You are on page 1of 2

Припрема за час

Наставна тема Всё начинается с любви


Наставна јединица Безличные предложения
Тип часа утврђивање
Школа
Разред III
Број часа 9.
Циљеви часа:  утврђивање текста и непознатих речи
 развијање навике и умећа препричавање основних информација из
текста уз помоћ резимеа
 формирање безличних реченица
 формирање навике говорења
 примена стеченог знања
 развијање позитивне интеракције међу ученицима
 развијање способности основне комуникације на руском језику
Облик рада фронтални , индивидуални
Наставне методе комуникативни приступ-вербални, дијалошки, текстуални,
илустративни метод
Корелација са Српски језик
другим предметима
Активности даје упутства, поставља питања, даје објашњења, подстиче активност
наставника ученика, организује време на часу
Активности ученика слушају, одговарају на питања, постављају питања
Наставна средства уџбеник, радна свеска
Технике учења Поређење језика
Ток часа

Уводни део часа

Наставник је донео оцењене саставе на тему Моё свободноде время. Похваљује радове а
оцене пише у дневник.
Ученици су прошлог часа радили текст Любовь с первого взгляда , имали су задатак да
направе кратак резиме. Наставник наставља са слушањем написаних резимеа ученика.

Затим поставља питања која се односе на текст.

1. Где встретились герои рассказа?


2. На чём они приехали в кино?
3. О чём мечтала девушка?
4. Что случилось на конце рассказа? Придумайте свой конец этого рассказа.

1
Ученици одговарају на питања, смишљају крај приче....

Главни део часа

Наставник пише реченице на табли:


Мне сходить. Мне было грустно. Уже похолодало.
Ещё ничего не сделано.

Ученици преводе реченице а затим говоре којом врстом речи се исказује субјекат у безличним
реченицама.
Ученици су већ имали прилике да се сретну са оваквом конструкцијом реченица, тако да им
нису непознате.
Ученици говоре шта су то безличне реченице, поредећи са српским језиком, а затим наставник
објашњава и пише на табли:

Безличными называются предложения с одним главным членом — сказуемым, при котором


нет и не может быть подлежащего.

Сказуемое в безличных предложениях может быть выражено глаголами, например:


Мне спится. Вечереет.
Сказуемое в безличных предложениях может быть выражено наречиями, при которых часто
бывает глагол в неопределённой форме:
Вам холодно? Нам пора поехать.

Ученици смишљају своје безличне реченице, које затим говоре.

Завршни део часа

Вежба 4, стр.23.
Ученици раде анкету на основу приче коју су обрађивали прошлог часа.Попуњавају анкету која
се односи на Ларису.

Имя Интересы
Возраст Желания
Знак зодиака Жизненные приоритеты
Обо мне
Кого я хочу найти

Затим састављају анкету за себе. Уколико не стигну да провере како су саставили своју анкету,
наставља се следећег часа.

You might also like