You are on page 1of 4

UDŽBENIK: SOLUTIONS 2nd edition, Intermediate ODELJENJE: DATUM:

ČAS BROJ: 18 PROFESOR:


NASTAVNA TEMA: 3 A GOOD JOB
NASTAVNA JEDINICA: 3 A The world of work
TIP ČASA: obrada i uvežbavanje
CILJ ČASA: Učenici će savladati vokabular vezan za posao i moći će da pričaju o poslovima.
OBRAZOVNI I VASPITNI ZADACI: - učenici rade listu poslova,raspravljaju o njima i upoređuju liste
- učenici čitaju oglase, popunjavaju tabele
- učenici proširuju vokabular na temu ’posao’ dodavanjem sufiksa na koren
reči
- učenici uvežbavaju fraze sa ’work’
- učenici izražavaju lični stav o poslu iz snova u parovima
METODE I TEHNIKE RADA: čitanje, pisanje, slušanje, usmeno izlaganje, razgovor
OBLICI RADA: individualno, frontalno, rad u parovima
NASTAVNA SREDSTVA: udžbenik, audio CD, CD plejer, fotografije
KORELACIJA SA DRUGIM PREDMETIMA / TEMAMA: Srpski jezik, Etika, Sociologija
VREMENSKA STRUKTURA ČASA SA ARTIKULACIJOM:

Uvodni deo 8 min.


Glavni deo 30 min.
Završni deo 7 min.

UVODNI DEO:

* Nastavnik na tabli piše naslov Jobs i postavlja pitanja učenicima u vezi sa poslovima:
What jobs do people in your family (parents, grandparents, brother, sister) do? Would you like to do the job
your parents/grandparents do/did?
Učenici u parovima kratko razgovaraju na temu ’poslovi’ i zatim nabrajaju poslove o kojima su razgovarali.
nastavniku koji ispisuje reči na tablu.

Ovom uvodnom govornom vežbom učenici aktiviraju svoja znanja na temu posao kroz personalizaciju.

Aktivnost 1: Davanje liste ideja na temu ’posao’.Vežba 1.


(rad u parovima, frontalno)

* Nastavnik zadaje učenicima da za dva minuta u parovima napišu što više poslova koje znaju na engleskom
jeziku. Kada istekne vreme, učenici sabiraju nabrojane poslove sa svoje liste. Par koji ima najviše reči izlazi
na tablu i ispisuje reči sa svoje liste. Nastavnik prati pravilno pisanje i izgovor reči.

Nastavnik poziva ostale učenike da dopune listu poslova sa table, koje učenici na tabli takođe zapisuju.

Cilj aktivnosti: Učenici će intenzivnom vežbom u kratkom vremenskom periodu ponoviti vokabular na
temu
’posao’ i proveriti pravopis i izgovor.

GLAVNI DEO:

Aktivnost 2: Popunjavanje tabela vokabularom iz oglasa za posao.Vežba 2.


(individualno, frontalno)

* Nastavnik izdaje instrukciju učenicima da pročitaju oglase za posao u Vežbi 2 i proverava sa učenicima da li
ima nepoznatih reči. Ukoliko ima, nastavnik putem primera navodi učenike na značenje reči.

Učenici samostalno čitaju i tabelu koja sadrži delimično date izraze iz oglasa. Izrazi su grupisani prema aspektima
posla, tako da se učenicima olakšava odrađivanje vežbe.

Nastavnik frontalno proverava odgovore, a zatim proverava razumevanje nekih izraza. Na primer:
1
Which word describes a job which is difficult in an interesting way? (challenging)
Which word describes work that is unimportant, not skilled and usually very boring? (menial)
Which expression means ’be responsible for’? (be in charge of)
Which word means ’alone’? (on your own)

Od naprednih učenika nastavnik traži da međusobno nastave sa postavljanjem ovakvih pitanja za ostatak reči.

Odgovori: 1 phone 2 public 3 own 4 team 5 charge 6 customers 7 part-time 8 shift 9 hour 10 paid
11 earn 12 hour 13 challenging 14 unskilled

Cilj aktivnosti: Učenici će kategorizacijom ponuđenih izraza kroz čitanje i pisanje i davanjem usmenih odgovora
u
vezi sa vokabularom uvežbati terminologiju na temu ’posao’.

Aktivnost 3: Dodavanje sufiksa –er, -or, -ist, -ian na osnovu. Vocabulary Builder 3.1, strana 129, vežba 1.
(rad u parovima, frontalno)

* Nastavnik sa učenicima čita odeljak Learn this! u kome su dati primeri dodavanja sufiksa, a zatim učenici u
parovima dopunjavaju reči sufiksima.

Napomena: Budući da na tabli postoji ispisana lista poslova koju su učenici naveli na početku časa, učenici
se mogu poslužiti i rešenjima sa table ukoliko se ti poslovi nalaze u navedenoj vežbi.

Nastavnik proverava zadatak frontalno. Traži da učenici navedu odgovore prema sufiksu koji je važeći za određene
reči, tako da sa sigurnošću dobija odgovor da li je pravilno upotrebljen –or/-er sufiks jer se u izgovoru razlika ne
može uočiti. Još jedan razlog je i taj što grupisanjem reči prema sufiksu pomaže učenicima da bolje memorišu reči.

Odgovori: -er: 1 carpenter 4 child minder 7 porter 14 fruit picker 18 social worker 19 software programmer
21 waiter
-ist: 2 archeologist 13 pharmacist 16 receptionist 17 scientist
-or: 6 telesales operator 20 translator 22 police inspector
-ant: 3 accountant 5 civil servant 9 flight attendant 10 IT consultant
-ian: 8 electrician 11 mathematician 12 optician 15 politician

Cilj aktivnosti: Učenici proširuju vokabular na temu ’posao’ dodavanjem sufiksa –er, -or, -ist, -ant, -ian kojima
se
označavaju vršioci datog posla.

Aktivnost 4: Slušanje 1.25 četiri radio oglasa za posao, povezivanje oglasa sa ponuđenim rečenicama.Vežba 3.
(individualno, rad u parovima, frontalno)

* Nastavnik objašnjava zadatak učenicima i daje im vremena da pročitaju ponuđene odgovore. Sporiji učenici
podvlače ključne reči u odgovorima da bi se lakše orijentisali tokom slušanja. Dok slušaju, učenici zapisuju
delove koji sugerišu određeni odgovor. Odgovori nisu dati eksplicitno.

Po urađenom zadatku učenici proveravaju odgovore najpre u parovima, a zatim se proverava frontalno.

Odgovori: 1 e 2 c 3 a 4 d

Cilj aktivnosti: Učenici razvijaju veštinu slušanja logičkim zaključivanjem na osnovu indirektno
predstavljenih
odgovora u kontekstu.

2
Aktivnost 5: Opisivanje poslova na fotografijama.Vežba 4.
(rad u parovima)

* Učenici u parovima opisuju poslove kojim se bave osobe na fotografijama 1 – 4 koristeći predložene rečenice
She probably earns... Her job looks challenging... She’s working in a ... kao segmente opisa. Opis treba da
sadrži naziv posla, radnje, radne sate, platu kao i lični stav učenika da li bi se oni bavili takvim poslom i zašto.

Nastavnik na tabli ispisuje nekoliko fraza koje učenici treba da upotrebe prilikom opisivanja poslova sa fotogra-
fija: I would say... I think/reckon... He/She probably... It looks (challlenging)... a zatim obilazi parove učenika,
nadgleda i pomaže ako je to potrebno.

Cilj aktivnosti: Učenici eksploatišu obrađeni vokabular kroz govornu


vežbu.

Aktivnost 6: Vežbanje fraza sa glagolom i imenicom ’work’. Vocabulary Builder 3.2, strana 129, vežba1.
Popunjavanje praznih polja u rečenicama 1 – 8.
(individualno, frontalno)

* Učenici čitaju odeljak Learn this! 3.2 gde su date fraze sa objašnjenjem i primerom za glagol i imenicu ’work’,
a zatim popunjavaju rečenice u vežbi 1 tim frazama. Nastavnik proverava odgovore frontalno.

Odgovori: 1 go back to work 2 doesn’t work 3 out of work 4 working out 5 work out 6 off work
7 get down to work 8 work on

Cilj aktivnosti: Proširenje vokabulara frazama sa glagolom i imenicom ’work’na temu ’posao’; priprema
za
završnu aktivnost.

ZAVRŠNI DEO:

* U završnom delu učenici kroz govornu vežbu 5 izražavaju lični stav prema poslu iz snova i pri tom obrazlažu
svoj izbor po struktuiranoj i uvežbavanoj shemi: radnje, radno vreme, plata, opis prirode posla. Rad je u parovima,
a na kraju aktivnosti nekoliko učenika izveštava razred o onome što su saznali od sagovornika.

Domaći zadatak: Radna sveska, strana 22, vežbe 1, 2 i 5.

3
ZAPAŽANJA O ČASU I SAMOEVALUACIJA:

Problemi koji su nastali i kako su rešeni:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

Sledeći put ću drugačije uraditi / promeniti:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

Opšta zapažanja:
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

You might also like