Professional Documents
Culture Documents
1.
Let X = the demand for the toy.
(30000-20000)/σ = 1.96
σ = (30000-20000)/1.96
=10000/1.96
= 5102
2.
Probability of stock out with an order of K units is P(X > K) = P (Z > (K-20000)/5102), where Z
is distributed as standard normal and z will be greater than K must be 1.000 – cumulative
probability.
3.
4.
5.
In the Best Case, the Expected Sales Price is 22,675 x 24 = $544,200.
The suggested order quantity is 22,675, therefore the Cost is 22, 675x16 = $362,800.
Sales are expected to be 30,000 so there is no stock out as the projected profit is 544,
200 – 362,800 = $181,400.
In the Most Likely Case Scenario the Expected Sale Price = 544,200,
the Cost is 22,675 x 16 = 362,800.
There is no stock out in this case as the Projected profit = 544,200 – 362,800 = $181,400.
In the Worst Case Scenario the Expected sales = 10,000 x 24 = $240,000 as based on sell at $24
on cost of $16 per unit.
The expense is 22,675 x 16 = $362,800.
Stock out is 12,675 units (22, 675– 10, 000).
These will be sold at $5 per unit = 12,675 *5 = $63,375,
Total sale price = 240,000 + 63,375 = $303,375,
Projected profit = 362,800 – 303,375 = $59,425.
Orders between 15,000 to 18,000 units should be requested because there will be realized profits,
even in the worst scenarios.