You are on page 1of 4

UDŽBENIK: SOLUTIONS 2nd edition, Intermediate ODELJENJE: DATUM:

ČAS BROJ: 105 PROFESOR:


NASTAVNA TEMA: 10 BE CREATIVE
NASTAVNA JEDINICA: 10 G Book review
TIP ČASA: obrada
CILJ ČASA: Učenici mogu da napišu pregled neke knjige.
OBRAZOVNI I VASPITNI ZADACI: - učenici čitaju pregled romana i utvrđuju tačnost iskaza
- učenici povezuju fraze iz vežbe sa frazama iz teksta
- učenici popunjavaju kraći tekst frazama
- učenici uz nastavnikovu pomoć čitaju objašnjenje o nominalnim subjekatskim
rečenicama i traže primere u tekstu, a zatim uvežbavaju ove rečenice
tako što od zadatih rečenica prave nominalne sa What, sastavljaju i
dopunjuju rečenice
METODE I TEHNIKE RADA: čitanje, pisanje, razgovor
OBLICI RADA: individualno, frontalno, rad u parovima
NASTAVNA SREDSTVA: udžbenik
KORELACIJA SA DRUGIM PREDMETIMA / TEMAMA: Srpski jezik
VREMENSKA STRUKTURA ČASA SA ARTIKULACIJOM:

Uvodni deo 9 min.


Glavni deo 29 min.
Završni deo 7 min.

UVODNI DEO:

* Komentar na urađeni kontrolni zadatak.

* Učenici se u parovima međsobno intervjuišu na temu ’moja omiljena knjiga’. Nastavnik daje okosnicu razgovora,
ispisujući strukturu pitanja koje učenici treba da upotrebe: What / favourite book? When / read it? What / about?
Why / like?
Nastavnik kratko utvrđuje odgovore.

Cilj aktivnosti: Učenici se uvode u temu časa ’talking about


stories’.

GLAVNI DEO:

Aktivnost 1: Čitanje pregleda romana Holes. Utvrđivanje tačnosti iskaza. Vežba 1.


(individualno, frontalno)

* Nastavnik sa sporijim učenicima uvodi vokabular iz teksta Holes: hole, treasure, detention centre.
Učenici samostalno čitaju tekst i odgovaraju na pitanja. Prilikom proveravanja odgovora na nivou razreda,
učenici daju ispravku pogrešnog odgovora.

Odgovori: 1 false: It’s a desert. 2 true 3 true

Cilj aktivnosti: Učenici čitaju tekst i određivanjem tačnosti /netačnosti tvrdnji, bliže se upoznaju sa
strukturom
pisanja pregleda jednog romana.

1
Aktivnost 2: Povezivanje fraza iz vežbe sa frazama iz teksta. Vežba 2.
(individualno, frontalno)

* Učenici ponovo čitaju tekst sa zadatkom da nađu fraze zadate u vežbi. Nastavnik podstiče učenike da razumeju
eventualno nepoznate reči iz konteksta.
Nastavnik proverava odgovor i utvrđuje sa učenicima da glagol to identify with znači: to feel that you can
understand and share someone’s feelings.

Odgovori: I identified with (the character of Stanley); The main character is (Stanley Yelnats); It was written
by (Louis Sachar); It’s an (adventure) story; I would definitely recommend it

Cilj aktivnosti: Učenici obrađuju fraze koje se koriste u pisanju pregleda nekog
romana.

Aktivnost 3: Popunjavanje teksta frazama iz vežbe 2. Vežba 3.


(individualno, rad u parovima, frontalno)

* Učenici upotrebljavaju fraze iz vežbe 2 da bi dopunili tekst The Lord of the Rings. Po završetku aktivnosti,
odgovori se proveravaju najpre u parovima, a zatim na nivou razreda.

Odgovori: 1 It was written by 2 It’s set in 3 it’s the story of 4 The main character is 5 In the end
6 a film was made of the book 7 I would definitely recommend it

Cilj aktivnosti: Učenici uvežbavaju fraze koje se koriste u pisanju pregleda nekog
romana.

Aktivnost 4: Čitanje odeljka Learn this! o nominalnim subjekatskim rečenicama, nalaženje primera u tekstu Holes
i transformisanje tih rečenica u obične. Vežba 4.
(frontalno, individualno)

* Nastavnik zajedno sa učenicima čita odeljak Learn this! i objašnjava poziciju naglašenih imenica. Nastavnik
objašnjava da je reč ’nominal’ pridev od imenice ’noun’ i da klauza ima funkciju imenice.
Učenici prema zadatku u vežbi 4 traže dva primera nominalnih subjekatskih rečenica, usmeno ih transformišu,
a zatim ih zapisuju u sveske.

Odgovori:
What they don’t realise is that the Warden at Camp Green Lake is secretly looking for treasure: They don’t
realise that the Warden of Camp Green Lake is secretly looking for treasure.
What I will say is that the book keeps your interest right to the final page: The book keeps your interest right
to the final page. But what I liked most was the plot: I liked the plot most.

Cilj aktivnosti: Obrađivanje nominalnih subjekatskih


rečenica.

2
Aktivnost 5: Transformisanje rečenica u nominalne subjekatske sa What. Vežba 5.
(individualno, frontalno)

* Učenici prepisuju rečenice koristeći What. Prve dve rečenice nastavnik radi na nivou razreda. Provera je frontalna.

Odgovori: 1What all the characters are looking for is happiness.


2 What is really unusual is the setting.
3 What I loved was the twist at the end.
4 What the main character really needs is a holiday.
5 What I really enjoy reading is classic novels./ What I really enjoy is reading classic novels.
6 What Stephen King is famous for is writing thrillers.

Cilj aktivnosti: Uvežbavanje nominalnih subjekatskih


rečenica.

ZAVRŠNI DEO:

U završnom delu časa učenici samostalno rade vežbe 1 i 2 u odeljku Grammar Builder 10.4, strana 126 u cilju
uvežbavanja nominalnih subjekatskih rečenica. Vežbe se proveravaju frontalno.

U vežbi 1 zadatak je da se od datih elemenata sastavi rečenica.


Odgovor: 1 What I need is a new laptop.
2 What she’s saying is she missed you.
3 What you need is a cup of coffee.
4 What they’re looking for is a good dancer.
5 What they’re doing is spending a year abroad.

U vežbi 2 učenici dopunjuju rečenice sopstvenim rešenjima, a zatim transformišu rečenice u nominalne subjekatske.

Mogući odgovori: 2 What I’d like to have for dinner is a big steak.
3 What I enjoy (doing) in my free time is shopping.
4 What I usually wear to school is jeans and a sweatshirt.
5 What I’d like (to do) this summer is go to a music festival.
6 What I’m hoping to become is a journalist.

Domaći zadatak: Vocabulary Builder 10.3, strana 136, vežbe 1 i 2.


ZAPAŽANJA O ČASU I SAMOEVALUACIJA:

Problemi koji su nastali i kako su rešeni:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

Sledeći put ću drugačije uraditi / promeniti:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

Opšta zapažanja:
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

3
4

You might also like