0% found this document useful (0 votes)
2K views5 pages

Heat Transfer Practice Problems

1. The document provides examples of calculating heat transfer and temperature change using the formula Q=mcΔT. It works through 10 practice problems applying this formula to find quantities like the temperature change of various materials when given heat or the heat required to cause a temperature change. 2. Density problems are also included, such as calculating the density of gold using its mass and volume, and calculating the mass of a platinum piece given its density and volume. 3. Formulas for finding molecular formulas of common compounds are provided without examples.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
2K views5 pages

Heat Transfer Practice Problems

1. The document provides examples of calculating heat transfer and temperature change using the formula Q=mcΔT. It works through 10 practice problems applying this formula to find quantities like the temperature change of various materials when given heat or the heat required to cause a temperature change. 2. Density problems are also included, such as calculating the density of gold using its mass and volume, and calculating the mass of a platinum piece given its density and volume. 3. Formulas for finding molecular formulas of common compounds are provided without examples.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
  • Heat Practice Problems
  • Density
  • Formula Weight Calculations

Activity No.

Practice Problems

1. How much energy is needed to change the temperature of 50.0 g of water by 15.0oC?

Q=mc ∆ t

m = 50.0 g
c water =4.18 J /g ℃
∆ t=15.0 ℃
Q=(50.0 g)( 4.18 J / g℃ )(15.0 ℃)=3135∨3.14 × 103 J

Answer:3.14 ×10 3 J

2. How many grams of water can be heated from 20.0 oC to 75oC using 12500.0 Joules?

Q
m=
c ∆t

Q = 12500.0 J
c=4.18 J / g ℃
∆ t=75 ℃−20.0℃ =55℃
12500.0 J
m= = 54.4 g
( 4.18 J /g ℃ )(55 ℃)

Answer: 54.4 g

3. A pan containing 1.0 x 103g of water is heated from 20oC to 100oC. Calculate the number of
calories needed to heat the water.

Q=mc ∆ t

m = 1.0 x 103g
c water =4.18 cal ./ g ℃
∆ t=80.0℃
Q=¿(1.0 x 103g)( 4.18 cal./ g ℃ ¿(80.0 ℃)=334400 cal.∨3.34 ×105 cal .

Answer: 3.34 ×10 5 cal .


4. The heat capacity of aluminum is 0.900 J/goC. a. How much energy is needed to raise the
temperature of 8.50 x 102 g block of aluminum from 22.8oC to 94.6oC?

Q=mc ∆ t
m= 8.50 x 102 g
c Aluminum =0.900 J / g ℃
∆ t=71.8 ℃
Q=(8.50 x 102 g)(0.900 J /g ℃ )(71.8 ℃)=54927 J ∨5.49 ×104 J

Answer: 5.49 ×104 J

5 and 6. 500 calories are added to 100g Cu at 250C

5. A. What will be the final temperature be?

Qh +Qc =0
m= 100g Cu
Ti= 25 ℃
c water =4.18 cal./ g ℃
500 cal. + mc ∆t=0 ∆ t=T f −T i
500 cal. + (100 g)(4.18 cal ./ g℃ )(T f −25 ℃)=0
500 cal. +418 (T f −25 ℃ )=0
−500 cal .
(T f −25℃ )=
418
500 cal .
T f =25 ℃−
418 cal ./℃
T f =25 ℃−1.2 ℃=23.8 ℃

Answer :23.8 ℃

6. B. If the same amount of heat was added to an equal amount of water, what would be the
final temperature?

m=100 g Cu
T i=25 ℃
c water =4.18 cal./ g ℃
Qh +Qc =0
If Q h=Q c then 2 Q=0
2 mc∆t=0 ∆ t=T f −T i
2(100 g)(4.18 cal ./ g℃ )(T f −25 ℃)=0
836 (T f −25 ℃ )=0
(T f −25℃ )=0
T f =25 ℃
T f =25 ℃

Answer :T f =25℃ , The final temperature would be the same as the initial temperature .

7. How many of joules of heat are needed to raise the temperature of 10.0 g of aluminum from
220C to 55oC, if the specific heat of aluminum is 0.90J/goC.

Q=mc ∆ t

m=10.0 g
c aluminum =0.90 J / g ℃
∆ t=55 ℃−22℃=33 ℃
Q=(1 0.0 g)(0.90 J /g ℃ )(33℃ )=297∨2.97 ×10 2 J

Answer:2.97 ×10 2 J

8. Calculate the specific heat capacity of a piece of wood if 1500.0 g of the wood absorbs
67500 joules of heat, and its temperature changes from 32oC to 570C.

Q=mc ∆ t
Q
c=
m∆t
Q=67500 J
m=1500.0 g.
∆ t=57 ℃ −32℃ =25℃
Q 67500 J
c= = =1.8 J /g . ℃
m ∆ t (1500.0 g .)(25 ℃ )

Answer: 1.8 J / g .℃

9. What mass of water will change its temperature by 3oC when 525 J of heat is added to it.
The specific heat of water is 4.18 J/gOC.

Q
m=
c ∆t

Q=525 J
c=4.18 J / g ℃
∆ t=3 ℃
525 J
m= = 41.9 g
( 4.18 J /g ℃ )(3 ℃)

Answer: 41.9 g
10. 2.0 g of glucose, a carbohydrate, are burned in a calorimeter containing 500 g of water at
20oC. The final temperature is 36OC. How much heat in Cal is produced per gram of
carbohydrates burned.

Calculate for the formula weight of the ff.:

1. (NH4)2SO4
2. CuSO4 . 5H2O
3. CuSO4
4. (NH4)4CrO4
5. FeCl3

Density

1. Gold is a precious metal that is chemically unreactive. It is used mainly in jewelry,


density and electronic devices. A piece of gold ingot with a mass of 301 g has a volume
of 15.6 cm3. Calculate the density of gold.
2. A pieces of platinum metal with a density of 21.5 g/cm3 has a volume of 4.49cm3. What
is its mass?

You might also like