You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – Информатика и рачунарство, 6.

разред
Редни број часа 2.
Школа
Наставник
Датум одржавања
Наставна област ИКТ

Наставна јединица Управљање документима на рачунару

Врста (тип) часа Обрада/вежба

Облици рада Фронтални, рад у пару, индивидуални

Наставне методе Дијалошка – дискусија, демонстративна, анализа текста

Наставна средства Уџбеник, рачунар и пројектор


Упознавање ученика са:
Циљ  радом у програму Windows Explorer
 поступком креирања Google налога и коришћења Google диска
На крају часа ученик ће бити у стању да:
Исходи  користи програм за управљање документима на рачунару
 разуме поступак дељења докумената преко Google диска
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, рад са подацима и
компетенције информацијама, сарадња, дигитална компетенција
Кључни појмови Explorer, cut, copy, paste, download, upload

Корелација Информатика и рачунарство (5. разред)


Активности Подстиче мисаоне процесе код ученика, демонстрира поступке,
наставника прати напредак ученика, пружа додатну подршку
Прате туђе излагање, дају своје коментаре, понављају градиво,
Активности ученика анализирају садржај уџбеника, сарађују са својим паром, увежбавају
поступке
Светлана Мандић, Информатика 6 – уџбеник за шести разред
основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2019.
Литература за Светлана Мандић, Информатика 5 – уџбеник за пети разред основне
наставнике школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2018.
Марјан Бјелац, Информатика 6 – приручник за шести разред
основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2019.
Литература за Светлана Мандић, Информатика 6 – уџбеник за шести разред
ученике основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2019.

1
МОГУЋИ ТОК ЧАСА

УВОДНИ ДЕО ЧАСА (7 минута)

Анализа домаћег рада (2–3 минута)

Петоро ученика, који се јаве читају по један пар појмова које су повезали у задатку из
уџбеника (страна 10). Остали ученици прате и дају своје коментаре.

Сазнајна припрема ученика (4–5 минута)

Наставник подстиче ученике да се подсете градива 5. разреда и усмено објасне појмове:


фајл и екстензије фајлова, фолдер, хијерархија података. Сви ученици учествују у
понављању. Наставник пита ученике да објасне разлику између класичног рачунарства
(где се користе „опипљиве” меморије) и рачунарства у облаку. Очекивано је да мањи број
ученика наведе да се код рачунарства у облаку подаци складиште „негде” на интернету.
Наставник усмено истиче циљеве и исходе часа, на табли исписује наслов Управљање
документима на рачунару. Ученици бележе наслов у свеске.

ЦЕНТРАЛНИ ДЕО ЧАСА (33 минута)

Демонстрација покретања Windows Explorer-а и упознавање са елементима прозора


(10 минута)

Наставник на пројекцији показује начин покретања програма и упознаје ученике са


деловима прозора. Дели ученицима листиће (Лист 1 у прилогу) на које ће уписивати
називе делова прозора програма (насловна линија, линија менија, палета алатки, адресна
линија, прозор са хијерархијском структуром података, прозор активног фолдера, статусна
линија), наводи елементе и даје кратко објашњење њихових функција. Слика је црно-бела,
па је практично да ученици називе уписују различитим бојама. Листиће са уписаним
називима делова ученици лепе у своје свеске.

Упознавање са поступцима отварања, чувања, брисања и претраживања у Windows


Explorer-у (15 минута)

Ученици у паровима анализирају садржај уџбеника (стр. 12, 13 и 14). Упознају се са


поступцима: отварања, чувања, брисања, враћања из Recycle Bin-а и претраживања
фајлова и фолдера. Исте поступке увежбавају на својим рачунарима. Наставник обилази
ученике, одговара на питања и даје сугестије кроз питања (нпр. „Где треба унети назив
фајла који тражимо?”). Потенцира употребу опција CUT, COPY и PASTE у Explorer-у и
употребом пречица на тастатури. Ученици који се јаве дају инструкције за понављање
поменутих поступака манипулације фајловима и фолдерима, а наставник их извршава и
приказује на пројекцији.

Демонстрација поступка отварања налога, постављања и преузимања фајлова са


Google диска (8 минута)

2
МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Наставник приказује поступак креирања Google налога и пријављивања на њега


(наглашава ограничење у годинама и неопходност сагласности родитеља). Ученици
наводе функције познатих апликација (Youtube, Maps, Gmail и сл.). Наставник покреће
апликацију Google диск (свог налога), објашњава појмове DOWNLOAD и UPLOAD и
приказује поступак преузимања фајлова са Диска и постављања на исти.

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (5 минута)

Рекапитулација часа (5 минута)

Ученици на празне листиће записују по реченицу или две којом ће објаснити своје
виђење предности употребе рачунарства у облаку у односу на класично рачунарство.
Наставник преузима листиће и чита наглас добро конципиране примере.

ИЗГЛЕД ПРОЈЕКЦИЈЕ:

Начин праћења ученичких постигнућа


У току часа наставник посебну пажњу посвећује непосредном праћењу рада у
паровима на анализирању садржаја уџбеника и успешности репродукције поступака
у Windows Explorer-у. Евиденцију води кроз педагошку документацију.
(Само)евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

3
МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Прилози:

Лист 1

You might also like