You are on page 1of 3

Припрема за час

Наставна тема Кто путешествует, тот познаёт


Учебный год за рубежом
Наставна јединица Страдательное причастие прошедшего времени
Тип часа обрада
Школа
Разред III
Број часа 4.
Циљеви часа:  обрада глаголског придева у руском језику и поређење са српским
 упознавање пасивних конструкција
 усвајање грађења глаголских придева и примена у конкретним
задацима
 примена стеченог знања
 развијање позитивне интеракције међу ученицима
 развијање способности основне комуникације на руском језику

Облик рада фронтални , индивидуални


Наставне методе комуникативни приступ-вербални, дијалошки, текстуални,
илустративни метод
Корелација са Српски језик
другим предметима
Активности даје упутства, поставља питања, даје објашњења, подстиче активност
наставника ученика, организује време на часу
Активности ученика слушају, одговарају на питања, постављају питања
Наставна средства уџбеник, радна свеска,граматика
Технике учења поређење језика
Ток часа

Уводни део часа

Наставник пише на табли реченице које ученици преводе на српски језик:

Учитель объяснил, как должно быть правильное написанное сочинение.


«Я шел мимо опустевших, покинутых домиков с заколоченными окнами и закрытыми
воротами.»

На основу превода закључују да се ради глаголским партиципима.


Отварају уџбеник у делу граматике Г1 и Г2 који објашњава образовање партиципа.

1
Главни део часа

С обзиром да се ради о тежим деловима граматике, у уџбенику су понуђена објашњења на


српском језику:

У руском језику постоје четири партиципа-два активна и два пасивна (трпна). Данас се ради
трпни глаголски придев прошлог времена.

Трпни глаголски придев прошлог времена

-Гради се од свршених прелазних глагола, има дугу и кратку форму.

Дуга форма се гради од инфинитивне основе/основе прошлог времена уз помоћ суфикса-нн, -


енн, -ённ, -т. Употребљава се и атрибутивној функцији и слаже се са именицом у роду, броју и
падежу.

-НН-написать –написанный
-ЕНН- бросить-брошенный
-ЁНН-загрязнить-загрязнённый
-Т- открыть-открытый

Кратка форма гради се помоћу суфикса –н-, -ен-, -ён-.

Кратка форма се употребљава у предикативној функцији.

Написан,написана, написано, написаны


Брошен, брошена, брошено, брошены
Загрязнён, загрязнёна, загрязнёно, загрязнёны
Открыт, открыта, открыто, открыты

Заједно са обликом быть кратки облици изражавају пасив у пасивној реченици.


Пасив
Ако се радња врши на субјекту, од стране неког, онда говоримо о пасивним реченицама.
Вршилац радње стоји у инструменталу.
Спортивные клубы организовали интересные программы.
Интересные программы были организованы спортивными клубами.

Наставник говори ученицима да се пасив ретко употребљава, постоји тенденција да се


замењују реченицама са повратним глаголима.

2
Наставник даје ученицима глаголе од којих треба да направе трпни глаголски придев
прошлог времена, ради један глагол да би ученици видели поступак:

сказать-сказанный

прочитать, посадить, приехать, написать, увидеть, построить, выучить

Наставник проверава како су ученици написали глаголе.

Завршни део часа

Ученици раде вежбу 3 у радној свесци, стр.57.

Имају задатак да прочитају текст о М.Ломоносову и да подвуку све трпне глаголске


придеве прошлог времена.

You might also like