You are on page 1of 6

Тема: подорож до Польщі.

Мета: розширити уявлення учнів про Польщу; залучити школярів до участі у


проекті; розвивати навички спільної роботи; виховувати допитливість.
Обладнання: відеоролик «Польща», мультимедійна презентація.

Тип уроку: засвоєння нових знань.


Література: «Я у світі» для 4 класу. (Тагліна О. В., Іванова Г. Ж.),
інтернет-ресурси.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1.1 Привітання
У нашому класі друзі всі: (три оплески)
Я і ти, і ми, і ви. (три оплески)
Добрий день тому, хто зліва, (поворот вліво)
Добрий день тому, хто справа. (поворот вправо)
Ми – одна сім’я!
1.2 Перевірка готовності до уроку
- Сядьте рівненько, приберіть все зайве з парт та налаштуйтеся уважно слухати
та активно працювати на уроці.

1.3.Представлення
- Мене звати Софія Романівна і сьогодні урок «Я у світі» проведу у вас я.

1.4.Емоційне налаштування «Галявина очікувань»


- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Яким повинен бути урок?
(Цікавий, продуктивний, змістовний, навчальний, важкий, легкий, проблемний,
класний).

- Яку мету ставите перед собою? (Бути активними, дисциплінованими,


організованими, комунікабельними).

- Отож, будемо старатись, щоб досягти своєї мети. До праці!

ІІ. Актуалізація опорних знань


2.1. Гра «Відгадай»
СЛАЙД 2
Це європейська держава, що має в своєму складі 16 воєводств, межує із сімома
країнами: на північному сході — із Росією та Литвою, на сході із Білоруссю та
Україною, на півдні — із Чехією та Словаччиною, на заводі — з Німеччиною.
На півночі омивається водами Балтійського моря. Столицею є місто Варшава.
Займає територію понад 312 тис. км2 (9-те місце в Європі). Населення — понад
38 млн чоловік (8-ме місце в Європі).
У цій державі проживають 300–350 тис. українців.
Це — ... (Польща).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
— Отже, сьогодні на уроці ми здійснимо віртуальну подорож до Польщі.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Повідомлення вчителя.
СЛАЙД 3,4
— Столиця Республіки Польщі місто Варшава, що є також і найбільш
населеним містом Польщі (понад 2,5 млн чоловік). Варшаву можна назвати
містом «най-най...». Тут знаходяться найдорожчий готель, найвища будівля,
найменший будинок, найвужчий будинок, найстаріша кондитерська, найвищий
басейн.
А щоб краще ознайомитися з столицею Польщі Варшавою пропоную
переглянути коротеньке відео.
- Дітки, чи сподобалася вам Варшава?
- Що саме сподобалося?
- Чи хотіли б ви туди поїхати на екскурсію? Чому?
Цікаво, що національним символом Польщі є білий орел. Згідно із легендою,
древній предок поляків Лех заснував першу столицю Польщі, побачивши гніздо
орла, і саме на тому місці заснував місто. Лех був уражений красивим білим
орлом, який летів на тлі червоних променів сонця.
У Польщі немає бездомних тварин. У державі майже немає проблем з
екологією.
У містах, на берегах Вісли багато чайок, у парках — безліч білок. У житловому
районі Варшави ввечері можна побачити їжаків.
У польській столиці — Варшаві — одна вулиця названа на честь Вінні-Пуха.
Цікавим фактом про Польщу є те, що святковий стіл у цій країні завжди
починають із супу. На Різдво першою стравою обов’язково має бути грибний
суп чи червоний борщ. До речі, останній часто не їдять, а п’ють. На борщ
можна натрапити і в кавових автоматах. Попри все це, у звичайні дні на обід
суп їсть не кожен.
4.2. Пояснення нового матеріалу.
СЛАЙД 5, 6
Найбільші річки Польщі – Вісла і Одра. На березі затоки Балтійського моря в
гирлі Одри розташований порт Щецін. Головна річка республіки – Вісла, на
якій розташована – Варшава. Практично всі річки мають сильно замулене дно,
тому судноплавство підтримується завдяки частому очищенню русла.
4.3. Робота за підручником (с. 113–114)
- Вправа «Мікрофон»
Яка столиця Польщі? (Варшава)
Чому Варшаву можна назвати містом «най-най...»? (Тому, що тут знаходяться
найдорожчий готель, найвища будівля, найменший будинок, найвужчий
будинок, найстаріша кондитерська, найвищий басейн)
Що є національним символом Польщі? (білий орел)
На честь якого казкового героя названа одна з вулиць країни? (Вінні-Пух)
Які є дві найбільші річки Польщі? (Вісла і Одра)
Правильно, а яка з цих двох рік вважається головною річкою республіки?
(Вісла)
- Молодці, дітки, ви були дуже уважними коли я розповідала вам цікаві факти
про Польщу. Тож ми впевнено можемо продовжувати нашу віртуальну
подорож.
- Рубрика «Повтори те, що знаєш».
Дітки, а хто мені назве країни, з якими межує Україна?
Скажіть будь ласка, що, на вашу думку, об’єднує Україну та Польщу?
- Рубрика «Поділися своїми думками».
Дітки, а уявіть, що у вас була б можливість поспілкуватися з польськими
школярами, про що б ви у них запитали? Що вас найбільше цікавить?
- Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
А зараз давайте з вами прочитаємо текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Отже, сьогодні ми дізнаємося багато нового про Польщу, її культуру та життя
людей.
- Робота з текстом «Ознайомся з думкою інших людей»
завдання на с. 113–114
Дітки, тепер зверніть увагу на текст, який подано нам нижче. Прочитайте його
будь ласка. Хто хоче?
А всі інші слухайте уважно!!!
А зараз перевіримо на скільки ви уважно слухали текст, який читала нам … . Я
буду ставити вам короткі запитання, а ви давайте чіткі відповіді.
Отже, найперше запитання: Назвіть будь ласка столицю Польщі? (Варшава)
Що є основою польської економіки? (промисловість)
Розвитку чого сприяє клімат цієї країни? (Клімат сприяє розвитку сільського
господарства)
Молодці, А вирощування яких культур переважає у сільському господарстві
Польщі? (Вирощування картоплі та пшениці)
Так, правильно, а хто ще може щось додати про сільське господарство Польщі?
(У Польщі добре розвинене свинарство, птахівництво та скотарство)

СЛАЙД 7
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 114. (Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
4.4. Фізкультхвилинка
( Діти стають в коло один за одним)

1. Сьогодні ясно світить сонечко (гладимо по плечах того,хто йде


попереду).
2. Подув легенький вітерець (проводимо пальцями по спині зверху вниз,
зліва направо).
3. Раптом хмаринки закрили сонце,почав накрапати дощик (стукаємо
пальцями по спині).
4. Піднявся вітер (потремо спину).
5. Почалася злива (енергійно стукаємо пальцями по спині).
6. Град (стукаємо легенько по спині кулачками).
Але що це? Буря стихає. (робимо все в зворотному напрямку).
Злива (енергійно стукаємо пальцями по спині) переходить у дрібний дощик
(легко стукаємо пальцями по спині).
Вітер (потремо спину) перетворюється в легкий вітерець (проводимо пальцями
по спині).У нас знову світить сонце (гладимо по плечах).
- Розверніться і подякуйте тим, хто стояв позаду вас.

- Дітки, молодці, ми трошки відпочили, а зараз продовжуємо нашу віртуальну


подорож Польщею.
Скажіть будь ласка, як ви думаєте, з якою мовою схожа польська мова?
(українською)
- Правильно, а зараз я пропоную вам переглянути фрагмент мультфільму
польською мовою. Будьте уважеі і спробуйте зрозуміти про що говорять
головні герої.
- Отже, дітки, як ви думаєте, чи українці змогли б порозумітися з поляками, не
знаючи їхньої мови? (так)
- А чому ви так вважаєте? (тому, що їхня мова подібна з українською)
4.5. Розказую цікаві факти про Польщу.
СЛАЙД 9, 10, 11
-Варшава, столиця Польщі, була практично повністю зруйнована під час Другої
Світової, після чого відбудована фактично з нуля.
- З 1600 по 1945 рік Польща відбивалася від іноземних загарбників або ж
переживала громадянську війну 43 рази.
- Слово "Польща" походить від назви племені "поляни", що означає "люди, що
живуть у відкритих полях".
-Польща входить в НАТО з 1999 року, в Європейський союз з 2004, в
Шенгенську зону з 2007.
-17 поляків отримали Нобелівську Премію.
- Найпопулярніший десерт в польській кухні — пряники.
-У Варшаві є вулиця імені Вінні-Пуха.
-Екологія в Польщі перебуває на хорошому рівні. У міських парках тут сила-
силенна білок, а над річками кружляють зграї чайок.
-Жоден святковий стіл в Польщі немислимий без супу.
-Громадський транспорт в Польщі розвинений дуже добре. У всіх містах є
навіть нічні маршрути автобусів.
-Поляки називають жовте світло світлофора помаранчевим.

V. Узагальнення й систематизація знань.


1. Вправа «Мікрофон»
- Якби я був(ла) найкращим екскурсоводом у Польщі, то...
2. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія.
— Чого ви навчилися сьогодні на уроці?
— Що нового ви дізналися?
— Що вас здивувало?

You might also like