Professional Documents
Culture Documents
4
представљају боје? Са којим делом патња не служи ничему и нека
човековог постојања звезде остају у вези? никаквих путева искупљења.
По томе видимо да Дисова
7) Последње три строфе песме по свом визија пада, иако се ослања на
тону разликују се од претходних. У чему мит, стоји у највећој
уочавате ту разлику? Како поетски супротности са религијским
субјекат превазилази располућеност схватањима. Упркос свим
између овоземаљаског (физичког) и аналогијама које се нуде,
идеалног света? Како разумете стихове Тамница нема религиозан
„закован за земљу што животу служи / подтекст, нити произилази из
да окрећем очи даљинама сивим / док ми једног таквог расположења.
венац снова моју главу кружи”?
4) Поетски субјекат описује
8) На почетку песме, поетски субјекат физичку генезу (постанак)
наглашава је то „онај живот где сам па и струјање крви, прихватање тела
ја”, дакле, у питању је егзистенција коју које се разуме као „облик што
он дели са другим људима, што је се мирно мења”, али и као „сан
подцртано овим „и ја”. Какву је то лепоте”. Али прихватајући га
егзистенцију у себи открио поетски он не зна да га тело везује за
субјекат на крају песме? Да ли је и она крв и за облик на чије мењање
колективна судбина људи? не може да утиче.
6
„Тамница”
Владислав Петковић Дис
„Утопљене душе” – збирка
космогонија
обгрљена квинта
лајтмотив песме – бежање звезда
мирење физичког (овоземаљског) и идеалног света
7
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 46
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Владислав Петковић Дис, Можда спава
Тип часа: обрада
Упознавање ученика са љубавном поезијом Владислава
Циљчаса: Петковића Диса кроз анализу антологијске песме Можда
спава.
Ученик ће бити у стању да:
− препозна формалне одлике песме;
Очекивани исходи − објасни тон песме;
на крају часа: − уочи мотив уснуле лепотице карактеристичан за бајке;
− тумачи у песми лајтмотив сна;
− проблемски приступи песми.
Наставне методе: монолошко-дијалошка; рад на тексту; истраживачки задаци
8
песама са мотивом мртве драге. Орфеју, митском певачу, сину музе
Калиопе и мужу нимфе Еуридике.
Од Аполона Орфеј је добио лиру,
чијим је чудесним звуцима заносио
људе, припитомљавао дивље звери и
покретао стење и дрвеће. Како се
поезија у давна времена изводила уз
звуке лире, Орфеја сматрамо
парадигмом песника. Његова вољена
Еуридика умрла је од змијског уједа.
Орфеј је толико туговао да је за њом
пошао у Доњи свет. Чаробном
свирком гануо је Харона, смирио
Кербера и умилостивио страшна
подземна божанства. Персефона је
учинила јединствен изузетак и
допустила му да Еуридику врати
међу живе, али под условом да се на
њу не осврне све док оне не изађе на
светлост дана. Заљубљени певач
није издржао, па је Еуридика заувек
нестала међу сенама мртвих.
Главни део часа (30 минута)
− Изражајно чита песму. − Одговарају на питања.
− Поставља питање ученицима:
1) Песма Можда спава испевана је у
1) Одредите формалне одлике песме – тринаестерцима састављеним из два
стих, цезуру и строфу. Уочите четворосложна и једног петосложног
правилности које се понављају у стиху чланка. Троделност оваквог стиха
ове антологијске песме. Како на вас карактеристична је за тон тужбалица.
звучно делује Дисов тринаестерац? Такав тон у овој песми пронашао је и
своју тематско-мотивску потпору,
2) Који се мотив лајтмотивски понавља пошто је у питању песма са
кроз целу песму? Пронађите места у доминантним мотивом мртве драге.
тексту која то илуструју. Каква је Можда спава има тон БАЛАДЕ.
уметничка улога тог мотива? У којој
романтичарској песми преознајете Можда спава // са очима // изван
мотив сна и сусрета са мртвом сваког зла,
драгом у сну? Шта сан представља за Изван ствари, // излузија, // изван
лирског субјекта? живота,
И с њом спава // невиђена њена, //
3) Уочите у песми доминантан о опсесиван њена лепота;
мотив Дисове поезије, који нам је Можда живи // и доћи ће // после
најављен још у Тамници. Пронађите овог сна.
одговарајућа места у тексту и Можда спава // са очима // изван
објасните како је уметнички употребљен сваког зла.
мотив очију у балади „Можда спава”.
Чије су то очи које опседају сан поетског2) Мотив који се лајтмотивски понавља
9
субјекта? кроз песму је мотив СНА. Песник се
буди и покушава да се сети песме
4) Како даље види периоде развоја српске коју је чуо у сну, али не успева. Та
књижевности? Чију поезију вредносно тако важна песма („као да је песма
издиже изнад осталог песничког била срећа моја сва”) изменила му је
стваралаштва наше књижевности? дохвате сећања, он сад „једва зна” да
је имао сан и у сни очи неке. У сну
5) Који древни мотив уочавате у последњим своме поетски субјекат није знао „за
стиховима баладе „Можда спава”? буђења моћ”, што нам сугерише
уверљивост тог сна, који је, слутимо,
Најважније податке записује на табли. деловао као стварност. Спрега мотива
Поставља питања која подстичу на љубави и сна – која се јавља заједно у
размишљање. мотиву мртве драге, готово да је
Проверава да ли ученици пажљиво постала лирски архетип. Налазимо га
слушају или раде. код већег броја наших песника (Лаза
Даје повратне информације ученицима на Костић, Бранко Радичевић), али он
позитиван начин. није нигде тако комплетан, као код
Диса.
10
5) Дивна драга је лепа и у смрти (сасвим
другачију слику имаћемо код
Пандуровића) и песник опева ту
лепоту. Тиме се Дис приближио још
једном лирском прамотиву, чије је
сродство са мотивом мртве драге на
први поглед очигледно. То је мотив
који су романтизам и класични балет
учинили својим: лепотица уснула у
шуми. Ниво његове симболичне
трансформације одговара бајкама.
Изглед табле
11
„Можда спава”
Владислав Петковић Дис
12
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 47
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставнајединица: Владислав Петковић Дис, Нирвана
Тип часа: обрада
Упознавање ученика са још једном од најпознатијих песама
Циљ часа:
Владислава Петковића Диса
Ученик ће бити у стању да:
− наведе тему и мотиве песме Нирвана;
− препозна битне елементе текста и механизме развијања
теме;
− одреди форму песме и врсте стиха;
Очекивани исходи − тумачи песничке слике и употребу језичко-стилских
на крају часа:
средстава;
− креативно приступи задатку;
− тумачи схватање нирване у песми и разликовање у односу
на традиционално схватање овог појма;
− примењује знања из теорије књижевности.
Наставне методе: дијалошка, демонстративна, монолошка, рад на тексту
14
лирског субјекта.
Изглед табле
15
„Нирвaна”
Владислав Петковић Дис
16
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: Трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језик
тема/област:
Наставна јединица: Полисемија
Тип часа: обрада
Обнављање и проширивање знања о полисемији, сложеном
Циљ часа:
значењском односу међу лексемама.
Ученик ће бити у стању да:
− разликује једнозначне и вишезначне речи;
Очекивани исходи
− уочи у речнику полисемичну реч;
на крају часа:
− дефинише полисемију;
− разликује примарна и секундарна значења речи.
Наставне методе: дијалошка
Изглед табле
Полисемија
18
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
19
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 49
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: Трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језик
тема/област:
Наставна јединица: Метафора, метонимија и синегдоха
Тип часа: обрада
Обнављање и проширивање знања о метафори, метонимији и
Циљ часа: синегдохи као важним механизмима за проширивање
полисемичних значења.
Ученик ће бити у стању да:
− препозна метафору, метонимију и синегдоху;
− упозна различите примере ових језичких фигура;
− дефинише све фигуре;
Очекивани исходи
− анализира употребу ових фигура у језику;
на крају часа:
− направи јасну разлику између метонимије и метафоре;
метонимије и синегдохе;
− разуме механизме проширивања лексичких значења
− примењује принципе полисемије у сопственом говору.
Наставне методе: дијалошка
20
Главни део часа (35 минута)
− Упућује ученике на то да су − Aктивно слушају наставника;
најважнији начини за проширивање − учествују у дискусијама везаним за
значења речи метафора, метонимија и учење;
синегдога. − преузимају одговорност за сопствени
− Ученицима као пример даје реч крило. напредак у учењу;
Основно значење ове речи је део тела − записују у своју свеску забелешке;
птице, међутим, од њега се развило и − преписују са табле ;
секундарно значење, које се односи на − постављају питања;
део авиона. До овог преношења − прате инструкције наставника.
значења са крила птице на крило
авиона дошло је због сличности ових
појмова по облику и улози. Овај начин
проширивања значења речи назива се
метафора и представља изузетно
значајан језички механизам.
− Указује на још неке примере
проширивања значења речи путем
метафоре.
људска нога → нога од стола
далека земља → далека прошлост
бистра вода → бистар човек
− Према томе, метафора је преношења
имена једног појма на други на основу
сличности међу њима (по облику,
функцији, боји, положају, или некој
другој вези заснованој на релацији
конкретно-апстрактно и простор-време
итд.)
− Ученике пита на шта мислимо ако
кажемо Попила сам чашу воде. У том
случају не мислимо на посуду, него на
количину течности која стане у њу.
Објашњава да је чаша као предмет
повезана са количином течности и због
те повезаности могуће је количину
течности заменити именом чаше, и то
ће сви разумети. Ово је још један
начин на који се проширују значења
речи и назива се метонимија.
− Наводи примере за проширивање
значења речи путем метонимије.
То је велики град. → Град спава.
Ово је наша школа. → Школа је на
екскурзији.
Тањир је од керамике. → Појео је два
тањира супе.
Мама је у кухињи. → Купили смо нову
21
кухињу.
Андрић је наш нобеловац.→Радо читам
Андрића.
СИНЕГДОХА
22
Синегдоха је преношење имена једног
појма на други појам на основу везе
део – целина.
Изглед табле
Метафора
Проширивање значења речи по сличности
крило птице → крило авиона
људска нога → нога од стола
далека земља → далека прошлост
бистра вода → бистар човек
Метонимија
Чаша Попила сам чашу воде.
То је велики град. → Град спава.
Ово је наша школа. → Школа је на екскузији.
Тањир је од керамике. → Појео је два тањира супе.
Мама је у кухињи. → Купили смо нову кухињу.
Андрић је наш нобеловац. → Радо читам Андрића.
Синегдоха
Та издавачка кућа је објавила пет наслова ове године.
У приколици се може превозити највише пет лица.
(У приколици се може превозити највише пет особа).
Имам кров над главом. (Имам кућу.)
Овца је домаћа животиња. (Овце су домаће животиње.)
Сељак то више неће производити. (Сељаци то више неће производити.)
26
дата корз два паралелна тона која се
5) Шта говори лудило, као крајњи облик међусобно оспоравају – један тон су
повлачења из света, о друштву у коме је друштво и свет здравог разума, с оне
љубавни пар живео? Како доживљавате стране болничког зида, свет који је
идеалну љубав смештену у нормалан, али ван среће и дубине
натуралистички оквир болнице за сазнања; и други – пар заљубљених
умоболне? Какав се однос између у болници за умоболне, који врло
сурпотстављених страна успоставља на добро зна где је, али то доживљава
крају песме? Да ли такав крај песме као откровење среће насупрот
одговара химничном тону у ком је животу који су водили до тада.
испевана? Однос узајамног неразумевања,
пародирања и, најзад, сажаљевања,
врло је сложен. Друштво с друге
− Најважније податке записује на табли. стране болничког зида, што се
Поставља питања која подстичу на окупило да их посматра, жали
размишљање. њихов мир. Друштво не слути да је
Проверава да ли ученици пажљиво њима у „новом свету” добро.
слушају или раде.
Даје повратне информације ученицима на 4) Лирско „ми” живи повучено, једино
позитиван начин. са „сумњом у љубав” која им је сад
можда највећи јад, насупрот мукама
и сумњама које се помињу на
почетку песме. То је живот
обележен љубављу – из прошлих
дана љубав остала је још. „Лош” и
„крт” живот, друштво које су
оставили са друге стране болничког
зида, карактерише умност,
рационалност, која оптерећује (а
глава њихова им смета). У песми
Тамница, Дис каже: „И да моја глава
рађа сав свет јада”. Томе додајемо и
Ракићеве стихове: „Кад срце заболи
мисао је крива”. Наглашавање
симболике срца, пребацивање
тежишта живота на осећајну раван,
такође може бити кључ за
разумевање фигуре „сишли смо с
ума”: она може да значи напуштање
живота, ума пуног сумњи, стрепњи,
нерешених загонетки и страхова,
као предавање срцу и његовој
топлини.
Изглед табле
28
„Светковина”
„Посмртне почасти” (1908.)
Сима Пандуровић
Лирски субјекат – лирско „ми” (заљубљени пар)
Химнично слављење силаска с ума
Два паралелна тона која се узајамно оспоравају:
Заљубљени пар у болници и друштво које је ван болнице
Критика друштва
30
Подсећа ученике да су имали задатак − прате једни друге;
да прочитају текст Једна мисао у − дискутују;
једној песми Исидоре Секулић, који је − постављају питања;
посвећен песми Потрес Симе − коментаришу слику Мистерије
Пандуровића. хоризонта Ренеа Магрита и доводе је
Ученици су подељени у четири групе, у везу са песмом Потрес.
свака група је организована тако да
посвети пажњу и направи
презентацију у вези са
речима/синтагмама које Исидора
Секулић истиче у свом тексту, и да те
речи/синтагме доведу у везу са
песмом Потрес Симе Пандуровића:
ХИГИЈЕНА НЕСЕЋАЊА, НЕМАР,
НЕСЕЋАЊЕ, ЗАБОРАВ.
Упућује ученике на слику Мистерије
хоризонта Ренеа Магрита, како би
слику довели у везу са песмом.
Усмерава ученичке одговоре,
допуњује их.
− Најважније податке записује на табли.
Поставља потпитања која подстичу на
размишљање.
Проверава да ли ученици пажљиво
слушају једни друге.
Даје повратне информације
ученицима на позитиван начин.
Изглед табле
31
„Потрес”
32
Ученик ће бити у стању да:
− дефинише поетику модерне у српској књижевности;
− наведе основне карактеристике поезије Јована Дучића,
Алексе Шантића, Милана Ракића, Владислава Петковића
Диса и Симе Пандуровића;
− препозна стилско-изражајна средства поезије српске
Очекивани исходи модерне;
на крају часа: − локализује песнике српске модерне;
− одреди значај књижевне критике Богдана Поповића и
Јована Скерлића у епохи модерне;
− тумачи песничке слике и употребу језичко-стилских
средстава;
− успостави везу између књижевности и других уметности;
− примењује знања из теорије књижевности.
Наставне методе: монолошко-дијалошка; рад на тексту; истраживачки задаци
Наставна Читанка, табла, креда, тест
средства:
Облици рада: индивидуални
компетенција за целоживотно учење, комуникација, рад с
Међупредметне подацима и информацијама, одговорно учешће у демократском
компетенције: друштву, естетичка компетенција
Међупредметно
/
повезивање:
Кључни појмови: тест, модерна, српска књижевност, модернисти
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активностинаставника: Планиране активности ученика:
Уводни деочаса (5 минута)
− На почетку часа ученици се упућују на то − Прате упутсва за рад.
како ће радити тест знања.
− На столовима не треба да буде ништа сем
обичне и хемијске оловке, а књиге и
свеске треба да одложе у торбе. Ученици
се подсећају на то да тест раде потпуно
самостално и да је обраћање другим
ученицима и консултовање са њима
недозвољено. Ученици се могу обратити
наставнику за евентуалне недоумице, тако
што ће подићи руку, а наставник ће им
прићи и одговорити на питања. Ученици
се саветују да прво раде питања која
сигурно знају, а тек потом питања око
којих нису сигурни. Ученицима се
саветује да тест раде прво обичном
оловком, па да одговоре у последњих 5
33
минута подебљају хемијском оловком.
Одговори који нису подебљани хемијском
оловком или који су преправљани
хемијском оловком неће се признавати.
Ученици се подсећају да се од њих очекује
фер понашање.
Главни део часа (35 минута)
– Ученицима се дели тест од 10 питања − Попуњавају тест.
(тест је у прилогу), окренут лицем према
клупи. Када сви добију тестове, ученици
могу окренути лист и отпочети рад на
тесту.
– Током часа наставник се креће по
учионици и контролише рад ученика.
Води рачуна о томе да сваки ученик тест
ради самостално и да поштује договорена
правила у вези са израдом теста.
– Уколико примети да неки ученик има
потешкоће са радом, настоји да му
помогне, тако што ћу му додатно
протумачити задатак, поставити додатно
питање које га може подсетити на дато
градиво или га, путем сродних области,
асоцијативно упутити на тачан одговор.
– Ученици се редовно обавештавају о
времену које им је преостало за рад теста.
– Уколико наставник примети да неко од
ученика не поштује правила израде теста,
упозорава га да ће бити санкционисан.
Ученике који разговарају током израде
теста, премешта на друго место у
учионици и додатно их контролише.
– Десет минута пред крај теста, наставник
подсећа ученике да на време почну да
подебљавају одговоре написане само
обичном оловком.
Завршни део часа (5 минута)
− Уколико сви ученици тест заврше раније, − У последњем делу часа ученици
организује их у групе и дели додатне подебљавају хемијском оловком
примерке тестова, које ће ученици своје одговоре;
решавати у групи и на тај начин − износе коментаре на тест;
проверити тачност својих задатака. − постављају питања.
− Ученици се подсећају да ће имати прилике
да благовремено поправе оцене, уколико
нису задовољни тиме како су урадили
тест.
− Ученицима се указује на значај
континуираног рада и залагања на часу,
34
као начина да се стекне поуздано знање
које траје.
Изглед табле
Срећан рад!
ПРИЛОГ
1. На основу критичког коментара одреди о којем је књижевном делу реч, па
наслов тог дела напиши на линији.
„У првој строфи најчешће асонанца са неутралним самогласником А (пучина,
плава, спава, пада, мрак, зрак) звучно предаје тоналност емоционално још
неодређене Шантићеве прве строфе и као да придоноси сањивој монотонији
ритма.”
.
2. Повежи линијама имена песника са називима њихових песама. (Дато је више
песника него песама.)
35
Алекса Шантић Нирвана
Милан Ракић Сунцокрети
Сима Пандуровић
. .
(назив књиге) (име и презиме аутора)
5. На линији напиши назив специфичне врсте строфе (која је испод цитирана) коју
је у свом стваралаштву до савршенства развио Владислав Петковић Дис.
„Можда спава са очима изван сваког зла,
Изван ствари, илузија, изван живота,
И с њом спава невиђена њена лепота;
Можда живи и доћи че после овог сна,
Можда спава са очима изван сваког зла.”
.
7. На основу понуђених података отркиј о ком је писцу реч и његово име напиши
на линији.
36
Песник српске модерне, симболистичког опредељења. Најзначајнија је његова
прва песничка књига Посмртне почасти. Објавио је и књигу поезије Дани и
ноћи, бавио се критиком, естетиком и преводилаштвом.
.
(име и презиме писца)
. .
(име и презиме аутора) (наслов песме)
Врста риме је .
37
Начини провере − Разговор са ученицима уз
остварености исхода: резимирање на крају часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
38
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 53
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставна Стилске фигуре
јединица:
Тип часа: систематизација
40
размишљање. − преузимају одговорност за
Проверава да ли ученици пажљиво слушају сопствени напредак у учењу;
једни друге. − записују у своју свеску потребне
Даје повратне информације ученицима на податке;
позитиван начин. − преписују са табле истакнуте
појмове;
− постављају питања;
− одговарају на питања;
− пажљиво слушају излагање других
група;
− учествују у дискусији;
− презентују истраживачке задатке.
Изглед табле
42
− размењује идеје;
− научи да прихвата коментаре и сугестије у вези са писањем
састава;
− научи да уважава туђе мишљење
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, текстовна
Наставна свеске са домаћим задацима
средства:
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Међупредметне компетенција за целоживотно учење; комуникација; одговорно
компетенције: учешће у демократском друштву; естетичка компетенција
Међупредметно Грађанско васпитање, унутарпредметне корелације: правопис,
повезивање: граматика, књижевност
Кључни појмови: Есеј, расправа, дијалог, различитост, стил
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа ( 5 минута)
− Истиче циљ часа. − Показују урађен домаћи задатак.
− Евидентира у педагошку свеску /
електронски дневник да ли су сви
ученици урадили домаћи задатак.
Главни део часа (35 минута)
− Подстиче читање радова, трудећи се да − Активно слушају наставника;
радове не читају само они ученици који − учествују у дискусијама везаним за
се редовно јављају, већ и они који имају коментарисање задатака;
слабији писани израз, стидљивији су или − преузимају одговорност за сопствени
су ретко били у прилици да читају своје напредак у учењу;
радове. − јављају се да читају домаће задатке;
− После сваког прочитаног рада, мотивише − аргументовано коментаришу туђе,
остале ученике да прокоментаришу прочитане задатке;
садржај и одговор на тему. − асертивно комуницирају;
− Допуњава ђачке коментаре и увидом у − прате инструкције наставника.
свеску вреднује стил, правопис и
композицију рада. Важно је у сваком раду
истаћи најпре добре стране, али и
прецизно упутити ученика како да свој
литерарни израз унапреди.
− Уколико уочи отежано читање (срицање,
замуцкивање, превише брз темпо читања,
неразумљиво читање), наставник и на тај
аспект треба да укаже корисним саветом.
− Треба похвалити и ученике са лепом
говорном културом и добром дикцијом.
− Мотивише ученике да дискутују о
радовима који су прочитани на часу,
водећи рачуна о асертивним техникама
43
комуникације.
Завршни део часа (5 минута)
− Даје општи осврт о прочитаним − Прате инструкције наставника за
радовима. припрему следећег часа.
− Узима на прегледање и свеске неких
ученика који нису читали радове како би
стекао слику о напретку писаног
изражавања сваког ученика у одељењу.
44
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 55
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: Трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језик
тема/област:
Наставна јединица: Синоними
Тип часа: обрада
46
језика:
релација – однос, компјутер – рачунар,
емоција – осећање
Различитим творбеним процесима:
смејати се – смејуљити се – церити се
– церекати се.
Изглед табле
47
Синоними
Ако гледамо у особу док јој се обраћамо, нећемо бити непристојни, а ако дуже
посматрамо непознату особи, наше ће се понашање сматрати недоличним.
тотална синонимија:
вокал – самогласник
водоник – хидроген
фразем – израз
парцијална синонимија:
ђак – ученик
поклон – дар
кућа – породица
настајање синонима:
експресивна лексика
разговарати – ћеретати – ћућорити – ћаскати
секундарна значења лексема
кућа – породица су синоними када означавају оне који живе у једном домаћинству
позајмљивање из других језика
релација – однос, компјутер – рачунар, емоција – осећање
творбени процеси
смејати се – смејуљити се – церити се – церекати се
49
− Води припремни разговор са ученицима
за обраду наставне јединице о роману
Нечиста крв.
Роман Нечиста крв од тренутка
објављивања био је одлично прихваћен
и од стране критике (Јована Скерлића и
Бранка Лазаревића) и од стране
читалачке публике. Од тада, о
Станковићу се говори као о једном од
зачетника модерне српске прозе. Новица
Петковић, који је био један од наших
најзначајнијих савремених проучавалаца
књижевности, сматрао је да је Нечиста
крв наш први модерни роман двадесетог
века. Александар Христић, врањски
адвокат, који је водио разговоре са
Станковићем присећајући се прошлих
времена, сведочи да му је Бора
Станковић поверио да је за Софкину
кућу имао инспирацију у једној
двоспратници у Врању. Идући за тим
трагом, Христић сведочи:
„Доцније сам се сетио да је то била кућа
неког Арсе, званог Келеша, друмског
механџије и бојаџије, по свој прилици
дошљака из Пчиње и да се је у мом
детињству говорило о једној драми коју
је та кућа скривала. Син тог Арсе,
Аритон, имао је за жену једну од кћери
из онда чувене куће Погарчевића, која је
била напрасно умрла. Говорило се да је
била отрована од мужа, који је био
силовит а нарави грубе. То је у то доба
била целика сензација за
новоослобођено Врање.”
Главни део часа (35 минута)
− Анализира роман постављајући питања: − Износе утиске о песми;
− активно слушају наставника;
Како ви доживљавате насловни мотив − учествују у дискусијама у вези са темом;
нечисте крви? Објасните где се све у − преузимају одговорност за сопствени
роману јавља тај мотив. Шта све напредак у учењу;
сазнајемо, путем предаје, о породици и − записују у своју свеску потребне податке;
нечистој крви и о самој Софки? У којој − преписују са табле истакнуте појмове;
мери наследни и патолошки чиниоци − постављају питања;
утичу на судбине ликова, а посебно на − одговарају на питања:
судбину главне јунакиње?
Мотив нечисте крви означава биолошко
Ко приповеда „Нечисту крв”? Како осипање, патолошко мењање и менталну
50
тумачите то што је гледиште деградацију у обе породичне лозе у
неутралног приповедача врло често роману. У књижевној прози с краја XIX
блиско Софкином виђењу (нпр. газда века, под утицајем натурализма и
Марка приповедач ће у једном делу позитивизма, била је врло помодна теза о
текста звати „Марко купац”, сасвим психофизичком изрођавању (Емил Зола,
следећи Софкину перспективу)? Жерминал; Томас Ман, Буденброкови).
Објасните зашто описи збивања у Биолошка тематика развија се већ од
„Нечистој крви” врло често имају овакав првих глава романа. Посебно је истакнуто
почетак: „Софка је знала” или „Софка је водеће место мотива нечисте крви у
(пред)осећала” или „Софка је слутила”, наслову и на оквирима романа, којима се
а онда овакав завршетак: „и не превари уметнички свет пролошки отвара и
се” или „тако и би” или „и то се епилошки затвара сликама породичног
испуни”. Уочите како протиче време на осипања и психофизчког изрођавања хаџи
оквирима романа, а како у средишњем Трифунових и Софкиних потомака. Током
делу. десетогодишњег рада на роману, тезу о
изрођавању постепено је надрастала, да
− Прати излагања ученика. би је на крају и потиснула злехуда
− Усмерава ученичке одговоре, допуњује судбина саме јунакиње. Уместо о нечистој
их. крви, наследном проклетству, написан је
− Поставља потпитања која подстичу на роман о Софки, а највише о удаји њеној,
размишљање. којом она не само да мора прећи из једне
− Проверава да ли ученици пажљиво у другу породицу, него у исти мах са
слушају једни друге. високога (хаџијског) места које јој је
− Даје повратне информације ученицима на припадало у једној варошкој култури
позитиван начин. силази на периферију (Н. Петковић).
52
Породична деградација, започета за хаџи
Трифунових хајдучких времена, приводи
се крају у лику и судбини ефенди Мите.
Мада су корени ефенди Митиног
пропадања ослоњени на рођачку везу
његових родитеља, дубљи разлози
приписани су јунаковм странствовању. У
његовом усамљеништву, потенцираном
Митином госпоштином, отменошћу и
ученошћу, којима се уздигао до чувених
богатих Турака, овај јунак формирао се
као егоцентрична и саможива личност.
Изглед табле
54
„Нечиста крв”
Борисав Станковић
тематика нечисте крви – психофизичко изрођавање (Емил Зола, Жерминал;
Томас Ман, Буденброкови) – на оквирима романа
Хаџи Трифунова породица – породична деградација
невидљиви (непоерсонализовани) приповедач – његов је видокруг врло
близак Софкином;
Софкина самосвест изражена – њено предвиђање, па испуњење
На оквирима романа приповедно време се убрзава, а у средини успорава
(Софкина свадба).
55
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Борисав Станковић, Нечиста крв
Тип часа: обрада
Упознавање ученика са романескним стваралаштвом Борисава
Циљ часа: Станковића и, истовремено, првим модерним романом српске
књижевности – романом Нечиста крв. Анализа Софкиног лика.
Ученик ће бити у стању да:
− уочи узбуђења којима се јунакиња у осами и снатрењу
препушта;
− тумачи Софкин доживљај телесног удвајања;
− открије разлоге Софкиних страховања и начин
Очекивани исходи
испољавања осећања нелагодности и страха;
на крају часа:
− тумачи трансформацију Софкиних еротиских жеља у
сневање о брачној срећи;
− тумачи осећања којих у Софки изазвају просидба и свадба;
− открије и образложи модерна стилска својства и
инвентивне стваралачке поступке.
Наставне методе: дијалошка, монолошка, текстовна
61
крају и он их је могао у детињству
слушати. Стилизација свадбе у „Нечистој
крви”у тесној је вези са таквим народним
схватањима.
Изглед табле
„Нечиста крв”
Борисав Станковић
Лик Софке:
63
Ученик ће бити у стању да:
− пореди разлоге Софкиног пристанка на удају са ефенди
Митиним побудама да је уда за малолетног Марковог
сина;
− анализира лик ефенди Мите и открива разлоге његовог
Очекивани исходи егоизма;
на крају часа: − анализира и образлаже карактер газда Марка као врло
самосвојне личности у делу;
− тумачи Марков специфичан однос према Софки;
− образложи наговештаје ближења и споразумевања
Софке и Марка у роману;
− тумачи разлоге Маркове трагичне смрти.
Наставне методе: дијалошка, монолошка, рад на тексту
Изглед табле
68
„Нечиста крв”, Борисав Станковић
Мита
Очување угледа и господства осиромашене породице
Егоизам
Туђење од породице (Цариград, Турска)
Највећи преступ пред Софком – начин на који он тражи новац који му је
обећан
Марко
Снага, елементарна нагонска природа сељачког света;
отпорност, жилавост и ратнички дух породичног братства
заноси се Софком и потискује своју жељу за њом
самоубилачки се враћа куршуму Јусуфових осветника
69
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 59
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Борисав Станковић, Коштана
Изглед табле
75
„Коштана”
Борисав Станковић
драма
празнична амотсфера (Ускрс) – време када попуштају строге
границе
симболичко значење пресушене чесме у воденици
Митка – индивидуализација говором (призренско-тимочки)
Носилац мисли о људском страдању и трпљењу.
76
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 60
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Борисав Станковић, Коштана
Тип часа: обрада
78
песама у делу. Анализирајте како се отеловљење сна о људској слободи.
путем њих подстичу и снаже доживљаји Преко њеног лика зачиње се идеја
јунака. Шта се песмом казује о животу? да су лепоте и слобода уметнички и
животни корелати.
80
Лисац, „Поломићу чаше од
кристала” Мирослава Илића, „Све
још мирише на њу” Парног ваљка,
„Младости” Арсена Дедића, као и
„Пристао сам бићу све што хоће”
Бијелог дугмета, која можда
највише одговара завршној сцени
Станковићеве драме.
Изглед табле
„Коштана”
Борисав Станковић
Духовна блискост Коштане и Митке
Коштана:
отеловљење исконске лепоте, младости и слободе;
унутрашња лепота: чежња, полет, поетичност душе.
Митка:
познаје живот и промишља његов смисао;
у остарелом телу – млада душа.
81
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 61
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Јован Скерлић, О Коштани
Тип часа: обрада
Упознавање ученика са критичарским радом Јована Скерлића
Циљ часа: кроз анализу једне од његових најпознатијих књижевних
рецензија о драми Коштана Борисава Станковића.
Ученик ће бити у стању да:
− наброји кључне вредности драме које Јован Скерлић
истиче у својој критици;
− образлoжи Скерлићево тумачење главних ликова драме
(Коштане и Митка);
− анализира Скерлићеву аргументацију у чланку којом
Очекивани исходи
доказује своје критичарске ставове;
на крају часа:
− тумачи атмосферу драме и симболику амбијената којима
се заносе јунаци;
− опише Скерлићево повезивање драме са традицијом
народне песме и босанских севдалинки;
− запази и критички анализира аргументацију аутора;
− тумачи дела књижевне критике.
Наставне методе: дијалошка, монолошка, рад на тексту
83
Митко „главни интерес комада”? Који индивидуалне жеље подреде њеним
део радње Скерлић сматра најјачим хладним рачунима.
местом у комаду и зашто?
Коштану Скерлић описује као
Уочите са којом традицијом је Скерлић Циганку, певачицу и играчицу која
довео у везу драму Боре Станковића. оличава „буран, весео живот и паху
Зашто Скерлић сматра да је четврти раздраганост младости”. Она је
чин „Коштане” „једна од најлепших, лепотица која заноси, али при том
најпоетичнијих и најдубљих песама целе поштена у чаршијском смислу речи.
наше књижевности”? Међутим, то „нешто више” што
Коштану издваја је њена осетљива,
немирна и уметничка душа. Доказ
томе Скерлић види у њеном
заношењу „големом, пустом и
тамном гором” и њеним мирисом.
Због те чежње за слободом и
трагањем, која је представљена
њеном фасцинацијом тамном гором
која је далека и недокучива, Скерлић
закључује да Коштана није нити за
домаћинску кућу Стојанову, нити за
прашњаву циганску махалу Асанову.
Изглед табле
Јован Скерлић
„О Коштани”
85
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
Изглед табле
88
Женски ликови у делима Борисава Станковића
89
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: Трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језик
тема/област:
Наставна јединица: Антонимија
Тип часа: обрада
Обнављање и проширивање знања о антонимији као типу
Циљ часа:
значењских односа
Ученик ће бити у стању да:
− дефинише антонимију у контексту значењских односа
Очекивани исходи − разликује праву и неправу антонимију уочивши примарна
на крају часа: и секундарна значења речи;
− разликује једнокоренске и разнокоренске антониме;
− успешно реши задатке из Граматике.
Наставне методе: дијалошка
Изглед табле
92
Антоними
Једна мала и једна велика птица слетеле су на фонтану, окупале се у води и полетеле
у небо.
мала – велика, слетела – полетела; горе –доле, после – пре, сунчано – облачно
прави антоними
топао – хладан
дан – ноћ; дугачак – кратак; прлитак – дубок; бео – црн; жив – мртав; млад – стар;
леп – ружан
неправи антоними
тих - узбуркан
мудар – луд; човек – жена; студен – млак
једнокоренски антоними су:
правда – неправда, синхронија – дијахронија, укусан – неукусан, љубазан –
нељубазан
али не и:
воља – невоља, време – невреме, згода – незгода, када – некада, где – негде, чији –
нечији
93