You are on page 1of 4

Óravázlat

Tantárgy: Magyar nyelv és irodalom


Osztály: V.
Témakör: Novella
Tanítási egység: Mikszáth Kálmán: A néhai bárány

Cél:
Feladatok:
Oktatási: A novella
Funkcionális: Kreativitás, együttműködési képesség.

Munkaformák: frontális, egyéni, páros- és csoportmunka


Óratípus: új tananyag.

Segédeszközök :
1. Eszközök: tankönyv, munkafüzet, munkalap
2. Segédeszközök: kréta, tábla, színes lapok, szókártyák
3. Módszerek: szóbeli előadás, beszélgetés, szövegfeldolgozás

Az óra menete
I. Bevezető- Ráhangolódás
Már tanultatok a novellákról, elbeszélésről. Mi jellemzi a novellát illetve az
elbeszélést? Mi a hasonlóság és mi a különbség köztük? Foglald össze!
II. Főrész
1. A novella felolvasása – tanári bemutatás.
2. Egyéni munka: készítsük el a novella vázlatát. Tömörítsük szerkezeti
egységekbe:
a. alaphelyzet
b. fordulópont

1
c. eseménysor
d. tetőpont
e. megoldás

4. Kérdések közös megbeszélése:


Melyik két helyszínen játszódik a cselekmény?
Mit jelent a címben a „néhai” szó ? Hogyan utal a végkifejletre?
Mennyi idő alatt mehettek végbe az események? Keresd meg az idő múlására utaló írói
jelzéseket!
Sorold fel a történet szereplőit!
Mit tudunk meg Bodokról, az ott élő emberekről? Milyen viszonyban vannak Sós Pállal?
Milyen körülmények között él a Baló család?
Melyek a történet népmesei vonásai?
5. Csoportmunka :
a. A novellák nyelvezete sokszor régies, vagy sok tájnyelvi szót tartalmaz.
Szókártyákon láthatjátok a szavakat és a mai megfelelőjüket/ szinonimáikat.
Párosítsátok össze a szavakat! A csoporton belül osszátok ki a kártyákat, majd
mindenki a saját kártyájához találja meg a megfelelő párt!
szakajtó: kenyérkelesztésre való, fületlen gyékénykosár ( abba szakajtották bele a
kenyértésztát)
zsúp: szalmafonat, mellyel a háztetőt befödik ( = zsúpfödeles ház)
petrence: szállítórúd, amit gabona aratásánál használtak ( 2 rúdon szállították a learatott
gabonát
tulipános láda: tulipánokkal díszített láda, melyben a falusiak a kelengyét (hozományt)
tartották
perkál: nyomott mintás, pamutvászon ruhaanyag
panyókára fogva : vállra vetve

b. Fogalmazzátok meg másként a következő mondatok jelentését:


Kiönti, mint az ürgét.

2
Amennyi itt a rossz nyelv, százan is kinyújtják lapátnak, hogy a mások becsületét
hordják el rajta.
Az Isten nem alszik, rossz tűz el nem alszik.
Lehet az öregnek is tarka macskája.
Ha nem volna lakat a száján.
Kár volt akár egy szalmaszálat is keresztültenni ebben a dologban.

c. Pletykajáték!
Képzeld el, miről beszélgetnek:

A vásárban áruló bodoki,gózoni, majornoki asszonyok, még mielőtt lelepleződne Sós


Pál:

Baló Ágnes lánytársai, mikor megtudják, hogy elvitte a víz a tulipántos ládát a
kelengyével, és kétségessé vált a lakodalom:

A falu elöljárói, miután kiderült Sós Pál bünössége:

III. Befejező rész


1. Milyen elégtétel felelhet meg a lányoknak az eltulajdonított értékekért?
Házi feladat: Találd ki, milyen büntetést adnál Sós Pálnak!

3
Táblavázlat
Cím : Novella – Mikszáth Kálmán: A néhai bárány
Szerkezeti felosztás, 5-ös:
1. Expozíció, bevezetés: Aránytalanul hosszú rész, negatív előjelek, a vihar, az
árvíz és a falu leírása. Riadalom Bodokon, megáradt a Bágy, sok mindent
elsodort.
2. Bonyodalom:A Baló család vesztesége: a Bágy elsodorta a ládát és a bárányt.
3. A cselekmény kibontakozása: A Baló család a láda és a bárány keresésére
indul, három kísérlet: az apa hatalommal, Ágnes, az idősebb lány nyomozással,
furfanggal, Borcsa, a kislány ártatlansággal.
4. Tetőpont: Megkerül Cukri bárány, Baló Borcsa sikerrel jár, de Cukri már
nem él.
5. Megoldás: Igazságszolgáltatás, elégikus befejezés, az expozícióhoz képest túl
rövid lezárás.

Meghatározás: A novella
A műnek kevés szereplője van. Cselekménye rövid idő alatt játszódik, és a szereplők
életének egy fontos eseményét mutatja be. A megoldás egy váratlan fordulat, amely a
hatást erősíti. Az ilyen kisepikai műveket novellának nevezzük.

Házi feladat feljegyzése

You might also like