You are on page 1of 4

Школа

Наставни предмет Рачунарство и информатика

Разред I

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 10


Наставна тема Основи информатике
Наставна јединица Систематизација градива
Тип часа Утврђивање градива
Циљ часа Утврђивање знања о основама информатике и информационом
друштву
Образовни задаци Утврђивање и примена наученог
Функционални задаци Употреба рачунара у информационом друштву
Васпитни задаци Систематичност, развој свести о неопходности коришћења рачунара
у свакодневном животу и раду и значају информатике за
функционисање и развој друштва, самосталност у раду
Кључни појмови Основи информатике
Облици рада Фронтални, индивидуални рад
Наставне методе Дијалошка
Наставна средства Мрежа, рачунар, пројектор, NetSupport
Место извођења Информатички кабинет
наставе
Корелација
Литература и додатни  Филип Марић, Информатикa 1 – уџбеник за први разред
материјал за гимназије, Издавачка кућа Klett, Београд, 2014.
наставнике
Литература и додатни  Филип Марић, Информатикa 1 – уџбеник за први разред
материјал за ученике гимназије, Издавачка кућа Klett, Београд, 2014.
Напомене Настава се изводи у блоку од 2 часа
ТОК ЧАСА

Aктивност наставника Aктивност ученика


Уводни део часа - Најављује тему и циљеве часа; - припремају
(5 минута) - Исписује наслов на табли прибор;
Систематизација градива; - укључују рачунар;
- Започиње дијалог у циљу обнављања и - учествују у
повезивања градива. дијалогу.

Главни део часа - Укратко понавља са ученицима градиво - прате излагање;


(30 минута) наставне теме Основи информатике; - воде белешке;
- Задаје унапред припремљен тест; - раде вежбу.
- Самостални рад ученика (вежба 1 – у
прилогу).

Завршни део часа - Исписати на табли кључ - дијалог


(10 минута) Кључ (1. b, 2. a, 3. b, 4. a, 5. a/e, 6. c, 7. c, 8. - искључују
премеханички, механички, електромеханички, 9. b, рачунар
10. c);
- Подстиче извођење закључака;
- Прoвeрaва oствaрeнoст циљeвa и вaспитнo-
oбрaзoвних зaдaтaкa чaсa;
- Материјал на сајту.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Систематизација градива

Кључ (1. b, 2. a, 3. b, 4. a, 5. a/e, 6. c, 7. c, 8. премеханички, механички, електромеханички, 9. b, 10.


c)
ПРИЛОЗИ
Вежба
Одговорити на питања заокруживањем тачних одговора:
1. Шта је информација?
a) Запис неке чињенице
b) Када се податак протумачи на одређен начин у одређеном контесту
c) Организовани систем из неке области
2. Уколико кажемо да је напољу 12оC, каква је одлика те информације?
a) Квантитативна
b) Квалитативна
3. Која област се бави проучавањем теорије и праксе процеса рачунања?
a) Информатика
b) Рачунарство
4. Декадни еквивалент броја 11010 у бинарном бројном систему је:
a) 26
b) 27
c) 28
5. Који од ових бројева могу припадати окталном бројном систему:
(може бити више тачних одговора)
a) 1101
b) 93
c) А13
d) 81
e) 34
6. Колико 1GB има MB?
a) 256
b) 512
c) 1024
7. Уколико је записани садржај величине 5,5 КB, онда знамо да је реч o:
a) Филму
b) Песми
c) Тексту
d) Великој слици
8. Наброји периоде који су били пре електронског периода:
a) ______________________
b) ______________________
c) ______________________
9. Концепт рачунара код кога су програми ускладиштени као подаци у меморији је:
a) ENIAC
b) Фон Нојманов
c) Колос-Флауерсов
10. Интегрисана кола су одлика:
a) Прве генерације рачунара
b) Друге генерације рачунара
c) Треће генерације рачунара

You might also like