You are on page 1of 3

PRIPREMA ZA ČAS

Predmet: engleski jezik Nastavnik: Datum:

Broj časa: 58 Odeljenje: Nastavna tema: GROWING UP


Nastavna jedinica Unit 7, Language focus (Talking about Tip časa: obrada i utvrđivanje
situations and events in the past; Past
Simple-afiirmative & negative; object
pronouns)
Korelacija Srpski jezik (izražavanje prošlosti, objekatske zamenice)
Međupredmetne Učenje, komunikacija, saradnja, estetička kompetencija, (digitalna kompetencija ako se na
kompetencije času radi Grammar animation)
Cilj časa Usvajanje znanja koja se odnose na opisivanje radnji i događaja u prošlosti.
Očekivani ishodi Po završetku časa učenici će biti u stanju da u usmenoj i pismenoj komunikaciji:
- razumeju jednostavne tekstove kojima se opisuju radnje u prošlosti;
- razmene informacije koje se donose na datu komunikativnu situaciju;
- opišu radnje iz prošlosti u nekoliko vezanih iskaza;
- opišu važnije kulturno ostvarenje iz ciljne kulture (Hari Poter - film)
Aktivnosti učenika Učenici aktivno učestvuju u radu: slušaju / čitaju dopunjavaju izraze i rečenice, sastavljaju
rečenice o sebi, razgovaraju, upoređuju, opisuju.
Aktivnosti nastavnika Nastavnik postavlja pitanja, objašnjava, prati rad učenika, podstiče ih da samostalno
zaključuju i otkrivaju značenja reči, pomaže u aktivnostima, demonstrira, usmerava,
motiviše, pohvaljuje.
Oblici rada frontalni, individualni, u paru
Kombinovano – razgovor, objašnjenje, čitanje i dopunjavanje izraza i rečenica
Metode rada odgovarajući rečima po smislu, sastavljanje rečenica od zadatih elemenata po modelu,
dijalog po modelu.
Nastavna sredstva Udžbenik, radna sveska, CD
Način provere Praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti, naročito kod zadataka 3, 7 i 8,
ostvarenosti ishoda domaći zadatak.
Tok časa
Uvodni deo (5 minuta)

Provera domaćeg zadatka (frontalno – usmeno i pismeno)

Učenici govore rešenja, nastavnik piše na tabli, poziva učenike da ispravljaju greške i po potrebi daje objašnjenja.

Glavni deo (30 minuta)

Warm – up – Introducing the topic. (frontalno)

Nastavnik na tabli napiše rečenice (podlači subjekat): Munish took a photo of his daughter. Susan was tired or sad.
Vodi razgovor: Which pronouns can replace the underlined words? (He, She) U nastavku napiše sledeću rečenicu sa
podvučenim indirektnim objektom: Munish gave the pictures to Suman. Pita: Is Suman the subject in this sentences?
(No) What is it? (object) What pronoun can you use to replace Suman here? (her). Najavi temu i napiše naslov:
Object pronouns

Exercise 1. Study the examples. When do we use object pronouns? Complete the rule with the correct words in
the box. (frontalno)

Nastavnik pozove učenike da pročitaju primere u zadatku naglas (svaki primer drugi učenik). Pročita uokvirene reči
i pravila. Podstiče ih da ga dopune: Which words can be replaced with object pronouns? Look (pokaže), photos –
them, to Susan – to her.

Odgvori: 1 nouns 2 names

Exercise 2. Match the object pronouns in the box with the subject pronouns. (u paru + frontalno)

Pošto jedan učenik pročita instrukciju, nastavnik pročita primer i uputi ih da rade u paru: Match the object pronouns
with subject pronouns in pars. Prati rad učenika, ne pomaže. Proveru radi frontalno.

Odgovori: 1 you 2 it 3 him 4 her 5 us 6 you 7 them

Exercise 3. Complete the sentences with your own ideas and an object pronoun. (individualno + u paru +
frontalno)

Nastavnik pročita instrukciju i uradi prve dve rečenice kao primer (napiše ih na tabli, podvlači subjekat i objekat):

1 History is not my favourite subject, but I study it.


2 Sting is my favourte singer. I often listen to him.

Pozove učenike da urade ostale rečenice svako za sebe i da ih uporede sa svojim parom. Prati i pomaže. Nekoliko
učenika pročita svoje rečenice.

Zadatak 4 se ne radi.

Exercise 5. Study the examples. Find other examples of the negative form in the text. How do we form
the past simple negative? Read the rule to check. (frontalno + individualno)

Nastavnik pozove učenike da pročitaju primere u zadatku naglas (svaki primer drugi učenik). Pročita pravilo. Uputi ih
na tekst da pronađu još primera za past simple negative, individualno: Find other examples of the negative form in
the text . Prati, ne pomaže. Provera se radi frontalno.

Odgvori: didn’t want, didn’t change

*IKT opcija: nastavnik pušta Grammar animation video zapis.

Exercise 6. Complete the text with the affirmative or negative form of the verbs. (u paru + frontalno)

Nastavnik pokaže fotografiju s leve strane u zadatku i pita: Who is this? (Daniel Redcliffe) Pokaže sliku sa desne
strane i pita: And who’s this? (Daniel Redcliffe, too.) Daje instrukciju: Read the sentences. Complete them with the
past simple form of the verbs in brackets, affirmative or negative. Work with your partner. Prati, po potrebi pomaže.
Provera se radi frontalno.

Odgovori: 1 acted 2 didn’t make 3 didn’t go 4 gave 5 didn’t have 6 loved 7 had

Exercise 7. Write about your experiences. Use the affirmative or negative form of the verbs. (indidvdualno)

Nastavnik pročita zadatak i uradi prve dve rečenice kao primer:

1 I didn’t live in another city when I was younger.


2 I had different colour hair when I was a baby.
Pozove učenike da urade ostale rečenice individualno: Write the sentences which are true for you.

Završni deo (5 minuta)

Exercise 8. Use it. Rade se rečenice iz zadatka 7. Nastavnik sa jednim učenikom demonstrira zadatak. Učenici rade u
paru. Nastavnik prati i „snima“ koliko su učenici naučili.

Domaći zadatak: Radna sveska, strana 61, svi zadaci.


ZAPAŽANJA O ČASU I SAMOEVALUACIJA:

Problemi koji su nastali i kako su rešeni:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

Sledeći put ću drugačije uraditi / promeniti:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

Opšta zapažanja:
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

You might also like