You are on page 1of 2

PRIPREMA ZA ČAS

Predmet: engleski jezik Nastavnik: Datum:

Broj časa: 15 Odeljenje: Nastavna tema: DAYS


Nastavna jedinica Unit 2, Reading – A busy day (Talking Tip časa: obrada i utvrđivanje
about family and family relationships)
Korelacija Srpski jezik (opisivanje svakodnevnih radnji u sadašnjosti), Građansko vaspitanje (porodica
i porodični odnosi)

Međupredmetne Učenje, komunikacija, saradnja


kompetencije:
Cilj časa Usvajanje znanja koja se odnose na opisivanje svakodnevnih radnji u sadašnjosti.
Očekivani ishodi Po završetku časa učenici će biti u stanju da u usmenoj i pismenoj komunikaciji:
- prepoznaju reči kojima se imenuju članovi porodice;
- imenuju članove porodice;
- razumeju jednostavne tekstove kojima se opisuje svakodnevni život;
- saopšte šta neko svakodnevno radi/ne radi;
- opišu stalne, uobičajene radnje u nekoliko vezanih iskaza;
- razumeju i opišu sličnosti i razlike u porodici i porodičnom životu u ciljnoj kulturi i kod
nas.
Aktivnosti učenika Učenici aktivno učestvuju u radu: čitaju i povezuju naslov, odgovaraju na pitanja,
samostalno pronalaze značenja reči, razgovaraju, upoređuju, opisuju.
Aktivnosti nastavnika Nastavnik pušta audio zapise, prati rad učenika, podstiče ih da samostalno zaključuju i
pronalaze značenja reči, pomaže u aktivnostima, objašnjava, demonstrira, usmerava,
motiviše, pohvaljuje.
Oblici rada frontalni, u paru
Kombinovano – razgovor, objašnjenje, čitanje i povezivanje naslova / odgovaranje na
Metode rada
pitanja, dopunjavanje rečenica odgovarajućim rečima, dijalog po modelu
Nastavna sredstva Udžbenik, radna sveska, CD
Način provere Praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti, naročito kod zadatka 3 i zadatka 4 u
ostvarenosti ishoda završnom delu časa, domaći zadatak
Tok časa
Uvodni deo (5 minuta)

Provera domaćeg zadatka (frontalno – usmeno i pismeno)

Učenici govore rešenja, nastavnik piše na tabli, poziva učenike da ispravljaju greške i po potrebi daje objašnjenja.

Glavni deo (30 minuta)

Warm – up – Introducing the topic. (frontalno + u paru)

Nastavnik postavi pitanja: Have you got a big family? How many people live in your house? Pozove učenike da
razmisle jedan minut i prokomentarišu svoje ideje sa svojim parom. Nakon toga, dele ih sa ostalima u odeljenju.
Najavi temu i napiše je na tabli: Talking about family and family relationships

Exercise 1. Look at the photo. Choose and write a title a–c for the text. Then read the text and check your idea.
(u paru + frontalno)

Nastavnik uputi učenike na sliku i da instrukciju: Look at the photo (pokaže je) and choose and write a title a–c for
the text. Pozove učenike da pročitaju ponuđene naslove (svaki naslov drugi učeni) i kaže im da rade u paru:
Work with your partner and write the title (pokaže prazno mesto za naslov). Pošto završe, dobijaju novu instrukciju:
Read and check. Nastavnik prati rad učenika, podstiče, hvali, po potrebi pomaže. Proveru radi frontalno.

Odogovor: c Happy house

Exercise 2. Read and listen to the text again and choose the correct words. (u paru + frontalno)

Pošto jedan učenik pročita instrukciju, nastavnik ih upućuje da rade u paru. Prati rad učenika, ne pomaže. Proveru
radi frontalno.

Odgovori: 1 doesn’t have breakfast 2 helps 3 don’t help 4 at home. 5 always

Exercise 3. Use the word list to check the meaning of the words in blue in the text. For practice go to page 24 in
the Workbook. (individualno + u paru + frontalno)

Jedan učenik pročita zadatak. Pošto se očekuje da je učenicima dati vokabular (plave reči) poznat, nastavnik odmah
upućuje učenike na zadatak 5 u radnoj svesci na strani 24. Učenici na osnovu porodičnog stabla dopunjavaju
rečenice prvo individualno, pa u paru. Daje objašnjenje: Look at the family tree and complete the sentences
individually. Compare your answers with your partner. Prati rad učenika, ne pomaže. Pošto završe, uradi se provera
frontalno.

Odgovori: 1 father 2 aunt, uncle 3 grandson, granddaughter 4 brother, sister 5 daughter, son 6 grandmother,
grandfather

Pošto se uradi provera, vodi se razgovor o tekstu – upoređuju život porodice iz teksta sa načinom života svoje
porodice.
Završni deo (10 minuta)

Exercise 4. Use it. Nastavnik sa jednim učenikom demonstrira dijaloški model. Učenici rade u paru. Nastavnik prati i
„snima“ koliko su učenici naučili.

Domaći zadatak: Radna sveska, strana 20, svi zadaci + zadatak 6 u udžbeniku, strana 24.
ZAPAŽANJA O ČASU I SAMOEVALUACIJA:

Problemi koji su nastali i kako su rešeni:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

Sledeći put ću drugačije uraditi / promeniti:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

Opšta zapažanja:
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

You might also like