You are on page 1of 6

PRIPREMA ZA ČAS 1

Predmet: Engleski jezik Škola i razred:


Nastavnica/
Datum održavanja:
nastavnik:
Nastavna Starter
tema/oblast:
Revision 1: Daily routines & Prepositions of time, Free-time
Nastavna jedinica: activities, Pronouns – Possessive case, Question words

Tip časa: utvrđivanje


 Utvrđivanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na
Cilj časa: predloge za vreme, slobodne aktivnosti, prisvojne oblike, upitne
reči i prevozna sredstva.
Na kraju časa učenik će biti u stanju da:
 razume i koristi reči i izraze koji se odnose na slobodne
aktivnosti
Očekivani ishodi na
kraju časa:  razume i koristi reči i izraze koji se odnose na prevozna sredstva
 pravilno koristi predloge za vreme i izrazi hronološko vreme
 formuliše jednostavnije iskaze koji se odnose na posedovanje.

Nastavne metode: demonstrativna, dijaloška, rad na tekstu, diskusija


Udžbenik Right on 3, IWB softver, računar, projektor, zvučnici,
Nastavna sredstva:
platno, tabla.
Oblici rada: frontalni, individualni, rad u paru i u grupi
komunikativna kompetencija, kompetencija za učenje, digitalna
Međupredmetne
kompetencija, odgovorno učešće u demokratskom društvu,
kompetencije:
rešavanje problema
Međupredmetno
srpski jezik i književnost, ČOS, tehnika i tehnologija
povezivanje:
daily routines, prepositions of time, free-time activities, pronouns -
Ključni pojmovi:
possessive case, question words, means of transport

1
Prikaz multimedijalnih sadržaja nastavne 1. Zadatak:
predlozi za
jedinice vreme.
2. Zadatak:
aktivnosti u
slobodno
vreme.
3. Zadatak:
prisvojni
pridevi i
zamenice.
4. Zadatak:
upitne reči.
5. Zadatak:
prevozna
sredstva.

TOK ČASA

Planirane aktivnosti nastavnice/nastavnika: Planirane aktivnosti


učenika:
Uvodni deo časa (5 minuta)

- Nastavnik pozdravlja učenike, predstavlja se i podstiče učenike da


se predstave. - Slušaju.
- Upoznaje učenike sa udžbenikom i radnom sveskom koju će - Predstavljaju se.
koristiti i daje dodatne informacije o tempu i načinu rada, obavezama - Postavljaju pitanja
učenika i podstiče ih da i sami u toku školske godine iznose svoje ukoliko imaju
ideje za usvajanje i primenu jezičkih sadržaja. nedoumica.
- Upoznaje učenike sa kriterijumima ocenjivanja i odgovara na
eventualna pitanja učenika.

Glavni deo časa (30 minuta)

Udžbenik, Starter, 4. i 5. strana - Slušaju objašnjenje


1. Daily routines & Prepositions of time zadatka.
a) Complete Emma’s timetable with: chat, get, take, do (x2), go, - Pismeno dopunjuju
watch, have. rečenice.
- Ističe cilj časa. - Čitaju odgovore.
- Deli učenike u parove i objašnjava im da treba da dopune dati - U paru i pred
dnevni raspored koristeći date glagole. razredom opisuju
- Prati tok aktivnosti i pomaže po potrebi. svoj dnevni raspored.
- Proverava usmeno tačnost odgovora.
- Upućuje učenike da u paru opišu svoj dnevni raspored.
2
- Ohrabruje nekoliko učenika da pred razredom ispričaju svoj dnevni
raspored i pohvaljuje ih.
Primer:
A: I don’t get up at 9:30 like Emma. I usually get up
at 8:30. What about you?
B: I get up at 8:00. Then I do chores at 9:00. What
about you?
A: I don’t do chores at 9:00, I do chores at 10:00
like Emma.

b) Fill in the gaps with in, on, at. - Slušaju objašnjenje


- Upućuje učenike na odeljak Note i daje dodatna objašnjenja po zadatka.
potrebi. - Čitaju i proveravaju
- Objašnjava učenicima da treba da dopune date rečenice predlozima svoje odgovore.
za vreme.
- Proverava usmeno tačnost odgovora.

2. Free-time activities - Dopunjavaju


a) Complete the crossword. rečenice
- Upućuje učenike da dopune rečenice odgovarajućim rečima i odgovarajućim
izrazima, a zatim iskoriste reči koje su napisali da dopune ukrštenicu rečima.
sa desne strane. - Popunjavaju
- Sledi usmena provera odgovora. ukrštenicu.
- Čitaju i proveravaju
svoje odgovore.

b) What do you like doing in your free time? Tell your partner. - U paru i pred
- Podstiče učenike da u paru ispričaju svoje omiljene aktivnosti razredom opisuju
kojima se bave u slobodno vreme. svoje omiljene
- Prati tok aktivnosti i motiviše učenike. aktivnosti kojima se
- Poziva nekoliko učenika da pred razredom opišu svoje omiljene bave u slobodno
slobodne aktivnosti. vreme.
Primer:
I like playing computer games, reading books and going to the
cinema.

3) Pronouns – Possessive case - Slušaju objašnjenje


Complete the dialogue using the correct pronouns/adjectives. zadatka.
Then choose the correct item. - Dopunjavaju tekst.
- Upućuje učenike da dopune dati tekst odgovarajućim prisvojnim - Čitaju i proveravaju
pridevima ili zamenicama. odgovore.
- Prati tok aktivnosti i pomaže po potrebi.
- Usmeno proverava tačnost odgovora.

4. Question words Form questions for the underlined parts in the - Slušaju objašnjenje
text. Use: when, whose, where, what, how old, who, how often, zadatka.
3
why. - Formiraju pitanja na
- Objašnjava učenicima da treba da pročitaju dati tekst, a zatim osnovu reči iz teksta.
formiraju pitanja za podvučene reči u njemu koristeći date upitne - Čitaju i proveravaju
rečce. odgovore.
- Proverava usmeno tačnost odgovora.

Završni deo časa (10 minuta)

5. Means of transport
a) List the means of transport under the correct mode of - Raspoređuju reči
transport air – water – land. koje se odnose na
- Upućuje učenike da napišu naslov petog vežbanja u svesci i ističe prevozna sredstva u
odeljak Note. odgovarajuće
- Daje učenicima dovoljno vremena da rasporede data prevozna kategorije.
sredstva u odgovarajuće kategorije. - Beleže i
- Poziva učenike da na tabli napišu svoje odgovore. proveravaju odgovore
na tabli.

b) How do you travel from home to school? What is your - Učestvuju u kraćoj
favourite means of transport? diskusiji u grupi na
- Deli učenike u manje grupe i podstiče kraću diskusiju na temu temu omiljenih
najčešće korišćenih prevoznih sredstava. prevoznih sredstava.
Primer: - Beleže domaći
I usually travel to school by trolleybus. zadatak.
My favourite means of transport is the plane.

- Prati tok diskusije i pohvaljuje učenike.


- Zadaje domaći zadatak.

Domaći zadatak
 Radna sveska 4. i 5. strana i 6. strana vežbanje 6.

4
Izgled table

- praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti


Načini provere - tačnost rešenja vežbanja u udžbeniku
ostvarenosti ishoda: - uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu
časa
ОKVIR ZA
PREISPITIVANJE
OSTVARENOG ČASA:
 Da li mi je adekvatan
izbor načina provere
ostvarenosti ishoda?
 Da li sam planirao/-la
adekvatne aktivnosti
učenika?
 Da li je bilo
odstupanja/poteškoća
prilikom ostvarivanja
planiranog?
 Šta bih promenio/-la?

5
DODATNI MATERIJALI
PRILOG 1

*IWB softver – Interactive Whiteboard Software, softver za interaktivnu tablu. Mogućnost


njegovog korišćenja data je u pripremama opciono u zavisnosti od tehničke opremljenosti
škole, ali se svaki od časova može realizovati i na klasičan način.

You might also like