Professional Documents
Culture Documents
Assignment (1)
Fabrication Shop Example
Submitted To
Prepared by B.N
2- Sequence of operations
a. Cut to size
b. Drill
c. Tacking to dimensions
d. Weld tacked frames
e. Clean weld defects
f. Clean surfaces
g. Paint frames
h. Frame paint drying
Per Lot
L-Angle: [Horizontal and inclined angles]
250/2= 125bar
=125×6×3.77=2827.5kg
20 mm sheet: [Blade]
250/5= 50 sheet
=50×1×24=1200kg
25 mm strip:
250/8= 31.25=32 strip
=32×6×24=4608kg
Waste Analysis
20 mm sheet: [Blade]
waste/sheet= 0m
25 mm strip:
waste/strip= .608m
=.608*31.25=19m
=19*24=456kg
2- Weld section
Fillet weld 7*7 mm
Weld area =.5*7*7=24.5mm^2
3- Weld mass
Weld vol=400*24.5/1000
=9.8 liters
Weld mass=9.8*7.85
=76.93kg
Weld bars=76.93*250/200=96kg
=100kg
=20 boxes * 5kg/box
20 mm sheet surface=2*.2*.15=.06m^2
25 mm strip surface=2*(.025*.12+.674*.025+
.674*.12)=.2m^2
Protection googles
Protection gloves
2- Drilling machine
Drilling machine
Power .55KW
Spindle Speed 2550 rpm
Welding table
Weld clamp
Welding shield
Welding gloves
Weld cleaning brushes
4-Hand grinding and tools
cleaning brushes
5-Paint machine
Painting machine
Power 2HP
Max pressure 8bar
Tank volume 50litr
Manual painting tools
Key
WRd: Weld Rods C: Cutting
Angl: L- Angle D: Driling
Sht: 20mm Sheet M: Mixing
Sp: 25mm Strip T: Tacking
Pip: Pipe W: Welding
Pnt: Paint CL: Cleaning
P: Painting
Key
MS: Material Store
CT: Cutting machine
DR: Drilling machine
TK: Tacking table
AS: Assembly table
GW: Grinding wheel
Pnt: Painting table
FP: Final product store
Summary of plant machines and tools:
Items Qty Description
1- Cutting off abrasive machine 1/each PS= 2.2KW - 4200 rpm
2- Protection googles
3- Protection gloves
1- Drilling machine 1/each PS= .55KW - 2550 rpm
2- Protection googles
3- Protection gloves
1- Welding transformer 2/each PS =12KW- 100-160 amps
2- Electrode holder
3- Welding shield
4- Welding gloves
5- Weld cleaning brushes
1- Welding table 2/each
4/each
2- Weld clamp
1- Hand grinding machine 2/each PS= .6KW - 1100 rpm
2- Protection googles
3- Cleaning brushes
1- Painting machine 2/each PS= 2HP - P= 8bar
2- Paint brush
3- Cleaning cloth
Summary of input materials:
Item Qty Input material Waste material
Horizontal and inclined angles 125 bar Wt= 2827.5 kg Wt= 836.94 kg
Manpower:
Job function No.of Work time
8hr/day shift
Transportation, loading & unloading materials and products 2 21 days
(Normal Worker)
Cutoff machine operator (Semi-skilled Worker) 1 7 days
Drilling machine operator (Semi-skilled Worker) 1 7 days
Weld machine operator (Highly skilled Worker) 2 14 days
Cleaning machine operator (Normal Worker) 1 14 days
Painting operator (Semi-skilled Worker) 1 14 days
Transportation:
Vehicles 1.5 ton pick up 4 tons truck
Payload 1.5 tons 4 tons
Curb weight 1.2 Tons 1.60Tons
G.V.W 2.70Tons 5.60 Tons
Power 110HP 130 HP
Wheel base 2300 mm 2545 mm
Wheel Track 1410 mm 1435 mm
Length 4020 mm 4515 mm
Width 1850 mm 1900 mm
Height 1700 mm 1750 mm
*So we need 2 trips using (4 tons truck) [8ton] and 1 trip using (1.5 ton pick up) [1.5ton] So total 9.5ton payload
Purchasing Plan:
1- All material (bars & sheets & strips) will be bought before beginning the work by 7 days at least
2- 50% of the welding and painting materials can be bought 7 days before the beginning
of the work and the other 50% at the first working day. (assuming that it takes 7 days to
be delivered).
Cost analysis
1-material cost
a- Strip and sheet metal st-37 cost 40Egp/kg total cost = 40*(1200+4608)=232,320Egp
b- L-angles st-37 cost 10.5Egp/kg total cost = 10.5*(2827.5)=29,688Egp
c- Pipes st-37 cost 42Egp/kg total cost = 42*(413)=17,346Egp
d- Weld rods cost 125Egp/box(150rod) total cost = 125*(20)=2,500Egp
e- Protective coating cost 75Egp/litre total cost=75*29*1.11=2,414Egp
*total material direct and indirect cost =284,268Egp
2-Labor cost
a- Normal Worker total cost = 2*21*8*20+1*14*8*20=8,960Egp
b- Semi-skilled Worker total cost = 2*7*8*40+1*14*8*40=8,960Egp
c- Highly-skilled Worker total cost = 2*14*8*60=13,440Egp
*total Labor cost =31,360Egp
3- Transportation cost
Distance from 6th October industrial area to EL-Hawamdia= 55km which in normal traffic
takes 1.5 hr