You are on page 1of 35

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 137

Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: други


Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језик
тема/област:
Наставна јединица: Функционални стилови. Публицистички стил
Тип часа: обрада
Обнављање и проширивање знања ученика са основним
Циљ часа: типовима раслојавања језика и одликама функционалних
стилова, посебно публицистичког стила.
Ученик ће бити у стању да:
 објасни појам раслојавања језика;
Очекивани исходи  наведе карактеристике функционалног раслојавања језика;
на крају часа:  наброји све функционалне стилове;
 наведе све одлике публицистичког стила.
 препозна публицистички стил у комуникацији.
Наставне методе: дијалошка

Наставна средства: Граматика


Облици рада: фронтални
компетенција за целоживотно учење; комуникација; рад с
Међупредметне
подацима и информацијама; одговорно учешће у демократском
компетенције:
друштву
Међупредметно
Грађанско васпитање
повезивање:
Раслојавање језика, функционални стилови, разговорни,
Кључни појмови: публицистички, административни, научни, књижевноуметнички
стил

Планиране активности Планиране активности ученика:


наставника:
Уводни део часа (5 минута)
 Најављује наставну јединицу и циљ  Пажљиво прате излагање;
часа.  дискутују на тему.
 Уводи ученике у тему часа читањем
примера за функционалне стилове из
Граматике (стр. 35) на основу којих они
треба да одреде ком стилу припада
прочитани текст.
Главни део часа (35 минута)
 Подсећа ученике на раслојавање језика:  Активно слушају наставника;
Социјално раслојавање − према  учествују у дискусијама везаним за
друштвеним групама и миљеу; учење;
Територијално раслојавање –  преузимају одговорност за сопствени
дијалекти; напредак у учењу;
Функционално раслојавање –  раде задатке из Граматике;
функционални стилови;  преписују са табле;
Административни стил  постављају питања;
Разговорни стил
 прате инструкције наставника.
Новинарски
Научни стил
Књижевноуметнички

 Даје задатке из Граматике за рад на часу


(страна 37−39, задаци 1−9).
Завршни део часа (5 минута)
 Проверава тачност решења урађених  Одговарају на питања наставника;
задатака.  прате инструкције наставника за
 За следећи час треба да се припреме за припрему следећег часа.
обраду романа Кад су цветале тикве,
Драгослава Михаиловића и диктирају
им се упутства за анализу:
 Књижевноуметнички поступци и
њихова функција у почетном и
завршном поглављу романа.
 Тематско-мотивска основа дела.
Симболика мотива птице.
 Приповедачки поступци и њихова
функција.
 Језик и стил и њихова функција при
карактеризацији јунака.
 Лик Љубе Сретеновића. Тумачење
његових ставова, погледа на свет,
мотивације поступака. Утицај
породице и средине на карактер и
начин размишљања.

Изглед табле
Књижевно-језичке варијанте
Функционални стилови

Социјално раслојавање − према друштвеним групама и миљеу;


Територијално раслојавање – дијалекти;
Функционално раслојавање – функционални стилови;

Новинарски/публицистички стил: објективност, прецизност, тачност; комплексније


реченице; употреба термина из стручних области; важни елементи: цитати, фусноте,
индекс појмова, литература; облици: научни рад, расправа, студија, уџбеник, чланак

Административни /пословни стил


Разговорни стил
Научни стил
Књижевноуметнички

Начини провере остварености − активно и ангажовано учешће на часу


исхода: − извршен задатак за следећи час
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 138 И 139
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: други
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Драгослав Михаиловић: Кад су цветале тикве
Тип часа: Обрада / утврђивање
Упознавање ученика са романом савременог писца, развијање
Циљ часа: умења анализе књижевних јунака у оквиру приповедачке
ситуације смештене у препознатљив друштвено-ангажован оквир.
Ученик ће бити у стању да:
 изрази своје читалачке утиске и критички их пореди са
примерима претходних дела;
 контекстуализује друштвено-историјске околности у
послератној Југославији након Резолуције Информбироа 1948;
 уочи особености и домете наративне ситуације романа;
 вреднује исповедно казивање главног јунака и употребу
Очекивани исходи
жаргона;
на крају часа:
 препозна приповедну стратегију два временска плана у којима
се реализује радња романа:
 свестрано тумачи карактеризацију лика Љубе Шампиона;
 развија свој етички поглед на свет анализом непријатних
мотива: политичко заточење, осећање неправде и немоћи,
ниподаштавање девојака, силовања, самоубиство, убиство из
освете).
Наставне методе: Дијалошка, текстуална

Наставна средства: Интегрални текст романа, Читанка стр. 336–341.


Облици рада: фронтални
Међупредметне Естетичка компетенција, комуникација, компетенција за
компетенције: целоживотно учење
Међупредметно
Историја, Психологија
повезивање:
Савремени роман, наративна ситуација, исповедно казивање,
Кључни појмови:
жаргон
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности ученика:
наставника:
Уводни део часа (10 минута)
 Најављује исходе обраде романа.  Ученик / ученици представљају биографију
Организује равномерно учешће ученика писца:
у представљању података из биографије
и поетике писца. Драгослав Михаиловић, српски
 Подстиче ученике на разговор о књижевник, редовни члан САНУ, рођен је у
друштвено-историјским околностима Ћуприји 1930. У Београду студира
наративне ситуације. Филозофски факултет, Групу за
југословенску књиженост и српскохрватски
језик, али завршава га тек 1957. године јер
је са двадесет година ухапшен и одведен на
Голи оток. Добитник је бројних награда и
признања (Нинова награда 1984) и
превођен је на многе језике. Роман Кад су
цветале тикве објављен 1968. године и
изазвао је бурну реакцију власти.
Представа по овом роману скинута је са
репертоара Југословенског драмског
позоришта у Београду.

Дела: Фреде, лаку ноћ (1967), Ухвати


звезду падалицу (1983), Лов на стенице
(1993) − приповетке; Кад су цветале тикве
(1968), Чизмаши (1983), Петријин венац
(1975), Гори Морава (1994) − романи; Голи
оток − документарна проза, и више радио
и ТВ драма.

 Ученици учествују у разговору. Користе


историјске податке о политичким
околностима након Другог светског рата,
социјалистичком друштвеном уређењу
послератне Југославије, нарочито о односу
према Совјетском Савезу и Резолуцији
Информбироа 1948. Информишу се о
политичким заточењима на Голом отоку.
Главни део часа (70 минута)
 Поставља питања. Подстиче ученике на Очекује се да је роман Кад су цветале
укључивање у разговор. Ствара радну тикве ученицима близак због жаргона и
атмосферу. Интервенише приликом теме младих, али сурови призори остављају
језичких неправилности. Допушта снажан траг. За разлику од времена
кратке паузе између питања (налога) да објављивања (1968), садашњи читаоци
би ученици формулисали одговор. уопште не би уочили политички подтекст
(не знају шта је она воловодница са Рујама
Какав утисак је оставио овај роман на нити зашто Љубиног оца и брата хапсе) без
вас? Да ли ви, данашњи читаоци дела, тумачења наставника књижевности или
увиђате разлоге за велику прашину коју историје.
је овај роман подигао?
Ученици се подсећају појма наративна
Представите наративну ситуацију (приповедна) ситуација (Читанка, стр.
романа. Ко је главни јунак романа? У 290). Композиција овог романа је
ком лицу приповеда? Шта се тиме прстенаста, прво и последње поглавље
постиже? У којој приповеци српског смештено је у садашњост. Главни јунак
реалисте сте запазили сличан модел романа, Љуба Шампион живи као
сказа? гастарбајтер у Шведској и у исповедном
облику, ретроспективно, говори о својој
Какав вам је први утисак о Љуби младости на Душановцу. Прво лице лика
Шампиону? Зашто је он носталгичан? наратора омогућава наративну перспективу
у унутрашњост јунака да се види његова
Какав живот води у Шведској? потреба да искаже своју муку. Он је
Представите га. носталгичан због немогућности да се врати
на свој Душановац. Ученици се подсећају
Главни део нарације тиче се младости приповетке Први пут с оцем на јутрење
Љубе Шампиона. Зашто се аутор Лазе Лазаревића, у којој се оквирна
одлучио да роман пише жаргоном? композиција постиже глаголом: вели. Било
ми је, вели, онда тек девет година. Љуба
У каквим породичним и осећа носталгију и духовно клонуће због
општедруштвеним околностима је злочина који је починио. Ни миран живот
Љуба одрастао? Представте породицу са Инге и посинком, углед вредног радника
Љубе Шампиона и синдикалца у шведској варошици нису
потиснули оно што га мучи. Аутор се
Прикажи како су душановачки мангупи одлучио за жаргон да би карактеризација
одрастали у послератном Београду. лика била аутентична. (Видети појмове
Какви закони су владали међу њима? жаргон и арго у Читанци, стр. 338.)

Ко је био неприкосновени ауторитет? Породичне околности јунака смештају га у


Чиме су се младићи хвалили? типичну београдску радничку породицу
после Другог светског рата. Отац Андра
Зашто родитељи нису имали већи био је члан синдиката и предратни
утицај на њега? штрајкач. И старији брат, Влада, био је
политички активан. У време сукоба
Ко је за њега био позитиван узор у Југославије и Совјетског Савеза 1948−1950.
животу? Андра и Влада бивају потказани и
ухапшени због политичке активности.
Какву улогу има спорт за одрастање
главног јунака? Када је и зашто Љуба У позадини су приказана и два женска
изневерио бокс као племениту лика: мајка и сестра Душица.
вештину?
Ученици уочавају да су на Љубу више
Колико је Љубу интересовала политика утицали његови вршњаци, душановачки
пре и пошто су ухапсили његовог оца и мангупи, него родитељи. Кодекс понашања
брата? уличних група био је веома оштар и млађи
су се доказивали да би били прихваћени.
Када је схватио озбиљност ситуације? Сцена групног силовања које им је
организовао Столе Апаш
Нарочито обратите пажњу на представља ,,улазницу” у групу . (Реч апаш
мотивацију освете. Где се Љуба значи мангуп, разбојник, лопов, злочинац,
налазио у време трагедије његове отимач.) Љубино одрастање обележено је
сестре Душице? тучама и свађама око девојака,
насилништвом, ривалством, законом улице
Чиме је било мотивисано добро што се огледало у праву јачег.
планирано убиство Апаша?
Позитиван узор за Љубу био је његов
Какав је морални поступак брата који боксерски тренер. Године 1947. Љуба је био
свети сестру, а према девојкама се и он други на првенству Србије у велтер
односио као према плену? категорији (отуда надимак Шампион). Као
првак постаје веома популаран, заменик
Какав је био последњи сусрет двојице шефа у фабрици, иако најмлађи у
противника? Јесу ли у том моменту предузећу. Спорт утиче на развијање снаге,
били равноправни? усмерава агресију младог бића у нешто
добро, зато се бокс зове племенитом
Како се осећао после разговора са вештином. У боксу он учи правила фер
тетка Ружом? борбе. Љубу обликују два света којима је
изложен: улица и бокс. Нажалост, спортски
етос код њега је поклекнуо над уличарским
и то је главни узрок његове пропасти, због
чега га тренер и напушта.

Ученици закључују да Љуба живи типични


живот младића потпуно несвесног великих
историјских промена у држави. Њега
политика није занимала. Тек кад су му
ухапсили оца и брата, морао је нешто да
чини и схватио је озбиљност ситуације.

Ова душановачка ,,трагедија освете”


мотивисана је физичким одсуством брата
(Љубе) који није могао да се заузме за
сестру, будући да је био на одслужењу
војног рока. Наиме, централни мотив
романа јесте детаљно испланирана освета
за смрт сестре, која се обесила након што ју
је силовао Столе Апаш. Љубина породица
потпуно се распада. Сестрина смрт дубоко
га је потресла, али ученици анализирајући
лик главног јунака уочавају да он није у
стању да види сопствени удео у тој
трагедији. За породичну трагедију и
уништење Љуба криви само Столета. Пред
њим је стајао онемоћали болесник од
туберкулозе. Њих двојица више нису
физички били равноправни, а о етичкој
(не)једнакости ученици расправљају с
обзиром да Љуба није увиђао тежину
својих поступака, будући да се према
девојкама односио понижавајуће, једнако
као и Столе Апаш. Уосталом, Столе је
свима њима био узор.

Рационално организован алиби Љуба је


разрадио до детаља. Међутим, разговор са
тетка Ружом, Столетовом мајком, показао
му је да спољашњи алиби не помаже да
нађе душевни мир. Ни после дванаест
година, у далеком Естерсунду, не налази
мир. Он је душевно празан и сломљен,
Казна за његов преступ је емиграција.
Може да доже до границе Југославије
(Словеније), до свог ,,мора”, али то је
најближе што може физички да дође до
свог београдског Душановца.

Завршни део часа (10 минута)


 Завршавајући анализу литерарних Ученици увиђају да је Љуба Сретеновић
проблема дела, наставник усмерава веома трагичан лик, дубоко несрећан, а
ученике на етичку димензију романа. налази се у безизлазној ситуацији коју је
сам себи, као клопку, створио. Његова
Образложите пишчеву одлуку да за трагика није видљива другима (отуда
мото дела узме мисао из исповедни облик казивања), а сваки човек
средњовековног записа од Даниловог има потребу да своју печал другоме
ученика (13−14. век) коју изговара исповеди.
главни јунак: ,,Ево, лишени славе своје, у
понижењу великом стојимо, вођени Главног јунака ученици доживљавају као
силом куда нећемо…” симпатичног, обичног, отвореног и
искреног човека кога гризе савест.
Љуба Шампион је грађен као Исповедним казивањем аутор је то и хтео
симпатичан лик, размислите како је да постигне, али свако подсећање да је реч
писац постигао да једног убицу тако о убици који се крије од суда, поништава
доживљавамо. (Наставник упућује сажаљење према њему.
ученике да ће модел негативног јунака
ближе упознати у делима која су на
програму у IV години.)

Изглед табле
Кад су цветале тикве
Драгослав Михаиловић (1930)

Друштвено-историјски оквир: сукоб Југославије и Совјетског Савеза 1948 –


1950.
Голи оток – аутобиографска грађа (,,преваспитавање”)
Савремени роман, модерни роман ХХ века
Прстенаста композиција
Исповедни облик – сказ
Жаргон – аутентичност
Два временска плана: садашњост (Шведска) – прошлост (Душановац, Београд)
Породица без ауторитета
Два опречна ауторитета: бокс (тренер) – улица (Столе Апаш)
Тема освете – спољашњост (алиби) – унутрашњост (савест)

Начини провере остварености


исхода:
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере остварености
исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 140


Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: други
Наставник: Датум одржавања:
Наставна тема/област: Језичка култура
Наставна јединица: Правописна решења у куцаном тексту

Тип часа: обрада


Обнављање и проширивање знања о правописним правилима
Циљ часа:
српског језичког стандарда у куцаном тексту
Ученик ће бити у стању да:
 примени основна типографско-правописна решења у вези са
Очекивани исходи на
куцаним текстом (размак и штампарски типови слога);
крају часа:
 правилно прекуца текст;
 успешно реши сваку недоумицу при куцању текста.
Наставне методе: Дијалошка, рад на тексту

Наставна средства: Граматика

Облици рада: фронтални


Међупредметне
компетенција за целоживотно учење
компетенције:
Међупредметно
Страни језик, Рачунарство и информатика
повезивање:
Кључни појмови: Текст, правопис, решење, недоумица

Планиране активности Планиране активности ученика:


наставника:
Уводни део часа (5 минута)
 Најављује наставну јединицу и циљ  Пажљиво прате излагање.
часа.
 Пише наслов на табли.
Главни део часа (35 минута)
 Упућује ученике на Граматику, на  Активно слушају наставника;
текст на страни 163.  учествују у дискусијама везаним за
 Заједно са ученицима обнавља правила учење;
куцања текста.  преузимају одговорност за сопствени
напредак у учењу;
Када куцамо неки текст, углавном  записују у своју свеску забелешке;
користимо тзв. нормални тип слова,  преписују са табле;
али могу се још користити и масна  постављају питања;
слова (bold) или курзив (italic).  прате инструкције наставника.
Курзив у куцаном тексту може
заменити знаке навода (нпр. у
насловима књига: Јаков Игњатовић је
написао роман Вечити младожења.).

Масна слова се обично употребљавају


за нарочито истицање неке речи или
реченице: Српску ћирилицу је 1810.
године реформисао Сава Мркаљ.

Када употребљавамо размак у куцаном


тексту, морамо водити рачуна о
неколико правила.
 Испред интерпункцијских знакова по
правилу нема размака, а иза
интерпункцијских знакова се ставља
размак.
 Испред прве заграде размак се ставља,
а иза ње се не ставља.
 Испред и иза црте као
интерпункцијског знака размак се
ставља, док испред и иза цртице никад
нема размака.
Завршни део часа (10 минута)
 Упућује ученике на задатке из  Одговарају на питања наставника;
Граматике на страни 171.  решавају задатке;
 Проверава тачност урађених задатака  дискутују с наставником око решења.
са ученицима. Даје домаћи задатак:
написати краћи текст на слободну тему,
али уз употребу само једног
функционалног стила.

Изглед табле

Правописна решења у куцаном тексту

Јаков Игњатовић је написао роман Вечити младожења.


Српску ћирилицу је 1810. године реформисао Сава Мркаљ.
Дошла је Јана, а не Ана.
Рекао је: „Ускоро крећемо!”
Сутра ће (веровали или не) бити сунчано.
– Не заустављај се! – рече Милош.
Сутра ће – веровали или не – бити сунчано.
два-три; за-да-так; 200-годишњица

Начини провере остварености − активно и ангажовано учешће на часу


исхода: − тачно урађени задаци
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере остварености
исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа приликом
остваривања планираног?
 Шта бих променио/-ла?
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 141
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: други
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језичка култура
тема/област:
Писмено изражавање. Анализа домаћег задатка (6) – пример
Наставна јединица:
једног функционалног стила
Тип часа: утврђивање

Циљ часа: Анализа домаћих задатака ученика


Ученик ће бити у стању да:
 покаже способност аналитичког размишљања, повезивања
садржаја и запажања појединости;
 користи стечена знања;
 издваја битне од небитних елемената текста;
Очекивани исходи  учествује у вршњачкој анализи домаћих задатака;
на крају часа:  покаже способност аргументованог дискутовања о задацима;
 уочава добре и лоше стране текста;
 размењује идеје;
 научи да прихвата коментаре и сугестије у вези са писањем
задатака;
 научи да поштује туђе мишљење.
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, текстовна

Наставна средства: свеске са домаћим задацима


Облици рада: Фронтални, индивидуални
Међупредметне компетенција за целоживотно учење; комуникација; одговорно
компетенције: учешће у демократском друштву; естетичка компетенција
Међупредметно Грађанско васпитање, унутарпредметне корелације: правопис,
повезивање: граматика, књижевност
Кључни појмови: расправа, дијалог, различитост, стил

Планиране активности Планиране активности ученика:


наставника:
Уводни део часа (5 минута)
 Наставник истиче циљ часа и записује  Показују урађен домаћи задатак
наставну јединицу на табли, а потом
евидентира у педагошку свеску
/електронски дневник да ли су сви
ученици урадили домаћи задатак.
Главни део часа (35 минута)
 Наставник подстиче читање радова,  Активно слушају наставника;
трудећи се да не читају само они ученици  учествују у дискусијама везаним за
који се редовно јављају, већ и они који коментарисање задатака;
имају слабији писани израз, стидљивији  преузимају одговорност за сопствени
су или су ретко били у прилици да читају напредак у учењу;
своје радове. После сваког прочитаног  прате инструкције наставника.
рада, мотивише остале ученике да
прокоментаришу садржај и одговор на
тему, допуњава ђачке коментаре, вреднује
одговор на тему, карактеристике стила
који је употребљен у тексту. Важно је у
сваком раду истаћи најпре добре стране,
али и прецизно упутити ученика како да
свој задатак унапреди.
 Наставник мотивише ученике да
дискутују о радовима који су прочитани
на часу, водећи рачуна о асертивним
техникама комуникације.
Завршни део часа (5 минута)
 Наставник даје општи осврт о  Прате инструкције наставника за
прочитаним радовима, а потом узима на припрему следећег часа.
прегледање и свеске неких ученика који
нису читали радове како би стекао слику
о активностима што већег броја ученика.
− активно и ангажовано учешће на часу
Начини провере остварености исхода:
− урађен домаћи задатак
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор начина
провере остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла адекватне
активности ученика?
 Да ли је било одступања/потешкоћа
приликом остваривања планираног?
 Шта бих променио/-ла?
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 142
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: други
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језик
тема/област:
Наставна јединица: Приручници за неговање језичке културе. Час у библиотеци
Тип часа: систематизација
Систематизација знања о језичкој норми кроз практичну
Циљ часа:
употребу различитих приручника

Ученик ће бити у стању да:


Очекивани исходи  употреби различите приручнике за наставу српског језика и
на крају часа: књижевности;
 пронађе податке који се траже од њега.

Наставне методе: дијалошка

Наставна средства: Граматика


Облици рада: фронтални
Међупредметне
компетенција за целоживотно учење; комуникација;
компетенције:
Међупредметно
Грађанско васпитање, страни језик
повезивање:

Књижевна норма, језичка норма, граматичка норма, фонетска


норма, морфолошка норма, синтаксичка норма, правописна
Кључни појмови:
норма, граматике, речници, правописи, језичка култура, култура
говора, језичка толеранција

МОГУЋИ ТОК ЧАСА


Планиране активности Планиране активности ученика:
наставника:
Уводни део часа (10 минута)
 Најављује наставну јединицу и циљ  Пажљиво прате излагање;
часа:  дискутују на тему;
Час се одвија у библиотеци и наставник  проналазе одговарајуће књиге.
упућује ученике да пронађу што више
приручника, речника и граматика
српског језика.

Главни део часа (20 минута)


 Очекује се да ће ученици пронаћи  Активно слушају наставника;
Речник језичких недоумица Ивана  учествују у дискусијама везаним за
Клајна, Речник Матице српске, учење;
Правопис Матице српске, Нормативну  преузимају одговорност за сопствени
граматику Матице српске, Граматику напредак у учењу;
српског језика (Станојчић, Поповић),
Језички приручник групе аутора (П. Граматика даје детаљну дефиницију
Ивић, И. Клајн, М. Пешикан, Б. субјекта, али само као граматичког појма.
Брборић), Речник страних израза Из ње сазнајемо да је субјекат један од
(Вујаклија) и др. два главна реченична члана, да се налази
у номинативу, да означава носиоца
 Наставник тражи да ученици пронађу ситуације која му се приписује
реч субјекат у свим овим речницима и предикатом.
приручницима.
У Речнику српскога језика видећемо како
 Дискутује с ученицима о решењима које се ова реч акцентује, како гласи у
су пронашли. Разговор се води око генитиву једнине, ког је порекла, како се
различитих погледа на исту реч. дефинише. Из лингвистичке дефиниције
субјекта видимо да је постојао и
синонимни термин подмет (данас се овај
термин сматра застарелим). Такође
можемо видети да су правилни облици
ове речи и субјекат и субјект (јер је слово
а наведено у загради).

Из Великог речника страних речи и


израза можемо сазнати и од које латинске
речи је настала именица субјек(а)т, као и
њено тачно значење.

Из Правописа српскога језика можемо


сазнати да се у номинативу једнине
равноправно употребљавају и субјекат и
субјект (као и у претходна два речника),
али да генитив множине гласи само
субјеката, што значи да се овде обавезно
појављује непостојано а.

 постављају питања;
 прате инструкције наставника.

Завршни део часа (15 минута)


− Даје задатке из Граматике на страни − Одговарају на питања наставника;
25–28. − прате инструкције наставника за
− Проверава решења задатака заједно са припрему следећег часа.
ученицима.
− Даје домаћи задатак: представљање
књиге по избору ученика. Ученик може
да представи књигу на различите
начине, употребом мултимедије.

Начини провере остварености − активно и ангажовано учешће на часу


исхода: − извршен задатак за следећи час
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор начина
провере остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла адекватне
активности ученика?
 Да ли је било одступања/потешкоћа
приликом остваривања планираног?
 Шта бих променио/-ла?
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 143
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: други
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Представљање књиге по избору ученика.

Тип часа: обрада


Подизање нивоа међупредметних компетенција ученика, кроз
Циљ часа:
представљање књиге

Ученик ће бити у стању да:


 осмисли приказ књиге на мултимедијални начин;
Очекивани исходи на
 употребљава различите дигиталне алате за остваривање циља
крају часа:
и израду задатка;
 развија своје креативне способности на адекватан начин.

Наставне методе: дијалошка

Наставна средства: Ученички радови, интернет, пројектор, рачунар

Облици рада: фронтални

компетенција за целоживотно учење; комуникација; рад с


подацима и информацијама; дигитална компетенција; решавање
Међупредметне
проблема; сарадња; одговорно учешће у демократском друштву;
компетенције:
естетичка компетенција, предузимљивост и оријентација ка
предузетништву

Међупредметно
Страни језик, рачунарство и информатика
повезивање:
Кључни појмови: Приказ, култура, видео, аудио, мултимедија
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности ученика:
наставника:
Уводни део часа (5 минута)
 Најављује наставну јединицу и циљ  Пажљиво прате излагање;
часа.  дискутују на тему;
 Проверава да ли су сви ученици
урадили задатак, бележи податке у
педагошку свеску/електронски дневник
Главни део часа (35 минута)
 Помаже ученицима да отворе  Активно слушају наставника;
апликације на компјутеру.  учествују у дискусијама везаним за
 Прозива ученике који ће представити учење;
свој рад1.  преузимају одговорност за сопствени
 Процењује, дискутује, коментарише, напредак у учењу;
поставља питања.  записују у своју свеску забелешке;
 Формативно оцењује рад ученика и  преписују са табле;
записује своја запажања у педагошку  постављају питања;
свеску/електронски дневник.  прате инструкције наставника.
 Образлаже оцену рада
Завршни део часа (2 минута)
 Резимира постигнуто.  Одговарају на питања наставника;
 Најављује да се на следећем часу  прате инструкције наставника за
ученици припремају за завршни тест припрему следећег часа.
знања из српског језика и
књижевности.
− активно и ангажовано учешће на часу
Начини провере остварености исхода:
− извршен задатак за час
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор начина
провере остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла адекватне
активности ученика?
 Да ли је било одступања/потешкоћа
приликом остваривања планираног?
 Шта бих променио/-ла?

1
Пошто се ближи крај школске године, а у циљу квалитетног праћења и оцењивања ученика, оваква
врста задатака може бити крајње индивидуализована, али може служити и да ученици који су
незадовољни својим оценама и постигнућима, буду мотивисани да покажу свој рад.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 144
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: други
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језик и књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Припрема за завршни тест знања
Тип часа: обнављање
Обнављање и систематизација знања из књижевности и језика у
Циљ часа:
функцији припреме за завршни тест знања
Ученик ће бити у стању да:
 обнови знања из српског језика и књижевности обрађених у
Очекивани исходи
овој години;
на крају часа:
 присети се свих великих књижевних текстова, наведе имена
писаца и јунака, њихових идеја.
Наставне методе: дијалошка

Наставна средства: Каху квиз, пројектор, мобилни телефони ученика, интернет


Облици рада: Игре у настави
Међупредметне
компетенција за целоживотно учење; дигитална компетенција
компетенције:
Међупредметно
Рачунарство и информатика
повезивање:
Кључни појмови: Тест, провера, систематизација
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности ученика2:
наставника:
Уводни део часа (3 минута)
 Најављује наставну јединицу и циљ часа.  Пажљиво прате излагање.
 Подсећа ученике да ће на следећем часу
бити организована систематична провера
знања из градива које су ученици
савладали ове школске године, и да ће
данашња игра служити да се подсете неких
књижевних дела и јунака.
 Укључује пројектор и компјутер.
Главни део часа (37 минута)
− Наставник отвара линк (дат у прилогу) ка − активно слушају наставника;
Каху квизу. − прате инструкције наставника.
− Ученици приступају квизу помоћу
мобилних телефона, и на свом
претраживачу куцају: play.kahoot.it.
− Наставник диктира генерисани код којим

2
Ради боље прегледности, начин употребе апликације приказан је у пољу наставничких активности.
се приступа игри.
− Ученици уписују код у апликацију на
мобилном телефону, бирају своје име и
приступају игри.
− Наставник води игру, ученици одговарају
на питања.
− По завршеној игри, апликација проглашава
победника.
− Ученици дају повратну информацију о
успешности игре.
− Наставник преузима податке о резултатима
и анализира их са ученицима,
упозоравајући да је у овој игри вреднована
и брзина и тачност одговора, али да је
прецизност у одговорима важнија.
Анализирају игру и по питањима,
разрешавајући недоумице које су се
показале код питања са више нетачних
одговора.
− Сви се безбедно излогују са апликације.
Завршни део часа (5 минута)
 Наставник бележи фомативне оцене у своју  Одговарају на питања наставника;
педагошку свеску / електронски дневник.  прате инструкције наставника за
 Подсећа још једном на циљеве следећег припрему следећег часа.
часа.
− активно и ангажовано учешће на часу
Начини провере остварености
− повратна информација о резултатима игре
исхода:
− оцена на завршном тесту знања
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор начина
провере остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла адекватне
активности ученика?
 Да ли је било одступања/потешкоћа
приликом остваривања планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
ПРИЛОГ 1
Линк ка Каху квизу:
https://create.kahoot.it/share/8394ace8-eada-4158-a8b3-2cd785f3e2f0Ж

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 145


Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: други
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језик и књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Завршни тест знања
Тип часа: Провера

Циљ часа: Провера и систематизација знања стеченог ове школске године

Очекивани исходи Ученик ће бити у стању да:


на крају часа:  провери своје знање језика и књижевности.
Наставне методе: Самостални ученички радови

Наставна средства: тест


Облици рада: индивидуални
компетенција за целоживотно учење; рад с подацима и
Међупредметне
информацијама; решавање проблема; сарадња; одговорно учешће
компетенције:
у демократском друштву
Међупредметно
Унутарпредметно повезивање
повезивање:
Кључни појмови: Провера, тест, систематизација
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности ученика:
наставника:
Уводни део часа (3 минута)
 Најављује да ће ученици радити тест  Слуша инструкције наставника.
знања.
 Подсећа на правила понашања приликом
израде теста.
 Дели одштампане примерке теста.

Главни део часа (40 минута)


− Повремено саопштава колико још − Активно слушају наставника;
времена ученици имају за рад. − самостално израђују тест;
− Настоји да оспособи ученике за − прате инструкције наставника.
самосталан рад; да сами читају задатак и
разумеју шта се од њих захтева.

Завршни део часа (2 минута)


− Сакупља урађене задатке и саопштава – Предају контролни задатак наставнику;
ученицима када могу очекивати − коментаришу, распитују се о резултатима.
резултате.

− Пита ученике за општи утисак о


контролном задатку (да ли је контролни
био тежак, који им је задатак био најтежи)
и о томе како су га урадили.

Начини провере остварености − успешност урађеног сваког појединачког


исхода: задатка, али и контролног задатка у целини
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере остварености
исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа приликом
остваривања планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
ПРИЛОГ 1: ТЕСТ
Група А
Име и презиме:
1. Допуни реченицу. 1
Вуков сарадник на изради првог издања Српског рјечника (1818) био је
_________________________.
2. Којим врстама речи припадају следеће речи?
Ију, пријо, ако Бога знате, па куд сте кренули?
а) Ију ___________________ д) знате ______________
б) пријо ___________________ ђ) па _________________ 8х0,5
в) ако ___________________ е) куд ________________
г) Бога ______________________ ж) кренули ___________________

3. Подвуци све прилоге у реченици:


Прво отац седе за сто, после мајка, и тако смо седели, у кругу, неми, испод блештавог
2
лустера.

4. Одреди глаголе према глаголском виду.


а) узети _______________ б) кршити _________________
в) вући _______________ г) сести ________________ 6х0,5
д) возити ____________ ђ) дати ________________

5. Глаголски придев садашњи гради се од:


а) само од свршених глагола;
б) само од несвршених глагола; 1
в) од глагола оба вида.
Заокружи слово испред тачног одговора.
6. Одреди род следећих именица.
ветар: _____________; кула: ____________________ 1

7. Одреди на основу понуђених библиографских података о којем је писцу реч.


Највећи француски реалиста, романсијер, приповедач и драмски писац, рођен је у
Туру, а у Паризу је завршио права. Описујући живот Француске прве половине 19. века,
своје дело објединио је у циклус под називом Људска комедија. 1
Име и презиме писца је ________________________.

8. На основу понуђеног описа одреди назив књижевног правца и напиши га на линији.


Почео је да се формира још у време ренесансе, а достигао је свој пуни процват у
Француској, Немачкој, Енглеској и Русији током 17. и 18. века. Главни представници:
1
Боало, Корнеј, Расин и Молијер (Француска); Лесинг, Шилер, Гете (Немачка)...
_________________________________

9. Заокружи слово испред тачног одговора у којем су име аутора и назив песме из које је
следећи одломак.

„Моје тице лепе, једини другари, а) На Липару, Ђура Јакшић


У новоме стану познаници стари, б) Гавран, Едгар Алан По 1
Срце вам је добро, песма вам је в) Кад млидија умрети, Бранко Радичевић мед;
Али моје срце, али моје груди г) Рукавица, Фридрих Шилер
Леденом су злобом разбијали људи,
Па се, место срца, ухватио лед.”
10. Одреди књижевне врсте којима припадају следећа књижевна дела и њихове називе
напиши на линијама.
Кад млидија умрети, Бранко Радичевић ______________
Вечити младожења, Јаков Игњатовић ______________ 4
Шињел, Николај Васиљевич Гогољ ______________
Отаџбина, Ћура Јакшић _______________
11. Пажљиво прочитај следећи одломак па одреди ком облику казивања (форми приповедања)
припада подвучена реченица.
Прљави, наказни сељак у качкету, испод којег је стрчала замршена коса, прође
поред тога прозора, нагињући се над точковима вагона. „Нешто ми је познато у овом
1
ружном сељаку”. помисли Ана. И сетивши се свога сна, дршћући од страха измаче се од
прозора ка супротним вратима.
Овакав облик казивања назива се _______________________.

12. На основу понуђеног описа препознај о којем је делу реч, па на линији напиши назив.
У његовим приповеткама увек је у центру пажње један књижевни тип, нешто ређе
каква анегдота или друштвена појава. Ова приповетка за своју водећу тему има живот
једног трговца, у београдској чаршији. Приказане су и две генерације исте породице
различитих система вредности, с тим да је сукоб родитеља и деце подигнут на један виши 1
ниво, односно приказано је нарушавање ситнобуржоаских слојева и скидање
патријархалних стега са појединца.
Назив овог дела је ___________________________________.

13. На основу критичких коментара одреди о којем је књижевном делу реч, па наслов тог дела
напиши на линији.
„Носио је визију венецијанске цркве; можда звук њеног лепог имена; и можда у
том имену садржани крик, његов, Лазин крик. Богородици која спасава.” 1
(Исидора Секулић)
Дело: ___________________________

14. На линијама напиши имена јунака из Горског вијенца који говоре следеће стихове:

„Без муке се пјесна не испоја, „Ко на брдо ак’ и мало стоји,


више види но онај под 2
без муке се сабља не сакова.”
__________________________ брдом.”
__________________________
15. Из које песничке збирке су преузети следећи стихови? На линијама напиши назив те
збирке и име аутора.

„Идем, станем, па ми клоне глава


Над колевком где нам чедо спава.
2
Чедо с’ буди, па ме гледа немо; _________________________
Гледамо се, па се заплачемо; __________________________
Па и њему, ка' очајник клети,
Зборим речи, речи без памети:
Не сме нам умрети!”
Група Б
Име и презиме:
1. Своју Писменицу Вук Караџић је написао реформисаном ћирилицом:
а) Гаврила Стефановића Венцловића
б) Саве Мркаља 1
в) Доситеја Обрадовића
Заокружи слово испред тачног одговора.
2. Одреди врсте речи у следећој реченици: 8х0,5
И сад, ево, светлост тражим у скромноме манастиру.
а) и ___________________ д) тражим _________________
б) сад ____________________ ђ) у _________________
в) ево ___________________ е) скромноме _______________
г) светлост ___________________ ж) манастиру _______________
3. Подвуци предлоге у следећој реченици:
Из лименог шпорета ветар би у налетима истеривао праменове дима, који би за тренутак
2
залепршали око високог танког чунка, као грива.

4. Одреди глаголе према глаголском роду:


а) крпити _______________ б) занети се _________________
в) свитати _______________ г) оштрити ________________ 6х0,5
д) дрхтати ____________ ђ) повући се ________________

5. Аорист је могуће употребити:


а) само код глагола свршеног вида
б) само код глагола несвршеног вида 1
в) код глагола оба вида
(Заокружи тачан одговор.)
6. Који бројеви су променљиви у српском језику?
а) сви
б) од један до четири 1
в) од пет па надаље
(Заокружи тачан одговор.)
7. Одреди на основу понуђених библиографских података о којем је писцу реч.
Један од највећих руских књижевника и мислилаца. Његови романи су по снази
епског израза остали до данас ненадмашни у руској књижевности. У својим делима је
показао изванредан смисао за морално-етичке проблеме и анализу људских односа и
поступака. Представио је реалистички слику људског друштва. Значајна дела: 1
аутобиографска трилогија Детињство, Дечаштво, Младост, Севастопољске приче;
романи Рат и мир, Васкрсење.
Име тог писца је ________________________.

8. На основу понуђеног описа одреди назив књижевног правца и напиши га на линији.


Настао је у Италији, тамо где је ренесанса најпре достигла врхунац и опадање.
Означава доба између ренесансе и класицизма и у односу на обе ове епохе, у којима су
владали склад и ред, био је њихова супротност, узнемирен, несређен, пун контраста, 1
китњаст, разбарушен.
__________________________

9. Заокружи слово испред тачног одговора у којем су име аутора и назив песме из које је
следећи одломак.

„О песме моје, јадна сирочади,


а) На Липару, Ђура Јакшић 1
Децо мила моји лета млади,
б) Гавран, Едгар Алан По
Тедо дугу да се са неба свучем,
в) Кад млидија умрети, Бранко Радичевић
Дугом шарном да све вас
г) Рукавица, Фридрих Шилер
обучем…“
10. На линијама напиши називе књижевних врста којима припдају следећа дела.

Светли гробови, Јован Јовановић Змај ______________


Цигани, А. С. Пушкин ______________ 4
Житије Ајдук Вељка Петровића, Вук Караџић ______________
Кад млидија’ умрети, Бранко Радичевић ______________

11. Пажљиво прочитај следећи одломак па одреди ком облику казивања (форми приповедања) 1
припада подвучена реченица.
„Баш ми је крв у жилама племенита, и ништа друго!”. помислих у том тренутку,
и с презрењем погледах на једног простака што баш у тај мах прође и у непажњи нагази
оно дугме.
Овакав облик казивања назива се _________________________.

12. На основу понуђеног описа препознај о којем је делу реч, па на линији напиши назив.
У овом роману, кроз историју једне богате трговачке породице, приказано је
пропадање српског грађанског друштва у Угарској. Истакнутаје супротност између
генерација: очеви су снажни и робусни људи који радом и самоодрицањем стичу имање и
1
породични углед, а синови нерадници, слабићи, помодари, декаденти...

Назив овог дела је_________________________________________.

13. На основу критичких коментара одреди о којем је књижевном делу реч, па наслов тог дела
напиши на линији.
„У језгру те приповјетке јесте анегдота, одговор на питање како је срески
капетан узимао мито, али и како зеленаши упропашћавају сељаке, и како се повезују с
1
духовном и свјетовном влашћу, и како је Радан убио Узловића (зеленаша).”
(Душан Иванић)
Дело: ___________________________

14. На линијама напиши имена јунака из Горског вијенца који говоре следеће стихове:

„Благо Андриј’ ђе је погинуо, „Нико срећан, а нико довољан,


дивне ли га очи оплакаше, нико миран, а нико спокојан,
2
дивна ли га уста ожалише!” све се човјек брука са човјеком;
гледа мајмун себе у зрцало.”
__________________________ __________________________

15. Допуни реченицу.


Колб, Талб, Клеард и Леар јунаци су приповетке __________________ коју је
2
написао _______________________. (назив дела)
(име и презиме писца)

ПРИЛОГ 2: РЕШЕЊА ТЕСТА

Група А Група Б
1. Јернеј Копитар б)
2. а) узвик, б) именица, в) везник, г) а) везник, б) предлог, в) речца, г)
именица, д) глагол, ђ) везник, е) именица, д) глагол, ђ) предлог, е)
прилог, ж) глагол придев, ж) именица
3. Прво отац седе за сто, после мајка, и Из лименог шпорета ветар би у
тако смо седели, у кругу, неми, испод налетима истеривао праменове дима,
блештавог лустера. који би за тренутак залепршали око
високог танког чунка, као грива.

4. а) свршени, б) несвршени, в) а) прелазни, б) повратни, в)


несвршени, г) свршени, д) несвршени, непрелазни, г) прелазни, д)
ђ) свршени непрелазни, ђ) повратни
5. б) б)
6. ветар: мушки род, кула: женски род б)
7. Оноре де Балзак Лав Николајевич Толстој
8. класицизам барок
9. а) в)
10. елегија, роман, приповетка, мисаона песма, поема, биографија,
родољубива песма елегија
11. монолог монолог
12. Кир Герас Вечити младожења
13. Santa Maria della Salute Глава шећера
14. Вук Мићуновић, владика Данило Вук Мандушић, игуман Стефан
15. Ђулићи увеоци, Јован Јовановић Змај Данга, Радоје Домановић

ПРИЛОГ 3
Бодовање:
0–9 = недовољан (1)
10–14 = довољан (2)
15–18 = добар (3)
19–22 = врлодобар (4)
23–26 = одличан (5)
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 146
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: други
Наставник: Датум одржавања:
Наставна
Језик и књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Анализа Завршног теста
Тип часа: утврђивање

Циљ часа: Анализа Завршног теста


Ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи
 објективно процени своја постигнућа на основу урађеног
на крају часа:
теста.
Наставне методе: дијалошка

Наставна средства: Прегледани и оцењени тестови знања


Облици рада: фронтални
Међупредметне
компетенција за целоживотно учење; комуникација
компетенције:
Међупредметно
Грађанско васпитање
повезивање:
Кључни појмови:
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности ученика:
наставника:
Уводни део часа (10 минута)
 Најављује наставну јединицу и циљ  Пажљиво прате излагање;
часа.  прегледају свој оцењен задатак.
 Дели ученицима прегледане и оцењене
тестове знања.
Главни део часа (33 минута)
 Пошто је поделио прегледане и оцењене  Активно слушају наставника;
тестове знања, наставник скреће пажњу  учествују у дискусијама везаним за учење;
на најчешће грешке које су ученици  преузимају одговорност за сопствени
правили на тесту, додатно појашњава и напредак у учењу;
коментарише.  постављају питања;
 Исписује на табли начин бодовања.  прате инструкције наставника.
 Коментарише и разјашњава евентуалне
недоумице око одговора.
 Уписује постигнућа са Завршног теста
знања у педагошку свеску / електронски
дневник.
 Предлаже закључну оцену ученицима.

Завршни део часа (2 минута)


 Најављује да ће следећи час бити  Одговарају на питања наставника;
одржан у библиотеци.  прате инструкције наставника за припрему
следећег часа.

Изглед табле

Бодовање:
0–9 = недовољан (1)
10–14 = довољан (2)
15–18 = добар (3)
19–22 = врлодобар (4)
23–26 = одличан (5)

Начини провере остварености − активно и ангажовано учешће на часу


исхода:
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере остварености
исхода?
 Да ли сам планирао/-ла адекватне
активности ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа приликом
остваривања планираног?
 Шта бих променио/-ла?
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 147
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: други
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Предлози лектире за читање преко лета. Час у библиотеци

Тип часа: утврђивање


Упознавање ученика са наставним програмом, планом рада, и
Циљ часа:
лектирама у трећем разреду.
Ученик ће бити у стању да:
 упозна план рада за следећу школску годину;
Очекивани исходи на
 планира читање књижевних дела из обавезног и изборног
крају часа:
корпуса, током распуста;
 припреми се за нове наставне садржаје.
Наставне методе: дијалошка
Наставна средства: Списак књижевних дела
Облици рада: фронтални
Међупредметне
компетенција за целоживотно учење
компетенције:
Међупредметно
повезивање:
Кључни појмови: Лектира, план рада
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности ученика:
наставника:
Уводни део часа (5 минута)
 Најављује наставну јединицу и циљ  Пажљиво прате излагање;
часа.  дискутују на тему;
 постављају питања;
 записују одговоре у облику бележака.
Главни део часа (35 минута)
 Кроз разговор са ученицима  Активно слушају наставника;
представља план лектире за идућу  учествују у дискусијама везаним за учење;
школску годину, како би се ученици на  преузимају одговорност за сопствени напредак
време припремили и благовремено у учењу;
прочитали задата књижевна дела.  записују у своју свеску забелешке;
 Даје оквирни временски план лектире.  преписују са табле;
 Представља књижевна дела у неколико  постављају питања;
реченица, са идејом да додатно  прате инструкције наставника.
заинтересује ученике за рад у следећој
школској години.
Завршни део часа (5 минута)
 Дели ученицима одштампане листове  Одговарају на питања наставника;
са списком лектире за трећи разред.  прате инструкције наставника за припрему
следећег часа.
Начини провере остварености − активно и ангажовано учешће на часу
исхода:
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере остварености
исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа приликом
остваривања планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
ПРИЛОГ 1

Списак књижевних дела из обавезног и изборног програма за трећи разред


− А. П. Чехов, Ујка Вања
− Б. Станковић, Нечиста крв, Коштана
− И. Секулић, Сапутници
− Ј. Кафка, Процес
− Л. Ф. Селин, Путовање на крај ноћи
− Т. Ман, Смрт у Венецији/ Тонио Крегер
− М. Крлежа, Господа Глембајеви
− М. Црњански, Дневник о Чарнојевићу, Сеобе
− Р. Петровић, Људи говоре
− И. Андрић, На Дрини ћуприја
− Џ. Џојс, Портрет уметника у младости
− Херман Хесе, Демијан
− В. Вулф, Госпођа Даловеј
− О. Памук, Зовем се Црвено
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 148
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: други
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Завршни час
Тип часа: Завршни

Циљ часа: Анкетирање ученика о начину рада у протеклој школској години.


Ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи
на крају часа:  анонимно искаже свој став о начину рада у школској години.

Наставне методе: дијалошка

Наставна средства: Анкетни лист


Облици рада: индивидуални
Међупредметне
компетенција за целоживотно учење
компетенције:
Међупредметно
Грађанско васпитање
повезивање:
Кључни појмови:
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности ученика:
наставника:
Уводни део часа (5 минута)
 Најављује циљ часа.  Пажљиво прате излагање;
 Објашњава да је веома значајно да  дискутују на тему.
добије квалитетну повратну
информацију о свом раду у одељењу.
 Констатује да је анкета анонимна и да
ученици могу слободно да изразе своје
ставове.
 Дели анкетне листиће (дати су у
прилогу).
Главни део часа (35 минута)
 Ученици попуњавају анкету3.  Активно слушају наставника;
 Уколико се анкета попуњава употребом  учествују у дискусијама везаним за
онлајн алата за анкетирање, наставник учење;
по завршеном анкетирању има увид у  раде анкету;
своја постигнућа и може их  преузимају одговорност за сопствени
коментарисати пред ученицима. напредак у учењу;
3
Уколико се анкета постави на неку од онлајн апликација за анкетирање ученика (Гугл упитници, или
слично) наставник већ у току часа може имати повратну информацију о свом раду.
 прате инструкције наставника.
Завршни део часа (5 минута)
 Захваљује се ученицима на сарадњи.  Одговарају на питања наставника;
 Уз неколико лепих речи растаје се од  поздрављају се с наставником.
одељења.
Начини провере остварености − урађена анкета
исхода:
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере остварености
исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
ПРИЛОГ: АНКЕТА
Како да часови српског језика и књижевности буду бољи

Овај упитник служи само томе да побољшамо наставу српског језика и књижевности.
Потпуно је анониман и важно је да искрено одговориш на питања.

Оцена коју имам из српског језика и књижевности је:


 заслужена
 виша него што реално знам
 нижа него што реално знам
За моју оцену из српског језика и књижевности одговорно је:
 колико слушам на часу
 колико записујем
 да ли имам уџбеник
 колико вежбам
 колико се припремам за час

Оцени колико ти наставник помаже у разумевању градива тако што ћеш уписати оцену
од 1 (нимало) до 5 (максимално):
1 2 3 4 5
Оцени предавања наставника тако што ћеш уписати оцену од 1 (недовољно) до 5
(одлично):
1 2 3 4 5
Оцени свој рад на часу тако што ћеш уписати оцену од 1 (недовољно) до 5 (одлично):
1 2 3 4 5
Оцени колико ти је напорно да учиш овај предмет тако што ћеш уписати оцену од 1
(нимало) до 5 (изузетно много):
1 2 3 4 5
Напиши назив наставне јединице која је на тебе оставила најјачи утисак:
_____________________________

You might also like