You are on page 1of 6

Óraterv

A pedagógus neve: Kalózné Gerendai Márta

Műveltségi terület: Magyar nyelv és irodalom

Tantárgy: Magyar irodalom

Osztály: 5. osztály (jó csoport)

Az óra témája: Petőfi Sándor / János vitéz / 1-2. fejezet

Az óra cél- és feladatrendszere:

- Képzési célok: hangos olvasás fejlesztése, szövegértés fejlesztése, lényegkiemelés, szókincsbővítés, vázlatírás, mások véleményének
meghallgatása és elfogadása, empátia fejlesztése, önálló szövegalkotás fejlesztése, kreativitás fejlesztése, gondolkodás, önálló
véleményalkotás.

- Oktatási cél: Petőfi Sándor életútjának legfontosabb állomásai (szülei, iskolái, vándorszínészet, első versek, a János vitéz című mű
keletkezésének körülményei, barátsága Arany Jánossal, Arany és Petőfi levelezése, Szendrey Júlia, az 1848-as forradalomban való
szerepe és jelentősége). A János vitéz című mű első két fejezetének elolvasása, szereplők megismerése, jellemzése.

- Nevelési cél: a pontos, precíz munkára való nevelés; mások véleményének meghallgatása és elfogadása; szép, tiszta beszédre való
nevelés; helyes szóhasználat.

Az óra didaktikai feladatai: alkalmazás, rögzítés, rendszerezés, lényegkiemelés.

Az óra típusa: új ismeret feldolgozó óra.

Tantárgyi kapcsolatok: magyar nyelvtan, történelem, etika, testnevelés.


Felhasznált források:

- Irodalom 5. / Radóczné Bálint Ildikó , Virág Gyuláné; Bp., OFI, 2017.

- Irodalom munkafüzet 5. / Radóczné Bálint Ildikó, Virág Gyuláné; Bp.; OFI, 2017.

- https://gyereketeto.hu/tag/letoltheto

- www.tanuljmaskepp.hu/elmenypedagogia

Dátum: Putnok, 2017.11.14.

Időkere Nevelési-oktatási stratégia


Az óra menete Megjegyzések
t Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök
2 perc Szervezési feladatok Frontális munka A tanulók helyet Tankönyv,
foglalnak a megszokott munkafüzet,
helyükön, előkészítik a füzet,
felszereléseiket. Hetes csomagolópapír,
jelentése. filctoll.
3 perc Ráhangolódás: „Menj végig a kötélen!” Frontális munka, Kártyák kihúzása, Szókártya

Szókártyákon lévő játékos feladatokat élménypedagógia feladatok teljesítése.


i játék. Jelentkezés a következő
kell a tanulóknak végrehajtaniuk.
játékra.

5 perc Ráhangolódás: Meseolvasás. Frontális munka, Mese meghallgatása. Mese: Móra

Rövid mese kerül felolvasása. A mese egyéni munka. Ferenc / Mesék és


Szöveg felidézése.
mondák című
meghallgatása után a tanulóknak vissza
kötetéből.
kell mondaniuk a hallott történetet.
1 perc Célkitűzés: Frontális munka

A mai órán a János vitéz első két


ismerjük meg fejezetét.

2 perc Motiváció: Játék páros rímekkel. Frontális munka, Rímelő kifejezések

rímelő egyéni munka gyűjtése.


Szavakat mondok, ezekre
kifejezéseket kell a gyerekeknek
mondaniuk.
5 perc Jelentésteremtés: Gondolattérkép Csoportmunka, Ismeretek összegyűjtése Füzet, tankönyv
készítése. kooperatív a gondolattérképen. használata.

A gondolattérképen összegyűjtik a munka. Gondolattérképek


csoportok mindazokat az ismereteket, .
amiket már tanultunk Petőfi Sándorról.

1 perc Ellenőrzés: Csoportmunka, Az elkészített munka Gondolattérképek

A csoportok ismertetik az összegyűjtött frontális munka. ismertetése, javítása, .


kiegészítése, pótlása.
ismereteket. A már elhangzott
kifejezéseket nem kell ismételni.
5 perc Jelentésteremtés: Az első két fejezet Frontális munka, A mű szövegének Tankönyv: 58-59.
tanári bemutatása. egyéni munka. követése, a oldal
megfigyelési
Megfigyelési szempont: szereplők és
szempontoknak
helyszínek aláhúzása.
megfelelő kifejezések
aláhúzása.
2 perc Ellenőrzés: Frontális munka, Megfigyelési Tankönyv: 58-59.

egyeztetése, egyéni munka. szempontoknak oldal


Az aláhúzott szavak
megfelelő kifejezések
megbeszélése.
javítása, pótlása,
ismertetése.
5 perc Alkalmazás, rögzítés: Kooperatív Állóképek közös, Differenciálás:
munka, csoportos
Állóképek megbeszélése. Horkay Zoé /
drámapedagógiai megbeszélése. Hangos olvasás,
1. csoport: állókép Jancsiról.
játék. lényegkiemelés
2. csoport: állókép Iluskáról.

3. csoport: állókép a mostoháról.

4. csoport: állókép a vitáról.

5. csoport: állókép a bárányokról.

5 perc Ellenőrzés: Állóképek bemutatása. Kooperatív Állóképek


munka, frontális megjelenítése,
munka, megbeszélése,
drámapedagógiai értékelése.
játék.
6 perc Összefoglalás: Vázlatírás a füzetben. Frontális munka. Közös vázlatírás. Füzet

Szempontok: helyszínek, szereplők,


szereplők jellemzése.
1 perc Összefoglalás: Frontális munka, Füzet

Önkéntesen egy tanuló összefoglalja a egyéni munka.


saját szavaival az órán tanultakat.
2 perc Az óra értékelése: Frontális munka Munkafüzet

Tanulói és tanári értékelés a megszokott


módon, kézfelemeléssel.

Hf: 1. fejezet megtanulása (1 hét


határidővel)

You might also like