbővítés
lesztése
- egymás meghallgatása, a türelem
- a vázlatírás gyakorlása
fejlesztése

Idő Módszerek és tanu- Reflexiók, tapaszta-


Az óra menete Célok és feladatok Eszközök
(perc) lói munkaformák latok
1
Óraszervezés
perc
Ráhangolódás, ismétlés
2 a tanult ismeretek felidé- néhányan nem tanul-
- az Előhang felidézése – a memoriter közös frontális munka
perc zése, helyesejtés tak
elmondása
Idő Módszerek és tanu- Reflexiók, tapaszta-
Az óra menete Célok és feladatok Eszközök
(perc) lói munkaformák latok
4 összekapcsolás – ppt lelkesen, szinte hiba
- szómagyarázatok szókincsbővítés
perc páros munka (saját készítésű) nélkül oldották meg
Számonkérés (szóbeli feleletek)
8 a korábban tanult ismere- válogatás, felismerés feleltetés önkéntes
- addig a többiek költői kifejezőeszközökre tankönyv, füzet
perc tek felidézése – önálló munka jelentkezés alapján
keresnek példákat az Előhangból
3 a hangos olvasás gyako- néhány tanuló felol- a metafora felismeré-
A kapott feladat ellenőrzése
perc roltatása vassa a munkáját se gondot okozott
differenciálás
Toldi – Első ének
- megfigyelési szempont:
1 válogatás
A csop.: az ének szereplői, helyszíne, ideje a figyelem fejlesztése
perc a feladat kivetítőn
B csop.: Toldi Miklós jellemvonásai
következtetés (Sokszínű mf. 30/2.
(mondatbefejezések)
feladat alapján)
9 a kifejező, pontos olva- versszakonként 1 – 1 tankönyv sok a hiba, pontatlan
Az Első ének hangos olvasása
perc sás fejlesztése tanuló olvas 74 – 76. o. az olvasás
jól oldották meg a
csoportonként 1 – 1 tankönyv
4 A csoportok beszámolója a munkájukról a megfi- a kommunikációs kész- feladatot, a helyszín-
tanuló felolvassa – a 76. o. 2. bekezdés
perc gyelési szempontok alapján ségek fejlesztése nél kellett egy pici
többiek kiegészítik alapján
segítség
olvasott szöveg értelme- közös megbeszélés
zése, a szociális érzé- → önálló vázlatírás
Az események felidézése, vázlatírás a füzetbe frontális (tanári kér-
4 kenység fejlesztése, ötle-
- cím adása dések alapján),
perc tesség, szerialitás fejlesz- interaktív tananyag Miklós nemesi szár-
- vázlatpontok sorrendbe állítása majd önálló munka
tése, a vázlatírás gyako- (AP) 2. feladat mazása nem volt
roltatása egyértelmű
1 Az ének fogalma a Toldiban frontális munka –
az íráskészség fejlesztése tábla új ismeret
perc - jegyzetelés a füzetbe tanári közlés alapján
A házi feladat ellenőrzése csak néhány tanuló
1 a korábban tanult ismere-
- ismétlés: az epikus művek 5 szerkezeti frontális munka ismételte át → leírat-
perc tek felidézése
egysége tam a füzetbe
Idő Módszerek és tanu- Reflexiók, tapaszta-
Az óra menete Célok és feladatok Eszközök
(perc) lói munkaformák latok
a hangos olvasás gyako-
tábla – tankönyv a fogalom kiejtése
3 Expozíció – alaphelyzet fogalma roltatása, az olvasott
frontális munka 76. o. 1. bekezdés néhány tanulónak
perc - jegyzetelés a füzetbe szöveg értelmezése, lé-
alapján gondot okozott
nyegkiemelés
2
Összegzés, értékelés az önértékelés fejlesztése önértékelés pecsétek
perc
Házi feladat:
- memoriter (A csop.: 1. versszak
emlékezet fejlesztése, a
B csop.: 1. és 2. versszak)
2 szóbeli kifejezőkészség
- az ének tartalmának elmondása differenciálás
perc fejlesztése, véleményal-
- B csop.: véleményalkotás a tankönyv 76/4. tankönyv
kotás
feladat (kék rész) alapján 76/4. feladat
(kék rész)
Mellékletek

Ráhangolódás, ismétlés:
1. ppt (saját készítésű)
szómagyarázatok az Előhanghoz
A csoportok beszámolója a munkájukról a megfigyelési
a feladat kivetítőn
szempontok alapján:
2. (Sokszínű mf. 30/2. feladat
B csop.: Toldi Miklós jellemvonásai
alapján)
(mondatbefejezések)
interaktív tananyag (AP)
3. Vázlatpontok sorrendbe állítása
2. feladat
Az ének fogalma a Toldiban:
4. táblakép
jegyzetelés a füzetbe
Expozíció – alaphelyzet fogalma:
5. táblakép
jegyzetelés a füzetbe
Házi feladat:
tankönyv
6. véleményalkotás a tankönyv 76/4. feladat (kék rész)
76/4. feladat (kék rész)
alapján

1. Ráhangolódás, ismétlés: szómagyarázatok az Előhanghoz – ppt (saját készítésű)


2. A csoportok beszámolója a munkájukról a megfigyelési szempontok alapján: B csop.: Tol-
di Miklós jellemvonásai (mondatbefejezések) – a feladat kivetítőn (Sokszínű mf. 30/2. fel-
adat alapján)
3. Vázlatpontok sorrendbe állítása – interaktív tananyag (AP) 2. feladat

4. Az ének fogalma a Toldiban: jegyzetelés a füzetbe – táblakép

ének = a Toldi részei, fejezetei; az elnevezés utal arra, hogy a költők régen énekelve, lant-
kísérettel adták elő a históriáikat

5. Expozíció – alaphelyzet fogalma: jegyzetelés a füzetbe – táblakép

az epikus művek szerkezeti egységei:


a) expozíció
b) bonyodalom
c) kibontakozás
d) tetőpont
e) megoldás
expozíció = előkészítés, alaphelyzet, melyben a szerző bemutatja a főszereplőt és az
életkörülményeit

6. Házi feladat: véleményalkotás a tankönyv 76/4. feladat (kék rész) alapján

You might also like