You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

1. Школа ОШ „Војислав Вока Савић“ Место Лазаревац


2. Наставник
Зорана Вуковић
(име и презиме)
3. Предмет: Српски језик и књижевност Разред пети

4. Наставна тема - модул: Граматика


5. Наставна јединица: Инструментал

Ученик ће научити 6.падеж, његова основна значења и питања на која се добија, како да га препознају у
6. Циљ наставне јединице: реченици. Научиће правилну употребу овог падежа, са предлозима и без њих.

Разумети основну улогу инструментала ( падеж лица и средства), користити падежно питање за
7. Очекивани исходи: инструментал, уочавати предлог С, СА за исказивање средства и друштва, те инструментал без предлога за
исказивање средства.
8. Методе рада: Дијалошка, метода запажања и повезивања, текстовна метода, монолошка метода, игра
9. Облици рада: Фронтални, индивидуални
10. Потребна опрема / Граматика „Језичко благо“ (обогаћени ПДФ уџбеник Граматика) , Радна свеска ( С. Слијепчевић, Н. Станковић
услови / наставна средства Шошо, Б. Сувајџић, Логос, Београд, страна 65 – 68), табла, креда, лаптоп, пројектор
за реализацију часа
11. Дигитални образовни Обогаћени уџбеник ПДФ Граматика, Е-учионица, WordWall (веб алат – игрица)
материјали / дигитални
уџбеници коришћени за
реализацију часа
Планиране активности наставника Планиране активности ученика
12.1. Уводни део часа -Поставља питања и наводи ученика на разговор - Слушају и одговарају на питања
-Упознаје ученике са циљем часа, очекиваним - Решавају задату игрицу и обнављају своја знања
исходима и планираним активностима стечена на претходним часовима
- Наводи ученике да, играјући онлајн игрицу, обнове
стечена знања о падежима како би се припремили за
главни део часа
12.2. Средишњи део часа -Комуникативном методом наставник подстиче -Опажају, препознају, примењјују, упоређују, изводе
ученике да опажају, примењују, препознају, упоређују, закључке, повезују знања са претходним градивом,
изводе закључке, повезују знање са претходно решавају проблеме и практично их примењују
обрађеним градивом; решавају проблеме, практично - Постављају питања
примењују - Одговарају на питања
- Уводи нове граматичке појмове - Прате упутства наставника и развијају усмену и
-Процењује и вредније усвојеност градива писмену комуникацију
12.3. Завршни део часа - Подстиче ученике на комуникацију у циљу - Одговарају на питања у циљу обнављања усвојеног
обнављања и провере савладаности обрађености градива
теме -Решавају вежбања
- Процењује усвојеност градива уз вежбања
13. Линкови Еучионица
• ка презентацији уколико је https://www.eucionica.rs/lesson/view/5817315131129856/next/~courses~5105172040646656
она урађена у онлајн алату
• ка дигиталном образовном Игрица https://wordwall.net/resource/639768/%d0%bf%d0%b0%d0%b4%d0%b5%d0%b6%d0%b8-
садржају уколико је %d0%b8-%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%87%d0%b5%d1%9a%d0%b5
доступан на интернету
• ка свим осталим онлајн
садржајима који дају увид у
припрему за час и његову
реализацију
14. Начини провере Говорна вежба, онлајн игрица, активности на часу ( решавање задатака), наставни листић за
остварености исхода проверу, домаћи задатак

15. Оквир за Начин самоевалуирања наставника дат је у прилогу 1(jpg –слика)


преиспитивање оствареног
часа:
•планирани начини провере
остварености исхода;
•избор активности;
•одступања/потешкоће
приликом остваривања
планираног. Шта бих
променио/ла, другачије
урадио/ла?

МОГУЋИ ТОК ЧАСА


УВОДНИ ДЕО Наставник дијалошком методом подстиче ученике да се подсете претходно стечених знања о падежима и њиховим
10 минута значењима.
Ученици набрајају називе падежа, питања и њихова значења.
Наставник уводи ученике у онлајн игицу где они, забављајући се, проверавају своја знања о падежима.
Игрица је урађена у веб алату WORDWALL они треба да повежу појмове.

<iframe src="https://wordwall.net/embed/c4c2dbef0f2646d4b88e4295d90663bd?themeId=1&templateId=3" width="500"


height="380" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА
30 МИНУТА Наставник обавештава ученике да ће у наставку часа обрадити 6. падеж, ИНСТРУМЕНТАЛ и наслов исписује на
табли.
Ученици, као иницијални задатак, раде вежбање у Е-учионици где треба да попуне празна поља одговарајућим
облицима именице ( страна 65.)

Наставник исписује неколико примера на табли и ученици подвлаче облике који се добијају на питање Са Ким? Чиме?
Закључујемо да се такав облик речи назива инструментал.
Ученици уочавају да се са овим падежом употребљавају предлози : С, Са и уочавају да инструментал има два
значења: друштво и средство.
Ученици раде задатак у Е-учионици где треба да разврстају речи са значењем друштва и средства
Ученици исписују дефиницију у својим свескама, као и главна обележја овог падежа.

Посебну пажњу скрећем ученицима на употребу предлога истичући да се инструментал средства не користи са
предлогом СА, а ти се праве честе грешке. Раде задатак у е-учионици:

Ученици наводе по једну реченицу у којој ће употребити облик инструментала друштва и средства.
Нпр: Пишем оловком. или Шетам са Мајом.

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА Проверавање наученог кроз наставни листић који ће ученици радити до краја часа, а онпо што не ураде урадиће код
5. минута куће ( домаћи задатак).
Прилог 1.

*Уз припрему за час пожељно је приложити и презентацију коришћену за реализацију часа (уколико је презентација коришћена).
Презентација се може урадити у било ком софтверу за израду презентација (PowerPoint, Google Slide, Prezi, Zoho Show, Sway, Canva или
било који други). Уколико је презентација урађена у онлајн апликацији, доставља се тако што се линк ка презентацији наводи у обрасцу у
реду „13. Линкови“.

**Ред „14. Начини провере остварености исхода“ и „15. Оквир за преиспитивање оствареног часа“ се попуњава ако је час реализован.

***Уколико наставник жели у припрему за час може уврстити и додатне описе (нпр. стандарди, кључни појмови, корелација,
међупредметне компетенције и сл.). Ове описе навести на крају припреме (после реда 15.) додавањем нових редова у табелу.

****НАЈКВАЛИТЕТНИЈЕ ПРИПРЕМЕ ЗА ЧАС БИЋЕ ПОСТАВЉЕНЕ У БАЗУ РАДОВА НА САЈТУ ПРОЈЕКТА


https://digitalnaucionica.edu.rs/

You might also like