You are on page 1of 4

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Име и презиме
Српски језик и
Наставни предмет Разред и одељење
књижевност
Редни број часа 12. Датум

Назив наставне теме Мудрост пре свега

Назив наставне јединице Граматика: Предлози


Тип наставног часа обрада
Упознавање са врстом речи предлози.
Уочавање основних одлика предлога.
Циљеви часа Оспособљавање ученика за препознавање предлога у
примерима.

Исходи По завршетку часа ученик ће бити у стању да:


– разликује променљиве речи од непроменљивих;
– препозна предлоге у примерима;
– разликује значења предлога;
– разликује предлоге од других врста речи.

Кључни појмови предлози, непроменљиве речи


Међупредметне Страни језици (врсте речи)
корелације
Компетенција за учење:
– има позитиван и одговоран однос према учењу.
Рад са подацима и информацијама:
– користи информације у различитим симболичким
модалитетима (табеларни, графички, текстуални
приказ), чита, тумачи и примењује их, повезујући их са
Опште међупредметне
претходним знањем из различитих области.
компетенције
Решавање проблема:
– препознаје проблем, рашчлањује проблемску
ситуацију на делове и уочава везе и односе између њих
у светлу претходно стечених знања у оквиру различитих
предмета и ваншколског искуства.

Наставне методе фронтални, индивидуални


Облици рада дијалошка, монолошка
Наставна средства и
помагала Данијела Милићевић и Сунчица Ракоњац Николов,
Граматика, Српски језик и књижевност за пети разред
основне школе, Вулкан знање, Београд, 2023.
Анђелка Петровић, Катарина Колаковић, Данијела
Милићевић, Сунчица Ракоњац Николов, Радна свеска,
Српски језик и књижевност за пети разред основне
школе, Вулкан знање, Београд, 2023.
дигитални уџбеник
пројектор
[Type here]
рачунар
свеске ученика
табла
креда/фломастери
ТОК ЧАСА
Активности наставника Активности ученика
Уводни део
Најављује наставну јединицу планирану за Информисани су шта ће
данашњи час. радити на данашњем часу.
Записује наслов наставне јединице на табли – Упознати су са циљевима и
Предлози. кључним појмовима часа.
Истиче циљеве часа, као и кључне појмове. Записују наслов наставне
јединице у свеске.
Подстиче ученике да понове поделу речи на Понављају поделу речи на
променљиве и непроменљиве врсте и обнове појам променљиве и непроменљиве
променљивости речи. речи. Објашњавају појам
променљивости речи. Истичу
да је променљивост облика
речи критеријум за поделу
врста речи на променљиве и
непроменљиве речи.
Мотивише ученике на обнављање градива са Обнављају научено о
претходног часа. прилозима са претходног часа.

Главни део
Упућује ученике на уџбеник и вежбу на 17. страни Прате садржај у Граматици,
коју треба да ураде. раде задатак, записују
Записује примере на табли, подвлачи предлоге у примере и уочавају предлоге у
реченицама. реченицама. Записују
Објашњава и дефинише предлоге. дефиницију предлога.
Истиче да се предлозима, најчешће, означавају Информисани су да се
просторни и временски односи. Тврђење предлозима означавају
поткрепљује примерима. просторни и временски
Саопштава да се предлозима могу исказати и други односи. Уочавају на
односи између појмова у реченици. примерима значења предлога.

Упућује ученике на табелу у уџбенику на 18. Тумаче табелу са предлозима


страни ( Азбука предлога) помоћу које лакше могу на 18. страни уџбеника. Кроз
запамтити предлоге. понуђену тзв. азбуку
предлога, могу лакше
запамтити предлоге.
Наводи да има предлога који имају исти облик као Уочавају кроз примере у
именице. Упућује их на примере у уџбенику у уџбенику именице и предлоге
одељку Језичке смицалице (стр. 18). који имају исти облик. Уче да
Истиче да именицама именујемо појмове, док разликују такве именице од
предлози стоје испред именица и указују на неке предлога на основу онога што
односе међу појмовима. означавају обе врсте речи.

[Type here]
Активира интерактивни тест из дигиталног Раде задатке из интерактивног
уџбеника (Предлози, стр. 19). теста у дигиталном уџбенику.
Даје упитник ученицима како би извршили Врше самопроцену свог рада.
самопроцену свог рада на часу. Постављају питања уколико
им нешто није јасно.

Завршни део
Задаје ученицима да за домаћи ураде задатке на 19. Записују шта треба да ураде за
страни Граматике (Зарони и знање изрони) и у домаћи задатак.
Радној свесци на 70. страни, Непроменљиве речи
(прилози и предлози).
Најављује обраду народне бајке ,,До Златног Прате план рада и слушају
Расуденца” за следећи час и дели истраживачке наставника шта раде на
задатке. следећем часу. Добијају
истраживачке задатке како би
се припремили за обраду
народне бајке „До Златног
Расуденца”.

Начин провере остварености исхода


Ангажовање и одговори ученика на питања.
Тачно решени задаци у дигиталном уџбенику.
Тачно решени задаци у Граматици и у Радној свесци.

Самопроцена рада наставника


Да ли ми је одговарајући избор начина провере остварености исхода?
Да ли сам планирао одговарајуће активности ученика?
Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања планираног?
Шта бих променио?
Самопроцена рада ученика
Да ли сам пажљиво слушао наставника?
да не делимично
Користио сам информације дате у табели:
да не делимично
Да ли умем својим речима да објасним кључне појмове са часа?
да не делимично

Додатна запажања о часу

Изглед табле
Предлози

1. Чарапе су у фиоци, а кошуља је на кревету.


2. Биоскоп ради од седам часова.
[Type here]
3. Израда речника трајала је око пет година.
4. Чекам те испред куће.
5. Кренули смо према вама.
6. Увек путујемо са рођацима из Ниша.

ИСТРАЖИВАЧКИ ЗАДАЦИ за анализу народне бајке „До Златног Расуденца”

1. Пажљиво прочитај бајку „До Златног Расуденца” (Читанка, страна 14).


По чему је ова бајка слична бајкама које си читао раније?
2. Уочи како се нижу догађаји у бајци. Који догађаји се понављају и колико пута?
3. Обрати пажњу на простор и време у бајци. Где се радња бајке дешава? У којој
држави је Златни Расуденац, ком народу припада? Можеш ли да одредиш колико је
дуго јунак трагао за својом женом?
4. Анализирај главног јунака бајке (његово порекло, поступке, особине). Шта га
покреће да пође у потрагу? Ко су његови противници на том путу? А помагачи?
5. Опиши главну јунакињу и истакни њену необичност. Како она помаже главном
јунаку? Каква су њена осећања према њему?
6. Како су се главни јунаци бајке „До Златног Расуденца” супротставили препрекама
на путу ка сопственој срећи? Шта се може научити из њихових поступака? Како се
треба борити са невољама?

[Type here]

You might also like