Professional Documents
Culture Documents
PROBLEMS
26
Chapter 5 – The Statement of Cash Flows
Computations:
Collections: 1,000,000 + 50,000 = 1,050,000
Payments to trade creditors: 580,000 + 89,000 + 46,000 = 715,000
Salaries paid:120,000 - 24,000 = 96,000
Income taxes paid: 66,000 - 12,000 = 54,000
Computations:
Collections from customers: 6,100,000 + 120,000 = 6,220,000
Payments to trade creditors: 3,700,000 + 280,000 + 160,000 = 4,140,000
Salaries paid: 820,000 - 100,000 = 720,000
Insurance paid: 380,000 + 180,000 = 560,000
Income taxes paid: 288,000 – 18,000 – 40,000 + 22,000 = 252,000
Interest paid: 120,000 + 30,000 + 25,000 = 175,000
5-5. Items that would be reported in the Statement of Cash Flows (indirect method)
1. Under operating activities, depreciation expense of P120,000 is added to profit before
income taxes.
2. Under operating activities, net gain of P5,000 from sale of machine is deducted from
profit before income taxes. (Gain of P9,000 from sale of machine A less loss of P4,000
from sale of machine B).
3. Under investing activities section, P29,000 is reported as a cash inflow of sale of
machine (27,000 from machine A plus P2,000 from machine B).
4. Under investing activities, P250,000 is reported as a cash outflow for purchase of machine.
27
Chapter 5 – The Statement of Cash Flows
(Indirect method)
Dollar Company
Statement of Cash Flows
For year ended December 31, 2017
28
Chapter 5 – The Statement of Cash Flows
29
Chapter 5 – The Statement of Cash Flows
30
Chapter 5 – The Statement of Cash Flows
31
Chapter 5 – The Statement of Cash Flows
Problems
MC25 D 870,000 + 10,000 – 510,000 – 110,000 = 260,000
MC26 C 4,380,000 + 216,000 – 304,000 = 4,292,000
MC27 C 550,000 –500,000 + 125,000 = 175,000
MC28 B 250,000 + 550,000 – 600,000 – 450,000 = 250,000
MC29 B 200,000 + 500,000 – 250,000 = 450,000
MC30 D 750,000 – 29,000 + 21,000 + 15,000 = 757,000
MC31 C 260,000+40,000=300,000; 400,000–300,000=100,000; 100,000 +120,000-102,000 = 280,000
MC32 D 3,200,000 + 400,000 – 2,500,000 = 1,100,000
MC33 D 690,000+10,000=700,000;
700,000-80,000+250,000+10,000+25,000+80,000=985,000
MC34 C 1,000,000 – 150,000 = 850,000
MC35 A 220,000 + 325,000 – 240,000 = 305,000
MC36 C 5,130,000 – 4,700,000 =430 ,000;1,820,000+80,000-1,700,000=200,000;
430,000–200,000=230,000+30,000 = 260,000
MC37 A 149,000-17,000+13,000=145,000; 840,000-53,000+32,000=819,000
MC38 B 3,600,000 + 2,500,000 – 1,550,000 – 2,910,000 = 1,640,000
MC39 D 910,000-40,000+70,000+50,000 = 990,000
990,000 – 60,000 – 50,000 – 90,000 + 30,000 = 820,000
MC40 C 30,000 – 5,000 = 25,000
MC41 A 264,000 + 25,000 = 289,000
MC42 D 820,000 – 25,000 -289,000 = 506,000
MC43 B 8,000,000 – (7,200,000 +-150,000 - 20,000) = 970,000
MC44 C 240,000-120,000= 120,000; 120,000 + 280,000 = 400,000
MC45 A 3M+960,000–400,000=3,560,000;1M+300,000–280,000=1,020,000;
3,560,000 – 1,020,000 = 2,540,000
MC46 B 380,000 + 160,000 = 540,000
MC47 C 1,200,000 + 1,000,000 – 300,000 = 1,900,000
MC48 B 1.3M + 740,000 + 610,000 – 125,000 = 2,525,000
MC49 C 975,000 + 48,000 – 72,000 = 951,000
MC50 A Acc. Depreciation of equipment sold = 300,000 + 74,000 – 25,000 – 283,000 = 66,000
Cost of equipment sold = 66,000 + 100,000 = 166,000
Equipment purchased = 925,000 + 166,000 – 780,000 = 311,000
MC51 D Dividends declared = 500,000 + 1,000,000 – 710,000 – 20,000 = 770,000
Dividends paid = 22,000 + 770,000 – 34,000 = 758,000
32