You are on page 1of 5

Писана припрема за час из граматике

Студент: Mентор:

Aиша Малешевић Проф. др Миодраг Јовановић


Наставна област Језик
Наставна јединица Локатив
Тип часа Обрада
Циљ часа Усвајање новог знања о падежима – локатив.
Уочавање и запажање законитости у вези са деклинацијом и
падежима.
Усвајање знања о локативу: локатив као зависни падеж, деони и
Образовни задаци
присвојни локатив, локатив у служби атрибута и прилошких
одредаба и објекта. Активно учествовање у примењивању наученог
на одговарајућим примерима.
Постепено и систематично упознавање граматике и правописа
српског
књижевног језика.
Функционални Утврђивање знања о падежима.
задаци Овладавање нормативном граматиком и правописом.
Остваривање континуитета у граматичким и правописним вежбама.
Повезивање наставе књижевности и наставе граматике (књижевни
текст представља предложак за граматичка вежбања).
Оспособљавање ученика за ваљано служење књижевним језиком.
Васпитни задаци
Развијање љубави према матерњем језику.
СЈ.1.3.4. препознаје врсте речи; зна основне граматичке категорије
променљивих речи; примењује књижевнојезичку норму у вези са
облицима речи
Образовни
СЈ.2.3.3. познаје врсте речи; препознаје подврсте речи; уме да
стандарди
одреди облик променљиве речи
СЈ.3.3.6. познаје главна значења падежа
СЈ.1.3.9. правилно употребљава падеже у реченици и синтагми
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Дијалошка, демонстративна
Наставна средства Граматике (стр. 55–61), свеске
Корелација Језик, језичка култура
Литература за 1. Милан Шипка, Занимљива граматика, Прометеј, Нови Сад,
наставнике 2007.
2. Милија Николић, Методика наставе српског језика, Завод за
уџбенике и наставна средства, Београд, 2008.
3. Живојин С. Станојчић, Граматика српског књижевног језика,
Креативни центар, Београд, 2010.
1. Јелена Журић, мр Јелена Ангеловски, Жубор језика – српски
језик и језичка култура са вежбањима за пети разред основне
Литература за школе, Едука, Београд, 2013.
ученике 2. Снежана Бабуновић, Марела Манојловић, Српски језик – радна
свеска за пети разред, Едука, Београд, 2014.
3. Јелена Журић, Ђачки језички приручник, Едука, Београд, 2014.
Уводни део Ученици се уз помоћ наставника подсећају који су зависни падежи,
часа учиници их набрајају, а наставник их пише на табли (генитив, датив,
(око 8 минута) акузатив, инструментал и локатив).
Главни део Локатив је зависан падеж који најчешће означава место.
часа
(око 25 минута) Добијамо га на питање ГДЕ? О КОМЕ? или О ЧЕМУ?. Употребљава се
увек са предлозима.
Локатив може имати следећа значења:
☼ значење места
Предлошко - падежна конструкција у локативу означава место вршења
радње.
Пример: Књиге су на полицама.
☼ значење времена
Предлошко - падежна конструкција у локативу означава кад се нешто
или колико дуго се нешто збива.
Пример: Школска година се завршава у јуну.
☼ значење начина
Предлошко - падежна конструкција у локативу означава начин на који
се радња врши.
Пример: Напад су припремали у тајности.
☼ објекатско значење
Предлошко - падежна конструкција у локативу означава трпиоца радње.
Пример: Размишљали смо о екскурзији.

Наставник скреће пажњу ученицима да се генитив може јавити уз


следеће предлоге
у, на, о, по, при, према
Предлоге у, на, по, о, локатив дели са акузативом.
Служба локатива у реченици
Најзначајније службе локатива у реченици су:
☼ неправи објекат
Пример: Он увек учествује у разговору.
☼ прилошке одредбе
Пример: Моја породица се окупља о Ђурђевдану.
У оквиру именичке синтагме локатив уз именицу је у функцији
атрибута (роман у наставцима, филм у боји, доказ о крађи, човек у
црном оделу, прича о Снежани).
Уз придеве локатив се употребљава као његова допуна (сигурна у ходу,
развијен у раменима, прекрасна у свом сјају.

Домаћи задатак:
Завршни део
Ученици за домаћи задатак треба да ураде вежбе у Радној свесци на стр.
часа
35-36
(до 12 минута)

You might also like