Professional Documents
Culture Documents
AralPan. 3rd Quarter Cot
AralPan. 3rd Quarter Cot
Department of Education
Caraga Region
SCHOOLS DIVISION OF SURIGAO DEL SUR
HINATUAN NORTH DISTRICT
HINATUAN NORTH CENTRAL ELEMENTARY SCHOOL
Maharlika, Hinatuan, Surigao del Sur
I. LAYUNIN
A. Pamantayang Pangnilalaman
Naiisa-isa ang mga alituntunin sa paaralan
B. Pamantayan sa Pagganap
Napahahalagahan ang pagtupad sa mga alituntunin ng paaralan
C. Mga Kasanayan sa Pagkatuto
1. Natutukoy ang mga alituntunin sa paaralan (AP1PAA-111e-9)
2. Masunod at maisabuhay ang mga tungkulin sa paaralan.
3. Maipakita ang pagmamalasakit sa paaralan sa pamamagitan sa pagsunod sa mga
alituntunin nito.
II. NILALAMAN
A. Mga Alituntunin sa Paaralan, Aking Susundin
1. Mga Alituntunin sa Paaralan
2. Subject Integration: Music, Art, AP. ICT
B. Kagamitang Panturo
1. Sanggunian:
a. Mga pahina sa Gabay ng Guro: K to 12 Curriculum Guide 2016 p. 26, Araling Panlipunan pp.
54-56
b. . Mga pahina sa Kagamitang Pang-Mag-aaral: Araling Panlipunan 1 – pp. 167-173
c. Mga Pahina Sa Teksbuk: Araling Panlipunan PILIPINAS 1 pp. 156-161
III. PAMAMARAAN
Gawain ng Guro Gawain ng Bata
A. Balik-aral sa nakaraang aralin
Magpakita ang maestra og mga larawan,
Ila-ilaha kon kini ba sila makita nato nga
lumilihok sa eskwelahan. Pilia ang
malipayong dagway kon lumilihok sila
sa eskwelahan, masulob-on kon dili
Basahon sa magtutudlo.
Pilia ang nalipay nga nawong ( ) kon
ang nahisulat nga lagda gipatuman sa
atong eskuylahan. Pilia ang naguol nga
nawong () kon wala.
1. Molinya sa flag ceremony. 1. Molinya sa flag ceremony.
2. Isul-ob ang hustong uniporme. 2. Isul-ob ang hustong uniporme
3. Dili mangaway. 3. Dili mangaway.
4. Alas 8 maabot sa eskuylahan. 4. Alas 8 maabot sa eskuylahan.
5. Maghilom sulod kon molabay sa opisina. 5. Maghilom sulod kon molabay sa opisina.
Ikaduhang Grupo
Pagpili og usa ka patakaran sa eskuylahan nga
imong permi gisunod. Drawinga ninyo kini sa
cartolina og isulti sa atubangan kon nganung
importante kini. (Arts Integration)
Ikatulong Grupo
Pagpili og duha ka patakaran sa eskuylahan
nga imong permi gisunod. Idrama kini sa
atubangan og ipakita nganung importanteng
sundon kini. (Dramatization)
Ikalimang Grupo
Tanawa ang larawan. Unsa ang dapat buhaton
niiini aron mahimong hapsay ug limpyo ang eskuylahan?
G. Paglalahat ng Aralin
Pangutana:
- Kinahanglan ba nga adunay patakaran
nga ipatuman ang eskuylahan? - Oo, kinahanglan.
- Nganu man? - Kay aron hapsay ang eskuylahan.
- Unsa kahay mahitabo kon ang tanan
mosunod sa mga patakaran? - Malinawon ug layo sa gubot ang
eskuylahan.
ang mga estudyante sa ilang maestra. ang mga estudyante sa ilang maistra.
____ 4. Nagsinumbagay ang mga estudyante. W 4. Nagsinumbagay ang mga estudyante.
____ 5. Pasado alas 8 sa buntag na naabot W 5. Pasado alas 8 sa buntag na naabot
si Ren sa eskwelahan. si Ren sa eskwelahan
VI. TALA
VII. PAGNINILAY
A. Bilang ng mag-aaral na nakakuha ng 80% sa pagtataya
E. Alin sa mga estratehiyang pagtuturo ang nakatulong ng lubos? Paano ito nakatulong?
G. Anong kagamitang panturo ang aking nadibuho na nais kong ibahagi sa kapwa ko guro?
Inihanda ni:
EMELY G. BANDOLA
Master Teacher II
Iniwasto ni:
MERLE L. LINAO
Principal I