You are on page 1of 6

Lesbeschrijvingsformulier (blad 1)

Stageschool De Burghtschool
Stagebegeleider Frank Schagen
Groep 6
Leer- of ontwikkelingsgebied Mediawijsheid les 1
Datum 6 januari 2011

Verantwoording van het onderwerp van de onderwijsactiviteit: waarom moeten kinderen dit leren (1)
In de huidige maatschappij wordt bijna alles digitaal gedaan. De kinderen moeten leren omgaan met deze
elektronische apparaten zodat ze in de toekomst hier goed gebruik van kunnen maken. Daarnaast is het
belangrijk dat de kinderen weten dat reclame filmpjes en posters vaak misleidend zijn.

Leerdoelen die kinderen moeten halen: wat moeten kinderen kennen en/of kunnen aan het eind van de les?(5)
SMART+C
Aan het einde van de les weten de kinderen hoe reclames je beïnvloeden en waar je op moet letten als je zelf een
reclame gaat maken.

De begin situatie van de kinderen: Wat weet ik over de kinderen? Wat weten en kunnen de kinderen al?
De kinderen kijken zelf gemiddeld 3 uur per dag naar televisieprogramma’s tijdens de programma’s komen ook
reclames voorbij. De kinderen zullen deze reclames onbewust toch kijken. Vaak hebben ze niet door dat de
reclamemakers het koop- of kijkgedrag beïnvloeden.

De leerstof: wat is de inhoud van de onderwijsactiviteit (2) Het bewust worden van de invloed van een reclame
op je koop- en kijkgedrag.

Evaluatie: Hoe zie weet ik of de leerdoelen bereikt zijn? (17) In de volgende les waarin de kinderen zelf aan de
slag gaan met reclames maken, kom ik er achter of ze de leerdoelen bereikt hebben.

Lesbeschrijvingsformulier (Blad 2)
Tijd (6) Activiteiten leraar Activiteiten kinderen Klassenmanagement (13)
Differentiatie (14) De spel- en/of leeractiviteiten De werkvormen (8)
Adaptief werken (15) (7) De groeperingsvorm (9)
Leerbegeleiding (19) Samenwerking (10)
De leer- en hulpmiddelen (11)
ICT als specifiek middel (12)
Pedagogisch klimaat (16)
Introductie
10 min. Een klassengesprek op gang brengen over reclames, wat weten De kinderen zitten aan hun tafel
de kinderen hier al van. De kennis wordt verwerkt in een en gaan met elkaar in gesprek
woordweb. over reclames. Daarnaast
schrijven sommige kinderen
hun kennis op in het woordweb
Kern
15 min. Ik vertel de kinderen het een De kinderen luisteren naar mijn De kinderen zitten aan hun
en ander over het misleiden uitleg en kijken goed naar het tafel. Op de website
en het beïnvloeden van je filmpje en naar de afbeeldingen. http://olchert.blogspot.com/200
kijk- en koopgedrag. Te Ze kunnen hiermee ideeën 9/03/eyetracking-jij-kijkt-waar-
verduidelijking laat ik ook opdoen voor de volgende les zij-naar.html laat het kijkgedrag
een filmpje zien van het waarin ze zelf in groepjes aan zien dmv ‘heatmaps’. Op de
programma Weet wat je de slag gaan met een reclame website
Koopt en een afbeeldingen filmpje of poster te maken. http://player.omroep.nl/?
over het kijkgedrag en hoe dat aflID=10292095 kun je een
te beïnvloeden is. deel van het programma weet
wat je koopt zien (start 12.52)
15 min. Ik zet de kinderen aan de slag met de opdracht om voor zich De kinderen zitten aan hun tafel
zelf al een storyboard of een schets te maken van de reclame en werken zelfstandig aan een
die ze in de volgende les willen gaan maken. Deze opdracht storyboard of een schets.
doen ze individueel zodat er tijdens de volgende les meerdere
ideeën zijn die eventueel samengevoegd kunnen worden.
Afsluiting en overgang (20)
10 min. Een aantal kinderen laten aan de klas zien wat voor idee ze Alle kinderen helpen mee met
hebben voor een goede reclame poster of filmpje en vertellen het opruimen van de gebruikte
waar ze extra aandacht aan willen besteden. Vervolgens worden materialen.
alle gebruikte materialen opgeruimd en worden de schetsen en
storyboards verzameld en veilig bewaard tot de volgende les.

Les evaluatie:

Sietske:
Ik merkte dat ik zelf best veel aan het woord was en de kinderen bijna geen kans gaf om te
praten. Toen het gesprek eenmaal op gang kwam vond ik het best onrustig worden, de
kinderen wachtten niet meer hun beurt af maar begonnen gewoon te praten terwijl een ander
nog bezig was. In het woordweb zijn weinig verrassende dingen gekomen. De kinderen
vonden het filmpje en de afbeeldingen die ik liet zien heel leuk en hebben er ook echt goede
ideeën voor opgedaan. Mijn klas is best creatief en ze gingen daardoor ook enthousiast aan de
slag met het maken van een storyboard of schets voor hun eigen ontwerp. Hierbij hoefde ik de
kinderen bijna niet te bij te sturen of op weg te helpen.

Frank:
De les is leuk in elkaar gezet en origineel. De kinderen waren ook heel enthousiast over het
onderwerp, hier hebben ze natuurlijk vaak mee te maken zonder dat ze het door hebben.
Probeer van tevoren duidelijk te stellen wat je van de kinderen verwacht en hoe ze zich
moeten gedragen, deze klas heeft echt duidelijkheid en structuur nodig. Probeer tijdens het
gesprek niet teveel zelf aan het woord te zijn, maar ga ook eens achterover zitten en laat de
kinderen het gesprek maar leiden. Het filmpje wat je liet zien was helder en duidelijk voor de
kinderen, ze konden er goed mee aan de slag. Zelf vond ik het ook wel grappig om te zien hoe
je blik soms geleid wordt, dat wist ik nog niet. Toen de kinderen zelfstandig aan de slag waren
merkte je goed het enthousiasme en hun creativiteit, ze vinden het echt leuk om te tekenen.
Wees tijdens deze vrijere situatie niet te bang voor wat gepraat, de kinderen werken net zo
hard als ze gezellig kunnen praten als dat ze stil moeten zijn, let er wel op dat het geluid niet
te hard wordt.
Lesbeschrijvingsformulier (blad 1)
Stageschool De Burghtschool
Stagebegeleider Frank Schagen
Groep 6
Leer- of ontwikkelingsgebied Mediawijsheid 2
Datum 13 januari 2011

Verantwoording van het onderwerp van de onderwijsactiviteit: waarom moeten kinderen dit leren (1)
In de huidige maatschappij wordt bijna alles digitaal gedaan. De kinderen moeten leren omgaan met deze
elektronische apparaten zodat ze in de toekomst hier goed gebruik van kunnen maken. Daarnaast is het
belangrijk dat de kinderen weten dat reclame filmpjes en posters vaak misleidend zijn.

Leerdoelen die kinderen moeten halen: wat moeten kinderen kennen en/of kunnen aan het eind van de les?(5)
SMART+C
Aan het eind van deze les kunnen de kinderen werken met een photoshop programma of met moviemaker. Het
product wat ze hiermee maken is een reclameposter of –filmpje. Daarnaast weten ze nog uit de vorige les dat
reclames altijd het koop- en kijkgedrag beïnvloeden en kunnen ze dit toepassen binnen hun reclame.

De begin situatie van de kinderen: Wat weet ik over de kinderen? Wat weten en kunnen de kinderen al?
De kinderen hebben in de vorige les al het één en ander gehoord over reclames en hoe deze je koop- en
kijkgedrag kunnen beïnvloeden. Waarschijnlijk weten een aantal kinderen ook al hoe ze met photoshop of
moviemaker kunnen werken. De kinderen die dat nog niet weten moeten dus extra opletten tijdens mijn
instructie hierover.
De leerstof: wat is de inhoud van de onderwijsactiviteit (2) De kinderen gaan in groepjes van 3 aan de slag met
het maken van een reclame poster of –filmpje.

Evaluatie: Hoe zie weet ik of de leerdoelen bereikt zijn? (17) Door tijdens het zelfstandig werken van de
kinderen rond te lopen kom ik erachter of de kinderen de opdracht duidelijk begrijpen en goed uit de voeten
kunnen met de programma’s

Lesbeschrijvingsformulier (Blad 2)
Tijd (6) Activiteiten leraar Activiteiten kinderen Klassenmanagement (13)
Differentiatie (14) De spel- en/of leeractiviteiten De werkvormen (8)
Adaptief werken (15) (7) De groeperingsvorm (9)
Leerbegeleiding (19) Samenwerking (10)
De leer- en hulpmiddelen (11)
ICT als specifiek middel (12)
Pedagogisch klimaat (16)
Introductie
5 min. Samen met de kinderen gaan ik weer de kennis van de vorige In de klas zitten de kinderen aan
les ophalen en de kinderen vertellen wat ze nog hebben hun tafel.
onthouden en hebben geleerd van de les.
Kern
15 min. Ik ga de kinderen vertellen dat we vandaag echt aan de slag De kinderen zitten aan hun tafel
gaan met het maken van de poster of het filmpje en dat ze en kijken naar het digibord,
hiervoor gebruik kunnen maken van Photoshop of moviemaker. sommige kinderen komen naar
Ik laat beide programma’s zien op het digibord en geef de voren om at voor te doen op het
kinderen een paar handige tips mee die ze kunnen gebruiken. Ik digibord.
vraag de kinderen een aantal dingen te herhalen en eventueel
voor te doen op het digibord om te zien of ze het programma
een beetje begrijpen.
10 min. Ik verdeel de kinderen in groepjes waarbij ik let op de De kinderen werken in groepjes
ervarenheid van sommige kinderen met een van de twee van drie aan de opdracht.
programma’s. De kinderen gaan vervolgens in hun groepje nog
brainstormen over het uiteindelijke product.
30 min. Als de kinderen klaar zijn met brainstormen gaan we naar het De kinderen werken in groepjes
computerlokaal waar de kinderen bezig zijn met het maken van van drie aan de computer aan de
een reclameposter of –filmpje. Ik houd in de gaten dat alle opdracht.
kinderen actief bezig zijn op de computer zodat ze daar vaardig
in worden.
Afsluiting en overgang (20)
10 min. De kinderen slaan het bestand op in de klassen map op de Alle kinderen zorgen ervoor dat
computer en gaan weer terug naar de klas. In de klas worden het computerlokaal weer netjes
een paar problemen waar de kinderen tegen aanliepen achtergelaten wordt.
besproken en opgelost door andere kinderen. Tijdens de
volgende en tevens laatste les kunnen de kinderen nog hun
product afmaken.

Les evaluatie

Sietske:
Ik vond deze les een stuk lastiger dan de vorige les, voornamelijk om kort maar krachtig de
functies en mogelijkheden van photoshop en moviemaker uit te leggen. Ik vond het moeilijk
om niet te lang bij een functie stil te staan zodat het saai en langdradig werd, maar ook weer
niet te kort zodat de kinderen het nog niet helemaal snapten. Ik denk dat de kinderen
uiteindelijk wel doorhadden hoe ze te werk konden gaan want ze waren goed aan de slag en
kwamen zelf ook met nieuwe en niet uitgelegde functies aan. Wat ik ook lastig vind is om in
de hand te houden wanneer het ‘gezonde’ werkgeluid over gaat in drukte en lawaai. Over het
werk van de kinderen ben ik tot nu toe best tevreden, het ziet er allemaal nu al leuk en goed
uit en ik ben benieuwd hoe het eindresultaat eruit komt te zien.

Frank:
Wederom een leuke les, maar misschien nog een stapje te moeilijk voor deze groep. Gelukkig
had je er een aantal tussen zitten die al redelijk overweg konden met de programma’s en je
daardoor konden helpen. Maak hier ook meer gebruik van, vaak kunnen kinderen het elkaar
beter of duidelijker uitleggen dan dat wij kunnen. In het computerlokaal was de groep
eigenlijk veel te druk. Ook dit keer wisten de kinderen van tevoren niet duidelijk hoe ze zich
horen te gedragen. Vertel dit de volgende keer duidelijk in de klas voordat je naar het
computerlokaal gaat. Als je dit namelijk pas in het computerlokaal doet, dan ben je hun
aandacht al kwijt. De kinderen hebben, voor zover ik het van iedereen heb kunnen zien, hard
aan de opdracht gewerkt en hebben al een mooie opzet gemaakt, ik ben benieuwd naar het
eindresultaat.
Lesbeschrijvingsformulier (blad 1)
Stageschool De Burghtschool
Stagebegeleider Frank Schagen
Groep 6
Leer- of ontwikkelingsgebied Mediawijsheid 3
Datum 20 januari 2011

Verantwoording van het onderwerp van de onderwijsactiviteit: waarom moeten kinderen dit leren (1)
In de huidige maatschappij wordt bijna alles digitaal gedaan. De kinderen moeten leren omgaan met deze
elektronische apparaten zodat ze in de toekomst hier goed gebruik van kunnen maken. Daarnaast is het
belangrijk dat de kinderen weten dat reclame filmpjes en posters vaak misleidend zijn.

Leerdoelen die kinderen moeten halen: wat moeten kinderen kennen en/of kunnen aan het eind van de les?(5)
SMART+C
Aan het einde van de les hebben alle groepjes hun reclameposter of –filmpje af en laten ze dit aan de groep zien.
De andere kinderen moeten kunnen herkennen waarmee en hoe het koop- kijkgedrag wordt beïnvloed.

De begin situatie van de kinderen: Wat weet ik over de kinderen? Wat weten en kunnen de kinderen al?
De kinderen hebben al twee lessen gehad over dit onderwerp en weten daardoor al best veel ervan af. De
kinderen zijn ook al bekend met photoshop of moviemaker, hier hebben ze in de vorige les mee kennis gemaakt.

De leerstof: wat is de inhoud van de onderwijsactiviteit (2) Het afmaken van het product en daarna aan elkaar
het werk laten zien en elkaar beoordelen op de inhoud.

Evaluatie: Hoe zie weet ik of de leerdoelen bereikt zijn? (17) Door het bekijken van het eindresultaat en de
reacties van de andere kinderen daarop te horen, zo weet ik of de leerdoelen behaald zijn.

Lesbeschrijvingsformulier (Blad 2)
Tijd (6) Activiteiten leraar Activiteiten kinderen Klassenmanagement (13)
Differentiatie (14) De spel- en/of leeractiviteiten De werkvormen (8)
Adaptief werken (15) (7) De groeperingsvorm (9)
Leerbegeleiding (19) Samenwerking (10)
De leer- en hulpmiddelen (11)
ICT als specifiek middel (12)
Pedagogisch klimaat (16)
Introductie
5 min. Ik geef de kinderen een korte instructie zodat de kinderen aan De kinderen werken in
de slag kunnen met het afmaken van hun product. drietallen verder aan hun
product in het computerlokaal.
Kern
20 min. De kinderen leggen de laatste hand aan hun product. De kinderen werken in
drietallen verder aan hun
product in het computerlokaal.
15 min. We gaan weer terug naar de klas en bekijken en beoordelen De kinderen laten elkaar in de
elkaars werk op de inhoud. Daarbij moeten de kijkers goed klas op het digibord hun werk
letten op hoe het koop- kijkgedrag wordt beïnvloed door de zien en beoordelen elkaar.
makers. Ze letten daarnaast op hoe hun blik wordt ‘gevangen’
Afsluiting en overgang (20)
5 min. De kinderen geven elkaar een punt voor het product en In een marktvorm waarbij de
proberen ook te verwoorden waarom ze juist dat punt hebben kinderen langs lopen en een
gegeven. Uiteindelijk wordt er samen met het punt van de punt kunnen geven voor het
leerkracht een gemiddeld cijfer gegeven. werk.

Les evaluatie

Sietske:
Ik heb er dit keer extra opgelet dat ik van tevoren duidelijk aan de kinderen heb verteld hoe ik
zou willen dat de les zou verlopen en ik merkte bijna meteen al dat er een verschil was. De
kinderen hebben hard gewerkt aan het afmaken van hun product. Qua tijdsplanning ben ik iets
uit gelopen omdat er nog best veel groepjes wat meer tijd nodig hadden om het goed af te
maken. Het eindresultaat vond ik heel goed, van veel kinderen had ik niet verwacht dat ze zo
goed waren. Ik ben zeer tevreden over de beoordeling van de kinderen naar elkaar toe, ze
waren allemaal zeer positief en de kritiekpunten die ze noemden waren allemaal opbouwend.

Frank:
Je hebt goed gelet op je aandachtspunten van de vorige lessen, je zag meteen verschil. De
kinderen hadden nu duidelijkheid over de gedragsregels en werkafspraken. Heel goed dat je
alle groepjes rustig aan hun product hebt laten doorwerken toen je erachter kwam dat nog niet
iedereen klaar was terwijl je dat wel gepland had, je bent flexibel. Je hebt de kinderen goed
begeleid bij het beoordelen van elkaars werk, hierdoor bleven ze kijken naar het werk en nier
naar het groepje dat het product gemaakt heeft. Over het algemeen een hele leuke lessenserie
waarin deze groep goed hun creativiteit kwijt kon. Blijf goed letten op het continue
verwoorden van hoe jij wil dat de les verloopt, dit geeft de kinderen handvatten en schept rust
in de groep.

You might also like